Bedel İndirim Hakkı Nedir?

Bedel İndirim Hakkı Nedir? Yaptığınız alışverişte kanunlar tüketiciden yana fakat birçoğumuz hakkımızı bilmiyoruz. Gelen açıklamaya göre alışverişte bilmediğimiz kanunlar arasından bir tanesi de bedel indirimi olmaktadır. Tüketici olarak aldığımız her ürünün kanunen iade etme, değiştirme ve herhangi bir ücret ödemeden tamir edilmesini gibi, bedel indirimi talep hakkımız bulunmaktadır.

Fakat bu saydıklarımızın hiçbirini tüketicilerin neredeyse hepsi bilmemektedir. Yani tüketici hakları konusunda yeterince bilinçli olmamaktadır.

Tüketici hakları alışveriş esnasından başlayarak, ürünü alıp kullanımı sırasından değişime, tamire kadar ülke olarak bazı durumların henüz farkına varmaktayız. Özellikle bazı tüketici hakları mevcut olmaktadır ki bu konuyu tüketici neredeyse çeyrek asırdır hiç kullanmamıştır. Çeyrek asırdır talep edilerek kullanılmayan bu kanun bedel indirimi talebi olmaktadır.

Tüketici Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin açkılamasında bu durumu şöyle dile getirdi. Yaptığımız değerlendirmeler doğrultusunda tüketicilerimiz 22 yıldan beri ne bizim adımıza, ne de hak et heyetlerine bahsettiğimiz bedel indirimi ile ilgili bir talep gelmiş olamamaktadır. Yaptığımız yönlendirmelere rağmen de bu tüketici hakkı anlaşılmadı diyerek, belirttiğimiz bedel indirim hakkı tüketici mahkemeleri dahil hiçbir şekilde talep görmemektedir.

Başkan Şahin, tüketicilere bedel indirimi haklarını kullanmaları yönünde tavsiyelerde bulundu. Başkan Şahin verdiği örnekte de altığımız ürünün ayıbı için bedel ürünü talep ettiğimiz takdirde, satıcıdan ürün için ödediğimiz paranın bir kısmını da olsa geri alabilirsiniz dedi. Bu hak hem satıcı hem de kullanıcı için mantıklı bir yöntem diye belirtti.

Başkan Şahin, bu şekilde tüketici ödediği meblağın bir kısmını alarak aldığı ürünü kullanmaya devam edebilir, hem de satıcı ürünü tamamen geri almadığı için zarar etmemiş olmaktadır. Bedel İndirimi hakkının hem satıcıyı hem de alıcıyı koruyan bir sistem olduğu için ekonomiye de olumlu şekilde yansıdığını söylemektedir.

Bedel İndiriminde 6 Aya Kadar Hak

Bedel İndiriminde 6 Aya Kadar Hak, Tüketicinin aldığı ayıplı malda değişim ve iade hatta ücretsiz tamirat gibi hakların 30 gün ile sınırlı olduğu bilinmektedir. Fakat Tüketici Derneği Başkanı yaptığı açıklamada ürün kullanılmış olsa dahi teslimat tarihinden itibaren olmak üzere 6 ay içerisinde ortaya çıkan ayıpların teslimat tarihinde var olduğu kabul edilmektedir. Malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya ait. Eğer satıcısı bu durumu ispat edemezse, tüketici bedel indirimini talep etme hakkına sahiptir.

Bedel İndirimi İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Bedel İndirimi İçin Nereye Başvuru Yapılır? Bedel indirimi hakkını kullanmak istediğinizde, karşı taraf bu duruma yanaşmıyor ise 8.400TL oranına kadar uyuşmazlıklarda hakem heyetlerine başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzu bedel indirimi seçeneği ile gerçekleştirebilirsiniz. Hakem heyetlerine e-devlet sistemi üzerinden başvuru sağlayabilirsiniz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu