Çiçek sepeti sipariş iptal ve iadesi vermiş olduğunuz siparişleri iptal edebilmek için gerekmektedir. Özellikle ilk kez iptal ve iade yapacaklar için Çiçek Sepeti iade işlemleri ve sürecinin nasıl yapıldığı merak edilmektedir.

Çiçek Sepeti Sipariş İptal Edilir mi?

Çiçek Sepeti sipariş iptali sağlayan bir sistemdir. Alınmış olan ürünlerin iadesini talep edebilmek için en dikkat edilmesi gereken nokta ise elinizde ürün kodunun ve sipariş bilgilerinin bulunması gerekmektedir. İade işlemlerinin dışında şayet satın almış olduğunuz ürün kargoya verilmiş ve yine de siparişinizin iptalini talep ediyorsanız bu durumda kargo paketini açmadan geri gönderme hakkınız bulunmaktadır. Çiçek Sepeti iptal ve iade işlemleri için herhangi bir ücret talep etmemektedir. Fakat geri iade ödemesinin yapılması için sipariş kodunun ve iade kodunun da firmaya iletilmesi gerekmektedir.

Çiçek Sepeti İade Nasıl Yapılır?

Çiçek Sepeti’nden yapılan alışverişler sonrasında ürünü iade ederek ödenen ücreti geri almak istiyorsanız Çiçek Sepeti para iadesi nasıl yapılır sorusunun yanıtını merak ediyorsunuzdur. Siparişlerin iadesinde ücretin geri verilmesi şu şekilde yapılmaktadır;
 • Sipariş iadesi ya da iptal sonrasında onay verildiği gün ödemeniz yapılmaktadır.
 • İlgili işleme ait dekont sistemde kullandığınız e – posta hesabınıza gönderilmektedir.
 • Havale ve EFT ile yapılmış olan ödemeler için sipariş iptalinin onaylanması sonrasında belirtilen banka hesabına 10 iş günü içinde ödeme yapılır. Havale EFT ile yapılmış olan alışverişler sonrasında iade isteniyorsa banka hesabının Çiçek Sepeti’ne iletilmesi gerekmektedir.
 • Halkbank ve Akbank ile yapılmış olan havale işlemleri için ürün ücreti hesabınıza 7 gün içinde, diğer bankalarda ise 8 gün içinde yatırılmaktadır.
Bir diğer merak edilen konu taksitli alışverişlerin iadesinin nasıl yapıldığı konusunda firma kolaylık sağlamakta ve taksitli alışverişlerin iadesini de yapmaktadır. İade miktarı, kredi kartının bağlı olduğu bankaya tek seferde yapılmaktadır fakat banka aylık olarak kesilen ekstreye bu iadeyi bölerek yansıtmaktadır. Dolayısıyla alışveriş kapsamında bölünmüş olan taksit sayısı kapsamında iade işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Çiçek Sepeti Ürün İadesi Nasıl Yapılır?

Çiçek Sepeti ürün iadesi yapmak için şu adımları takip etmeniz gerekir;
 • İade yapmak için bilinmesi gereken ilk nokta alınan ürünün kargoya verilmeye uygun olan bir ürün olması gerekmektedir. Eğer kargoya verilmeyen bonnyfood türünden bir ürün satın alınmışsa bu durumda Çiçek Sepeti özel kurye tarafından bu ürünlerin alınması gerekmektedir. Bu türden siparişlerin iade işlemlerinin yapılması için sistemdeki profil kısmına girilmesi gerekmektedir. Bu kısımdan Bize Ulaşın sekmesi seçilir ve açılacak olan ekranda ürün iadesi seçeneği seçilerek iade yapılacak olan ürünün kodu sisteme girilir. Bu şekilde kargoya verilmeyen özel ürünlerin iadesi de yine kurye tarafından sağlanmaktadır.
 • Kargo ile gönderilen bir ürün için iade yapıyorsanız bu durumda site üzerinden iade talebi oluşturulması gerekmektedir.
 • İade talebi oluşturmak için Çiçek Sepeti hesabınıza giriş yapınız. Daha sonra profil kısmına gelin ve ardından sipariş takip kısmına tıklayın. Buradan ya da hesabım kısmında bulunmakta olan Siparişlerim bölümünden “iade et” kısmını seçin. Bu seçenek sayesinde ürünün öncelikle iade kodunu sisteme girin ve belirtilen süreler kapsamında ürünü gönderin.
 • İade edilmek istenen ürünün mutlaka kendi kutusunda olmasına yani gelmiş olduğu kutuda olmasına dikkat ediniz. Aynı zamanda ürün birden fazla parça içeriyorsa iade işleminin yapılması için tüm parçalarının bulunması gerektiğine de dikkat etmelisiniz. Kargo tarafından irsaliye ya da fatura gibi belgeler teslim esnasında verilmişse bunlar da iade esnasında pakete eklenmelidir.
 • İade kodunun oluşturulması teslim tarihinden sonra 14 gün içindedir. İade kodu olmayan paketler için iade işlemleri kodun oluşturulması beklendiği için uzamaktadır.
 • İade kodunun alınmasından sonra iade edilmek istenen ürün 7 gün içinde kargoya verilmelidir.
 • İade kodu ile gönderim yapan kullanıcılar kargo ücreti ödemezler, iade kodu olmadan gönderim yapanlar kargo ücretini ödemek zorundadır.

Çiçek Sepeti Sipariş İptali Nasıl Yapılır?

Çiçek Sepeti sipariş iptali yapmak için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir;
 • Öncelikle bilinmesi gereken nokta eğer ürün kargoya ya da kuryeye henüz verilmemişse yani hazırlık aşamasındaysa sipariş iptali yapılmaktadır. Kargoya ya da kuryeye verilmiş işlemler için sipariş iptali yapılmaz, bu durumlarda ürün iadesi yapmak gerekmektedir.
 • Bu bakımdan ilk olarak ürünün kargoya verilmemiş olmasından emin olmak gerekmektedir. Bunu teyit etmek için profilinizde bulunan siparişlerim sekmesinden öğrenebilirsiniz.
 • Siparişlerim bölümüne girdikten sonra sipariş takip tuşuna basın. Burada ürünün durumu gösterilecektir. Eğer ürün hâlâ hazırlanıyorsa yani kargoya verilmemiş ise sipariş iptali de kolay şekilde yapılabilecektir.
 • Çiçek Sepeti siparişi iptal etmek için sayfanın yanında bulunan butona tıklayınız ve “Sipariş İptal” seçeneğini seçin. Bu işlemi yapmanızdan sonra siparişiniz iptal edilmiş olacaktır.
Bu noktada bilinmesi gereken konu iptal etmiş olduğunuz siparişinizi tekrar aktif hale getiremezsiniz. Başka bir deyişle iptal edilen sipariş kaydı sistemden silinmektedir ve tekrar ürünü almak istiyorsanız ürünü bularak sepetinize eklemeniz gerekmektedir. Diğer bir konu ise şirket adına fatura kesilmiş siparişleri iptal etmek istiyorsanız bu işlem için “Bize Ulaşın” kısmından talep iletilmesi gerekmektedir. Şirket adına faturalandırılmış işlemlerin iptali için öncelikle iptal faturasının kesilmesi gerekmektedir ve iptal faturasının da iletişim kanalları üzerinden Çiçek Sepeti’ne ulaştırılması gerekmektedir. Bu faturanın ulaştırılması sonrasında şirket için alınan ürünlerin iptali yapılacaktır.
Editör: TE Bilisim