Ülkemizde yaklaşık 13 milyon emekli maaş alan vatandaş bulunuyor. Bunların bir kısmı dul ve yetim maaşı olsa da emekli olanların sayısının yine de çok yüksek olduğu biliniyor. Genç yaşta emekli olan ve emekli olduktan sonra çalışma hayatına devam eden milyonlarca vatandaş bulunuyor. Aylık bağlama oranlarındaki düşüş sebebiyle azalan emekli maaşları bu duruma sebep olan önemli faktörlerden biri olarak görülüyor. Geçim derdi, borçların ödenmesi gibi sebeplerle emeklilerin ekonomik durumlarını düzeltmeleri için çalışamaya devam ettikleri biliniyor. 1 Ekim 2008 tarihinden önce işe girerek hangi statüde emekli olursa olsun emekli aylığını kestirmeden SSK (4A) bağlı çalışanlar SGDP ödemek zorunda kalıyor. SGDP, brüt ücretin yüzde 30’u üzerinden alınıyor. Emekli olduktan sonra çalışanların tazminat hakları gündemdeki güncelliğin koruyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli olduktan sonra çalışma hayatına devam edenlerin çift tazminat alma hakları bulunuyor. Türkiye’de yaklaşık 13 milyon emeklinin büyük bir kısmı çalışma hayatına devam ediyor. Çalışan emeklilerin en çok araştırma yaptığı konuların başında ikinci kıdem tazminatı hakkı geliyor. İkinci kıdem tazminatı hangi şartlarda alınabilir? Emekli olduktan sonra çalışanın maaşı artar mı? Bu soruların yanıtlarını ve konuyla ilgili bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

1 Ekim 2008 Tarihi Kritik Eşik

SGK’dan emekli olduktan sonra herhangi bir iş yerinde SSK’lı (4A) olarak çalışmaya devam etmek isteyenler için 1 Ekim 2008 tarihi oldukça kritik bir önem teşkil ediyor. Bu tarihten önce sigortalı olarak işe başlamış ya da emekli olmuş vatandaşlar, SSK’lı çalışmalarını sürdürmek istemeleri halinde ya emekli aylıklarını kestirmek durumunda kalıyorlar ya da Sosyal Güvenlik Destek Primi’ne (SGDP) tabi olarak sigortalı çalışmalarına devam edebiliyorlar. Özellikle 1999 yılı öncesinde sigortalı olan kadınlar 40’lı yaşlarda, erkekler ise 50’li yaşlarında emekli olabiliyor. Fakat bu kritik tarihten sonra sigortalı olanlarda yaş haddi kadınlarda 58’e çıkarken erkeklerde de 60’ çıkıyor.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi

Genç yaşta emekli olan vatandaşların, çalışma hayatına ara vermedikleri biliniyor. Bu yüzden ülkemizdeki yaklaşık 13 milyon emekliden çok sayıda vatandaş ya bir işte çalışıyor ya da kendi işini kurup Bağkur üzerinden iş hayatlarına devam edebiliyor. Tamamlayıcı emeklilik sistemi olmadığı için emeklilerin düşen maaşları karşısında çalışmaları da adeta bir zorunluluk haline geliyor. Tamamlayıcı emeklilik sistemi devreye sokulduğunda çift maaş alınacağı için çalışan emekli sayısının da azalması gündeme gelebilecek.

Emekliye İkinci Kez Tazminat Hakkı

İş Kanuna göre emekli çalışan vatandaşların da diğer çalışanlardan herhangi bir farkının olmadığı vurgulanıyor. Dolayısıyla emekli çalışanların izinleri ve tazminatları aynı kurallara göre hesaplanıyor. Emekli bir çalışan da diğerleri gibi 1 yıllık çalışma süresini doldurduktan sonra işten çıkartılırsa, kanunun tarif ettiği ihbar ve kıdem tazminatını brüt maaş üzerinden alabiliyor. Bunun yanı sıra emekli çalışanın izin günleri de yine diğer çalışanlarda olduğu gibi kıdemlerine göre belirleniyor. Hatta 50 yaşından büyük olan çalışanlar için kıdem süresine bakılmaksızın 20 günden az izin verilemiyor. Bir işyerinde çalıştıktan sonra SGK’dan emekliliğe ayrılan çalışanlar istedikleri zaman işten ayrılıp kıdem tazminatını alabiliyor. Son işyerinde en az bir yıl çalışma şartının yerine getirmek kaydıyla işçinin ne kadar kıdemi varsa o kadar tazminat ödemesi işveren tarafından yapılıyor. Daha sonra başka bir iş yerinde de bir yılı doldurup kendi istek ve kusuru dışında işten çıkartılması durumunda emekli çalışanlara bu kez de ikinci tazminat da verilebiliyor.