Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır, Kimler Yapabilir, Şartları Neler ?

Doğum borçlanması, SGK kapsamında çalışan ve çocuk sahibi olan kadınlar tarafından yapılmaktadır. Doğum borçlanması kullanım hakkı, en fazla 3 çocuğa kadar değerlendirilecektir. Doğum borçlanması sistemiyle, çalışan kadınların daha erken yaşta emeklilik hakkı elde etmesi sağlanır. Doğum borçlanması yapan kadınlar, borçlanma süresi için belirlenen prim tutarını elden ödeyecektir. Doğum borçlanması için belirlenen prim gün tutarı ödendikten sonra, belirlenen yaşta emeklilik talebi oluşturulması söz konusudur. Doğum borçlanması hakkı, SGK kapsamında ele alınan 4A – 4B – 4C sigortalı kadınların tamamını kapsamaktadır. Doğum borçlanması çalışmaları ve doğum borçlanması kullanımında belirlenen şartlar, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.

Doğum Borçlanmasının Genel Özellikleri Nelerdir?

Kadınlar için hazırlanan doğum borçlanması kullanım hakkı, SGK kapsamındaki tüm sigorta kollarını içinde barındırmaktadır. Doğum borçlanması hakkı, SGK’lı kadın çalışanların sigorta primlerini erken dönemde tamamlamalarını sağlamaktadır. Doğum borçlanması, kadınların 3 çocuğa kadar ki doğumlarını ele almaktadır. Kadın çalışanların erken yaşta emekli olmasını sağlayan doğum borçlanması sistemi, her çocuk için 2 yıllık borçlanma hakkı vermektedir. Doğum borçlanması kullanımıyla, kişilerin emeklilik yaşı erkene çekilmektedir. En fazla 3 çocuk için kullanılan doğum borçlanmasıyla, 6 yıl daha erken emekli olunabilir. Doğum borçlanması için belirlenen sürenin tamamının kullanımı gibi bir zorunluluk olmadığından, emeklilik primlerinin tamamlayacak kadar doğum borçlanması yapılabilir. Her çocuk için 2 yıllık borçlanma üst limiti bulunurken, herhangi bir alt limit belirlenmemiştir. Doğum borçlanması için ödenmesi gereken prim tutarı, belirlenen borçlanma süresine göre aylık olarak hesaplanacaktır. Doğum borçlanması primlerini ödeyen ve emeklilik için belirlenen yaş sınırını tamamlayan kişiler, normal şekilde emekli olabilir ve ilk aydan itibaren, düzenli olarak emekli maaşı kullanabilirler.

Doğum Borçlanması Kullanım Şartları Nelerdir?

Doğum borçlanması hakkından faydalanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen şartlar, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Doğum borçlanması için kadınların SGK kapsamında 4A / 4B / 4C sigorta kapsamında çalışması gerekir.
 • Doğumun gerçekleşmesi ve doğan çocukların hayatta kalması gerekir.
 • Sigortalıların en fazla 3 çocuk için borçlanma talep etmesine izin verilecektir.
 • Doğum borçlanması hakkından faydalanacak kadınların, sigorta başlangıcı bulunmalıdır.
 • Kürtaj ya da ölü doğumlar için doğum borçlanması talep edilemez.
 • En fazla 6 yıllık doğum borçlanması talebi oluşturulabilir.
 • Doğum borçlanmasının primleri, emeklilik süresine göre toplu ya da taksitli şekilde ödenmek durumundadır.

Doğum borçlanması için belirlenen toplam prim tutarı tamamlandığında, kişilere emeklilik hakkı verilecektir.

Kimler Doğum Borçlanması Yapabilir?

SGK kapsamında doğum borçlanması yapmak için kadın çalışan olmak gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarının erken yaşta emekli olması amacıyla geliştirilen borçlanma hakları, kadınlar için doğum borçlanması olarak özelleştirilmiştir. Çocuk sahibi olan sigortalı kadın çalışanların erken yaşlarda emekliliğe ayrılmasını sağlayan doğum borçlanması, çalışanların çocuk sahibi olmasını teşvik etmektedir. Doğum borçlanması haricinde, yurt dışında yaşayan kadın ve erkek çalışanlar ya da askere giden erkeklere de borçlanma hakkı verilecektir. Doğum borçlanması ya da SGK kapsamında belirlenen farklı borçlanma hakları, aynı sistem üzerinden hesaplanacaktır. Borçlanma kriterlerine uyum sağlayan her vatandaşın, erken emeklilik için borçlanma yapma hakkı bulunmaktadır. Borçlanma süresi içerisinde, belirlenen prim tutarı tolu şekilde ödenebilir ya da SGK şartlarına uyum sağlanarak ödemeler taksitli hale getirilebilir.

Doğum Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Doğum borçlanmasının hesaplanması için dikkate alınan değerler, aşağıda detaylı şekilde sıralanmıştır:

 • Doğum borçlanması hesaplaması için asgari ve azami tutarlar belirlenmiştir. Asgari tutar üzerinden doğum borçlanması alt limiti hesaplanırken, azami tutar üzerinden doğum borçlanmasının üst limiti hesaplanacaktır.
 • Doğum borçlanması için ödenecek prim tutarı, kişilerin tercihine bırakılsa da son dönemde ödenen prim değeri üzerinden genel bir tutar hesaplanacaktır.
 • Doğum borçlanması prim hesaplamasında, kişilerin günlük kazancının %32’si üzerinden tutar hesaplanacaktır. Normal prim ödemelerinde, günlük olarak sosyal güvenlik kurumuna gönderilen tutar bu kadardır.
 • Kişilerin kaç günlük doğum borçlanması talep ettiği belirlendikten sonra, doğum borçlanması tutarı belirlenecektir.
 • 5 aylık doğum borçlanması talep edildiğinde, 120 günlük hesaplama üzerinden doğum borçlanması tutarı belirlenmektedir. 15 aylık doğum borçlanması talep eden kişiler, 450 günlük prim ödemesi üzerinden toplam doğum borçlanması primi ödemek durumundadır. 18 aylık doğum borçlanması talep ettiğinde, 540 gün üzerinden günlük prim tutarı belirlenmekte ve toplam prim tutarı hesaplanmaktadır.

Doğum borçlanması için belirlenen prim gün tutarı, günlük prim ödemesiyle çarpılmakta ve toplam doğum borçlanması tutarı hesaplanmaktadır. Son 3 ay içerisinde kişiler adına ödenen SGK prim borçlanma tutarı üzerinden, doğum borçlanması günlük primleri değerlendirilecektir.

Doğum Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması başvurusu için izlenmesi gereken adımlar, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Doğum borçlanması başvurusu yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüğüne gidilmesi ya da e-devlet sisteminin kullanılması gerekir.
 • Doğum borçlanması için gerekli evraklar hazırlanarak, SGK müdürlüğüne elden ya da kurye aracılığıyla teslim edilmelidir.
 • Evraklar kuruma iletildikten sonra, kurum görevlileri tarafından sisteme işlenir ve kurum tarafından inceleme başlatılır.
 • Türkiye’nin herhangi bir ilinde yer alan SGK müdürlüğüne gidilerek, doğum borçlanması talebi oluşturulabilir.
 • Borçlanma başvurusunun ardından, emeklilik için talep edilen borçlanma gün sayısı kuruma bildirilmelidir.
 • Kurum tarafından yapılacak hesaplamanın ardından, toplam prim tutarı kişilere bildirilecektir.

Doğum borçlanması prim tutarı ödendikten sonra, kişilere emeklilik hakkı verilecektir.

Doğum Borçlanması Başvuru Sorgulamasının Detayları Nelerdir?

Doğum borçlanması başvurusunun sorgulanması için Sosyal Güvenlik Kurumu online işlemler sayfası kullanılmalıdır. E-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilen doğum borçlanması sorgulama işlemleri, aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

Doğum Borçlanması Başvuru Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

 • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-dogum-borclanmasi-basvurusu bağlantı adresi kullanılarak, e-devlet sorgulama sayfası açılmalıdır.
 • Sistemde yer alan “Giriş Yap” seçeneğine tıkladıktan sonra, giriş sayfası açılmalıdır.
 • T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresinin doğrulanmasıyla, e-devlet girişi tamamlanacaktır.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonra, doğum borçlanması başvuru formu doldurulabilir ya da daha önceki dönemlerde gerçekleştirilen doğum borçlanması başvurusu için sorgulama başlatılabilir.
 • Doğum borçlanması başvuru sorgulaması seçeneği tercih edilerek, önceki dönemlerde gerçekleştirilen başvurunun son durumu teyit edilebilir.

Doğum borçlanması başvurusu onaylandığında, sorgulama raporunda detaylı bilgilendirmeye yer verilecektir. Başvuru sonucu olumsuz sayıldığında, doğum borçlanması için herhangi bir rapor ya da bilgiye yer verilmeyecektir. Doğum borçlanması prim ödemeleri geciktirilirse, tekrardan başvuru yapılana kadar ilk başvuru askıya alınacaktır.

Doğum Borçlanmasının Getirileri Nelerdir?

Doğum borçlanması uygulamasının, kişilere sağladığı getiriler aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Doğum borçlanması kullanımıyla, kişilerin emeklilik yaşı erkene çekilmektedir. İleri yaşta emekli olmak yerine, 6 yıla kadar geriye çekilen süreyle doğum borçlanması elde edilebilir.
 • Doğum borçlanması için belirlenen süre, kişilerin talebine göre değişiklik gösterir.
 • Doğum yapan kadınların dışında, 2 yaşından büyük çocukları evlatlık edinen kadınlar da doğum borçlanması hakkından faydalanabilir.
 • Doğum borçlanması için belirlenen süre içerisinde, çalışma hayatına devam etme zorunluluğu bulunmamaktadır.
 • Emeklilik süresine göre, doğum borçlanması primleri toplu ya da taksitli şekilde ödenebilir.
 • 65 yaşın altındaki tüm kadın çalışanlar, doğum borçlanması hakkından faydalanabilirler.

Doğum borçlanmasının getirisi, uzun dönem çalışmaya gerek kalmadan, istenen prim sınırından emeklilik elde edilmesidir.

SGK Çeyiz Parası Evlenme Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

302 Yorum

 1. ıyı gunler ben dogum borclanması ıle ılgılı basvuru yaptıgımda ıkız cocukların 1 cocuk sayıldıgını ogrendım o yuzden evdekı hesap carsıya uymadı emeklı prım borcu odeme yılım uzadı dogru olup olmadıgını sıze sormak ıstedım emın olmak ıcın tesekkur ederım

 2. Hocam doğru anladıysam eger 1.07.2002 de 3600 günü doldurmusum.ise giris tarihimden itibaren hic kesintisiz her yıl icin 360 gün giriş yapmış banka sandiği.çok kafam karıştı bi yardımcı olursanız sevinirim.sigorta danışmanlığı için 400 tl para istiyolar ben bunu su anda karsılayacak durumda degilim.

 3. Yurt dışı ev hanımı emekliliginde 4029 iş günüm var sigorta başlangıcı 1987 1989 yilinda almanyada 2002 de turkiyede dogum yaptim bunu dogum borclanmasi yaparsam emekliliğe hak kazanirmiyim 08.08.1966 yılında doğdum

 4. Yurt dışı ev hanımı emekliligine 4029 iş günüm var başlangıç 1987 1989ve 2002 de dogum borclanmasi yapıp emekli olabilirmiyim günüm yeterli olur mu

 5. hocam acil cevap lütfen.1.7 1992 -20.09.2005 tarihleri arasında çalıştım.98 yılında doğum yaptım.ancak 98 ve 99 tam sigortalı görünuyorum.çalıştıgım kurum banka sandığı olarak çıkıyor ssk da.su anda banka sandığı olarak 4716 günüm var.1.09.2017 tarihinden beride sigortalı olarak çalışıyorum.doğum tarihim 09.12.1968 en erken ne zaman emekli olabilirim.ssk doğum borçlanması yapamayacagımı söyledi ve 1260 gün sigortalı görünmem gerektiğini söyledi.peki banka sandığından yada 3600 gün üzerinden emekli olabilirmiyim.

 6. merhaba hocam
  ben 2002 yılında stajer olarak başladım ve ssk yatmaya başladı.. daha sonra okul aray agirdi ve 2007 de tekrardan işe başladım.ve halende bir bankada çalışıyorum 2015 yılında bir çocuk doğurdum 9 ay çalışmadım ancak sadece 6 ay sigortam yatmadı.(ücretsiz izinden dolayı) tekrardan işe başladım.daha sonra doğum borçlandırması yaptığımda ne kadar borçlandırabilirim. 2 yıl borçlanma hakkım olabilirmi ?

 7. Merhaba. 1973 dogumluyum ve 1993 de kamuda sskli olarak calismaya basladim.1998 ve 2004 dogumlu iki cocugum var emeklilik yasimi beklemeden 2013 de hizmetimi doldurup istifa ettim. Su an yas bekliyorum.sadece ilk cocugum icin 6 ay ucretsiz izin kullandim. Simdi ben iki cocugum ocin ayri ayri 24 er ay dogum borclanmasi yapip maasa gecebilirmiyim . Bu borclanma suresi hizmete mi sayilir yoksa yasi erkene mi ceker. Tesekkur ederim.

 8. Merhaba.15.03.1996 işe giriş. 2005 ve 2009 da doğum yaptım.01.02.2004 tarihinden beri prim ödemem yok.3600 günden emekli olmak istiyorum.Doğum borçlanmasını ne zaman yapmalıyım.Işe girmeden önce mi sonra mı?Toplam 1500 gün primim var.

 9. Merhaba, benim işe giriş tarihi 30.11.1991 ilk doğumum 1999,ikincisi 2006,ben 46 yaşındayım. 3067 prim günüm var. Ben doğum borçlanması yaparak emekli olabilir miyim? Eğer prim günüm yeterli değilse, isteğe bağlı olarak yatırabilirmiyim? Teşekkürler

  1. Merhaba. SSK kapsamında emekli olabilmeniz için 48 yaş ve 5525 günü tamamlamanız gerekir. Doğum borçlanması yapma hakkınız var. Tabi doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede prim yatmamış olması şartıyla.

 10. Hocam ÖZÜR DİLERİM yine kafam karıştı üsteki iki yorumuma .birbirinden tamamen farklı iki cevap vermişiniz. Birinci yoruma doğum borçlanması fiili çalışma olmadığı için yapamazsınız.İkinci yoruma verdiğiniz cevapta doğum borçlanması yapabilirsiniz diye cevap vermişiniz.Size üçüncü defa durumumu anlatayım net bir cevap verebilirseniz memnun olurum.
  İşe giriş tarihim 20.05.1991 — kızımın doğum tarihi 02.10.1998 Emekliliğime 3,5 sene kala İSTEĞE BAĞLI SİGORTAYI bıraktık çocuk bakıcılığından EK9 10 GÜNDEN FAZLA SİGORTA Primi ödemeye başladık 1,5 sene çalışıp (takıldığım soru bundan sonra başlıyor) son iki seneyi doğum borçlanması primiyle doldurabilirmiyim.
  Lütfen açıklayıcı ve net bir cevap verirseniz sevinirim. İYİ ÇALIŞMALAR.

  1. Merhaba;doğum borçlanması yapma hakkınız var Gönül Hanım.Ancak doğum yaptığınız yıllar için borçlanma yapabilirsiniz.Yani yaptığınız borçlanmayı son 2 seneye saydıramazsınız.

 11. Daha önce yazdım ama cevap alamadım tekrar yazıyorum cevap verir seniz sevinirim sorum şöyle :
  Emekliliğime 3,5 sene varken isteğe bağlı sigortayı bıraktık ve çalışarak EK9 10 Günden fazla sigorta ödüyorum. 02.10.1998 doğumlu kızım var ve doğumdan sonra iki sene pirim yatmadı sorum şöyle olacaktı : 1,5 sene EK9 10 Günden fazla prim ödeyip son 2 senenin primini DOĞUM BORÇLANMASIYLA (fiili çalışma olmadığı için) tamamlayıp emekli olabilirmiyim. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim . İyi çalışmalar.

 12. HOCAM İYİ ÇALIŞMALAR : Ben bir kaç tane yorum okudum konuyla alakalı kafam karıştı sizden net bir cevap alırsam çok müteşekkir olacağım durumu özetleyeyim :
  Ben isteğe bağlı sigortadan ayrılarak EK9 10 Günden fazla sigorta primi ödemeye başladım ve 02.10.1998 doğumlu kızım var , doğumdan sonra prim ödemesi yok sorum şöyle olacaktı: EMEKLİ OLMAMA 3,5 SENE VAR 1,5 SENE EK9 10 GÜNDEN FAZLA PRİM ÖDEYİP SON 2 SENEYİ DOĞUM BORÇLANMASI YAPARSAK EMEKLİ OLABİLİRMİYİM ? (SON 2 SENE FİİLİ ÇALIŞMADIĞIM İÇİN). YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Merhaba;doğum borçlanmanız doğum yaptığınız yıllara sayılır;bu nedenle son 3.5 yılın hesabında dikkate alınmaz.Filli çalışmanız gerekir.

 13. Hocam : EK9 10 günden fazla çalışanların işsizlik maaşını alabilmeleri için yapılması gereken işlemler nelerdir acaba ?
  YARDIMLARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

 14. Hocam ; ŞUANDA EK 9 10 GÜNDENFAZLA SİGORTA PRİMLERİNİ YATIRIYORUZ. KİŞİ İŞTEN AYRILIRSA İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALIRMI ?
  ŞİMDİDEN YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.

 15. Mrb sigorta girisim 1993 ‘2013 te evlendim hiç calişmadim 2015 te bir cocugum oldu ıkıncı cocuga hamıleyım borclanma nasıl yaparım

  1. Merhaba;SGK’dan matbuu formları edinebilirsiniz.Başvurudan sonra tarafınıza borç tahakkuk ettirilecek;ödemeniz halinde hizmetleri satın almış olursunuz.

 16. Merhaba ben yurtdışında yaşiyorum 1967 doğumluyum 1991 de 6 ay ssklı çalişmişliğim var 1993 1996 ve 1997 doğumlu yurdışi doğumlu üç çoçuğum var doğum borçlsmmadı yapabilirmiyim ? Kesin dönüş yapmam şattmi? Ne kadar ödemem lazım en yüksekten şu an çalışıyorum lütfen cevap tşk let

 17. MERHABA .27,02,2003 TE SİGORTA GİRİŞİM VAR .ÇALIŞMAYA BAŞLADIKTAN SONRA İKİ ÇOCUK OLDU.HALEN TAŞERON OLARAK ÇALIŞIYORUM.DOĞUM BORÇLANMASI YAPABİLİRMİYİM.İKİNCİ DOĞUMDA 4 AY ÜCRETSİZ İZNİM VAR.AYRICA 2022 ŞUBATTA EMEKLİ OLABİLİRSİN DEDİLER.(AMA MAAŞSIZ).BİRDE OZAMAN TAZMİNAT ALABİLİRMİYİM.

  1. Merhaba;58 yaşında 7000 gün ile emekli olabilirsiniz ya da 4500 gün ile emekli olabilirsiniz.25 yılı doldurduğunuzda kıdem tazminatınızı hak edersiniz.

 18. merhaba,
  Ben 1995 yılında ilk işe başladım.2001 yılında iki yıl doğum nedeniyle çalışmadım.4 ay sonra emeklilik için günüm doluyor,ancak yaş bekleyeceğim.Bu arada çalışıyorum ve bu 4 ayı doğum borçlanması yaparak emekli olabilirmiyim?Emekli olduktan sonra tekrar çalışabilirmiyim?

 19. merhaba 03 06 1975 doğumluyum 22 03 1993 ilk işe giriş tarihim 17 09 1993 nikah 25 09 1993 işten ayrılma 17 06 1994 ilk doğum 05 02 1995 işe giriş ne kadar süre borçlanma yapabilirim

 20. Merhaba eşim 98 mart ssk girişli 7 ay ödemesi var emekli olması için ne kadar ödemesi gerekiyor kaç yaşında emekli olabilir.

 21. mrb; 2011/10 ayında hamileyken işten ayrıldım 2012/06 kızım oldu. kızımdan sonra 2013/02 ayında tekrar işe başladım.doğum borçlanması yapmam mümkünmüdür

 22. 1972 dogumlu bayanım 31/10/1995 ile 31/3/2012 tarihler arasında aralıksız bagkur odemem var. 2002 tarihinde doğum yaptım. Buna göre emekli olabilmem için dogum borçlanması yapabilirmiyim, ve nezaman emekli olabilirim ( hic odeme yapmadan yasımı doldurdugumda emekli olabilirmiyim)

 23. Hayırlı günler
  Eşim 22.05.1973 dogumlu.sigorta başlangıcı 1992 mayıs. 850 gün primi var 1994,2002 ve 2004 doğumlu çocuklarımız var. İlk çocuğumuzun doğumundan 6 ay sonra işten çıktı ve çalışmıyor.
  Doğum borçlanması kaç gün yapabiliriz.
  Kaç yaşında emekli olabilir.
  Ve kaç tl ödeme yapmam gerekli.
  Vereceğiniz vevaplar için şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba;48 yaşında 5525 gün ile emekli olabilir.3 çocuktan borçlanma yaparak toplamda 2160 gün kazanabilir.Ödeyeceği miktar yaklaşık olarak 37 bin TL dir.

 24. 16,04,1962 doğumlu BAYANIM…1980 – 1984 yılları arası yurtdışı borçlanmamı yaptım ve ödedim. Türkiye de ssk başlangıç tarihi 2015….
  2015 YILI ÖNCESİ DOĞAN 2 Çocuk için borçlanma yaparak TOPLAMDA 3600 GÜN YAŞTAN EMEKLİ olmak için başvurdum ama DOĞUM BORÇLANMASI YAPAMAYACAĞIM söylendi … Yurtdışı borçlanma tarihim 1980-1984 NEDEN DOĞUM BORÇLANMASI YAPAMIYORUM lütfen yardımcı olun…

 25. ben 1976 doğumluyum işe giriş tarihim 01/06/1989 doğum yaptığım tarih 1993 ve bu 2017 24/03/2017 işegirişim ve 6 cocugum var nasıl doğum borclandırması yaparım emekli olmam için ne yapmam gerekiyor

 26. KOLAY GELSİN BEN 01.11.1994 İLK İŞE GİRİŞ TARİHİM 1996 DA DOĞUM YAPTIM BU SÜRECTE SSK AM ODENMEDİ 1997 DE TEKRAR İŞE GİRDİM ŞİMDİ BENİM DOĞUM BORÇLANMAM GÖRÜNÜRMÜ VARMIDIR TEŞEKKÜRLER…

  1. Merhaba;doğum borçlanması talep ederseniz tarafınıza yansıtılır.Emeklilik için günleriniz yetersiz gelirse isteğe bağlı olarak doğum borçlanması yapabilirsiniz.

 27. sait .eşim1974dogumlu 1991den sekiz sene 4 ay bakur yatırdı1999 kadar 1990 bir cocugumuz oldu 1993te bir cocugumuz daha oldu 1995te bircocugumuz daha oldu dogum borclan ması yapbilir miyiz nezaman emekli olabilirim

  1. Merhaba;51 yaş ve 7200 gün ile emekli olabilir;1993 ve 1995 te doğan çocuklardan dolayı doğum borçlanması yapamazsınız.Zaten o dönemlerde bağkur kapsamında sigortalısınız.

 28. 1364 gün prim var 1991 yılı sigorta başlangıcından var 4 çocuğum emekli olmam için ne yapmam lazım çocuk borçlanmasını devletmi adımıza kredi çekerek pirimimize yatırıyor

 29. Merhaba, son olarak 1997 işe girişim var emekli olmak için kaç gün sigorta primi ödemiş olmalıyım

 30. Merhaba kolay gelsin benim sorum annem 11.08.1959 doğumlu babam vefat ettiği için onun üzerinden bağkur aylığı alıyor. sgk dan 2300 iş günü var 2 çocuğu var fakat çocukların duğumu çalışmaya başlamadan önce olduğu için doğum borçlanması yapamıyor. başka bir şekilde 3600 güne tamamlamak için borçlanma yapılabilirmi. kolay gelsin tşkler…

 31. Merhabalar,Ssk’lı iken 1.çocuğumu doğurdum.Sonra emekli sandığına geçtim.Eğer doğum borçlanması yapar ve ödersem bu süre hizmet birleşimine sayılıyor mu? Teşekkür ederim

 32. Merhaba 2 cocuk borclanmasi yapicam yalniz önce birinin borclanmasi ni ödeyip 2 yil sonra 2 nici cocugun borclanmasini yatirabilirmiyim

 33. Günaydın. Sigortam aktif durumdayken borçlandirma yapılabilir mi?
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 34. Merhaba, 89 sigorta girişliyim. İkizlerim Ocak 1999′ de Londra’ da doğdu. Aralık 1999′ da Türkiye’ ye döndük ve Temmuz 2000′ de çalışmaya başladım. Yurtdıı borçlanması ya da hizmet birleştirmesi yapmıyorum. Yurtdışındaki 10 ayı borçlanabiliyor muyum yoksa sadece Türkiye’ deki 6 ayı mı borçlanabiliyorum. Ya da ikizler için farklı süre var mıdır? Teşekkürler

   1. Merhaba, tekrar yurtdışına taşınıyorum ve orada çalışmaya devam edeceğim. Yurtdışı borçlanması yaparak emekli olursam orada çalışmam yasak olur ya da burada emekli maaşı alamam. Ben sadece doğum borçlanması yapmak istiyorum. 16 ay ödersem bugün emekli olabilirim. Ancak doğumdan sonraki ilk 10 ay yurtdışında sonraki 6 ay işe girinceye kadar Türkiye’ de geçti. Bu şartlarda borçlanma yapamıyor muyum yani? Teşekkürler

 35. 1997 işe giriş 2001mayis işten çıkış. 2002 Mayıs ve 2004 haziranda olmak üzere 2 doğum yaptım sonrasında 2016 ya kadar sigorta girişim yok. Doğum borçlanmasından faydalanabilir miyim. Ve nasıl? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba;doğum borçlanmasından 2 çocuktan toplam 1440 gün borçlanabilirsiniz. Borçlanmanın 1 günlük tutarı 18,95 TL dir.

 36. 10.03.1987 doğumluyum sigorta başlangıcım 27.01.2007 primim 2195 gün 2 Doğum yaptım biri ikiz gebelik özel bi şirkette çalışıyorum tazminatlı çıkış istedim ama 3600 günü doldurmam gerektiğini söylediler Doğum borçlanmamı ödesem tazminatımı alabilirmiyim yada bu şekilde tazminatımı alabilirmiyim lütfen yardımcı olun

  1. Merhaba;tazminat alabilmeniz için 25 yıllık sigortalılık süresi ve 4500 günü tamamlamanız gerekmektedir.15 yıl 3600 gün kuralı 1999 ve öncesi işe girişi olanlar içindir.

 37. Hocam selamlar doğuma 3 hafta değilde daha önce işten ayrılmamız durumunda borçlanma işlemini yapabiliyor muyuz. annem doğumdan yaklaşık bir yıl önce işi bırakmış. teşekkür ederim

 38. Ben 1987 yılında lise stajeri olarak sgk girişim yapıldı, bunu sgk başlangıcı olarak kabul edilmedi sadece doğum borçlanması yapabileceğimi söylediler, borçlanmayı yaptım ama başlangıç tarihimi çocuğumun doğumu olan 15.06.1992 tarihine çekilmesi gerekirken başlangıç 19.04.1992 olarak görünüyor bu konuda bir yalnışlık olup olmadığı konusunda bilgi alabilir miyim?

  1. Merhaba,doğum borçlanması sigortalı işe girdikten sonraki doğumlar için yapılmaktadır.Bu nedenle doğum borçlanması ise girisinizi geriye çekmez

 39. 16.06.2008 doğum yaptım ve 08.12.2009 tarihinde işten ayrilarak 13.12.2010 yılında tekrar ise başladım. Doğum borclanmasindan ne kadar süre için yararlanabiliyor. SGK prim borcu ödemem gerekiyor mu. Evet ise ne kadar tutar. Ne zaman ödemem gerek.

  1. Doğum borçlanmasından 3 çocuğu geçmemek üzere her çocuk için çalışamadığınız 2 yıla kadar borçlanma yapabilirsiniz.2017 yılı için borçlanma tutarı günlük 18,96 TL dir.

 40. 44 yaşında çocuksuz bir bayan ( Bekar )
  Doğum borçlanması yapabilirmi ?
  Yapabilirse kaç çocuk borçlanması yapabilir.
  Yapamazsa Askerlik borçlanması yapabilirmi ?
  Onu da yapamazsa bu şartlara haiz insanlar ne yapmalıdır.
  Teşekkür ederim.

 41. Yani hocam 7000 pirim doldurmamiş yaşi 58 geçince yaş haddini ne kadar pirim olursa emekli hakkı olur 4500 5400 şimdiden teşekurler hocam

 42. hocam acil bilgi istiyorum lütfen işe giriş 01. martın 1990yılı doğum tarihi 05.22.1973 iş gücüm 4650 doğum borçuyla ne zaman emekliyim teşekkür ederim

 43. Eşim sgk girişi 18 06 2016 yaklaşık pirim gunu 222 dogun tarihi 1981 en erken emeklilik ne kadar pirim doldurur ve yaş hatdini 3600 yada 4500 şimdiden teşekurler hocam

 44. Merhaba lar ben13 ocakta işten c ikarildim şu an işsizlik ödeneğine hak kazandım bu ödeneği alırken doğum borçlanması yapabilirmiyim … (daha önce 1000gün satın aldim)ihtiyacım olan sadece 1ay şimdiden teşekkürler

 45. Merhaba. Annem 1996 yılında tarım sigortasına başladık 2 yıl ödendi fakat mahkemelik olup kapattık. Annem 1961 doğumlu. Kapatılan tarım sigorta bilgilerine SGK dan ulaşamadık. Nasıl ulaşırız. Ulaşmak bununla emekli olma şansı var mı acaba toplu para ödemek gibi? Teşekkürler..

 46. Merhabalar.10.07.1975 dogumluyum 4a işe giriş tarihim(01.02.1997) 1998/2000/2007 dogumlu 3 cocugum var şu an toplam prim gunum 1348 aktif calismaya devam ediyorum dogum borclanmasi yaptirabilirmiyim

 47. Malulen emekli olmak icin bas vurduk eksik gunumuzvar dogum boclanmasi yaptik ama bankaya 720 gunu yatirmak zorundamiyiz primi 1674 gunun var baslangicim01.10.1993de bankaya nekadar yatirmam gerek

 48. işe başlama 11/12/1984 30/05/1996 arası halk egitimde usta ögretici olarak çalıştım . aradaki boşluklşarı borçlandım. yazları çalışmadıgım günler hariç 15/05/1989 dogumlu çocugumun haziran ve kasım arası iki yıllık boşlugumu dogum borçlanması yapabilirmiyim.haziran kasım arası 5 ay 1989 haziran kasım arası 5 ay 1990 toplam 300 gün bu arada çalışmam yok borçlanmamda yok teşekkürler .

 49. Merhaba ben 1980 doğumluyum.İlk işe 2004 yılında özel bir bankada başladım. Yaklaşık 3,5 yıl çalıştım. Ama emekli sandığı olduğu için bu bankada çalıştığım süre sgk sisteminde görünmüyor. İlk sgk başlangıcım ikinci özel bir bankaya başlama zamanım olan 2007 olarak görünüyor. Bundan sonra 2010 ve 2014 yılında iki doğum yaptım doğumlardan sonra çalışmadım. Şu anda sgk lı çalışıyorum. Görünmeyen 3,5 yıllık süreyi ancak emekli olacağınız zaman toplatabilirsiniz dendi bunun için şimdiden bir işlem yapılmıyormuş bu doğru mudur? Şimdiden doğum borçlanması yapmama gerek var mı? Emekli olmama yakın mı borçlanmalıyım? Emekli maaşında genel prim ortalaması mı yoksa son 5 yılın ortalamadı mı önemli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu