Bilindiği üzere çalışanların sağlık hizmetlerinden faydalanması belirli şartlara bağlanmıştır.İşe başladıktan sonra kaç gün içerisinde sağlık hizmeti alabilirim? Bağ-Kur'lu olur olmaz sağlığım açılır mı? Bağ-Kur borcu kaç aydan fazla olursa provizyon kapanır? Çocuklarım, eşim, annem ve babam kısacası bakmakla yükümlü olunan kişiler benim güvencemden ne zaman faydalanır? İşte tüm bu soruların cevapları:

4/a Yani SSK Kapsamında Çalışanlar İşe Başladıktan Kaç Gün Sonra Sağlıktan Faydalanır?

Hizmet akdine tabi olarak çalışan 4/a kapsamındaki sigortalılar eski adıyla SSK'lılar işe başladıktan 30 gün sonra sağlık hizmeti alabilmektedirler.SSK'lı işe başladığı tarihte anne, babası, eşi ya da çocukları üzerinden sağlık hizmeti alanların otuz gün beklemelerine gerek kalmadan işe başladıkları gün sağlık güvenceleri sistem tarafından açılmaktadır.

Bağ-Kur'lu Olduktan Sonra Kaç Gün İçerisinde Sağlık Hizmeti Alınır?

Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan 4/b kapsamındaki sigortalıların yani Bağ-Kur'luların sağlık hizmeti alabilmeleri için Bağ-Kur tescil tarihinden itibaren 30 gün geçmesi ve en az 30 günlük primin de yatırılmış olması gerekmektedir.Tek başına otuz günün doldurulması yeterli olmamaktadır.Ayrıca Bağ-Kur'lu olmadan önce bakmakla yükümlü konumunda olan kişilerin 30 gün bekleme şartları bulunmamaktadır.

Bağ-Kur Borcu Kaç Aydan Fazla Olursa Sağlık Hizmeti Kapanır?

4/b yani Bağ-Kur kapsamında vadesi geçmiş prim borcu 60 günden fazla olan kişilerin sağlık hizmeti kapanır. Bağ-Kur'a Borcu Olanların 18 Yaş Altı Çocukları Sağlık Hizmeti Alabilir mi? 60 günden fazla vadesi geçmiş prim borcu olanların 18 yaş altındaki çocukları sağlık hizmetlerinden faydalanır. Emekli olanlar ya da gelir bağlananlar hangi tarihten itibaren sağlık hizmeti alır?

5510 Sayılı Kanuna göre kendilerine aylık ve gelir bağlanan kişiler emekli aylığı ya da gelirin bağlanma tarihinden itibaren sağlık hizmeti alabilmektedirler.

Emekli Sandığı Kanununa Tabi Çalışmaya Başlayan Devlet Memuru Kaç Gün Sonra Sağlık Hizmeti Alır?

[caption id="attachment_5904" align="aligncenter" width="500"] ssk bağkur tarım esnaf işveren memur sağlıktan faydalanma şartları[/caption]

Emekli sandığı kapsamında 5510 Sayılı Kanunun 4/c maddesine tabi çalışmaya başlayan devlet memurları işe başladıktan 30 gün sonra sağlık hizmeti alabilmektedirler.İşe başladıkları tarihte bakmakla yükümlü konumundakiler otuz günü beklemeden sağlık hizmeti alabilmektedirler.

Kız Çocukları Kaç Yaşına Kadar Anne ve Babasının Sağlık Hizmetinden Faydalanır?

Anne ya da babası 01.10.2008 tarihinden önce sigortalı olan kız çocukları anne ya da babalarının güvencesi olması koşulu ile evlenene kadar anne ve ya babası üzerinden sağlık hizmeti alabilmektedirler.Ancak anne ya da babası 01.10.2008 sonrası işe başlayan kız çocukları 18 yaşına kadar sağlık hizmeti alabilmektedirler.Lisede okumaları halinde 20 yaşına kadar, üniversitede okumaları halinde ise 25 yaşına kadar sağlık hizmeti alabilmektedirler.

Erkek  Çocukları Kaç Yaşına Kadar Anne ve Babasının Sağlık Hizmetinden Faydalanır?

Erkek çocuklar 18 yaşına kadar anne ya da babaları üzerinden sağlık yardımı alabilmektedirler.Lisede okuyanlar 20 yaşına kadar üniversitede okuyanlar ise 25 yaşına kadar anne ya da babaları üzerinden sağlık yardımı alabilmektedirler.

Liseyi bitiren çocuklar kaç ay daha sağlık hizmeti alır?

Liseden mezun olan çocuklar lise mezuniyet tarihinden itibaren 120 gün daha anne ve babasının sağlık güvencesinden faydalanabilirler.

İşten ayrılanlar kaç gün daha sağlık hizmeti alır?

4/a yani SSK kapsamında çalışırken işten ayrılan sigortalıların işten ayrılış tarihinden önceki son bir yıl içerisinde  90 günü varsa 99 gün sağlık hizmeti alabilmektedirler.

İşten ayrılış tarihinden önceki son bir yıl içinde 90 gün primi olmayan sigortalılar ise sadece 10 gün sağlık hizmeti almaktalar.

Bağ-Kur'u terk eden kaç ay sağlık hizmeti alır?

Bağ-Kur'u kapatan kişiler prim borçlarının ödenmiş olması ve terk tarihinden önceki son bir yıl içinde 90 gün ödenmiş priminin olması halinde 99 gün sağlık hizmeti alabilmektedirler.

Editör: TE Bilisim