Koronavirüs salgını tüm şiddeti ile birlikte devam ederken Covid-19 şikayet hattı ile vaka bildirimleri yapabilir ya da virüs ile ilgili olarak bilgi alabilirsiniz. Covid-19 şikayet hattı sayesinde bulunduğunuz bölgedeki güncel bilgileri de öğrenmeniz mümkündür.

Covid-19 Şikayet Hattı Numarası Nedir, İhbar Nereye Yapılır?

Türkiye’yi de tüm dünya gibi etkileyen koronavirüs salgını için detaylı bilgilendirme yapılması ve aynı zamanda vakaları bildirmek için Sağlık Bakanlığı tarafından Corona Danışma Hattı hizmet veriyor. Virüsün Türkiye’de yayılmaya başladığı günlerde devreye sokulan covid-19 şikayet hattı sayesinde hastalık ile ilgili olarak bilgilere ulaşabilir, vaka bildirimi de yapabilirsiniz. Covid-19 şikayet hattı numarası 184 olup her zaman bu numaradan ulaşım sağlamak mümkündür. Herhangi bir hastalık bulgusu olduğunda bu hat üzerinden kişiye destek sağlanmakta ya da vaka bildirimleri yapılarak gerekli önlemlerin alınmasını sağlanmaktadır.

Koronavirüs Belirtileri Neler?

Koronavirüs belirtileri görülmeye başlamışsa Alo 184’ü arayabilirsiniz. Yeni tip koronavirüs belirtileri arasında özellikle ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü bulunmaktadır. Daha ağır geçen vakalarda ise enfeksiyon zatürreye, böbrek yetmezliğine ve akut solunum yetmezliğine neden olabilmektedir. Tüm virüsler gibi zaman içerisinde evrimleşen koronavirüs de insan sağlığı için ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Hayvanlardan da bulaşan koronavirüsler dikkatli olunması gereken virüs çeşididir. Esasında geçmişte MERS olarak bilinmiş ve daha sonra SARS’a evrilmiş, günümüzde ise covid-19 şeklinde kendisini göstermektedir. Bu virüsün yayılmasını önleyebilmek için alışılmış önerilerin arasında düzenli olarak temizliğe dikkat etmek gelmekte, maske kullanmak ve kalabalıkta bulunmamak gelmektedir. Virüs özellikle hava yolu ile bulaştığından yüksek bulaşıcılığa sahiptir ve bu virüsün dünyada hızlı bir şekilde yayılmasına neden olmuştur. Koronavirüs’ün belirtileri olarak ise yaygın olarak şu durumlar görülür;
  • Nefes darlığı,
  • Sık balgamlı öksürük,
  • Boğazda ağrı,
  • Kas ve eklemlerde ağrı,
  • Mide bulantısı ya da kusma,
  • Burun akıntısı,
  • İştahsızlık,
  • İshal,
  • Baş ağrısı gibi durumlar görülmektedir.
Belirtilerin hepsinin aynı olmasına gerek bulunmamaktadır. Genelde aynı anda birkaç belirti görülmektedir. Bu belirtilerin görülmesi halinde kişilerin vakit geçirmeden ALO 184’ü arayarak gerekli olan bilgileri almaları ve ne yapacaklarını öğrenmeleri gerekmektedir.

Koronavirüs Tedavisi Var mı, Tedavi Nasıl Yapılır?

Koronavirüs tedavisi olarak farklı yöntemler uygulanmaktadır. Ancak hastanede yapılacak olan koronavirüs tedavileri kesin sonuçlar üzerine kurulmamıştır ve kesin bir tedavi yolu mevcut değildir. Genelde yapılan tedaviler ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı gibi sorunların giderilmesine odaklanılmaktadır. Koronavirüs tedavisi için farklı ilaçların yararlı olup olmayacağı henüz araştırma aşamasındadır. Bunun yanında hastalığın tedavisi için ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar da kullanılmaktadır. Eğer kişiye hafif semptomlar gösterdiği için evde iyileşme süreci tanınmışsa bu durumda kişinin virüsü başkalarına bulaştırmaması için izole olması, bulunduğu odanın nem koşullarının iyi olması, ılık duşlar boğaz tedavisi, bol sıvı tüketmek, dinlenmek ve düzenli uyumak hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. ALO 184 sayesinde evde tedavi gören hastaların neler yapmaları gerektiği de kendilerine söylenmektedir. Virüs için en önemli noktaların başında, yayılımını engellemek gelmektedir. Bu yüzden hasta olunduğunda ilgili iletişim numarası üzerinden temas sağlayarak kişinin kendisinin ve başkalarının güvenliğini sağlaması son derece önemlidir. Bu sayede virüsün yayılma alanı kısıtlanmış olacaktır.

Koronavirüs Hastalığı İyileşir mi?

Koronavirüs hastalığı iyileşme süreci olarak esasında virüs kapanlar vefat sayılarına göre daha yüksek orandadırlar. Ancak virüs dünya üzerinde çok kısa süreler içerisinde çok fazla kişinin ölümüne neden olmuştur bu yüzden ölümcül bir hastalıktır ve dikkatli şekilde sakınılması gerekmektedir. Koronavirüsün vücuda verdiği zararlar her kişinin kendi özel sağlık durumuna ve yapısına göre değişkenlik gösterebildiği için bazı durumlarda virüsü atlatmak daha kolay iken bazı durumlarda sonucun ölüm ile sonuçlandığı görülmektedir. Bu bakımdan yapılacak olan en iyi yöntem koronavirüse karşı gerekli korunma önlemleri almak olacaktır.

Koronavirüsten Korunma Yöntemleri Neler?

Koronavirüsten korunmak için günlük yaşamda dikkatli olunması gereken noktalar bulunmaktadır. Koronavirüs korunma yöntemleri sayesinde virüsün bulaşmasını engelleyebilirsiniz. Bunun için ilk nokta sıklıkla yapılacak el temizliğidir. Eller, gün içinde çok farklı nesneler ile temasa geçtiklerinden ellerinizi sabun ve temiz su ile sıklıkla yıkamaz virüslerin yayılmasını engellemek için önemli bir noktadır. Bunun yanında su ve sabunun olmadığı yerlerde, örneğin sokakta ya da el yıkama imkânı olmayan yerlerde alkol bazlı olan dezenfektanların kullanılması yararlı olacaktır. Virüsten korunmanın en büyük diğer temel noktası ise öksürme ya da hapşırma sırasında başkalarına herhangi bir risk oluşturmaması için mutlaka ağzınızı kapatın. Aynı şekilde başkaları öksürdüğü ya da hapşırdığı sırada onların yakınında bulunmayın. Kalabalık ortamlarda bulunmayın ve başkaları ile fiziksel temas haline girmeyin. Özellikle günlük yaşamda düğme, kapı kolu ve benzeri gibi sık kullanılan ürünler sonrasında mutlaka ellerinizi yıkayın. Sadece insanlar ile değil aynı zamanda hayvanlar ile de temastan mümkün oldukça kaçının. Koronavirüs hayvanları da etkilediği için hangi hayvanın virüs taşıdığını tam olarak bilemezsiniz. Bu yüzden hayvanlar ile yakın olmamak ve fiziksel temas kurmamak önemlidir. Tüm bu önlemler ile birlikte daha fazla alacağınız önlemleri ve dikkat edeceğiniz noktaları ALO 184’ü arayarak her zaman öğrenebilir ve virüse karşı etkili bir savunma yapmak için bilgilendirme alabilirsiniz. Virüs için en önemli korunma ise elbette maskenizi hiçbir zaman çıkarmamanız oluyor.
Editör: TE Bilisim