Dışişleri Bakanlığı 2020 Kamu Personel Alımı İlanları!

Yılın belirli dönemlerinde bakanlığa bağlı birimlerde açık olan pozisyon ve kadrolara yeni kamu personeli alımı yapan bakanlıklar arasında yer alan Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz haftalarda çeşitli münhal kadrolar için sözleşmeli personel alımı ilanları yayınlamıştı. Bunun ardından vatandaşlar 2020 yılı Dışişleri Bakanlığı sözleşmeli personel alımı ilanlarına başvuru işlemleri hakkında merakla araştırma yapmaya başladı. Dışişleri Bakanlığı’nın çeşitli birimlerinde görevlendirilmek amacıyla istihdam edilen sözleşmeli personel alımı ilanlarına başvurular haber sitemiz üzerinden yayınlanıyor. Henüz Dışişleri Bakanlığı’nın devam eden bir ilanı bulunmamaktadır.

Dışişleri Bakanlığı sözleşmeli personel alımı ilanlarına nasıl başvurulur, bakanlık bünyesinde istihdam edilecek adaylarda aranan başvuru şartları nelerdir gibi soruların yanıtını bulabileceğiniz haber sitemizde güncel kamu ilanları hakkında detaylı bilgilerden yararlanabilirsiniz. Geçtiğimiz haftalarda çeşitli münhal karolar için sözleşmeli personel alımı yapan Dışişleri Bakanlığı’nın başvuru süreci devam eden bir ilanı bulunmamaktadır.

Dışişleri Bakanlığı Bünyesinde Temel Memuriyet Kategorileri

Meslek memurları, bakanlık bünyesinde verilen görevler çerçevesinde Türk dış politikasının oluşturulmasına katı veren ve icrasında görev, yetki ve sorumluluk üstlenen, temsil görevi icra eden kamu personelidir. Meslek memurları, yurt dışında uluslararası kuruluşlarla yürütülen ikili ilişkilerin siyasi, ekonomik ve kültürel boyutları ile uluslararası hukuk konuları ağırlıklı olmak üzere, uluslararası ilişkiler alanındaki gelişmeleri takip ve analiz eder, dış politikanın oluşturulmasına yönelik gerekli girdileri sağlar. Dışişleri Bakanlığı’nda meslek memuru olabilmek için şu şartlar öne sürülmektedir:

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde yer alan şartları taşımak,
  • Dışişleri Bakanlığı tarafından açılan yarışma sınavında belirtilen şartları taşımak,
  • Dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji, çalışma ekonomisi, iktisat, işletme, maliye ve finans bölümlerinden mezun olmak,
  • Meslek memurluğu sınavının yapıldığı yılın Ocak ayı itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmaktır.

Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk ve İhtisas Memurları Alımı

Dışişleri Bakanlığı tarafından belirli dönemlerde konsolosluk ve ihtisas memurluğu kadrolarına kamu personel alımı ilanları yayınlanmaktadır. Bakanlık bünyesinde konsolosluk ve ihtisas memuru olmak için yerine getirilmesi gereken şartlar şunlardan oluşmaktadır:

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde yer alan şartları taşımak,
  • Bakanlık tarafından açılan sınavda başarılı olmak,
  • Sınavın yapıldığı yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak,
  • Gerek görüldüğü takdirde mesleki ön tecrübeye sahip olmak,

Dışişleri Bakanlığı konsolosluk ve ihtisas memurları alımı ilanlarına belirli fakültelerin ya da bölümlerin mezunlarının başvuruda bulunabilmesi mümkündür. Dışişleri Bakanlığı bünyesinde istihdam edilen memurların, merkez ve yurt dışı teşkilatında uzmanlık dalları ile bağlantılı olarak görevlendirilmeleri esastır.Konsolosluk ve ihtisas memurluğu adaylık süresi de diğer kadrolarda olduğu gibi bir yıldır.

Dışişleri Bakanlığı Dışişleri Uzman Alımı

Dışişleri uzmanlığı, meslek memurları ile konsolosluk ve ihtisas memurlarından sonra bakanlık bünyesindeki kariyer personelidir. Uzmanlar ve uzman yardımcıları Dışişleri Bakanlığı’na bağlı merkez teşkilatında görev yaptıkları için sürekli yurt dışı görevlerine atanmamaktadır. Ayrıca uzmanlaşma çerçevesinde geçici olarak yurt dışında görevlendirilebilmeleri mümkün olan dışişleri uzmanları, eğitim, dil öğrenimi ya da yüksek lisans için yurt dışına gönderilebilmektedir.

Dışişleri Bakanlığı çalışmalarını gerektirdiği bütün uzmanlık görevlerini yapmakla yükümlü olan uzman memurların görevleri yönetmelikle belirlenmiştir. Dışişleri Bakanlığı uzman memur alımı ilanlarında da 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ilgili maddelerinde yer alan başvuru şartları esas alınmaktadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu