D-Smart müşteri hizmetleri numarası; 0850 266 19 80 aranabilmektedir. Hızlı başvuru hattı ise; 0850 266 00 00’dır. Bir diğer müşteri hizmetleri numarası olan 0850 266 0 266 numarası aracılığı ile D-Smart müşteri temsilcisine direkt bağlanabilmek için sırası ile 1-2-0 rakamlarının tuşlanması gerekmektedir. D-Smart başvurusu, paket değişimleri, şifre işlemleri, kampanya işlemleri, arıza kaydı gibi işlemler için müşteri temsilcisine bağlanılabilmektedir.

D Smart Müşteri Hizmetleri Numarası Nedir?

D Smart müşteri hizmetlerine ulaşmak için 0 850 266 02 66 numarayı kullanabilirsiniz. 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verildiği için istediğiniz gün ve saatte müşteri temsilcisine erişim sağlayabilirsiniz.

D Smart Müşteri Hizmetleri Ücretli midir?

D Smart müşteri hizmetlerini aramak ücretli olup kullandığınız operatöre göre farklı ücretlendirme yapılmaktadır. Eğer mobil hattınızda güncel tarife ve paket bulunuyorsa ücretlendirme bunun üzerinden yapılmaktadır. Tarife ya da paketin olmadığı durumlarda dakika üzerinden ücretlendirme yapılmaktadır.

D Smart Müşteri Hizmetlerine Doğrudan Nasıl Bağlanılır?

2020 D Smart müşteri hizmetlerine doğrudan bağlanmak için üç farklı yöntem deneyebilirsiniz. Bu yöntemler o anki yoğunluğa ya da hizmet durumuna göre kısa sürelerde müşteri temsilcisi ile görüşme yapabilmenizi sağlamaktadır.

D Smart Müşteri Hizmetlerine Hızlı Bağlanmanın İlk Yöntemi Nedir?

İlk yöntemi uygulamak için öncelikle 0850 266 02 66 numarayı çeviriniz. Daha sonra “1” tuşuna basarak bekleyiniz. Kimlik numaranızı girmenizi istenirse kimlik numaranızı tuşlayarak müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

D Smart Müşteri Hizmetlerine Bağlanmanın İkinci Yöntemi Nedir?

0850 266 02 66 numarayı aradıktan sonra sesli yanıt sistemi çıktığında “2” tuşuna basınız. Müşteri hizmetlerine bu şekilde doğrudan bağlantınız kısa sürede kurulacaktır.

D Smart Müşteri Hizmetlerine Bağlanmanın Üçüncü Yöntemi Nedir?

Müşteri hizmetleri numarasını aradıktan sonra sesli menü sistemi bağlantısı kurulunca “0” tuşuna basınız, istenecek kimlik bilgilerinizi girdikten sonra bağlantınız kısa sürede sağlanacaktır.

D Smart Müşteri Hizmetlerine Yurtdışından Nasıl Bağlanılır?

Yurtdışından D Smart müşteri hizmetlerine bağlanmak için iletişim numarasının başına +90 koymanız gerekmektedir. Bu bakımdan bulunduğunuz ülke fark etmeksizin müşteri hizmetlerini +90 850 266 02 66 numaralı telefondan arayabilirsiniz. Yurtdışı aramalarında ücretlendirme bulunduğunuz ülkeye göre yapılmaktadır.

D Smart Müşteri Hizmetlerinden Hangi İşlemler Yapılır?

Müşteri hizmetleri ile bağlantı kurarak pek çok kampanyaya katılabilir, uydu alıcısı değişikliği talebinde bulunabilir, internet bağlantısı aboneliği başlatabilir, arıza kaydı bırakabilir ve borç ödeyebilirsiniz. Tüm işlemler ücretsiz bir şekilde sağlanmaktadır.

D Smart Müşteri Hizmetlerinden Ödeme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı vasıtası ile müşteri hizmetleri üzerinden kullanmış olduğunu internet ya da uydu aboneliklerinize ait borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Geçmiş ve güncel borçlarınızı ödeyebileceğiniz faturalar için kredi kartı bilgilerinizi tuşlamanız gerekmektedir.

D Smart Müşteri Hizmetleri Arıza Kaydı Nasıl Bırakılır?

Müşteri hizmetlerinden arıza kaydı bırakmak için müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra hemen ilgili sorununuzu ve abonelik numaranızı söyleyerek kayıt oluşturabilirsiniz. Büyük sorunlar için teknik ekip yönlendirilmesi yapılırken, daha küçük sorunlar için müşteri hizmetleri yönlendirme yapmaktadır.

Kurumsal İşletmeler için D Smart Müşteri Hizmetleri Numarası Nedir?

Kurumsal aboneliğe sahip firmalar için de bireysel müşteriler için geçerli olan iletişim numarası geçerli olmaktadır. Kurumsal abonelik başlatma, sonlandırma, hız arttırma gibi işlemler müşteri hizmetlerinden yapılabilmektedir.

D Smart Müşteri Hizmetlerinden Kampanyalara Nasıl Katılım Sağlanır?

D Smart müşteri hizmetleri aracılığı ile firmanın düzenlediği çeşitli kampanyalara katılım sağlayabilirsiniz. Güncel olarak değişen kampanyalara katılım için 2020 yılında D Smart müşteri temsilcisine doğrudan bağlanma imkânından yararlanarak hemen kampanyalara katılım oluşturabilir, geçmiş kampanyalar hakkında sonuç listesi öğrenebilir ya da yakında düzenlenecek olan kampanyaları öğrenebilirsiniz. [sc_fs_multi_faq headline-0="h3" question-0="D-Smart Canlı Destek Nasıl Alınır?" answer-0="D-Smart’ın web sitesine giriş yaptıktan sonra destek sayfasından temsilciler ile canlı olarak iletişim kurulabilmektedir." image-0="" headline-1="h3" question-1="D-Smart İnternet Paketleri Nereden İncelenir?" answer-1="https://www.dsmart.com.tr adresine giriş yaptıktan sonra internet menüsünden paketler incelenebilmektedir." image-1="" headline-2="h3" question-2="D-Smart Online İşlemler Merkezine Nasıl Kayıt Olunur?" answer-2="T.C. kimlik numarası ve cep telefonu numarası girilerek online işlemlere kayıt olunabilmektedir." image-2="" headline-3="h3" question-3="D-Smart Şikayet Talepleri Nasıl İletilir?" answer-3="https://onlineislemler.dsmart.com.tr/tuketici-sikayetleri adresine giriş yaparak D-Smart müşterisi olanlar da olmayanlar da şikayetlerini iletebilmektedirler." image-3="" headline-4="h3" question-4="D-Smart İptal İşlemi Nasıl Yapılır?" answer-4="D-Smart müşteri hizmetleri üzerinden abonelik fesih işlemlerini yapmak isteyenler; 0850 266 0 266 numarasını aramalıdırlar." image-4="" count="5" html="true" css_class=""]
Editör: TE Bilisim