Çalışmadan Emekli Olmak Mümkün, İşte Detayları !

Çalışmadan Emekli Olmak Mümkün mü? En kısa yoldan çalışmadan emekli olmak mümkün mü? Herkesin hayalidir aslında çalışmadan emekli olabilmek! Peki çalışmadan ödeme yaparak emekli olabiliyor muyuz? Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre çalışmadığınız dönemler için geriye dönük ödeme yapma imkanınız bulunmaktadır. Fakat öyle durumlar bulunuyor ki toplu olarak ödeme yaparak yıllarca çalışmak zorunda kalmadan erken emekli olabiliyorsunuz. İşte çalışmadan emekli olabilmenin yolları nelerdir?

Ülkemizde çalışmadan emekli olabilmek için gereken sayıda prim günü ödemek, belirli bir yaşa kadar gelmek ve sigorta yaşını da doldurmanız gerekmektedir.

Bu Fırsatı Kaçırmayın

Bu Fırsatı Kaçırmayın, Ülkemiz yasalarına göre çalışamadığınız dönemler için geriye dönük ödeme yapma imkanınız bulunmamaktadır. Bazı durumlarda toplu olarak ödeme yapma hakkı tanınabiliyor. Toplu ödeme yaparak çalışamadığınız günleri ödeyerek satın alabilirsiniz. Bu sayede yıllarca çalışmadan toplu ödeme seçeneği ile erken emekli olabilirsiniz.

Belirli zamanlarda çalışmayarak ödeme yapmak isteyen vatandaşlarımız için borçlanma yapabilecekleri süreler 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 41. Maddesi ile düzenlenmiş durumda. Buna göre borçlanma yapabileceğiniz durumlar aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Kadınlar sigortadan sonra üç çocuğa kadar doğum borçlanması yaparak 2160 günü toplu ödeme ile satın alabiliyor.
 • Er veya erbaş olarak silah altında veya yedek subay okulunda geçen süreleri toplu olarak ödemek mümkün.
 • Emekli sandığına tabi çalışan memurların, personel mevzuatına göre ücretsiz izin süreleri borçlanılabiliyor.
 • Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora veya uzmanlık öğrenim süreleri borçlanılarak emeklilik hesabında kullanılıyor.
 • Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri de borçlanılabiliyor. Normal staj ve çıraklık süreleri ise borçlanılamıyor.
 • Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri de borçlanılarak emeklilik hesabında kullanılıyor.
 • Grev ve lokavtta geçen süreleri de borçlanmak mümkün.
 • Hekimlerin fahrî asistanlıkta geçen süreleri borçlanılıyor.
 • Seçim kanunları gereğince görevlerinden istifa edenlerin, istifa ettikleri tarih ile seçimin yapıldığı tarihi takip eden ay başına kadar açıkta geçirdikleri süreleri borçlanma imkanları bulunuyor.
 • Part-time çalışanlar, 30 günden az çalışması olanlar, ücretli öğretmenler bu süreleri borçlanarak 30 güne tamamlayabiliyor.
 • Sigortalı olmaksızın, yurt dışına gönderilen ve öğrenimini başarıyla tamamlayarak yurda dönenlerden yükümlü bulunduğu mecburi hizmet süresini tamamlamış olanların, yurt dışında resmi öğrenci olarak geçirmiş oldukları öğrenim sürelerinin 18 yaşının tamamlanmasından sonraki döneme ait olan kısmı borçlanma hakları bulunuyor.
 • Yurt dışında çalışanlar bu süreleri, yurt dışında bulunan kadınlar ise 18 yaşından sonra geçirdikleri süreleri borçlanarak emeklilik hesabında kullanabiliyor.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu