Çalışan Annelere Her Ay 1.300TL Bakıcı Desteği

Çalışan Annelere Her Ay 1.300TL Bakıcı Desteği, Çalışmak için çocuğunu bakıcıya vermek zorunda kalan annelere destek gelmeye devam ediyor. Devlet bakıcı için ödeyeceği sigorta bedelinin 959,5TL’sini karşılıyor. Hatta bazı illerde bakıcıya verilmek üzere her ay 1.300TL maaş desteği bile sağlamaktadır. Kadınların Türkiye genelinde istihdamını artırmak için devlet kadınlarımıza destek olmak adına son sürat destekler hazırlamaktadır.

Türkiye geneline bakıldığı zaman kadın çalışanların oranı % 34’ü bulmaktadır. Bu oranı arttırmak ve kadınlarımızı daha fazla iş alanlarında görmek adına devletimiz sosyal güvenlik altında çalışanlar için pek çok yeni destek çalışmaları düzenlemiş bulunmaktadır.

Yapılan destek çalışmalarının başında ise evde bakıcı çalıştırmak zorunda kalan ailelerin, bakıcılarının SGK primlerinin devlet tarafından ödenmesi olmaktadır. Gereken koşullar sağlandığı zaman toplam olarak 18 ay boyunca bakıcı çalıştıran ailelerin, bakıcılarının SGK ödemesini devlet karşılamaktadır.

Bakıcıların SGK Ödemelerini Devlet Tarafından Ödenmesi İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Bakıcıların SGK Ödemelerini Devlet Tarafından Ödenmesi İçin Gereken Şartlar Nelerdir? Evinde bakıcı çalıştıran annelerin, bakıcılarının SGK ödemelerini devlet tarafından karşılanması için sağlanması gereken belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar sağlandığı takdirde evinde bakıcı çalıştıran annelerin, bakıcılarının toplam olarak 18 ay boyunca SGK ödemeleri devlet tarafından ödenecektir.

Bakıcılar için ödenecek SGK matrahı, asgari ücretinin brüt tutarı üzerinden toplam olarak % 37,5 oranı hesaplanarak bulunmaktadır. Yani toplam olarak 959,5TL ödemeniz gereken tutarı devlet çalıştırdığınız bakıcı için sizin adınıza toplam 18 ay boyunca karşılamaktadır. Devletin sağladığı bu teşvikten faydalanabilmek adına sağlamanız gereken şartlar aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • SGK girişinin yapılmış olması,
 • Bakıcının işe giriş tarihi itibarı ile İşkur’a kayıtlı işsiz olması,
 • 1 Ocak 2018 – 31 Aralık 2020 tarihleri arasında bakıcınızın sizinle işe başlamış olması,
 • Bakıcınızın Aylık olarak 10 günden fazla olarak sizinle çalışıyor olması,
 • İşe giriş tarihinden önceki 3 ay içerisinde 10 günden fazla SGK’lı olarak çalışmamış olması,
 • Ailenin ya da bakıcının bu teşvikten daha önce faydalanmamış olması gerekmektedir.

İstanbul’da Bakıcı Maaşları Ne Kadar?

İstanbul’da Bakıcı Maaşları Ne Kadar? Bakıcı ihtiyaçları genel olarak daha çok büyük şehirlerde gerekli olmaktadır. Bakıcıların İstanbul’ da aylık olarak çalıştıkları maaş ücretleri aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Filipinli Bakıcı 5 bin – 7 bin TL + Haftalık 50TL izin parası,
 • Nepalli Bakıcı 3 bin – 4 bin arası
 • Özbekistan’lı Bakıcı 3 bin – 4 bin arası
 • Kazakistan’lı Bakıcı 3 bin – 4 bin arası
 • Gürcistan’lı Bakıcı 3 bin – 4 bin arası
 • Türk Bakıcı 4 bin liradan başlıyor + SGK bulunmaktadır.

Çalışan Annelere Her Ay 1.300TL

Çalışan Annelere Her Ay 1.300TL, Devletin çalışan anneler için sağladığı ikinci desteği ise çocuklarını bakıcı ile büyütmek zorunda olan ve çocuk yaşları 0 – 24 ay arasında çocuklarını bakıcı ile büyüten anneler için her ay 1.300TL destek. Başvuruda bulunan ve İstanbul, Ankara ve İzmir’de toplam olarak 3.700 anneye, 0 – 36 ay boyunca eğitimli bakıcı almak kaydı ile aylık olarak devlet tarafından 1.300TL destek gelmiş bulunmaktadır.

Bakıcı adayının muhakkak İşkur, Mesleki Yeterlilik Kurumu ya da Milli Eğitim Bakanlığı’ndan eğitim almış olması gerekmektedir. Devlet ek olarak bakıcının kendisine bir kereye mahsus olmak üzere 1.650TL vermektedir. İlk olarak belirlenen 3 ilde pilot çalışma olarak verilecek olan teşvik ödemesinin, daha sonra diğer illerde de verilmesi planlanmaktadır.

Anneler İşe Çocuklar Kreşe

Anneler İşe Çocuklar Kreşe, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk geçtiğimiz haftalarda Avrupa Birliği işbirliği çerçevesinde 0 – 60 aylık çocukların kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine gönderen sigortalı çalışan 10bin 250 anneye, aylık 650TL destek ödemesinin sağlanacağını açıklamıştı. Sağlanacak destekten yapılan kesin kayıtların ardından son bir yıl içinde SGK’ya bildirilen kazancın aylık ortalaması ise brüt asgari ücretinin iki katını aşmayan anneler faydalanabilmektedir. 2019 yılı için bu oran 5.116TL olmaktadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu