Belirlenen Bazı Ürünlerde KDV İndirimi Uygulandı!

Belirlenen Bazı Ürünlerde KDV İndirimi Uygulandı! Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından bizzat duyurusu yapılan habere göre yumurta ve su ürünlerinde uygulanan KDV oranında indirime gidildi. Buna göre indirime gidilen yumurta ve su ürünlerindeki KDV oranı % 8’den, % 1 oranına düşürülmüş bulunulmaktadır. Alınan KDV indirimi kararının ardından, haberi duyan sektör temsilcileri uygulanan KDV indirimini olumlu yönde karşıladı.

Alınan ve uygulanan KDV indirimi, yumurta ve su ürünlerinin toptan satışında uygulanarak KDV oranı % 8’den, % 1’e indirilmiş bulunmaktadır. Söz konusu olan yumurta ve su ürünlerinin toptan satışında uygulanacak olan KDV indirimi, sektör çalışanları tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır. KDV indirim uygulanan yumurta ve su ürünlerinde Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile tavuk yumurtasının toptan satışında uygulanacak olan KDV’nin % 8 oranından, % 1 oranına indirim uygulanmış olmaktadır.

Ayrıca toptancı halleri ve su ürünlerinin toptan satış alanlarında faaliyette bulunarak yapılan balık teslimlerinde ve bu malların gerçek usule tabi tutulan KDV mükelleflerine, teslimatlarda uygulanacak olan KDV oranı % 8’den indirim uygulanarak % 1’e düşürülmüştür.

Uygulanan KDV İndiriminin Ardından Su Ürünleri Kooperatif Başkanı’nın Açıklaması

Uygulanan KDV İndiriminin Ardından Su Ürünleri Kooperatif Başkanı’nın Açıklaması, Su ürünlerinin toptan tesliminde uygulanan KDV oranındaki indirimin ardından, Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya’nın açıklamaları bulunmaktadır. Başkan Ramazan Özkaya’nın yaptığı açıklamalar “Yapılan KDV indiriminin balıkçıları memnun ettiğini, uygulanan bu KDV indiriminin balıkçılara ve tüketicilere son derece faydalı olacağını belirtmektedir. Başkan Özkaya uygulanan KDV indiriminin balık fiyatlarına da yansıtılabileceğini belirtirken balığın son derece değerli bir besin kaynağı olduğunu belirtti.

Yapılan KDV indirimi uygulamasının ardından son derece değerli besin kaynağı olan balığın tüketicilere ulaşması kolaylaştırılmış olmaktadır. Yapılan KDV indiriminin balık eti tüketiminin artmasında önemli bir rol oynayacaktır. Su ürünlerinde uygulanan KDV indirimi ile de yapılan kayıt dışlılık işleminin önemli miktarda azalacağını da sözlerine eklemiş bulunmaktadır. Başkan sözlerine Kooperatiflerin balık satışındaki KDV uygulamasında da indirim yapılmasını bekliyoruz” diyerek son vermiş bulunmaktadır.

Uygulanan KDV İndiriminin Ardından Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı’nın Açıklaması

Uygulanan KDV İndiriminin Ardından Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı’nın Açıklaması, Yumurta üretiminin toptan tesliminde uygulanan KDV indiriminin ardından, Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon da bazı açıklamalarda bulundu. “ Başkan konuşmalarında Yumurta üreticileri için uygulanan KDV indiriminin, mağduriyet oluşturan % 7 oranında KDV yükünün ortadan kalktığını dile getirdi. Başkan üreticilerin % 8 oranında KDV ödemesi gerçekleştirirken bir finansman maliyetini de karşılamak zorunda oldukları belirtti. Yaptıkları bu uygulamanın da yumurta fiyatlarına yansıdığını belirterek, ürün fiyatlarında dalgalanmalar yaşanmaktaydı.

Başkan Afyon, yumurta fiyatlarında meydana gelen bazı fiyat inişlerinden tüketicinin faydalanamadığını belirtti. Yapılan KDV indirimi ile yumurta fiyatlarına istikrar gelecek” diye sözlerine ekledi.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu