Cumhurbaşkanı Açıkladı: Kamuda Çalışan 60 Yaş ve Üzerinde Olanlara İdari İzin

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sosyal ve ekonomik hayatı adeta felç haline getiren yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele devam ediyor. 1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla normalleşme sürecine giren Türkiye’de koronavirüs salgını döneminde kamuda çalışan memurları yakından ilgilendiren açıklama, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüs ile mücadelede normalleşme sürecine ilişkin yapmış olduğu kamuoyu açıklamasında, kamu kurum ve kuruluşlarında (Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç) çalışan yönetici kadro ve pozisyonunda bulunanlar hariç, 60 yaş ve üzerinde olanlar ile kronik hastalığı bulunanların, idari izinli sayılacağı ifade edildi. Koronavirüs salgını ile mücadelede normalleşme süreci kapsamında memur ve özel sektör çalışanlarını yakından ilgilendiren tüm gelişmelere dair önemli bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz gün ulusa sesleniş konuşması düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüs salgını ile Türkiye’nin topyekün mücadelesinde önemli aşamalar kat edildiğini belirtmişti. 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanları yakından ilgilendiren açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kamuoyu açıklamasının ardından bugünkü Resmi Gazete’de ilgili genelde yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla “COVID-19 Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler” ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete’nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı.

Yeni Genelgeye Göre 60 Yaş ve Üzerine İdari İzin

Resmi Gazete’de yayımlanan genelgeye göre; yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgını ile mücadele amacıyla yürürlüğe konulan 13 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan “Kamu Görevlilerinin Yurt Dışına Çıkış İzni” konulu Genelge ile 22 Mart’ta Mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler” konulu Genelge 1 Haziran’da yürürlükten kaldırılacağı ifade edildi. Fakat çalıştırılma biçimlerine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yönetici kadro ve pozisyonunda bulunanlar hariç 60 yaş ve üzerinde olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunan vatandaşların, kurumlarında idari izinli sayılacakları açıklandı. Bu koşullara uygun olan memurlar arasında, Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı gibi devlet kurumlarında görev yapanların idari izin genelgesinden hariç tutulduğu bildirildi.

Genelgeye göre idari izinli sayılan memurların, bu sürede görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacakları ve bu kişilerin mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı kalacağı açıklandı. Söz konusu 60 yaş üzeri olduğu ve kronik rahatsızlığı bulunduğu için idari izinli sayılan vatandaşların, izin almadan görev mahallinden ayrılmayacağı ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağırıldıkları anda görevlerine dönecekleri bildirildi. Ayrıca genelgede, “Kamu kurum ve kuruluşlarınca bu süreçte tüm personelin maske kullanması, çalışma mekanları, yemekhane, servisler ve sosyal alanlarda gerekli mesafenin ayarlanması, bu mahaller ile kamuda kullanılan araçlarda dezenfekte işleminin yapılması hususunda gerekli tedbirler alınacak.” ifadeleri yer aldı.

Çalışan ve Emeklilere Özel Finansal Destekler Yolda

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yeni destek paketiyle ilgili açıklamaları henüz netleşmemesine rağmen ekonomi kaynaklarından edinilen bilgilere göre, vatandaşların birçok alandaki ihtiyaçları için uygun maliyet ve vadeyle kaynak sağlayacak olan kredi paketi, yerli üretimi destekleyen nitelikte olacak. Emekli ve çalışanlara yönelik kamu bankalarının yürüttüğü çalışmalar kapsamında düşük maliyetli krediler, mobilya, elektronik ürünler, beyaz eşya, ev tekstili, bisiklet-motosiklet, çeyizlik eşya sektörleri için verilecek. Emeklilere tatil ve seyahat için daha uygun maliyetli kredi verilecek. Ayrıca tatil kredisi çalışanlar ve emekliler için ayrı koşullarda olacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan kredi destek paketlerinin ilkinin bugün açıklanması bekleniyor.

Gelir Vergisi Oranındaki Değişiklik Ücretlileri Nasıl Etkileyecek?

ALO 183 Sosyal Destek Hattı Artık Whatsapp Üzerinden de Hizmet Verecek

HES Kodu Nedir? Hayat Eve Sığar (HES) Kodunu Kimler Alabilir?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu