2021 çiftçilere verilen devlet destekleri tarım ve hayvancılık ile uğraşanlar tarafından merak ediliyor. Çiftçilere verilecek destekler sayesinde ziraat uygulamalarında önemli maddi avantaj sağlandığı gibi tarımın da daha sürdürülebilir şekilde yapılması mümkün oluyor.

Güncel Devlet Destekleri Neler?

2020 yılının son aylarında Resmi Gazete’de yayımlanan kararname ile birlikte 2021 üretim yılı tarım destekleri de açıklanmış oldu. 2021 yılında da geçen yıllardaki gibi belli başlı kalemlerde sağlanan destekler devam edecek. 2021 yılında tarım için devlet bütçesinden toplamda 22 milyar lira destek sağlanacak. Açıklanan destekler ile birlikte 2021 yılında çiftçiler farklı alanlarda destek alabilecekler. Alan bazlı destekler kapsamında 2021 yılında buğday, arpa, yulaf, çavdar için dekar başına 19 lira mazot, 8 lira da gübre desteği olmak üzere toplamda 27 lira destek verilecek. Çelik ve pamuk üreticileri için ise dekar başına 62 lira mazot ve 4 lira da gübre desteği sağlanacak ve toplamda 66 lira destek sağlanacak. Kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi hububat üretimi için dekar başına 22 lira mazot ve 4 lira da gübre desteği olmak üzere toplam 26 lira, patates üreticilerine dekar başına 27 lira mazot ve 4 lira gübre desteği ile toplam 31 lira, ayçiçeği üreticilerine ise dekar başına 26 lira mazot ve 4 lira gübre desteği ile 30 lira destek sağlanmış olacak. Mısır üretimi için mazot desteği dekar başına 25 lira, gübre desteği ise 4 lira olarak belirlendi ve toplamda 29 lira, kuru soğan, aspir, yaş çay, fındık ve yem bitkileri için ise dekar başına 17 lira mazot, 4 lira gübre desteği ile 21 lira destek ödemesi sağlanacak. Zeytinin de dahil olduğu düğer ürünler için ise dekar başına 15 lira mazot, 4 lira da gübre desteği ile toplam 19 lira verilirken, nadasa bırakılan alanlar için ise 8 lira mazot desteği sağlanmış olacak.

Toprak Analiz Desteği ve Organik Tarım Destekleri

Tarıma verilen devlet destekleri kapsamında toprak analiz desteği de önemli bir yer tutuyor. Asgari 50 dekar ve üzeri olan tarım arazilerinde ek olarak her 50 dekar için analizin yapılmasında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan Toprak Analiz Laboratuvarları tarafından yapılacak olan analizlere 40 lira destek sağlanacak. Bunun yanında organik tarımı desteklemek için de verilen organik tarım üreticilerine dekar başına sağlanan 10 liralık destek devam edecek. Özellikle geçen yıllarda organik tarım alanında verilen desteklerde kesintiler yapılması tepki çekmişti. Organik tarım yapan çiftçiler için destekler ise ürün sertifikalarına göre yapılıyor. Bu kapsamda üç kategori bulunuyor ve tarım desteği için sadece ilk kategoride destek miktarı arttırılmış oldu. İlk kategoride yer alan bireysel ürün sertifikası dahilinde üretim yapanlara geçen yıl dekar başına 2020 yılında 100 lira ödeme yapılırken, 2021 yılında da ilgili tutarın 120 – 130 lira civarında olması bekleniyor. Buna göre uygulanacak olan destekler birinci kategoride yer alan ürünler için 130 TL, ikinci kategoride olanlar için 60 TL, üçüncü kategoride olanlar için ise 20 TL olarak bekleniyor. Arı yetiştiriciliği yapanlar için ise kovan başına 20 TL destek verilmesi bekleniyor.

Pamuk ve Ayçiçeği Primi Artacak

Devlet tarım destekleri kapsamında özellikle yetiştiriciliği diğer ürünlere göre daha zor olan pamuk ve ayçiçeği yetiştiriciliği için destekler merak ediliyor. Prim desteği olarak isimlendirilen fark ödemeleri temelde 18 ürün için uygulanıyor. 2020 yılında geçen yıla kıyasla 18 üründen sadece pamuk ve yağlık ayçiçeği primleri artmıştı. 2021 yılında da yine aynı alanlarda artış olması bekleniyor. Kültü pamuk için verilen destekleme ile prim kilo başına 80 kuruştan 1 lira 10 kuruşa çıkmıştı. Pamuk desteğinden yararlanmak için ise yurt içinde üretilmekte olan ve sertifikaya tabii tutulan pamuk tohumu kullanma şartı aranıyor. Yağlık ayçiçeği de 2020 yılında prim desteği kapsamında 50 kuruşa çıkarılmıştı. 2021 yılında bu tutarın 60 kuruş olması bekleniyor. Buğday, yulaf, çavdar, arpa ve çeltik için ise 2020 yılında yapıldığı gibi 2021 tarım destekleri kapsamında 10 kuruşluk bir artış söz konusu olacak. Mercimek, kuru fasulye ve nohut gibi hububatlar için ise destek 2020 yılında artmamıştı. 2021 yılında ise cüzi bir artış olması bekleniyor. Geçen yıl olduğu gibi 2021 yılında mısıra 3, soya fasulyesine 60, aspire 55, yaş çaya 13 ve zeytinyağına da 80 kuruş destekleme primi ödemesi yapılması bekleniyor. Geçen yıllarda ilk kez verilmeye başlanan zeytin destekleme priminin 2021 yılında artmayacağı tahmin ediliyor. Buna göre kilo başına 15 – 25 kuruş arasında prim sunulacak. Zeytin için aynı zamanda geleneksel olan zeytin bahçelerinin canlandırılması için dekar başına 100 TL destek ödemesi de yapılacak.

Hayvancılık Desteklerinde Artış

Devlet hayvancılık destekleri için 2021 yılında ise artan masraflar nedeniyle artış yaşaması bekleniyor. Buna göre buzağı desteğinin 390 TL olması tahmin ediliyor. Suni tohumlama sonucu doğan buzağılara ise ek olarak 50 lira destek devam edecek. Soy kütüğüne kayıtlı buzağılar için ise 175 TL destekleme ödemesi yapılacak. Küçükbaş hayvancılık destekleri kapsamında için koyun başına 30 lira, keçi başına 35 – 40 TL destek ödemesi yapılması bekleniyor.
Editör: TE Bilisim