Barselona’nın En Önemli Tarihi Mekanları ve Gezilecek Yerleri

Özellikle sanata karşı çok fazla ilginiz varsa, sanatsal olaylarla yakından ilgileniyorsanız ve sanat müzelerini gezmeyi de çok seviyorsanız, gitmeniz gereken şehirlerden biridir Barselona.

Dünyaca ünlü ustaların eserlerini yakından inceleme imkânı bulurken, tarihi görkemli yapıların arasında gezerken, kendinizi o dönemle bütünleşmiş bulacaksınız. Ayrıca Barselona, tarihi güzellikleri ve sanat merkezi olarak, Instagram meraklılarının sürekli fotoğraf paylaştığı gözde tatil merkezi.

Barselona Nerededir?

İspanya’nın ikinci büyük şehri olan Barselona, İspanya’nın kuzeydoğusunda ve Fransa-İspanya sınırının 150 Km. güneyinde yer almaktadır. Dünyanın sanat başkentlerinden biridir. Ünlü ressamların eserlerinin sergilendiği sanat müzeleri ve bu müzelerde Orta Çağ’dan 1990’lı yıllara kadar gelen seçkin eserleri görmeniz mümkün.

1992 yılında düzenlenen olimpiyatlar için kumun taşınmasıyla oluşturulan Barceloneta plajı, dünyanın en iyi şehir plajı kabul edilmiş.

Barselona, sadece zengin sanatı ile değil, farklı kültürlerin bir araya gelmesiyle zenginleşen yemek kültürü ve mutfağı ile de önemli bir şehir. Afrika, Arap, Fenike ve Yunanlıların, yemek kültürünün oluşmasında büyük katkıları olmuş.

Barselona’da Gezilecek Yerler

Bitmeyen Kilise

Katalan mimar Antoni Gaudi, kendin en görkemli yapılarına imzasını atmıştır. 1882 yılında yapımına başlanan Sagrada Familia adındaki bazilikanın yapımı hala tamamlanamamıştır. Bu görkemli mimariyi gezerken, her köşesinde bir sembolle karşılaşmanız mümkündür.

Picasso Müzesi

Ünlü ressam Pablo Picasso’ya ait 4 bine yakın eserinin sergilendiği Picasso Müzesi’ni gezmek istiyorsanız, internetten biletleri almanız mümkün. Müze, Picasso hayatta iken hizmet vermeye başlamış. İnternetten biletlerinizi aldığınız takdirde uzun zaman bilet almak için sırada beklemek zorunda kalmayacaksınız.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi

12. ve 17. yüzyıllara ait Katalan sanat tarihini merak ediyorsanız, Katalan Ulusal Sanat Müzesi sizin için en ideal yer. Merdivenlerini tırmandığınızda görkemli yapısı ile müthiş bir şehir manzarasının sizi etkisi altına alacağı müze, Montjuic bölgesi sınırları içinde yer alıyor.

Barselona Çağdaş Sanat Müzesi

20.yy’ın ikinci yarısından itibaren ünlü ressamların eserlerinin sergilendiği müze, camdan yapısı ile dikkat çeken, şehrin en popüler sanat merkezlerinden biri. Müzede, belli zamanlarda dünyanın farklı yerlerinden sanatçıların da sergilerine yer veriliyor.

Joan Miro Vakfı Müzesi

Amerikalı mimar Josep Lluis Sert’in modern mimarinin çizgisini taşıyan müze binası, Sert’in arkadaşı ressam Joan Miro Ferra için tasarlandı. Modern binanın dışarıdan görünümü bile sanatseverleri mest ederken, içinde ise Joan Miro’nun dünya çapındaki eserleri ve müze binasının bahçesinde bulunan heykel sergisi de en çok gezilenler arasında.

Park Güell

Antoni Gaudi imzasını taşıyan ve aslında 60 ev olması için tasarlanan yerde, 2 ev tamamlanınca, bu bölge parka dönüştürülerek, 1922 yılında halka açık hale getirilmiş. Sizi bir masal dünyasına götüren Sala Hospitala, farklı mimarisi ile dikkatleri üzerine çekerken, müthiş bir deniz manzarasını da sizlerin beğenisine sunuyor.

Turist otobüsleriyle kolay ulaşımın sağlandığı parkta, yeme-içme adına herhangi bir tesis bulunmadığından dolayı, yanınıza atıştırmalık bir şeyler almayı ihmal etmeyin.

Casa Mila

Gaudi’nin, Sagrada Familia’dan sonra en çok kıymet gören ikinci eseri olan yapı, o dönemin önemli kişilerinden Pera Mila için tasarlanarak, 1906–1912 yılları arasında inşa edilmiş. Binanın içinde Caixa de Catalunya Galerisi ve özel konutlar mevcut.

Casa Batllo

Barselona’nın neresine giderseniz gidin Antoni Gaudi efsanesinin bir baş yapıtını görmeniz mümkün. Casa Batllo, günümüzde bir firma tarafından müze olarak işletiliyor. Katalonya Meydanı’ndan 10 dakika yürüme mesafesinde olan yapının içi kadar dışı da insanı büyülüyor.

Tibidabo Tepesi

Barselona’nın Collserola Dağlarında bulunan ve 512 metre yüksekliğindeki Tibidabo Tepesi Barselona’nın en görkemli yapılanından olan Kutsal Yürek Kilisesi’ne ev sahipliği yapıyor. Sizi etkileyen bir manzaraya sahip olan tepede, asansör ile çıkılabilen 288 metre uzunluğu sahip iletişim kulesi de bulunuyor.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu