Devlet Hastanesi Muayene Ücreti 2018, Sgk Özel Hastane Muayene Ücretleri 2018 

Hastanelere gittiğimizde hastane bizden güvencemiz varsa muayane ücreti istemez. Ücretler daha sonra eczaneler tarafından tahsil edilir. Bu yazımızda ise sağlık ocağı muayene ücreti, aile hekimi muayene ücreti, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve özel hastanelerin 2018 yılı muayene katılım payı bedelleri ne kadar konusunda bilgi sunmaya çalışacağız.

Katılım payı nedir, muayene katılım payı nedir?

Aile hekimlikleri, devlet hastaneleri, özel hastaneler v.s. de muayene olduğunuzda devletin daha doğrusu Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşıladığı tutarlar haricinde bu tedaviler için sizden de ücret alınır. Aynı şekilde ilaç bedellerinin bir kısmını siz bir kısmını da SGK öder. İşte sizin tarafınızdan ödenen bu tutar ilaç katılım payı ya da muayene katılım payı olarak adlandırılmaktadır.

Emekliden ilaç katılım payı ödemeleri yüzde kaç oranında kesilir?

Emekli kişilerden ilaç katılım payı %10 oranında kesilir. Yani diyelim ki aldığınız bir ilacın bedeli 50 TL olsun. Bunun 5 TL sini siz 45 TL sini devlet öder.

Emekliden ilaç parası nasıl kesilir?

Emekliden ilaç katılım bedelleri emekli aylığından kesilir.

Çalışanların ilaç katılım payı nedir yüzde kaç oranında kesilir?

Çalışanın ilaç katılım payı oranı %20’dir. 100 TL lik bir ilaç alan çalışan kişiden 20 TL oranında ilaç katılım payı alınır. Bunun 80 TL sini devlet öder.

Çalışandan ilaç bedeli nasıl tahsil edilir?

Çalışandan ilaç katılım bedelleri eczaneler tarafından tahsil edilerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilir. Yani aslında siz eczaneye değil devlete ödüyorsunuz. Eczane burada sizinle devlet arasında tahsilat aracılığı yapmış olmakta.

Sağlık ocağı, aile hekimi muayene ücreti 2018 ne kadar?

Birinci basamak sağlık hizmet sunucularından yani aile hekimlikleri, sağlık ocakları vs. yapılan muayane tedavileri için muayane katılım payı alınmamaktadır.

Devlet hastanelerinde muayene ücreti 2018

2018 yılında devlet hastanesinde olduğunuz her bir muayane için 6 TL tutarında muayane ücreti ödersiniz.

Üniversite hastanelerinde muayane ücreti 2018

Üniversite hastanelerinde görmüş olduğunuz her bir tedavi için 7 TL tutarında, üniversite hastanelerinde bağlı sağlık hizmet sunucularında ise 8 TL tutarında muayene ücreti ödersiniz.

Özel hastane 2018 SGK muayene katılım payı ne kadar?

Özel hastanede görmüş olduğunuz her bir muayene için 15 TL tutarında muayene katılım payı ödersiniz.

Raporlu ilaçlara para ödenir mi 2018

Uzun süreli tedavi gerektiren (şeker hastalığı, kolestrol v.s.) bazı hastalıklar için doktorlar ilaç raporu yazmakta ve rapora tabi olan bu ilaçların çok büyük bir kısmı için ilaç katılım payı alınmamaktadır. Ancak bazı ilaçlar raporla alınsa bile SGK bunun tamamını ödememektedir. Yani raporlu olduğu halde yine de  katılım payı alınan ilaçlar da bulunmaktadır. Bunu eczanenizden öğrenmeniz mümkün.

Hastane muayene ücreti ve ilaç katılım payı sorgulaması nasıl yapılır?

Geçmiş tüm muayane ve ilaç katılım payı bedellerinizi ve yapılan kesintileri e devlet sistemi ile kolayca görüntüleyebilmeniz mümkün. Bunun için E devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Geçmiş ilaç ve muayane katılım payı bedellerini sorgulamak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden sisteme T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapın.
 • E Hizmetler,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Ortak 4a/4b/4c Hizmetler,
 • 4A/4B/4C Muayene katılım payı sorgulama,

Sorgulama sonucunda eczane muayene ücreti sorgulama , muayene katılım payı sorgulama, hastane muayene borcu sorgulama gibi işlemlerin sonucunu görebilirsiniz.

Yeşil kart muayene ücreti 2018

Yeşil kartlılar diğer ismi ile 5510/60-G0 kapsamında olanlar muayane katılım payından muaftırlar. Ama bu istisna devlet hastanelerinde geçerlidir. Yeşil kartlı özel hastanede sigortadan yararlanamaz. SGK özel hastanedeki hiç bir muayanesini karşılamaz. Yeşil kartlı özel hastanede görmüş olduğu bir tedavinin tüm masraflarını cebinden karşılar.

Sağlık ocağı sigortasız muayene ücreti , sağlık ocağında muayene ücreti var mı ?

Sigortanız olsun ya da olmasın sağlık ocaklarında, aile hekimliklerinde ücretsiz olarak muayene olabilirsiniz. Ama yazılan ilaçları güvenceniz yoksa tamamının bedelini ödeyerek almanız gerekir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

38 Yorum

 1. ben uyuz hastalıgından yatmam gerekiyor ne kadar ücret taleb ederler devlet hastanesinde

 2. merhaba, ssk sız çocuklardan ( mesela , geniz eti ameliyatı) gibi buna benzer ameliyatlar için ssk ücret alıyormu ve ne kadar alıyor..?

 3. Merhaba;
  Ben SGK’ lı çalışanım, ve eşim doğum yapacak, Özel hastanede sezeryan olacak, Doktorumuz ise Dış doktor hastane dışında bir doktor.
  Benim sorum SGK ”nın doktor için verdiği pay veya oran nedir özel hastane için verdiği oran nedir bunlar hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

  Teşekkürler

 4. Merhabalar. Üniversite hastanesinde katarakt ameliyatı olacağım. Lens takacaklar. Fakat 6 aydır bekliyorum arayacaklarını söylediler aramadılar.Ücretli olsam ne kadar muayene ve ameliyat ücreti öderim. Teşekkürler.

 5. dün doktor reflor 250 mg lıyofılıze toz ıce diye ilaç yazdı ama ssk bu ilacı karşılayamıyormuş işte bu bizim ülke 30 tl lik ilacı karşılayamayan bir ssk mız var

 6. çalışan ssk lı için ilaç başına 4 tl ve muayene ücreti 8 tl ilaçların toplam maliyetininde %20 alıyormuş devlet nasıl bir sistem anlamadım el bebek gül bebek

 7. MERHABA BEN DÜN OĞLANI HASTANEYE ACİLE GÖTÜRDÜM VE 5 ADAET İLAÇ YAZDI ECZANEYE GİTTİM İLAÇLARI ALMAYA VE TOPLAM 55 TL HESAP ÇIKARDILAR BENDE BUNE DİYE SORDUM VE BANA VERDİKLERİ CEVAP DEVLET HER İLAÇ BAŞINA 4 TL ALIYOR DEDİLER VE MUAYENE ÜCRETİ VAR DEDİLER BENDE SORDUM BU İLAÇLARA BENİM SADECE %20 ÖDEMEM GEREKİR DİYE VE ARTI OLARAK 5 TL MUAYENE ÜÇRETİ DİYE AMA O ZAMAN SSK YA GİDİP SORACAKSIN DEDİLER BEN HİÇBİR ŞEY ANLAMADIM

 8. Merhaba ben 30 mayıs 2018 de askeriyeden terhis oldum kısa dönem askerdim. devlet hastanesine gittiğimde benim hastalığıma bakıyorlar fakat üniversite hastanesine gittiğimde bana git askeriyeden sevk al gel dediler ama ben terhis olmuştum. görevli 3. basamak olayı dedi durum nedir anlamadım ben şimdi orada br klinige gidicem ama bana sıra dahi vermiyorlar ne yapmalıyım?

 9. sgk emeklisiyim .Devlet hastanesinde muayene oldum ve röntgen filmi çektirdim. sistemden tedavi işlemlerine bakınca muayene ücreti:23 röntgen:65tl gördüm.Bu doğrumudur.teşekkürler..

 10. Ben aktif sigortalıyım.sgk prim borcum da yok.Eşim ile birlikte 07.05.2018 tarihinde Bursa da göğüs hastalıkları hastanesine muayene,rontgen ve solunum testi yaptırdık.Dr.tam çıkan sonuçları yorumlarken asistanı gecikmiş gss prim borcum olduğunu söyledi ve beni muhasebeye gönderdi.Ben böyle bir durum varsa baştan söylemeniz gerekir diye ısrar etsem de eşim ve bana toplam 205 tl borç çıkardı(muayene,rontgen vs.)ödedim.Hemen orada sisteme telefonum ile girip adıma çıkan 446 tl gss borcunu da ödedim.Devlet has.ödediğim 205 tl yi geri alabilirmiyim acaba.

 11. MERHABA BENİN 2,5 YAŞINDA BİR OĞLUM VAR SÜNNET ETTİRMEK İSTİYORUM AMA SOSYAL GÜVENCEMİZ YOK BU DURUMDA ÜCRET ÖDER MİYİM ?

 12. Merhaba işyeri hekimi muayesinde katılım payı alınacak diye bir şey duydum böyle bir şey var mı? İş yeri hekimi muayene sonrası ilaç yazsa ya da yazmasa varsa katılım payı durumunu etkiler mi?

 13. DENİZLİ ÖZEL ODAK HAST. KBB’DE MUAYENE OLDUM.EMEKLİ DEVLET MEMURUYUM. BENDEN 50 TL. ÜCRET ALINDI.

 14. 26 yaşında hala okumakta olan erkek öğrenciyim. gss prim borcumdan dolayı sgk güvencem durdurulmuş.1 haftadır dişimde ağrı var . Üniversite hastanesine gitsem muayene olabılır mıyım.

 15. Merhaba benim esim sigortali olmasına rağmen özel hastaneye gittiğinde 60 tl ödüyoruz. Hamile doğumunu özel hastanede yapmayı düşünüyor bunun için de 850 tl ücret istiyorlar. Sizce bu fazla değil mi

  1. Merhaba;özel hastaneler yüzde 200’e kadar ilave katılım ücreti alma hakkına sahip,bu konuda yapılacak bir şey yok maalesef.

 16. Merhaba. Özel hastanede muayene olmak için bir miktar para ödüyoruz. Bir de eczaneden ilaç alırken bir miktar daha muayene ücreti çıkarıyolar. Bunun swbebi nedir? Ben zaten muayene ücreti verdim, eczanede karşıma çıkan nedir ?

  1. Merhaba;özel hastane özel muayene ücreti alır.Sizin eczanede ödediğiniz tutar ilaç katılım,eczane katılım ve varsa ilave ilaç ücreti katılım payıdır.

 17. Merhaba GSS olanlar ilaclarin yuzde kacini oder sgk ile aynimidir farklimidir tesekkurler

 18. sigortası olmayan vatandaşlar oşuna hastaneye gitmesinler evde kendi kendilerine ölmeyi beklesinler hastaneye giderlerse fiyatları duyunca kalp krizinden ölecekler yoksa ülkemizde sadece muayene ücreti 50 TL . hadi 50 lirayı verdin doktor ilgilenmiyo bile ilaç yazıyo gönderiyor bir 50 de ilaca veriliyor. nasıl bir devletimiz var nasıl bir memleketimiz var ben hala çözmüş değilim.

 19. Devlet Hastanelerinin fiyat tarifelerini nereden ve nasıl bulabilirim.
  Çok merak ertiğim konu ise; devlet hastanesinin kardiyoloji bölümünde muayene olan emekli bir kalp hastasından muayene başı nasıl olur da 55,-TL Katkı payı öder bilen var mı?

 20. Merhaba. Yeşil kartlıyım. Devlet hastanesinde hemoroid ameliyatı olmam gerekiyor. Önümüzdeki hafta için gün aldım. Iki gün yatış yapmalıymışım. Toplam ne kadar masraf olabilir acaba hastanede “personel” dahi bilmiyoruz dedi de. Kafamı kurcalıyor..

 21. Merhaba sigortam bulunmamaktadır.Diş muayene,diş temizletme,diş kaplama yapıştırma ücretleri ne kadar acaba.Teşekkürler.

  1. Merhaba;hastaneye göre değişir,güncel tutarları ilgili hastanelerden öğrenebilirsiniz ama GSS yaptırmanızı tavsiye ediyorum.

 22. Merhaba;
  Araştırma hastahanelerinde safra kesesi, pankreas gibi ameliyatlara ücret ödenir mi?
  Ödeniyorsa sgk bunun ne kadarını karşılıyor. Teşekkürler

 23. 2017 11.ve 12. ay devler hastaesi poliklinik muayenesi e devlette 26 lira ve 28 lira gözüküyor.bu nasıl oluyor

 24. Merhaba universite hastanesinden untrason icin 6 ay sonrasina sira aldim sonra ayni yerden ozel cekim var 88 tl yatirirsam yarin cekilecegi soylendi bana tahahutname imzalattilar ve sirasini bekleyip gelen hastalarla beraber mesai saatlerinde cekim yaptilar bu yasal mi degil mi

  1. Merhaba;tam olarak üniversite hastanelerindeki uygulamaları bilemiyoruz.Özel muayeneye giren bazı uygulamalar mevcut ama bir dilekçe ile şikayette bulunabilirsiniz.

 25. Eşim Sağlık Personeli iken emekli iki sene önce emekli oldu. Bu ay maaşından 59,75 TL. muayene ve ilaç bedeli kesildi. e devletten araştırınca 05.09.2017 ve 22.09.2017 tarihlerinde iki defa Şavşat Devlet Hastanesine götürdük. Birincide acilde serum takıldı ikincide dahiliyeye muayene oldu. Hayretki Acilde muayene ve ilaç bedeli diğerinde muayene bedeli (acil 15,5 dahiliye 25 tl muayene görünüyor)
  Bu kadar para kesilmesi doğru mu değilse ne yapmalıyız.Teşekkürler.

  1. Merhaba,sigortasız muayene olmuşsunuz sanırım yoksa bu kadar ücret çıkmaz ,SGK’dan o tarihe ilişkin promosyon sorgulaması yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu