Dışişleri Bakanlığı KPSS Şartsız Sözleşmeli Personel Alımı Yapacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden Dışişleri Bakanlığı imzalı yeni personel alımı ilanı yayımlandı. Dışişleri Bakanlığı bünyesinde sözleşmeli olarak istihdam edilecek personel alımı ilanında adaylarda Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puan şartı aranmadığı belirtildi. KPSS puan şartsız Dışişleri Bakanlığı sözleşmeli personel alımı ilanında başvuruları kabul edilen adayların hangi kadrolarda sözleşmeli olarak istihdam edileceği de ilan detaylarında yer aldı. Dışişleri Bakanlığı yeni personel alımı ilanı hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Kamu kurum ve kuruluşları arasında yer alan Dışişleri Bakanlığı, bünyesindeki açık pozisyonlarda istihdam edilmek üzere zaman zaman personel alımı ilanları yayınlamaya devam ediyor. Son olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden de kamuoyuna duyurulan memur alımı ilanında Dışişleri Bakanlığı’nın belirtilen pozisyonlarda sözleşmeli olarak görevlendirmek üzere yeni bir personel alımı yaptığı açıklandı. Bununla birlikte Dışişleri Bakanlığı bünyesinde sözleşmeli olarak çalışmak isteyen adaylarda aranan başvuru şartları da ilan detaylarında yer aldı.

Dışişleri Bakanlığı Sözleşmeli Personel Alımı İlanı Detayları

Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni personel alımı ilanında “Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolosluğunda münhal bulunan sözleşmeli sekreter pozisyonuna sınavla personel alınacaktır.” ifadelerine yer verildi. İlana başvuruda bulunmak isteyen adaylarda aranan başvuru şartları açıklandı. Bunun yanı sıra Dışişleri Bakanlığı bünyesinde sözleşmeli sekreter olarak çalışmak isteyen adayların başvuru işlemleri sırasında ibraz etmeleri gereken belgeler de duyuruldu.

Dışişleri Bakanlığı sözleşmeli sekreter alımı ilanına başvuruların 20 Mart 2020 tarihi mesai bitiminde sonlandırılacağı açıklandı. Adayların başvurularını gerekli belgeler ile birlikte Nürnberg Başkonsolosluğu’nun adresine ulaşacak şekilde veya mesai saatleri içinde şahsen ya da posta yoluyla gerçekleştirecekleri kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözleşmeli Sekreter Alımı Başvuru Şartları

Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Nürnberg Başkonsolosluğunda sözleşmeli sekreter olarak görev yapmak isteyen adaylarda aranan başvuru şartları şu şekilde açıklandı:

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Sınav tarihi itibarıyla 41 yaşından gün almamış olmak
 • En az lise veya dengi okullara ile bu okullara eşdeğer olduğu Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmış yabancı okullardan mezun olmak (Almanya’da lise düzeyinde mezuniyet için “Abitur” veya “Fachabitur” tamamlamış olmak)
 • Kamu haklarından mahrum olmamak
 • TCK’nın ilgili maddelerinde belirtilen süreler geçmiş olsa dahi yüz kızartıcı suçlardan dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak
 • Erkek adaylar için askerliğini yapmış olmak veya yapmış sayılmak
 • Her türlü iklim koşullarında görev yapmaya engel durumu bulunmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelemek (Sağlık Kurulu Raporu istihdam edilecek adaylardan istenir)
 • Çok iyi derecede konuşma, yazma ve dinleme seviyesinde Almanca ve Türkçe dil bilgisine sahip olmak
 • Bilgisayar veya daktilo kullanabilmek
 • MS Office (Word, Excel vb) programlarına hakim olmak

Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklanan bu başvuru şartlarına haiz olmayan adayların yapmış oldukları başvuruların kabul edilmeyeceği ve bu dilekçelere cevap verilmeyeceği açıklandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözleşmeli Sekreter Alımı Başvuru Belgeleri

 • Sınava katılma istediğini belirten başvuru dilekçesi
 • Özgeçmiş
 • Türk pasaportunun aslı veya onaylı sureti ile işlem görmüş sayfaların fotokopileri
 • Nüfus cüzdanının aslı veya onaylı sureti
 • Son mezun olunan okuldan alınan diplomanın aslı veya onaylı sureti (Yurtdışında eğitim görmüş lise mezunları için Eğitim Ataşeliklerinden alınacak “denklik belgesi”)
 • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği olmadığını gösterir belge

Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet renkli vesikalık fotoğraf

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu