Kahramanmaraş merkezli depremler bölgedeki 11 ilde büyük yıkım yarattı. Binlerce binanın kullanılamaz hale geldiği bu süreçte depremzedelerin yaralarını saracak destekler gündemden düşmüyor. Devlet kurumları, depremzedelere barınma imkanı sağlamak için seferber olurken bir yandan da kira yardımı yapıyor. 6 Şubat merkezli deprem felaketi sonrasında çadır kentlerde konaklamak istemeyenler için deprem kira yardımı başlatıldı. Evi hasar alan ev sahipleri ve kiracılar aylık 5 bin TL’ye varan ödemeler alacak.

Depremzedelere Her Ay Yardım Ödemesi

Depremde evi yıkılan veya ağır hasar aldığı için oturulamaz hale gelen vatandaşlar için devletin kurumları harekete geçti. Bu kapsamda kiraya çıkacak aileler için devletin kira desteği gündeme geldi. Kira desteğiyle ilgili kurallara göre ev sahibi ve kiracıya farklı miktarda ödemeler yapılacak. Deprem sonrasında kira desteği almak isteyen depremzedelere her ay düzenli nakit desteği sağlanacak.

Deprem felaketinde evi yıkılan ev sahipleri, tapu kayıtlarından tespit edildikten sonra ayda 5 bin TL kira yardımı alacak. Bu sayede depremde evi yıkılan veya oturulamaz hale gelen vatandaşlar, kiraya çıkacakları ev için yılda 60 bin TL kira desteği alabilecek. Depremde evi hasar alan kiracılar ise her ay 3 bin TL nakit desteğinden yararlanarak yıl boyunca toplam 36 bin TL nakit yardımı almış olacak.

Başvurular e-Devlet Üzerinden

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) deprem bölgesindeki hasarlı konutlarda oturanlar için harekete geçti. Bu evlerde oturan ev sahipleri ve kiracılar, deprem kira yardımı başvurusu yapabilecek. AFAD’ın açıklamasına göre kira yardımı alabilmek için e-Devlet “Afetzede Barınma Desteği” bağlantısına tıklamak gerekiyor. AFAD’ın e-Devlet üzerindeki hizmetlerini kullanarak internet üzerinden deprem kira desteği başvurusu yapılabilir.

Binlerce kişinin hayatını kaybettiği ve konutsuz kaldığı deprem felaketinden sonra depremzedelerin yaralarını sarma çalışması sürüyor. AFAD depremde binası hasar alan ev sahiplerine yılda 60 bin TL, kiracılara ise 36 bin TL kira yardımı başvurularını başlattı. E-Devlet üzerinden alınan başvurular sonrasında kira destek ödemelerinin ne zaman yapılacağı henüz netlik kazanmadı.

Editör: TE Bilisim