Covid-19 sürecinde açıklanan destek yardımlarına bir yenisi daha eklendi. Pandemiden ekonomik anlamda etkilenen yüz binlerce kişiye 3 ile 5 bin TL arasında karşılıksız yardım yapılacak. Geri ödemesiz olarak yapılacak destek yardımından kimler faydalanabilir? Karşılıksız pandemi yardımı başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir, ne zaman yatar? İşte detaylar…

3000 TL ile 5000 TL Arasında Yardım Geliyor!

Pandemi sürecinden etkilenenler için yapılacak 3 ile 5 bin TL arasında yardımla yaşanan ekonomik sıkıntılara rahat bir nefes aldırılması planlanıyor. Covid-19 sürecinde yaşanan problemlere karşı insanları biraz rahatlatmak ve piyasayı canlandırmak amacıyla verilecek karşılıksız ödeme kimlere verilecek? Devletin para yardımından nasıl faydalanılır? Detaylar haberimizin devamında…

Ticaret Bakanı Yapılacak Büyük Para Yardımının Detaylarını Açıkladı!

Hesaplara 3 bin ve 5 bin lira yatırılıyor. Başvuruda bulunan ve gerekli koşulları taşıyanlara hibe ödemesi yapılıyor. Bakan Muş karşılıksız para desteği ödemelerinin yarın başlayacağını duyurdu. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, hibe desteğine başvuran esnafa yarından itibaren ödemelere başlayacaklarını ifade etti. Muş, Twitter hesabından esnafa yönelik hibe desteğine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Ödemeler Hemen Başlayacak!

Hibe desteğine başvuran esnafa yarından itibaren ödemelere başlayacaklarını bildiren Muş, "3 bin lira ve 5 bin lira hibe desteği ödemesi, başvuru sıralaması dikkate alınmak suretiyle yarından itibaren esnafımızın Bakanlığımıza bildirdiği banka hesaplarına yatırılmaya başlanacaktır. Hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

Esnaf Hibe Desteğinden Hangi Sektörler Faydalanacak?

1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkara iki ayrı grup şeklinde toplamda 4 milyar 622 milyon TL miktarında destek verilecek.

Birinci grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmeler yer alıyor.

İkinci grupta bakım, onarım, tamirat, kaporta işleri ile uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler, kurs işletmecileri yer alıyor.

Daha Önce Esnaf Desteği Alanlar Yine Başvuru Yapabilecek Mi?

Hükümet tarafından yayınlanan önceki destek ödemelerinden yararlanan lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü, otobüsçü ve pazarcıları da yine başvuru yapabilecek.

Esnaf Hibe Desteği Başvuru Tarihi Son Gün Ne Zaman?

Esnaf hibe deste paketine 30 Mayıs ile 23 Haziran tarihleri arasında tüm vatandaşlar başvuruda bulunabilecek. Sistemde aksilik ve karışıklık oluşmaması için TC kimlik numarasının son hanesine göre işlem yapılacak. Son hanesi sıfır olan vatandaşlar için başvuru tarihi 25 Mayıs Salı, 2 olan vatandaşlar için 26 Mayıs Çarşamba, 4 olan vatandaşlar için 27 Mayıs Perşembe, 6 olan vatandaşlar için 28 Mayıs Cuma ve 8 olan vatandaşlar için 29 Mayıs Cumartesi başvuru işlemleri yapılabilecek.

Esnaf Hibe Desteği Başvurusu Nereden Yapılıyor?

E-devlet üzerinden başvuruların alındığı hibe destek paketi için başvurunuzu hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Esnaf hibe desteğiyle alakalı başvuruya ilişkin tüm süreç turkiye.gov.tr adresi üzerinden yürütülecek.

Editör: TE Bilisim