Çalışanlar Vergi Dairesine Çağrılıyor!

Çalışanlar Vergi Dairesine Çağrılıyor! Hazine ve Maliye Bakanlığı yaptığı çalışma ile ücret geliri elde edenlerin aynı yıl işyeri değiştirdikten sonra girdiği gelir vergisi diliminde yüksek dilimden devam etmesi gerekirken bir alt dilimden kadrosunun başlatıldığını tespit etti. Bu durumu kıskaca alan Maliye şimdi dilimi yüzde 27 olması gerekirken işyeri değiştirerek yüzde 15’ten başlatanları tek tek vergi dairesine çağırıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Türkiye genelinde başlattığı çalışma ile iş yerini değiştiren fakat bildirim yapmayanların peşine düştü. Yaptığı çalışma ile işyerini değiştirdikten sonra girdiği gelir vergisi diliminde yüksek dilimden devam etmesi gerekirken bir alt dilimden kadrosunun başlatıldığını tespit etti. Bir kişi Ocak ayından Temmuz ayına kadar bir şirkette çalışırken yüksek ücret alıyorsa önce yüzde 15 dilim üzerinden gelir vergisi kesiliyor. Birkaç ay sonra ise yüzde 20, daha sonra da yüzde 27’lik dilime geçilebiliyor. Ancak işyeri değiştiğinde yeni işyerinde ödediği ücretten tekrar yüzde birinci gelir vergisi tarifesi üzerinden vergi ödenmeye başlıyor. Maliye de şimdi dilimini yılın ortasında ilk dilimden başlatanları tek tek vergi dairesine çağırıyor.

Yapılan çalışmalar doğrultusunda Sosyal Güvenlik Kurumu verileri esas alınarak yapılan çalışma sonucunda birden fazla ücret geliri elde edildiğinin anlaşıldığı ücret geliri elde eden mükellefe bildirildi. Ücret geliri ile ilgili beyana rastlanılmadığının kaydedildiği yazıda, yazının tebliğinden itibaren 15 gün içinde vergi dairesine başvurulması istendi.

Ücret geliri elde edenler vergi dairesine gittiklerinde Maliye verginin eksik ödendiği gerekçesiyle pişmanlık dilekçesi verilmesini istedi. Birden fazla işverenden ücret alınmasına ve birden sonraki işverenden elde ettiği ücretin vergi tarifesinin 2. dilimindeki tutarı aşmasına rağmen ücret kazancını beyan etmediği gerekçesiyle aradaki fark hesaplandı. Konunun uzmanları bu durumda olan kişilerin kendisi pişmanlık dilekçesi vermezse ceza ile karşı karşıya kalınacağını belirterek, pişmanlık beyannamesinde vergi ve faiz ödeneceğini söylediler. Eğer beyanname verilmezse de vergi dairesi işlem yapıyor ihbarname tebliğ edildiğinde dava açılabiliyor.

Gelir Vergisi Oranları Nelerdir?

Gelir Vergisi Oranları Nelerdir? Gelir Vergisi Kanunu’nun 103 üncü maddesine göre oranlar, 2019 yılı için aşağıdaki gibidir.

  • 18 bin TL’ye kadar %15
  • 40 bin TL’nin 18 bin TL’si için 2 bin 700TL, fazlası % 20
  • 98 bin TL’nin 40 bin TL’si için 7 bin 10TL, (ücret gelirlerinde 148 bin TL’nin
  • 40 bin TL’si için 7 bin 100TL), fazlası % 27
  • 98 bin TL’den fazlasının 98TL’si için 22 bin 760TL, (ücret gelirleri
  • 148 bin TL’den fazlasının 148 bin TL’si için 36 bin 260TL), fazlası % 35.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu