DEVLET MEMURU ZİRAİ FAALİYETLERLE KAZANÇ ELDE EDEBİLİR Mİ?

DEVLET MEMURU HANGİ FAALİYETLERDEN KAZANÇ ELDE EDEBİLİR?

DEVLET MEMURU TARIM DESTEĞİ ALABİLİR Mİ ZİRAİ FAALİYET YAPABİLİR Mİ

Memur olan kişilerin en büyük çekingenliklerinden biri de memurluk haricinde bir işle uğraştıklarında memuriyetlerinin zarara uğrayacağı konusu.Memur ek gelir elde edebilir mi, devlet memuru başka bir işle uğraşabilir mi sorularına hepimiz hayır cevabı veririz çünkü bilip bilmeden araştırmadan her şeyi kulaktan dolma haberlerle kabullenmiş bir toplumuz.

Buradan hareketle memurlar açısından ışık tutulması gereken bir konu doğmaktadır.Devlet memuru resmi olarak zirai faaliyetlerle uğraşarak gelir elde edebilir mi, ziraat odalarında çiftçilik kaydı olabilir mi,bundan dolayı tarım desteği alabilir mi soruları devlet memurlarının en çok merak ettiği sorulardandır.

Kanuna Göre Kazanç ve Gelir Çeşitleri Nelerdir?

Kanuna göre kazanç ve gelir çeşitleri şunlardır:

 1. 1. Ticari kazançlar,
 2. Zirai kazançlar,
 3. Ücretler,
 4. Serbest meslek kazançları,
 5. Gayrimenkul sermaye iratları,
 6. Menkul sermaye iratları,
 7. Diğer kazanç ve iratlarıdır.

Devlet Memurlarına Yasaklanan Kazanç ve Gelirler Nelerdir?

657 Sayılı Devlet memurları kanununda “Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç)” hükmü yer almaktadır.

Ayrıca “Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri ile kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim ve denetim kurulları üyelikleri görevleri ve özel kanunlarda belirtilen görevler bu yasaklamanın dışındadır”hükmü de yer almaktadır.

Dolayısıyla yukarıdaki hükümlerden de anlaşılacağı üzere devlet memuruna yasaklanan işler 657 sayılı Kanunda net olarak belirtilmiştir.

Görüldüğü üzere devlet memuruna yasaklanan işler arasında zirai faaliyet kazançları sayılmamıştır.

Bundan dolayı devlet memuru kendisi ya da bakmakla yükümlü bulunduğu kişilerin mal durumundaki değişiklikleri kanundaki mal bildirimi sürelerine uyarak zamanında yaptığı sürece ziraat odalarına kayıt olabilmekte, tarım desteği alabilmekte çiftçilikle uğraşabilmekte ve bundan gelir elde edebilme hakkına sahip olmaktadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

56 Yorum

 1. Merhaba devlet memuruyum..Arı besleme ile ilgili sıkıntı yaşarmıyım.Gıda ve Tarım bakanlığına kayıt yaptırabilir miyim ve sıkıntı varsa maximum ne kadar beslemem gerekir.Teşekkür ediyorum

 2. Merhabalar. Devlet memuru olarak çks ye üye olup, arazi alırken tarım arazisi kredilerinden faydalanabilir miyim?

 3. Devlet memuru Ziraat Mühendisiyim hazine arazisi kiralayıp tarımsal üretim yapabilirmiyim. Bu konu hakkında araştırma yapıyorum fakat net birşey bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba
   Belirtilen yasaya göre devlet memuru kendisi ya da bakmakla yükümlü bulunduğu kişilerin mal durumundaki değişiklikleri kanundaki mal bildirimi sürelerine uyarak zamanında yaptığı sürece ziraat odalarına kayıt olabilmekte, tarım desteği alabilmekte çiftçilikle uğraşabilmekte ve bundan gelir elde edebilme hakkına sahip olmaktadır.

   1. Merhabalar sütlük yada etlik büyük baş hayvancılık yapılmasında sıkıntı olur mu acaba bu konuda bilgi alabilir miyim

 4. Merhaba ben TKDK dan hibe desteği almak istiyorum bu hibeyle bir kırsal alana balık havuzu tesisi yapmayı düşünüyorum aynı zamanda da kpss ye çalışmak istiyorum sağlık teknikeriyim bu desteği devletten alıp aynı zamand memur olabilir miyim lütfen hemen cevap verin hiçbir yerde net bilgi yok ne yapmam lazım bu projeyi faaliyete geçirdikten sonra 5 yıl devretme yasağı var

  1. Merhaba
   Devlet Memurlarına Yasaklanan Kazanç ve Gelirler Nelerdir?
   657 Sayılı Devlet memurları kanununda “Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç)” hükmü yer almaktadır.

   Ayrıca “Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri ile kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim ve denetim kurulları üyelikleri görevleri ve özel kanunlarda belirtilen görevler bu yasaklamanın dışındadır”hükmü de yer almaktadır.

   Yukarıdaki hükümlerden de anlaşılacağı üzere devlet memuruna yasaklanan işler 657 sayılı Kanunda net olarak belirtilmiştir.

 5. Merhaba öğretmenim keçilerimiz var annem küpe çikaralim dedi üzerime alacagim, keçi bakmak sorun olur mu küpe desteği almak sokıntı yaratır mi?

  1. Merhaba
   Devlet memuru kendisi ya da bakmakla yükümlü bulunduğu kişilerin mal durumundaki değişiklikleri kanundaki mal bildirimi sürelerine uyarak zamanında yaptığı sürece ziraat odalarına kayıt olabilmekte, tarım desteği alabilmekte çiftçilikle uğraşabilmekte ve bundan gelir elde edebilme hakkına sahip olmaktadır.

 6. Milli Savunma Bakanlığı da 657 sayılı memurum zirai faliyette bulunduğum yere tayin veya muafakat isteme hakkımız bulunuyormu ?

 7. Merhaba;
  2016 yılından buyana tarım ve hayvancılık ile uğraşmaktayım 2016 ve 2017 yıllarında ziraat bankasından faiz desteği ile tarımsal alet ve ekipmanlar ayrıca birer yıl arayla 2 adet aynı krediyle sıfır traktör satın aldım.20-30 adet büyükbaş hayvana sahibim ve 100 dekar civarında sulu arazide yem bitkisi üretimi yapıyorum.2016 yılında bu tarımsal ve hayvancılık faaliyetlerinde kullanmak üzere bir nakil aracı 1998 model bir kamyon satın aldım.2017 yılında bu kamyonu satarak 2006 model aynı özelliklerde başka bir kamyon satın aldım ve aynı şahsi faaliyetlerimde(yem gübre tarım ürünlerinin nakli) kullanmaya devam ettim.2018 yılında bir adet daha 2015 model traktör aldım.

  Bunların akabinde bir adet 2000 model kamyon satın alarak aldığım tarihten itibaren babama ait ticari işletmeye en son satın aldığım traktör ile birlikte kiraya verdim ve buradan elde ettiğim kira gelirine ait GMSİ vergilerini de düzenli olarak ödemekteyim.Bu arada bir şikayet nedeniyle hakkımda vergi dairesi inceleme başlattı ve burada yazdıklarımı aynı şekilde oraya da aktardım.sonrasında 2019 yılında sahibi olduğum 2adet kamyonu da yine babama ait ticari işletmeye kiraya verdim.
  Buradan şahsıma ticari faaliyet yapmak suçlamasında bulunabilinir mi.?

 8. 657 tabi devlet memuruyum

  * şahsıma ait arazim var, bununla beraber kiraya tuttuğum arazide çiftçilik yapabilirmiyim

  * çks kaydı yaptırabilirmiyim

  * çiftçi desteklemelerinden (gübre, mazot) ve hibelerden (traktör, ekipman) faydalanabilirmiyim

  * kazançlarımı çalıştığım kuruma bildirmek zorundamıyım

  *ürün satarken sgk pirimi kesintisi yapılacakmı, yapılmaması için ne yapmam gerekir

  teşekkür ederim

 9. Memur kişi arıcılık yapmak için işletme numarası alıp arıcılar birliğine üye olabilirmi ve ziraat bankasından bu işletmesi için çiftçi kredisi çekebilirmi çok teşekkürler

 10. iyi günler kolay gelsin Polis memuruyum çiftlik kurup küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Ben kendi adıma ahır kurup damızlık birliğine kayıt olarak hayvan yetiştiriciliği desteklemesi alabilir miyim ve memuriyete herhangi bir sorun teşkil eder mi.

 11. Hocam merhaba ben işsizlik maaşı almaktayım . Çks yaptırsam maaşım kesilir mi. Ziraat odasından dolayı. Saygılar

 12. İyi günler ben üniversitede memurum. çiftçilik belgem ve memleketimde arazim var. Memleketimden başka bir şehirde memurluk yapıyorum. Arazilerimin başında duramadığım için maddi zarara uğruyorum. Çiftçilikle uğraşmama dayanarak tayin isteyebilirmiyim. İdari mahkeme için bu geçerli bir mazaretmidir.

 13. merhaba ben devlet memuruyum eşim bır yer kıralayıp kuçukbashayvancılık yapıyor ama benım uzerıme kayıtlı sıkıntı olurmu acaba tesekurler

 14. Hocam öncelikle saygılarımı sunuyorum sizlere çok önemli bir sorum olacak ben ELAZIĞ il özel idaresinde 657 Sayılı Devlet Memurları kanununa tabii olarak görev yapmaktayım. zirai faaliyetler de uğraşmaktayım Elazığ Ziraat Odasında üyeliğim mevcut CKS KAYIDIM mevcut 2019 yılında yapılacak olan Ziraat Odası Başkanlığı seçimlerinde istifa etmeden aday olabilirmiyim. yada Ziraat Odası Seçimini kazandıktan sonra emekli ola bilirmiyim veya secime bir ay kala emekli olsam yeterlimidir. bu konularla ilgili mahkeme kararı varmıdır. selamlar

  1. Merhaba. Bu konuda net bilgim olmamakla birlikte istifa etmeden başkan adayı olabilme hakkınız olmadığını düşünüyorum. Ama dediğim gibi net bir bilgim yok.

 15. Merhaba

  Peki biçerdöver gibi muhasebe defteri bulunan tarım aleti işletebilir mi ?
  Teşekkürler

 16. Mrb ben KPSS ye hazırlanıp memur olmak istiyorum fakat bunun yanında dewlet desteği ile mantar ekimi yapmak istiyorum.atanmadan önce bu desteği alıp bu ekimi yapsam daha sonra atama olur mu bu benm memur olmama ve olsam da mantar işini dewam etttmeme engel olur mu

 17. İyi günler.
  Devlet memurunun yılda birden fazla ev alıp satmasında yasak var mıdır?

 18. devlet memuruyum, hayvancilik isi yapacağım buyuk bas hayvanlarin kulak kupesinin kendi adima yaptirmam bana sorun olustururmu

   1. Merhaba ben öğretmenim babamın hayvanları var üstüme almamı istiyor baktım işletme devri diyor bu işletmenin devrini üstüme alsam memurluğuma sıkıntı çıkarır mı ve babamın küpeli hayvanlarını (işletme devri diye geçiyor başlık olarak ) babamdan üstüme aldığım belgede bu memurluğuma zarar verir mi ve üstüme aldığımda ziraat bankasının çiftçiye verdiği krediyi çekebilir miyim?

 19. ben de devlet memuruyum. kendime ait araziye bir ahır yapıp, ziraat bankasından kredi kullanıp, hayvancılık yapabilir miyim. bunun üst sınırı var mı

 20. 657 sayılı Kanunun 28. Maddesinde belirtilmemiş olan, yukarıda ticari işletmeyi izah ederken değindiğimiz “Ticari şekilde işletilen diğer müesseseler” den birisi olan kendi bağın-da ekip biçme işleminin yasak olup olmayacağına değinmekte de fayda vardır. Devlet memuru gerek veraset yolu ile ve gerekse satın almak sureti ile maliki bulunduğu bir gayrimenkulde tarla, bağ ve bahçe gibi her türlü zirai işle meşgul olabilir ve bu durum da yine yukarıda belirttiğimiz gibi ticari muhasebe tutulmasını gerektirecek büyüklükte olabilir. Böyle bir durum, normalde tacir sayılmayı gerektirse dahi, memur tacir sayılmayacaktır. Ancak buradaki tek şart, ekip biçilen gayrimenkulün memurun kendisine ait olmasıdır.

  1. Merhaba;bu konu hakkında Kurumunuz insan kaynakları biriminden ve Devlet Personel Başkanlığından detaylı bilgi alabilirsiniz.

 21. merhabalar. hocam zirai faaliyet kazancı sayılmaması için arazinin şahsımıza ait olması zorunluluğu var gibi. yani tarla kiralama yöntemi ile de çiftçilik yapılabilir mi. teşekkür ederim

 22. Hayırlı günler diliyorum ÇKS kaydı yaptırarak devlet destekli bitkisel üretim kredisi kullandım,hakkımda bir şikayet olurda bu kişi tarımla uğraşmıyor derlerse memuriyetime zarar verirmi.

 23. Merhaba, askeri personel olarak kiraladığımız köy evinin bahçesinde ve ayrı bir depoda mantar üretip satmak istersem Çiftçi kayıt sistemine üye olup zirai kazanç elde edebilir miyim. Teşekkürler..

   1. Devlet memuruyum tarlama ceviz dikmek istiyorum ceviz yetiştiriciliği desteklemesinden faydalanmak çiftçi kayıt sistemine kayıt olabilir miyim

 24. bu konu hakkinda elinde mahkeme karari olan varmi veya bu konuyla ilgili bi sıkınti cikmayacagina dair bi belge almak istesek nerden almaliyiz

  1. Uzman çavuşum 10 tane süt ineğim var ve besihanem müsait en az 20 hayvan daha alır 7 yıl ödemeli krediden faydalanmak istiyorum sizce nasıl bir yol izlemeliyim

   1. Merhaba
    Devlet memuru kendisi ya da bakmakla yükümlü bulunduğu kişilerin mal durumundaki değişiklikleri kanundaki mal bildirimi sürelerine uyarak zamanında yaptığı sürece ziraat odalarına kayıt olabilmekte, tarım desteği alabilmekte çiftçilikle uğraşabilmekte ve bundan gelir elde edebilme hakkına sahip olmaktadır.

 25. Jandarmanın teşkilatının muvazzaf personeliyim ziraat bankasından besi kredisi çekip kiralayacağım ahırda hayvancılık yapabilirmiyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu