Doğum Borçlanması Hesaplama

Yürürlükteki mevzuatımıza göre kadın çalışanların ilk defa sigortalı olduktan sonra doğurmuş olduğu çocukları için doğum borçlanması hakları bulunmaktadır.Doğum borçlanması ne kadar tutar ve nasıl hesaplanır? Sigortadan önceki çocuklar için doğum borçlanması var mı? Doğum borçlanması ile erken emekli olabilir miyim? Doğum borçlanması emekli maaşımı yükseltir mi? Bu sorular ve bunlara benzer doğum borçlanması ile ilgili tüm sorularınızın yanıtları bu yazımızda.

Kimler Doğum Borçlanması Yapabilir?

Doğum borçlanması yapabilecek olanlar şunlardır:

-4/a kapsamında çalışanlar yani SSK’lılar,

-4/b kapsamında çalışanlar yani Bağ-Kur’lular,

-4/c kapsamında çalışanlar yani Memurlar,

-2925 sayılı kanuna tabi tarım sigortalıları

SSK Kapsamındakiler Doğum Borçlanması Başvurularını Nereye Yapabilir?

DOĞUM BORÇLANMASI DİLEKÇESİ

4/a yani SSK kapsamında çalışması bulunan kadın sigortalılar en son çalıştıkları işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne başvuru yaparak borçlanmalarını yapabilirler.

Bağ-Kur Kapsamındakiler Doğum Borçlanması Başvurularını Nereye Yapabilir?

Bağ-Kur’lular doğum borçlanması başvurularının Bağ-Kur dosyalarının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne yapabilirler.

Memurlar Doğum Borçlanması Başvurularını Nereye Yapabilir?

Devlet memurları doğum borçlanması başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumu Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’na yapabilmektedirler.

Kurumun adresi: Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhiye/ANKARA

Doğum borçlanması için gerekli belgeler nelerdir?

Doğum borçlanmalarında nüfus mernis kayıtları esas alınmaktadır.Onun haricinde BORÇLANMA TALEP DİLEKÇESİ ve kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

Doğum borçlanması için şartlar nelerdir?

Kadın sigortalıların doğum borçlanmasına başvuru yapabilmesi için:

-Çocuğun ilk sigorta başlangıç tarihinden sonra doğmuş olması,

-Çocuk doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede anne adına prim yatırılmamış olması,

-Çocuğun doğumdan sonraki 24 aylık sürede yaşamış olması,

Gerekmektedir.

Doğum borçlanması kaç gün için yapılır?

Doğum borçlanması anne adına doğumdan sonraki 24 aylık süre içerisinde prim yatırılmamış olmak koşulu ile her çocuk için 720 gün toplamda üç çocuk için de 2160 gün yapılabilmektedir.

Doğumdan sonra primleri kısmi yatanlar borçlanma yapabilir mi?

Doğumdan sonraki 24 aylık sürede prim yatmamış olan süreler doğum borçlanması kapsamında borçlanılabilmektedir.

Doğumdan sonra ölen çocuk için borçlanma yapılabilir mi?

Doğum tarihinden vefat tarihine kadar geçen süre borçlanılabilir.

24 ay dolmadan bir doğum daha yapan anne ne kadarlık süreyi borçlanabilir?

Doğum borçlanması yapacağı çocuk için 24 ay geçmeden doğum yapan kadın sigortalı doğum ile diğer doğum arasındaki süreyi borçlanabilir.Yeni doğan çocuk için de 24 aylık süreyi borçlanabilir.

Sigorta girişinden önce doğan çocuklar için borçlanma

Sigorta başlangıcından önce doğan çocuklar için doğum borçlanması yapılamıyor.

Doğum borçlanması sigorta başlangıç tarihini geri çeker mi?

Doğum borçlanması sigorta başlangıç tarihini geri çekmez.Prim gün sayısı hesabında dikkate alınır.

Doğum borçlanması emekli maaşını yükseltir mi?

Doğum borçlanması yapılacak sürelerin tarihine göre doğum borçlanması emekli maaşının yükselmesini sağlayabilmektedir.Örneğin 2000 öncesi süreleri borçlanacak bir kişinin doğum borçlanması emekli maaşını yükseltecektir.Aynı şekilde 2000-2008 arası süreleri borçlanacak kişiler için de emekli maaşının yükselmesini sağlayacaktır.Ancak 2008 sonrası süreler emekli maaşını etkilemeyecektir.

DOĞUM BORÇLANMASI NASIL HESAPLANIR

Doğum borçlanması için ödenecek tutar şu şekilde hesaplanır:

Borçlanmak istenen gün sayısı X talep tarihindeki asgari ücretin günlük brüt tutarının % 32’si=Doğum borçlanması için ödenecek tutar

Doğum borçlanması için ne kadar ödemeniz gerekiyor sorusunun cevabı için yorum kısmına borçlanmak istediğiniz gün sayısını yazınız.Ne kadar ödeyeceğinizi hesaplayalım.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

19 Yorum

 1. Merhaba, sigorta girişim 05/2007. 08/2015 te doğum yaptım. ücretsiz ve süt izni haklarımı kullandım. doğumdan sonra 11 ve 12. ay için prim ödenmiş görünüyor. doğumdan sonraki 24 ay prim yatırılmaması şartından dolayı borçlanmadan faydalanamıyor muyum?

  1. Merhaba
   Belirtilen 24 aylık süre bu şekilde 1 aydan itibaren işlemeye başlayacaktır.

  1. Merhaba
   Aşağıdaki şartları sağlıyorsanız doğum borçlanması yapabilirsiniz.
   Herhangi bir şekilde (SSK, tarım SSK, Bağ-Kur, tarım Bağ-Kur, Emekli Sandığı, isteğe bağlı, özel banka-borsa) sigortalı olduktan sonra doğum yapmış olacaksınız.
   Doğum yaptıktan sonraki iki yıllık sürede çalışmamış veya prim ödememiş olacaksınız. Bir kısmında çalıştıysanız, sadece çalışmadığınız kısmı borçlanabilirsiniz.
   Çocuğunuz sağ doğmuş ve yaşamış olacak. Doğumu takip eden iki yılı tamamlamadan bebeğiniz vefat etmişse, sadece yaşadığı kısmı borçlanabilirsiniz.
   Borçlanma yapacağınız doğum sayısı en fazla üçtür. Üçten fazla doğum yapmışsanız, bunlar arasından üçünü tercih etmeniz gerekir.
   Her çocuk için iki yıldan toplamda altı yıl (2.160 gün) borçlanma yapabilirsiniz.

 2. Eşimin Primi ve yaşı yeterli ancak 1998 doğumlu kızı var ve borçlanma yapabilir bunu borçlanıp öderse emekli maaşında kayda değer bir maaş artışı olur mu ? Kısacası borçlanma yapmamızı tavsiye eder misiniz ?

 3. Sayın hocam
  06.06.1974 doğumluyum. 01.07.1991 yılı sigorta başlangıcım var. Çıkışım 1997/8 ay primim yatmış 2220 gün. Birinci doğumum 23.06.1996,ikinci doğumum 16.02.1999.
  04.10.2000 bağkura giriş 1932 gün bağkurum var. 04.03.2017 ssk girişim var. Devam ediyor 297 gün. Sorum şu ssk dan emekli olabilmem için son 1260 gün ssk primi yatırmam gerekiyor. Doğum borçlanması yaparsam, 1260 güne sayılacakmı

 4. Merhaba 72 de almanyada 1 yıl çalıştım türkiyeye kesin dönüş yaptım döndükten sonra 4 doğum yaptım 52 doğumluyum emekli nasıl olabilirim gerekli evraklar nelerdir

  1. Merhaba;Almanya ilk işe girişiniz Türkiyedeki ilk işe girişten sayılır.5000 gün tamamlayarak emekli olabilirsiniz.Eksik günlerinizi 3 çocuğa kadar borçlanabilirsiniz.

 5. 1959 doğumluyum.. 2017 yılında 2 Çocuk için (48 ay) borçlanmak istiyorum. Ne kadar ödemem gerekiyor.teşekkürler

 6. merhaba sayın hocam
  2002 /şubat tarihinde sigortam başladı, 15 yılı ne zaman dolmuş oluyorum ve iki çocukta 2009 mart- ve 2014 mart doğum yaptım(her ikisindede 6ay ücretsiz izne çıktım) toplam 1 yıl doğum borçlanma diye ödeyebilirmiyim? şuan çalışıyorum
  3600 günü doldurmuş oluyormuyom 1 yılı ödediğim takdirde , ve 1 yıl için nekadar ödücem sigortamı
  teşekkür ederim
  saygılarımla

  1. Sizin SSK kapsamında yaş haddinden emekli olabilmeniz için 4500 gün 25 yıllık sigortalılık süresi ve 58 yaşı tamamlamanız gerekli. Doğum sonrası 24 aylık sürede çalışmadan geçen kısmı borçlanabilirsiniz.

 7. İşe giriş tarihi 19.03.2008 çocugumun doğum tarihi 19.07.2008 işten çıkış. 30.11.2008 doğum borçlanması yaptıramayacak mıyım?

 8. 24.03.2006 sgk girişim var.Şuan 669 günüm var emekli olabilmem için 7000 gün prim 58 yaşa ihtiyacım var. 2008 ve 2012 li iki çocuğum var. Doğum borçlanması yaparsam girişim erkene çekilip emeklilik yaşım düşermi.Doğum borçlanması yaptırmam benim aleyhime olurmu? Doğum borçlanması yapıpta günlerim yükselecek ama sonuçta 58 yaşı beklemem gerekecek emekli olabilmek için yani doğum borçlanması yaptırmam bana ne gibi artı kazandıracak prim gününden başka

 9. iki çocuk toplamda dört yıllık borçlanma yaptıgımızda ne kadar para ödememiz gerekiyor

  1. Değerli okurumuz;
   2016 yılında için iki çocuk borçlanması yani toplam 1440 gün için ödeyeceğiniz en düşük tutar 25.286,00 TL
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu