Çocuklarda Omega – 3 Eksikliği

Çocuklarda Omega – 3 Eksikliği, Yapılan araştırmalar sonucunda çocuklarda omega 3 eksikliği zeka düzeyinin önemli ölçüde etkilemektedir. Balık yağında bulunan Omega – 3 yağ asitleri çocuklarda beyin fonksiyonlarının gelişiminde önemli ölçüde etkilemektedir. Çocuklar Omega – 3 bakımından zengin beslenirlerse bu durum okuldaki başarı düzeyine kadar etkilemektedir.

Omega – 3 bakımından beslenme seviyesi yüksek olan çocukların okuldaki başarılarının da yüksek olduğu tespit edilmiş bulunmaktadır.

Çocuklarımızın gelişim döneminde gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri almaları beyin ve sinir sistemi açısından oldukça önem taşımaktadır. Bazı çocuklar dengeli beslenmeden de yeteri kadar besin alabilmektedir. Fakat yine de bazı durumlarda takviye sağlamak adına vitamin ve mineral gerekli olmaktadır.

Çocuklarımızın beslenmelerinde oldukça öneme sahip bir vitamin olan Omega – 3 gelişim çağında ve yetişkinlerde kilit rol oynamaktadır. Omega – 3 beyinde ve sinirler arasında son derece önemli role sahip bir yağ asidi olmaktadır. Eksikliği durumunda çocuklarda zeka gelişiminde gerilik ve kavrayabilme yeteneğinde de gerilik olarak göze çarpmaktadır.

Balık Seçimi Omega – 3 İçin Önemli

Balık Seçimi Omega – 3 İçin Önemli, Çocuk sağlığı ve gelişimi açısından son derece önem arz eden omega – 3, beynimizde bulunan yağların % 20 oranı, DHA adı verilen omega – 3’ten oluşmaktadır. Soğuk deniz iklimlerinde bulunan balıklar omega – 3 ve DHA yağları açısından oldukça zengin olduğu tespit edilmiştir.

Çocukların omega – 3 almaları açısından soğuk ilkin deniz balıklarının tüketilmesi önerilmektedir. Soğuk deniz balıklarından tüketebileceğiniz somun, uskumru ve ton balığı olabilmektedir.

Okul Çağındaki Çocuklar İçi Omega – 3 Şart

Okul Çağındaki Çocuklar İçi Omega – 3 Şart, Omega – 3 açısından zengin besinler tüketen çocuklar ile tüketmeyenler arasında oluşan farklılık açısından, bünyesinde omega – 3 barındıran besinleri tüketmek son derece önem taşımaktadır. Bünyesinde Omega – 3 bulunduran besinler açısından beslenmek çocukların okuldaki başarısı ile neredeyse doğrudan etkili olmaktadır.

Yapılan araştırmalar omega 3 açısından zengin besinler tüketen çocukların okul başarı seviyelerinin üst sıralarda olduğunu göstermektedir. Çocukların sağlıklı gelişimleri için bu duruma son derece önem verilmelidir. Gelişim çağındaki çocuklar için, soğuk ve derin denizlerde bulunan balıkları tüketmeleri son derece önemli bir faktördür.

Balık yağında bulunan omega – 3 yağ asidinin gelişim çağındaki çocuklar için beynin normal gelişim için, göz ve sinir sisteminde de yardımcı rol oynamaktadır. Sadece çocuklarda değil tüm bireylerde omega 3 eksikliği son derece önemlidir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu