Bu Sigortalıların 3 Aylık SGK Prim Ödemeleri Kasım Ayına Ertelendi!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra kısa bir süre içinde dünya genelinde salgına neden olan ve hızla yayılım göstermesinin ardından ülkemizi de etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle hükümet tarafından ekonomik tedbirler alınmaya devam ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yetkilileri tarafından yapılan resmi açıklamalara göre mücbir sebep kapsamında bulunan iş sektörleriyle, 65 yaş ve üzeri veya kronik hastalığı bulunan işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primlerinin ertelendiği bildirildi. Uygulamaya geçirilen bu mevzuat değişikliği sebebiyle işverenler hem işçileri hem de kendileri için 2020 yılı Mart – Nisan – Mayıs ayı primlerini Kasım ve Aralık ayında ödeyecekler. Kimlerin sigorta primlerinin ertelendiği hakkında bilinmesi gereken en güncel bilgileri haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

Türkiye’de etkisini giderek artırmaya başlayan koronavirüs salgını sebebiyle alınan tedbirler kapsamında bazı işyerlerinin faaliyetleri tamamen durdurulduğu için kapatıldı, bazı işlerlerinde ise çalışma sürelerinde önemli ölçüde azaltmaya gidildi. Bu doğrultuda işverenlerin işçileri için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ödedikleri primlerin yatırılması konusunda da ekonomik açıdan güçlük yaşanması riski meydana gelmiş oldu. Dolayısıyla yeni bir düzenleme yapılması kaçınılmaz hale geldi. Bu çerçevede Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından işverenleri ekonomik açıdan rahatlatacak düzenleme ile ilgili duyuru yapıldı. İşverenlerin bildirmesi gereken mart – nisan – mayıs ayı prim ödemeleri ertelendi.

Hangi Sektörlerde ve Kimlerin SGK Primleri Ertelendi?

SGK prim ertelemesi uygulaması iki tip işveren için geçerli olacak şekilde açıklandı. Mücbir sebep kapsamındaki sektörlerde iş yapan işverenlerin, işyerlerinde çalışanları için prim ertelemesine tabi tutulduğu biliniyor. Bunun yanı sıra sokağa çıkma yasağı kapsamına alınan 65 yaş ve üzerindeki işverenlerin işyerleriyle kronik rahatsızlığı olan işverenlerin işyerleri ile bu kişilerden olup primlerini kendi ödeyenler (Bağkurlular) için de prim ertelemenin söz konusu olduğu görülüyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ilgili prim erteleme düzenlemesi hakkında yapılan açıklamaya göre prim borçlarında yapılan ertelemenin kapsadığı sektörler şu şekilde sıralandı:

 • AVM’ler dahil perakende hizmetleri
 • Sağlık hizmetleri
 • Mobilya imalatı
 • Metal sanayi ve demir çelik
 • Madencilik ve taş ocakçılığı
 • Bina inşaat
 • Otomotiv imalatı
 • Araç kiralama
 • Lojistik ve ulaşım
 • Sinema – tiyatro
 • Yayımcılık faaliyetleri
 • Konaklama faaliyetleri
 • Yiyecek – içecek hizmetleri
 • Tekstil – konfeksiyon imalatı
 • Etkinlik ve organizasyon hizmetleri

Sektörler ve Primler Nasıl Kontrol Edilecek?

İşverenler, işyerlerinin SGK tarafından prim ertelenebilen sektörler içinde olup olmadığını kontrol etmek için vergi levhasında bulunan “ana faaliyet kodu ve adı” bölümüne bakabilirler. Bu bölümde yer alan faaliyet alanı belirtilen liste ile örtüşüyorsa, bu işverenler prim erteleme imkanından yararlanabilecek. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) resmi internet sitesi üzerinde yer alan İşveren Sistemi sayfası aracılığıyla da kapsamdaki işyerlerinin listesi yayımlanacak. İşverenlerin bu adresten kontrol sağlayabilecekleri bildirildi.

SGK Prim Teşvikleri Devam Edecek

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında yapılan ekonomik tedbirlerin devam edeceği bildirildi. Bu kapsamdaki işverenlerin ödeyecekleri mart – nisan – mayıs aylarındaki üç aylık primler kasım ve aralık aylarına ertelendi. Buna göre kapsama dahil olan işverenlerin mart ayı borçları 2 Kasım’a, nisan borçları 30 Kasım’a, mayıs borçları da 31 Aralık’a ertelendi. Erteleme kapsamındaki işyerlerinde yalnızca primlerin ödemesi ertelendi. Bildirge verilmeye devam edilecek. Dolayısıyla erteleme kapsamındaki işyerleri bu dönemdeki bildirgelerinde de teşviklerden yararlanabilecek. AGİ hesaplamaları da bu dönemde geçerli olacak. Bunun yanı sıra gündelikçi çalışanlar ya da apartman yöneticilerinin çalıştırdığı kapıcılara ilişkin de prim ertelemenin söz konusu olduğu bildirildi.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu