Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı! SGK Ödemeleri Hangi Tarihe Kadar Ertelendi?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ödemelerinin hangi tarihe kadar ertelendiği merak konusu oldu. Koronavirüs salgını sebebiyle alınan tedbirler kapsamında SGK ödemelerinin ne zaman ödeneceği sorgulanmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, SGK ödemeleri ile ilgili merak edilen tüm konulara noktayı koydu. SGK ödemeler hangi tarihe kadar ertelendiğini ve koronavirüs salgınına karşı alınan tedbir kararları ile ilgili detaylı bilgileri haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

Türkiye’yi de etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirler artırıldı. Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Koronavirüsün etkisi ile alınan, ekonomik önlem planını da kamuoyuna duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonlarca vatandaş tarafından merak edilen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ödemeleri ile ilgili müjdeli haberi de paylaştı. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüs tüm önlemlere rağmen ülkemize de sıçradı. Bunun üzerine hükümet koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında çok önemli kararlar aldığını duyurdu.

Sosyal Güvenlik Kurumu Ödemeleri Ertelendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı sonrasında kamuoyu açıklaması yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının ardından koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında ulusa sesleniş konuşması gerçekleştirdi. Bu konuşmasında koronavirüs etkisiyle alınan ekonomik önlem planını da vatandaşlara duyuran Erdoğan, açıkladığı bu plan kapsamına Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim ödemelerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerinin 6’şar ay ertelendiği müjdesini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim ödemeleri başta olmak üzere açıkladığı bir dizi ekonomik tedbir planı detayları paylaşıldı. Buna göre perakende, AVM, demir – çelik, otomotiv, lojistik – ulaşım, sinema – tiyatro, konaklama, yiyecek – içecek, tekstil konfeksiyon ve etkinlik – organizasyon sektörleri için muhtasar ve KDV tevkifatı ile Sosyal Güvenlik Kurumu primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran dönemi ödemelerinin 6’şar ay ertelendiği belirtildi.

Ayrıca konaklama vergisinin de kasım ayına kadar uygulanmayacağı duyuruldu. Bunun yanı sıra otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerinin nisan, mayıs ve haziran ayları için 6 ay süreyle ertelendiği duyuruldu. İç hava yolu taşımacılığında 3 ay süre ile KDV oranının yüzde 18’den yüzde 1 seviyesine indirildiği açıklandı.

Koronavirüs Sebebiyle Alınan Ekonomik Tedbir Planı Kapsamı

Koronavirüs salgını nedeniyle ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların, Türkiye bankacılık sektöründeki bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerinin asgari 3 ay öteleneceği ve gerektiği durumlarda bunlara ilave finansman desteği sağlanacağı duyuruldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı sonrasında ulusa sesleniş konuşmasıyla duyurduğu ekonomik tedbir planı detaylarından bazılarını şu şekilde açıklandı:

  • İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.
  • Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz
  • Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere vereceğiz.
  • 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğiz.
  • Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacağız.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu