Bir kişi birden fazla işyerinde SSK’lı çalışabilir mi?

Bir kişi hizmet akdine bağlı olarak birden fazla işyerinde 5510 Sayılı Kanunun 4/a (SSK) bendi kapsamında çalışıyorsa bu kişiyi çalıştıran tüm işverenlerin Sosyal güvenlik Kurumuna bu kişi adına aylık prim ve hizmet belgesi vermeleri gerekmektedir. Dolayısıyla başka işyerinde çalışıyor diye kendi işyerinde sigorta bildirimi yapmayan işverenlere 5510 Sayılı Kanunun 102. Maddesi gereği idari para cezası uygulanır.

Sigortalının birden fazla işyerinde çalışması Sosyal Güvenliğin tekliği ilkesine aykırı olmadığından 5510 Sayılı Kanuna göre de bir sakıncası bulunmamaktadır.

Birden fazla işyerinde çalışan için ay ve gün hesabı nasıl yapılır

Bilindiği gibi 5510 Sayılı Kanunun 3 üncü maddesine göre ay 30 gün, yıl 360 gün olarak kabul edilmekte olup, 5510 Sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındakiler(SSK) hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılabilmektedirler.

Prime Esas Kazancın Tavanı Aşan Kısmı İade Alabilir mi?

5510 Sayılı Kanunun 82 nci maddesinin dördüncü fıkrası gereğince 53 üncü maddeye göre belirlenen aynı sigortalılık halinde birden fazla işte çalışması nedeniyle kazançların prime esas kazanç üst sınırına kadar olan kısmı alınmakta, aşan miktarı sigortalının talebi üzerine hissesi oranında sigortalıya gecikme cezası ve gecikme zammı ile faiz ödenmeden iade edilmektedir.

Birden Fazla işyerinde çalışan için APHB nasıl verilir?

Birden fazla işyerinde çalışan sigortalılar için her işveren ayrı aylık prim ve hizmet belgesi vermek zorundadır.Prim ve hizmet belgesinin tek olma şansı yoktur.

Birden fazla işyerinde çalışmak emekli maaşını yükseltir mi?

aynı anda iki işyerinde ssk rapor parası emekli aylığına etkisi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 5510 Sayılı Kanuna göre bir aydan en fazla 30 gün hizmet alınabilmektedir.Yani örnek veriyoruz bir kişi 2015/02 döneminde 90 gün bile çalışmış olsa bu ay 30 gün olarak hesaplanır.

Tabi burada sigortalının prime esas kazançları tek kazanç olarak hesap edilmeyecek ve ortalama kazancını yükseltecektir.Sigortalının toplam kazancı 30 güne bölüneceği için gün başına düşen prime esas kazancı da yükselecek ve sigortalı işgöremezlik raporu aldığında ya da emekli olduğunda ortalama kazancı yüksekten hesaplanacaktır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Sayın Hocam.!
  Babam’dan Yetim maşı almakta iken haksızyere Yetim maşımı kestiler. Maşımın Tekrar bağlanması için itiraz için dilekçe yazdım. bana Ankara’dan (SGK)dan Zarfsız bir bildiri gibi yazı geldi. Kısacası yazıda diyorki dilekçeniz onaylandı diyor. başka bilgi alamadım. ilçe SGK’ya gittim sordum Aylıklar Ankara’dan Bağlanıyor 23 gün olmuş daha erken bekleyin dediler..
  ? hocam bu bilgilere göre Yetim maşım tekrar bağlanacak anlamınamı geliyoryor Efendim.! Cevap verirsenizde sizlerden allah razı olsun Vermezsenizde Allah sizden razı olsun.. Arz ederim.!

  1. Değerli Okurumuz;
   yazının içeriğini bilmediğimiz için kesin bir şey söylemek mümkün değil ama dilekçeniz onaylanmışsa maaşınız bağlanacak demektir. Biraz beklemeniz gerekebilir.
   Sağlıklı günler dileriz…

 2. Sayın Hocam.!
  Babam’dan Yetim maşı almakta iken haksızyere Yetim maşımı kestiler. Maşımın Tekrar bağlanması için itiraz için dilekçe yazdım. bana Ankara’dan (SGK)dan Zartsız bir bildiri gibi yazı geldi. Kısacası yazıda diyorki dilekçeniz onaylandı diyor. başka bilgi alamadım. ilçe SGK’ya gittim sordum Aylıklar Ankara’dan Bağlanıyor 23 gün olmuş daha erken bekleyin dediler..
  ? hocam bu bilgilere göre Yetim maşım tekrar bağlanacak anlamımı taşıyor Efendim.! Cevap verirsenizde sizlerden allah razı olsun Vermezsenizde Allah sizden razı olsun.. Arz ederim.!

  1. Değerli Okurumuz;
   yazının içeriğini bilmediğimiz için kesin bir şey söylemek mümkün değil ama dilekçeniz onaylanmışsa maaşınız bağlanacak demektir. Biraz beklemeniz gerekebilir.
   Sağlıklı günler dileriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu