Çalışan ve Maaşını Zamanında Alamayan İşçinin Hakları!

Çalışan ve Maaşını Zamanında Alamayan İşçinin Hakları! Çalışanların haklarını yasalar eşliğinde korunmaya devam ediyor. İş Kanunu çalışanların ücretlerinin ödenmesini bir sistem şeklinde gerçekleştirmeyi öngörmektedir. Çalışanların maaş ödemelerini sisteme dayalı olarak gerçekleştirdiği gibi kurallarını da kanun olarak belirlemektedir.

Bu çerçeveler doğrultusunda çalışanın hak ediş yasasına göre maaş, ikramiye ve prim ödemeleri nakit olarak ödenmesi gerekmektedir. Çalışanlara maaşlarının ödenme süreleri de bu kanun çerçevesinde belirlenmektedir.

İş Kanunu’na göre çalışanların ücretlerinin ödenmesi bir sistem doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Bu sistem ile de ayrıca kurallar da belirlenmiş olmaktadır. İşçinin tüm aylık olarak hak ediş ödemeleri nakit olarak ödenmek zorundadır. Çalışanın hak ettiği ödemelerinin ne zaman ödeneceği de İş Kanunu’na göre belirlenmektedir.

Buna göre çalışanın hak ettiği ödeme, en geç olarak ayda bir şeklinde ödenmek zorundadır. Karşılıklı gerçekleştirilen sözleşmeler ile bu zaman 1 haftaya kadar indirilebilmektedir. Her ne şekilde olursa olsun bu süre maksimum olarak 1 ayı geçmemektedir. İşverenlerin çalışanların ücretlerinin geç ödemesi, çalışanlar tarafından bir takım hakların kazanılmasına sebebiyet sunmaktadır.

İşverenin çalışanlarının maaş ödemesini geciktirmesi durumunda o ay için çalışanlar pek fazla itirazlarda bulunmadan kabul edebilmektedirler.

Fakat durum sadece bir ay için değil de zamanla alışkanlık haline dönüştüğü zaman, işverenin niyeti kötüye döndüğü zaman çalışanlar hak arama yollarına başvurmaya başlarlar. İlk olarak işverenin ücretin gecikmesi için belirlenen süre kanunen 20 gün ile sınırlandırılmış olmaktadır. Bu durum çalışanlar adına belirlenen süre zarfında ödeme gerçekleşmemiş ise çalışan olarak haklarınızı kullanma hakkınız doğmaktadır. Ücretin gecikme nedenleri arasında yangın, doğal afet ve iflas gibi mücbir sebeplerinin olmaması gerekmektedir.

Çalışanın Maşının Gecikmesi Durumunda Doğan Haklar Nelerdir?

Çalışanın Maşının Gecikmesi Durumunda Doğan Haklar Nelerdir? Çalışanın maaşının belirlenen 20 gün içerisinde ödenmemesi gibi durumlarda yasal haklarını kullanmak için sebebiyet doğmaktadır. İşverenin çalışanlarının ücretini gecikme nedenleri arasında yangın, doğal afet ve iflas gibi mücbir sebeplerinin bulunmaması gerekmektedir.

Bu durum işçiler için iki yol çizmektedir. Birinci yol işverenin verdiği işi yapmama, ikincisi ise iş sözleşmesini fesh ederek kıdem tazminatını talep etme.

Çalışanların maaş ödemelerini bilerek ve hatta kötü niyet içererek 20 günden fazla geciktirilen çalışanlar, bireysel ya da toplu olarak iş görevlerini yerine getirmek istemiyor. Buradaki eylem verilen işi yapmama eylemi olarak nitelendirilmektedir. Bu durumların yaşandığı zamanlarda işçi işten çıkartılamadığı gibi yerine yeni personel de alınamamaktadır. Çalışanların maaşlarının bu şekilde birikmeleri kanunen maaş alacakları için mevduata uygulanan en yüksek faizin işletileceğini emretmektedir.

Çalışanlar bu durumu haklı sebep göstererek iş haddini fesh ederek tazminat hakkını talep edebiliyor. Buradaki durum sadece maaş ödenmesi değildir. Sözleşmede belirtilen miktarın altında ödenmesi halinde de tazminat hakkı doğmaktadır. Tazminatını bu şekilde talep ederek alan çalışanlar işsizlik ödeneğinden de faydalanabilmektedirler.

Fakat bu işlemlerin gerçekleşmesi için ihbarnamenin gönderilme şekli noter aracılığı ile olması gerekmektedir. Kanunen 20 gün bekleme işleminizi gerçekleştirdikten sonra da 6 gün içerisinde noterden dilekçenizi gönderme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu