2020 Bebek Örgü Modelleri

2020 bebek örgü modelleri ile sizde kendi örgülerinizi kendiniz yapın. Eskiden hazır giyim, dışarıdan alım bu kadar popüler değildi. E zaten işin doğrusu pek imkan da yoktu. Kendi anneannelerinizi, babaannelerinizi, hatta o kadar uzağa gitmeye gerek yok annelerinizi hatırlarsanız ilk bebekten itibaren yapılan örgü kıyafetler bebeğe giydirilir.

Sadece anne değil, bebeğin tüm akrabaları birer ikişer parça bir eşyasını örer, şimdi olduğu gibi kıyafet alma derdi diye bir şey kalmaz. Hem eş dost akrabanın ne hediye alacağız derdi ortadan kalkar hem de bebeğin bütün kıyafetleri bir çırpıda tamamlanırdı.

El emeği göz nuru güzelim şeylerin nesilden nesile kalması, nerdeyse tüm kardeşler tarafından kullanılıp çocukların torunların bile görebileceği kadar uzun süre kullanılması da bir diğer güzel yanı örgünün. Günümüzde bu alışkanlık biraz körelmeye, örgü ürünlerin yerini yeni moda, renk renk, çeşit çeşit, birbirinden sevimli hazır kıyafetler, oyuncaklar, eşyalar almış olsa da, hala bu geleneği yaşatmak için uğraşıp çalışan birçok kadın da mevcut.

Ne de olsa örgünün yerini hiçbir şey tutmaz. Siz de ister çocuğunuza, ister yeğeninize, isterseniz hiç tanımadığınız bir bebeğe örgü örmeye karar verdiyseniz ancak model konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bebek örgü modelleri konusunda bu yazımız tam da size göre.

Bebek Örgü Modelleri Anlatımlı

Bebekler doğduktan sonra ilk olarak zıbın kullanılmaya başlanır. Ancak biraz büyüyüp birkaç haftalık olduktan sonra, bir de mevsim kışsa örgü yelekler, pantolonlar, kazaklar, hırkalar bebek için çok daha uygun olacaktır. Hem de yününüzü, ipinizi bebeğin cilt özelliklerine göre kendiniz seçebileceğiniz için dışarıdan hazır olarak aldığınız bir kıyafete kıyasla bebekte alerji yapması, cildini kaşındırması, tahriş etmesi olasılığı çok daha düşüktür.

Bebek örgü modelleri anlatımlı olarak en kolay örgü türlerindendir. Hem öreceğiniz şeyin boyut olarak küçük olması hem de bebekler için sadeliğin daha doğru ve kullanışlı olması sebebiyle öyle üstün örgü becerilerine sahip olmanıza gerek kalmadan en basit örgü yöntemleri ile de başlayarak ortaya harika ürünler çıkarabilirsiniz.

Bebek Örgü Modelleri ve Yapılışları

Öncelikle bebeğin kaç aylık ya da kaç günlük olduğundan kesinliklikle emin olmalısınız. Malum bebekler çok hızlı büyüyen varlıklar ve bir iki günde bile çok fazla değişmiş olabiliyorlar. O kadar emek vererek ördüğünüz eşyayı küçük geldiği için giyemediğini düşünsenize, sizin için ne kadar büyük bir hayal kırıklığı olabileceğini tahmin ediyoruz. Tabii bu söylediğimiz bebek sizin bebeğiniz değilse geçerli.

Kendi çocuğunuzun bedenini zaten en iyi siz bilirsiniz. Hatta eski usul biraz da giyeceğinden büyük yapın ki büyüdükçe de kullanmaya devam etsin. Bebek örgü modelleri ve yapılışları cinsiyete göre de farklılık göstermektedir. Kız ya da erkek bebekler için örülen ürünlerle birlikte ürünlerin desen ve şekilleri de değişmekte ve bebeğe en uygun farklı tasarımlar genelde tercih edilmektedir.

Bebek Örgü Modelleri 2020

2020 yılı örgü açısından epey verimli bir yıl olacak. Çünkü genç yaşlı birçok insan hem kendileri hem de başkaları için örgü örmeye yeniden başladı ve yarısını geride bıraktığımız bu yılda örgü yeniden bir moda ikonu olmaya başladı. Uzun bir süredir hazırcılığın ön planda olduğu ülkemizde bebekler için de örgü devri bir ara nerdeyse kapanmış, yerini cafcaflı cıvıl cıvıl hazır kıyafetler almıştı. Ancak bu yıl bebekler için örgü giysilerin yeniden raflara ve çekmecelere gireceği yıl olacak.

Bebek örgü modelleri 2020 yılında geçmişe oranla bir miktar değişerek, kendinden desenli ve rengârenk modeller popüler olmaya başlayacak. Geçmişte örgü motiflerinde sağlanan farklılık artık daha basit ancak gösterişli modeller üzerinden oluşturulmaya çalışılacak.

Erkek Bebek Örgü Modelleri

Örgü dönünce genelde akla ilk olarak kız bebekler gelse de örgünün herhangi bir cinsiyeti yok sonuçta, hem erkek hem de kız bebekler için bütün örgü ürünleri kullanılabilir. Tabii kız bebeklere yapılan örgü ürünleri ile erkeklere yapılanlar arasında ayrışmalar var. Eğer ki bir kardeşten diğerine, ya da yeğenden yeğene kalmadıysa eşya yani bebek için ilk defa örülecekse renk seçiminiz kadar örgü modeliniz de önem arz ediyor.

Erkek bebekler için her ne kadar renklerin cinsiyeti olmasa da, genel eğilim ve tercihlerden yola çıkarak mavi tonlarının en çok tercih edilen erkek bebek örgü modelleri arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Mavi size çok sıradan ve sıkıcı geliyorsa her cinsiyet için cinsiyet fark etmeksizin kullanılan renk beyaz. Onun dışında sarı da bebeklere oldukça yakışan, yeşille birlikte kullanıldığında oldukça tatlı duran bir renk.

Nako Bebek Örgü Modelleri

Örgü ipi denince hemen herkesin aklına ilk olarak Nako ipler gelir. Nako’nun hem yılların deneyimi, hem bu alanda kendini kanıtlamış kalitedeki ürünleri hem de her geçen gün çıkartılan yeni modelleriyle örgü dünyasının zirvesinde olduğunu söylemek yanlış olmaz. Evet, örgü modellerinin olduğu kadar iplerin de bir modası var. Hem ipin yapılış malzemesi, hem detayı hem de örüldüğünde ortaya çıkardığı doku gibi özellikler iplerin türlerini birbirinden ayırır.

Nako bebek örgü modelleri için tercih edilecek iplerde dikkat etmeniz gereken husus çabuk kopan, kolay dökülen saçaklı ipler, naylon ipler yerine daha az pamuklanan ve bebeğinizin cilt sağlığı için yüzde yüz pamuk ipleri tercih etmek olacaktır.

Bebek Örgüleri

En trend bebek örgüleri için internete kısa bir göz attığınızda hazır kıyafetlerden çok daha hoş model ve tasarımlara imza atılmış ürünlerle karşılaşmanız muhtemel. Eğer el beceriniz iyiyse bu modelleri deneyerek sıradan ve çok basit bir giysi yerine farklı bir şey örebilirsiniz. Kendi tasarımınızı kendiniz de yapabilirsiniz. Böylece hemen her bebeğin üstünde görmeye alışık olduğumuzdan çok daha farklı bir kıyafetle bebeğinizi ya da örgüyü kime hediye edecekseniz o bebeği mutlu edebilirsiniz.

Örgü Modelleri ve Yapılışı

Bebekler için yapılan örgülerin ilk başta daha kolay olduğu zannedilse de aslında boyut küçüldükçe detaylarla uğraşmak daha zor olduğu için yapımı da bir nebze daha zorlaşır. Eğer örgü konusunda biraz daha becerikli ve deneyimliyseniz farklı ve sıradışı modelleri tercih edebilirsiniz. Ancak örgü bilginiz iki ters bir düzden öteye geçmiyorsa atraksiyona hiç girişmeden basit örgü modelleri ve yapılışı ile ilgili bilgi alarak başlamalısınız.

En basit örgü modelleri için düz bir kazak ya da hırkayla başlayabilirsiniz. Herhangi bir desen yapmadan, tek renkle basitçe örebileceğiniz bu sade model için kaç ilmekle başlayacağınızı bulmak istiyorsanız bebeğin kafasının etrafını ölçmek size fikir verecektir. Çıkan sonuç kazak ya da hırkanın bir tarafının genişliği olacaktır.

Erkek Bebek Yelekleri Örgü Modelleri Açıklamalı

Erkek bebek için yelek örmek kızlara göre biraz daha kolaydır çünkü kol genişliği daha fazla bırakıldığı için örmesi daha az detay gerektirdiğinden daha az zahmetlidir. Erkek bebek için yelek örecekseniz erkek bebeklerin çok daha hızlı gelişim gösterdiğini göz önünde bulundurarak yeleği aşağı yukarı ne kadar zamanda bitirebileceğinizi de düşünerek uygun ölçülerde örmeye başlamalısınız. Bebeğin ne kadar büyüyeceğini hesap etmeden başlangıç yaptığınızda sonra çocuk siz örgüyü bitirdiğinizde bir yaşına girmiş olmasın.

Erkek bebek yelekleri ve örgü modelleri açıklamalı olarak anlatılacak olursa son zamanların en popüler modelleri arasında beyaz renkte, düz örgü ve aralardaki saç örgüsü desenleri dikkat çekmektedir.

Erkek Bebek Yelek Modelleri ve Yapılışı

Erkek bebek için yelek örmeye bel kısmından yani alttan başlamanız sizin için çok daha kolay olacaktır. Bebeğin vücut ölçülerini doğru bir şekilde aldıktan sonra mevcut haline biraz daha büyük gelecek büyüklükte bir ölçüyle örgünüze başlayabilirsiniz. Alttan başladığınız örgüyü yukarıya doğru devam ettirerek kol kısımlarını ve boyun çıkıntısını da kesme işlemi yaparak şekillendirebilirsiniz.

Erkek bebek yelek modelleri ve yapılışı sizin el becerilerinize olduğu kadar seçtiğiniz ip türüne ve yapmak istediğiniz tasarıma da bağlıdır. Öncelikle model seçip o şekilde yola çıkarsanız işiniz çok daha kolay ve pratik olacaktır. İpinizin kalınlığına göre atacağınız başlangıç ilmek sayısı da değişeceğinden belki öncelikle az bir miktar örüp deneme yapmanız daha iyi olabilir.

Anlatımlı Bebek Yelekleri

Örgü örmeyi pek de iyi bilmiyor ancak kendi çocuğunuza, kardeşinizin çocuğuna ya da en yakın arkadaşınızın çocuğuna örgü örmek istiyor olabilirsiniz. Aslında yaşınız kaç olursa, üstünden ne kadar zaman geçmiş olursa olsun örgü öğrenmeye hemen başlayabilir ve ortaya harika ürünler çıkarabilirsiniz. Bu aşamada başlangıçta anlatımlı bebek yelekleri tariflerini ve metotlarını iyice kavrayıp başlamak yerinde bir karar olacaktır.

Belki ilk yaptığınız örgü sizin pek hoşunuza gitmeyecek, elinize alıp baktığınızda neye benzediğini pek kestiremeyeceksiniz ancak yine de kendi ellerinizle ördüğünüz bir şeyin çocuğunuz ya da değer verdiğiniz bir insanın çocuğu için ne kadar değerli olduğunu göz önünde bulundurarak bunu çok da dert etmeyin. İşe öncelikle ilmek atmayı öğrenerek başlayın. Sonrasında ters ve düz örgüyü öğrenseniz yeterli olacaktır.

Eliniz alıştıkça ve kendinizi geliştirdikçe zaten stilinizi de artıracaksınız. Model olarak ise herhangi bir desen ya da motif içermeyen basit modellerle başlayarak öğrendikten sonra desenler eklemeye, farklı çeşitteki iplerle süsleyip örgünüzü zenginleştirmeye ve yaptığınız için keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu