Özellikle koronavirüs salgını ve aynı zamanda kış aylarının yaklaşması nedeniyle pek çok kimse bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı dirençli olması için güçlü olmasını istiyor. Her zaman bulunabilecek temel besinler ile bağışıklık sisteminizi güçlü ve hastalıklara karşı dayanıklı bir hale getirebilirsiniz.

Haftada En Az 2 Kez Balık Tüketilmeli

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanın beslenme ile doğrudan ilişkisi olduğu için hastalıklara karşı koruma elde etmek için beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekiyor. Özellikle içerik açısından zengin olan besinleri çok tüketmek soğuk mevsimlerde hastalık direncini arttırıyor ve böylece daha dayanıklı bir hale gelmeye yardımcı oluyor. Bu besinlerin başında ise balık geliyor. Kış aylarında çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlamak ve aynı zamanda vücut direncini arttırmak için zengin olan balığa haftada en az 2 kez sofranızda yer vermeniz gerekir. Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan balık, bu yüzden bağışıklık sisteminde güçlendirici etki yaratıyor.

Sebze ve Meyve Tüketimi Artmalı

Sebze ve meyveler de içerikleri bakımından, özellikle vitaminlerin sağlanması nedeniyle büyük bir yarar sağlıyorlar. Sahip oldukları antioksidan özellikleri ile birlikte sebze ve meyve tüketimi bağışıklık sisteminin güçlenmesine neden olmakta ve vücut direncinin de artmasına neden olmaktadırlar. Özellikle turunçgiller başta olmak üzere domates, ıspanak, pırasa, bal kabağı, brokoli gibi meyve ve sebzelerin günlük yaşamda sıklıkla tüketilmesi tercih edilmeli.

Yulafın Zengin İçeriği

Hastalıklara karşı direnç kazanmak için öne çıkan yulaf, besin bileşenlerinin zenginliği ile tercih ediliyor. Yapılan çalışmalarda lif kaynağı açısından çok zengin olduğu ispatlanmış yulaf, bu sayede diyabet, yüksek kolesterol, kanser gibi rahatsızlıkların önlenmesinde yardımcı oluyor. Özellikle sıklıkla grip olan ve soğuk algınlığına yakalanan ve stresli bir yaşama sahip olan kimselerin kullanması tavsiye ediliyor.

Süt Ürünlerine Her Gün Yer Verin

Peynir, süt, yoğurt ve kefir her gün tüketildiğinde bağışıklık sistemi üzerinde büyük bir direnç yaratmaktadır. Aynı zamanda güçlü antioksidan özellikleri ile çeşitli hastalıkların oluşmasını engellerken, vücut direncini arttırırlar ve hastalıklara karşı çok daha iyi bir koruma sağlarlar. Özellikle yoğurt ve kefir mevsim geçişlerinde değişen havalardan etkilenmemeyi sağlıyor.
Editör: TE Bilisim