Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler Kimlerdir?

31.08.2017
176
A+
A-
Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler Kimlerdir?

BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLUNANLARBakmakla yükümlü olunan kişi terimini çalışma hayatında olan herkes bir kere duymuştur. Bakmakla yükümlü olunan kişiyi biz bu yazımızda Sosyal Güvenlik açısından değerlendirmeye çalışacağız.  Peki bakmakla yükümlü olmak ne demek?  Bakmakla yükümlü olunan kişi demek Sosyal Güvenlik açısından bizim sigortamızdan diğer ismi ile sağlık güvencemizden yararlanabilecek kişiler anlamına gelmektedir. 

  Bakmakla yükümlü olunan kişiler kimlerdir?

Bir çalışanın ya da emeklinin ve memurun bakmakla yükümlü olduğu kişiler ve sgk bakmakla yükümlü olduğu kişiler şunlardır;

 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan eş,
 • 18 yaşından küçük çocuklar,
 • lisede okuyan ve 20 yaşını tamamlamamış çocuklar,
 • üniversitede okuyan ve 25 yaşını tamamlamamış çocuklar,
 • Engelli olduğu sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu tarafından tespit edilen çocuklar,
 • Anne ve baba.

Anne babaya bakmakla yükümlülük şartları nelerdir?

Anne ya da babanızın sağlık güvencenizden yararlanabilmesi için bakmakla yükümlü olunan anne baba şartları şunlardır;

 • Çalışmıyor olmaları ya da aktif bağkurlu olmamaları,
 • Gelir testi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Bu şartları sağladıktan sonra en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek talepte bulunabilir, anne ve babanızın sigortanızdan yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Memurun bakmakla yükümlü olduğu kişiler formu

Devlet memurlarının bakmakla yükümlü olduğu kişileri Aile Bildirim formu ile kurumuna bildirmesi gerekmektedir. Formu buradan indirebilirsiniz ⇒⇒ Memur aile bildirim formu

Bakmakla yükümlülük belgesi nereden alınır ?

Bir kişinin sigorta açısından bakmakla yükümlü olup olmadığına dair belgeyi en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak alabilirsiniz. Sgk bakmakla yükümlü olduğuna dair belge E devlet sisteminden de alınabilir.  Bunun için e devlet şifrenizin olması gerekmektedir.

E devlet sisteminden bakmakla yükümlü belgesi nasıl alınır?

Bakmakla yükümlü belgesini online almak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • T.C. Kimlik numaranız ve E devlet şifreniz ile www.turkiye.gov.tr adresinden e devlet sistemine giriş yapın.
 • E Hizmetler,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Ortak (4a/4b/4c) Hizmetler,
 • Spas Müstehaklık sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi)

Bakmakla yükümlü olduğu kişiler sorgulaması nasıl yapılır?

Bu işlemi online olarak yapabileceğiniz bir sistem bulunmamaktadır. Bunun için en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramalısınız. Sosyal Güvenlik Merkezi sorgulaması sonucu kimlerin sigortanızdan yararlandığını öğrenebilirsiniz.

Bakmakla yükümlü raporu nasıl alınır?

Engelli olan ve bakmakla yükümlü olduğunuz bir kişi için rapor çıkartabilmek adına öncelikle vergi dairesine başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuz üzerine vergi dairesi size en yakın devlet hastanesine sevk eder. Eğer hastaneden gelecek rapor en az %40 ve üzerinde olursa bakmakla yükümlü olduğunuz kişi için gelir vergisi indiriminden yararlanabilirsiniz. Ayrıca bu kişi 18 yaşını doldurmuş birisi ise sağlık güvencenizden yararlanabilmesi için aynı raporla Sosyal Güvenlik Kurumu’na da başvuru yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 84 YORUM
 1. Murat dedi ki:

  Değerli hocam, Türkiyede ssklı bir koca, eşi (bayan) yurtdışı ikametli orada malül emekli.
  Türkiyeye geldiğinde eşinin üzerinden sağlıkdan faydalana bilirmi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Eşi için tc kimlik numarası verilmesi gerekir eğer varsa sgkya başvurarak eşi üzerinden faydalanabilir.
   Saygılarımızla

 2. Yıldız ŞEYRAN dedi ki:

  Hocam ben 1yil 7 aydır kadrolu öğretmenim. Adaylığım kaldirildi. Eşimin annesine ait sağlık raporumuz var. Esim kadolu veya sigortalı değil. Eşimin memleketine annesine bakmak için sağlık ozrunden faydalanarak tayin isteyebilir miyim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Eşinizin annesi için isteyemezsiniz . Eşiniz öğretmen olsaydı gidebilirdi belki. Saygılarımızla

 3. Ali dedi ki:

  Ssk dan emekliyim kiz kardesim ssk faydan bilirmi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kız kardeşinizin sizin güvencenizden faydalanamaz.

 4. bilala polat dedi ki:

  hocam esim ve cocuklarim kayinbabamin ustunden yarallanabilirmi..resmi nokah yok…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eşiniz yararlanabilir. Kayınbabanın 2008/10. ay öncesi girişi olması gerekir ama. Çocuğunuz yararlanamaz. O 18 yaş altı sigortadan yararlanabilir.

 5. Haci dedi ki:

  Hocam merhabalar ben 5510 sonrasina tabi devlet memuruyum esim ozel sektorde calisiyor kayinbabamla kayinvalidem bosandi kayinvalidemin herhangi bir geliri yok ama mal varligi var birde baglanan nafaka var ben kavinvalidemi bakmakla yukumlu oldugum kisi kapsamina alabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Bakmakla yükümlü kapsamında olabilecek kişiler anne, baba ,eş ve çocuklardır. Kayın valide olmaz.

 6. Ali dedi ki:

  Merhaba. Eşim kadrolu öğretmen. Babası malulen emekli ve ağır engelli raporu var. Eşim babasına bakmakla yükümlü sayılıyor mu? Bu rapordan ötürü babasının yanına tayin isteyebilir mı??

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Evli olduğu için sayılmaz . Ayrıca sadece şu durumda istisnası olurdu. Eşinizden faydalanıyor olurdu o durumda böyle bir hak iddia edebilirdiniz

 7. Yıldırım dedi ki:

  Değerli Hocam,
  Devlet Memuru olarak görev yapmaktayım. 2002 yılından bu yana annem benim üzerinden sağlık hizmeti almaktadır. O günü şartlarda annemin üzerine kayıtlı 3 katlı gayrimenkul ve 5 dönüm arazi vardı arazi 2003 yılında satıldı sadece bina kaldı. Başkaca da hiçbir gelir bulunmamaktadır.
  Değişen kanunlarla Emekli sandığı SGK ile birleşince Emekli Sandığına tabi olanlar için ANNE ve BABA için BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLUNAN ANNE ve BABA ŞARTLARI değişti mi acaba?
  Bu konu bilgi verirseniz çok sevinirim.

  1. Merhaba. Hayır anne ve babanıza bakabilirsiniz. Sıkıntı yok.

 8. fehmi dedi ki:

  sayın hocam,
  ben 25 yıl kesintisiz hizmetini doldurmuş sgk lıyım.eşimden boşanmış ve 2 kız çocuğum var.bu yüzden nafaka veriyorum.emeklilik için müracat yapacağım,ancak bakmakla yükümlülük kısmına kızlarımı yazabilirmiyim.kızlarımın velayeti annesinin üzerine.teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Velayet annedeyse yazamazsınız.

 9. Ece dedi ki:

  Merhabalar ben devlet memuruyum eşim de ssk işçisiydi ama bir yıldır devam eden tedavisinden dolayı sürekli istirahat raporlarından dolayı zorunlu olarak isveren ücretsiz izine ayırdı.Esim ve çocuklarımı nasıl faydalandirabilirim

  1. Merhaba. Sizden faydalanabilir ücretsiz izindeyse.

 10. Kemal dedi ki:

  Hocam ben uzman cavusum annem kanser hastası babamın 1999yılından bagkur borcu var yanı sosyal güvenceleri yok ben anneme bakmakla yukumlumuyum tayın İsteye bılirmiyim

  1. Merhaba .eğer babanızın bağkuru aktif değilse bakmakla yükümlü olarak bakabilir ve tayin isteyebilirsiniz.

 11. tayfun demir dedi ki:

  Merhaba Hocam ben 12 yıllık devlet memuruyum yaklaşık 4 yıl öncesine kadar annem ve babam benim üzerimden sağlık sigortasından faydalanabiliyorlardı. Anne ve babamın hicbir sosyal güvencesi yoktu. Şimdi sağlık sigortasından yararlanamadığını öğrendim ve sgk ya müracaat ettiğimde2013 yılından beri ciftçi bağkur kaydı göründüğü ve hic prim öndemediği söylendi. Babam bağkur a hiç bir müracaatının olmadığını söylüyor tekrar anne ve babamı üzerime almak için ne yapmalıyım? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 12. Ozge dedi ki:

  Merhaba , babam emekli sandığından emekli ben öğrenciyim ancak 25 yaşımı doldurmak üzereyim. 25 yaşını doldurunca babamın sağlık sigortasından faydalanamayacak mıyım ?

 13. Ögün dedi ki:

  Hocam %99 özürlü sağlık raporlu annem var akıl hastalığıda dahil bir çok hastalığı var askeri personelim ve il dışı tayin isteyeceğim annemi yanıma alıp bakacağım diyerek ama yönetmelikte şu ibare var
  “Bakmakla yükümlü olduğu ve aynı çatı altında yaşayan anne, baba veya yargı kararıyla vasi tayin edilmesi kaydıyla kardeş”ten dolayı

  1- garnizonlardaki hizmet süresini tamamlamadan nakil isteme hakkı,

  2- başka bir garnizoya atamayı talep etme hakkı,
  Annem emekli öğretmen 2000 yılında emekli oldu ve 59 yaşında bu bakmakla yükümlü olduğu ve aynı çatı altında yaşayan ibaresinden ne anlamam gerekiyor ben şırnakt görev yapıyorm annem ise kırıkkalede kalıyor mardin e tayin isteyeceğim hocam

  1. Merhaba. Bakmakla yükümlüden kasıt sağlık güvencesinin üzerinizde olduğu kastedilir. Ancak bunu başka şekillerde belgelendirmeniz halinde bu sebeple tayin isteyebilirsiniz

 14. Sibel yılmaz dedi ki:

  Hocam bize okuldan yazı verdiler.öğrenci E devlete girip bakılmakla yükümlü olduğunu sorgulayacaktır. Belgenin çıktısını alıp okula getirmelidir diyor.ben e devletten neyi sorgulayacağım? Okul da bir şey demedi?

  1. Merhaba. Edevlet sisteminde SGK Provizyon Sorgulama var. Buradan bakabilirsiniz. Bunun çıktısını alıp okula vermeniz gerekir.

 15. Nurdan Deniz dedi ki:

  İyi günler, ben beş yıllık kadrolu öğretmenim. Annemin herhangi bir sağlık güvencesi yok, babam ise yurtdışında çalışıyor henüz emekli değil, beş altı ayda bir izne geliyor. İkisi de şeker hastası ve sağlık giderleri fazla oluyor. Benim emekli sandığımdam yararlanabilmeleri için hem annemi hem babamı üzerime alabilir miyim, hangi belgeleri edinmem gerekir? İlçe MEMi arıyorum, net bir bilgi vermiyorlar . Teşekkür ediyorum

  1. Merhaba. Eğer aktif güvenceleri yoksa alabilirsiniz. En yakın SGK’ya giderek Sağlık Beyan ve Taahhüt belgesi doldurmanız gerekir.

 16. ALİ ZEBER dedi ki:

  Ben öğretmenim. 24 yaşında üniversiteyi bitirmiş, bekar ve hiç bir işte çalışmayan kızım var. Hala benim üzerinden sağlık güvencesi mümkün müdür? Yaş sınırlaması var mı? Evlenince ye kadar veya bir işe girinceye kadar diye duydum. Doğru mudur? Ayrıca benim maaşımda çocuk yardımı almama engel mı? Teşekkürler.

  1. Kız çocuğunuz evlenene kadar sizin üzerinizden sağlık yardımı alır ve çocuk yardımı da alabilirsiniz.

 17. Halit dedi ki:

  Merhaba. Hafif zihin engelli çocukların (16-25 yaş arası) meslek eğitimi aldığı bir devlet okulunda müdür yardımcısıyım. Yakın zamanda Mesleki Alan eğitimi alan öğrencilerin stajyer öğrenciler gibi sigortalarının yapılması gerektiğiyle bir kanun çıkmış (6764) ve bu kanun gereğince bütün öğrencilerimize işe giriş bildirgesi yaptık. Geçtiğimiz ayın 20si gibi e bildirgeden bütün öğrencilerimiz için belge türü 07-Çırak Stajyer öğrenci olacak şekilde eksik günlerini girerek bildirgemizi yaptık. Ancak öğrencilerin bakmakla yükümlü olunan (07) ve olunmayan (42) olarak farklı belge türünden girilmeleri gerekiyormuş. Bu ay e-bildirgenin doğrusunu yapmam için öğrencilerimin bakmakla yükümlü olunup olunmadığını öğrenmem gerekiyor. Birinci sorum 20 yaş altındaki bütün herkes için bakmakla yükümlü olunan (07) belge türü kodundan girebilir miyim? Bütün kız öğrenciler için yaşına bakılmaksızın (07) belge türünden girebilir miyim? 20 yaşından büyük erkek öğrenciler zihinsel engelli durumlarından dolayı bakmakla yükümlü sayılabilirler mi? Birçok öğrencimiz bakım parası alıyor yanlış belge türü girersek bakım paraları kesilir mi? Okulda 200 öğrencimiz var ve hepsinin velilerine sorsak eminim ki çeşitli nedenlerden dolayı bir kısmından hiçbir şekilde çocuğunun bakmakla yükümlü olup olunmadığıyla ilgili cevap alamayacağız, bu durumda e-bildirgeye ne girmeliyiz ya da nasıl öğrenebiliriz çocukların bakmakla yükümlü olunup olunmadığını? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba.
   20 yaş altı herkesin güvencesi olacak diye bir kural yok. Anne ya da babası üzerinden güvencesi var ise bakmakla yükümlü olarak girebilirsiniz. Bakım parası kesilmez. Sadece uzun vade sigorta kollarına tabi çalışma olursa kesilir. Bakım parası alanları güvencesi olan olarak bildirmeniz gerekir.
   Çocuklar Edevlet sisteminden provizyonu olup olmadığına dair çıktı getirsinler. Bu şekilde bir çözüm üretebilirsiniz.
   Bahsettiğiniz kanun gereği bildirim işlemleri konusunda detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

 18. fatih dedi ki:

  Hocam merhabalar. 24/02/1992 doğumluyum ve halen üniversite oğrencisiyim ve çalışmıyorum, herhangi bir işte de sigortalı olarak çalışmadım bugune kadar. Babam devlet memuru olarak çalışmakta. 25 yaş sınırından dolayı GSS den faydalanma sürem bitmiş midir? Eğer bitmişse bundan sonraki süreçte sağlık hizmetlerinden nasıl faydalanabilirim ? Şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;25 yaşını doldurduktan sonra babanızdan sağlık yardımı alabilmeniz mümkün değildir. Bağlı bulunduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

 19. Murtlu dedi ki:

  Merhaba hocam eşimin önceki iki evliliklerinden iki tane çocuğu var velayetleri eşimin üstüne bu cocuklar benim sağlık sigortamdan yararlanabilirler mi onlara kanunen bakmakla yükümlülüğüm var mi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,o çocukların sizden sağlık yardımı alması mümkün değildir

 20. numan dedi ki:

  saygılar hocam. ben gümrük personeliyim ve rotasyona tabiyim. eşim meb de öğretmen. eşimin babası %71 agır ve sürekli engelli.raporu var.mebbis kayıtlarında bakmakla yükümlü olduğu görünüyor. bu durumda ben eşimin babasından dolayı olan sağlık özründen bulunduğum yerde kalabilirmiyim.birde bakmakla yükümlü olduğuna dair belge nedir. nereden alınır.teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bakmakla yükümlü kararını mahkemeden çıkartabilirsiniz; SGK’dan alacağınız sadece sağlık anlamında bakmakla yükümlü belgesidir.

 21. Necla dedi ki:

  Merhaba, benim emekli sandığı mensubuyum..annem bağkur emeklisi ve alzemer başlangıcı ve bir sürü diğer hastalıkları var,hastanede tahlil vb sabah erkek yapılmakta olup bu konuda bakmakla yükümlü olmadığım soylenmekte ve sorun yaşamaktayım..kızının refakatindedir diye doktorundan her sefer yazı alıp götürmem ragmen normal sevk sayılmayıp refakat izinine çevrilmeye çalışılıyor ve bakmakla yükümlü değilsin denilip refakatçi olamazsın ibaresi ile karşı karşıya kalıyorum.ben bayanım birde ağbim var,ağbin baksın deniliyor..kadın 70 yaşında ağbim bir çok konuda yardımcı olamiyor ona sadece ve ağbimşnde bir sürü hastalığı var bu konuda lütfen yardımcı olurmusunuz gerçekten usandım..her hastane çıkışından sonra idare ile burun buruna gelmek istemiyorum bakmakla yükümlülük belgesi veya buna benzer ne alınması gerekiyorsa yaz döneminde işlemleri yaptırıp birde bunlarla uğraşmak istemiyorum..mahkemeye başvura yapsam bakmakla yükümlük alabilirmiyim…..yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bakmakla yükümlü kararını mahkeme verir,mahkeme kararına göre işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

 22. ali zeber dedi ki:

  Hocam merhabalar. 04/08/1992 doğumlu kızım üniversiteyi bitirdi ve herhangi bir işte de çalışmadı ve çalışmıyor. Atama bekliyor. Bekar. Ben de 27 yıllık devlet memuruyum (öğretmen). Kızıma bakmaya devam edilecek mi? 25 yaş sınırı kızlarda yok, bir işe girinceye kadar veya evleninceye kadar devam edecek diye çeşitli, yerlerden bilgi alıyorum. Bir de size sorayım dedim. Farklı cevaplar da alıyorum. Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evleninceye kadar sizin üzerinizden sağlık yardımı almaya devam eder.

 23. selma dedi ki:

  Hocam merhaba benim babam 70yaşında ssk emeklisi,5 yıldır yatalak hasta %92 raporu mevcut,babama annem bakmaya çalışıyor.Ben başka bir şehirde memurum,annem ise tek başına babamın bakımında çok zorlanıyor.Ailemi yanıma getirmem mümkün değil farklı şehirlerde yaşıyoruz.ben babama bakmakla yükümlü belgesi alabilirmiyim.tayinle veya görevlendirme ile geçicide olsa ailemin yanına gitmek zorundayım.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;dava yolu ile bakmakla yükümlü kararı aldırabilirsiniz.

 24. Ebru Aydın dedi ki:

  Merhaba hocam,
  Ben 2009 girişli sigortalıyım. Şu an 27 yaşındayım ve bazı sağlık sorunlarımdan ötürü işten ayrıldım. Babam 2005’de emekli olmuştu, ben halen babamın üzerinden sigortadan faydalanabilir miyim? Yoksa GSS kapsamına mı geçeceğim?
  Cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kız çocukları evlenene kadar babalarından sağlık yardımı alabilir.

 25. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar
  Babam ssk emeklisi ve annem ev hanımı. Bildiğim kadarıyla annem babamın üzerinden sağlık kuruluşlarından faydalanıyor. Ben kendim devlet memuruyum ve annemi bakmakla yükümlü gösterebilme dururum varmıdır?
  Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Babanızın sağlık güvencesi var ise anneniz sizden sağlık yardımı alamaz.

 26. Murat Eroğlu dedi ki:

  Değerli hocam, 10 yaşındaki çocuğumu bakmakla yükümlü olduğumun belgesini e-devlet’den nasıl edinebilirim. Kendi şifrem ile girdiğimde, Spas Müstehaklık sorgulama yaptığında Müstehaktır çıkıyor fakat çocuğum 13 yaşın altında olduğu için onun adına edevlet şifresi alamıyorum, kendiminkinden erişemiyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK’dan alabilirsiniz.

 27. Umut dedi ki:

  Merhabalar. Babam emekli ve annem babamın üzerinden sağlık güvencesinden yararlanmaktadır. Ben annemi babamın üzerinden düşürüp kendi üzerime alıp benim sigortamdan yararlanmasını istiyorum. Böyle bir şey mümkün mü acaba ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;maalesef mümkün değil,eşin güvencesinden yararlanmak zorunda.

 28. cengiz dedi ki:

  Hocam ben 40 yaşındayım 6 çocuğum var anne ve babam üzerimde sgk dan faydalanıyor özel bir şirket te çalışıyor um vergi den muaf yada indirim olabilir mi.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,dediğiniz gibi bir muafiyet bulunmuyor

 29. zafer dedi ki:

  hocam ben sgk lıyken annem ve babam benim sgk üzerinden sağlık hizmeti alıyorlardı.Fakat bir süre işyeri kapandığı için sgk iptal oldu. şu an tekrar başka yerde sigortalı çalışıyorum. anne ve babamın tekrar sağlık hizmetinden yararlanması için tekrar taahhütname imzalamam gerekirmi yoksa onlarında tekrar benim sgk dan yararlanabilirlermi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;otomatik devam eder,kontrolünü yaptırmanız yeterli.

 30. mağdur Kadir dedi ki:

  Mrb hocam Kadir abi diye bir tane okur yazar bilmeyen abimiz var.kendisi herhangi bir sağlık güvencesinden yararlanamıyor.ancak yeşilkart sahibi.Özel Hastanelerin sunduğu imkanlardan yaralanabilir mi ve ilaç, tedavi, ameliyat gibi sağlık hizmetlerinden yararlanabilir mi ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yeşil kartlılar maalesef özel hastanelerden yararlanamıyor.Ayda 60 TL GSS primi öderse yararlanabilir.

 31. ali dedi ki:

  Eşim başka yerde öğretmen. Engelli (%56) olan kaynanam var .bizden uzak olduğu onun bakımlarını tam yapamıyoruz.kaynanamın bakimlarını ustlenmek icin onun bulunduğu yere eşim tayın istiyecek.bunu nasıl yapabilir.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilgili raporları alarak görev yaptığı Kuruma başvuru yapması gerekiyor.

 32. yakup dedi ki:

  Merhaba, babam 68 yaşında herhangi bir sosyal güvencesi yok benim sigortamdan faydalanıyor. bunu iptal edersem 65 yaş maaşı alabilir mi? 65 yaş üstüne ücretsiz sağlık hizmeti veriliyor mu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;65 yaş aylığı alanlarda genel sağlık sigortalısı sayılıyor.

 33. Elif Yldrm dedi ki:

  Merhaba hocam, ben kadrolu öğretmenim, babam %90 oranında ağır engelli ve sürekli raporu var bu sebeple tayinim babamın bulundugu ilde. Gecen yaz evlendim eşim de öğretmen ancak doğu görevi yapmamıs. Eşimin doğu görevi benden dolayı ertelenebilir mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;babanıza bakmakla yükümlü olduğunuz Mahkeme kararı ile sabit ise eşinizin de görevinin ertelenmesi gerekiyor.

 34. şükran dedi ki:

  Bakmakla yükümlü olduğumuz kişilerin gelir testinde nelere bakılmakta neler istenmekte? Gelir düzeyinin aylık ortalama ne kadar olması gerekmektedir?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;asgari ücretin üçte birinden düşük olursa yeşil karttan faydalanabilirsiniz,siz sadece matbuu formları dolduracakasınız,araştırmayı vakıf yapacak.

 35. şükran dedi ki:

  Devlet memuruyum .Annem ve babamın sağlık güvencesi yok. Maaşı yok.. 250 bin TL değerinde kira getirmeyen arsaları vardır. Bankada mevcut 100 bin TL paraları var. Annemin babamın sağlık güvencesi olmadığı için benim üzerimden yararlanabilirler mi? Cevap verirseniz sevinirim. Çok teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;anne ve babanızın gelir testine girmesi gerekiyor,asgari ücretin altında gelirleri var ise sizden sağlık yardımı alabilirler.

 36. güliz dedi ki:

  merhabalar. emekli bir kişi sosyal güvencesi olmayan kardeşine bakmakla yükümlü olabir mi? Teşekkürler..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır kardeşler bakmakla yükümlü olunan sayılmaz.

 37. hidayet dedi ki:

  Devlet memuruyum. Annem ve babamın maaşı ve sağlık güvencesi yok. Bu güne kadar sağlık güvencemden yararlandılar. Asgari ücretin altında gelirleri var Bu günden itibaren sağlık güvencelerinin üzerimden alınması için nasıl bir işlem yapmalıyım? Benden başka kardeşlerim var . Kısa sürede açıklayıcı bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim .İyi akşamlar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bir dilekçe ile SGK’ya başvurabilirsiniz.

 38. hidayet dedi ki:

  Sayın hocam daha önce yazdığım ve sorumunuma cevap beklediğim yazımın cevabını alamadım. Sorularıma cevap verirseniz sevinirim .Çok teşekkür ederim .

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba Hidayet Bey,sitemiz bakimdaydi sorunuzu yeniden alabilir miyiz ?

 39. Zeynep şanlı dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben 5 Şubat 2018 de emekli olan bir öğretmenim. 1993 doğumlu halen üniversitede okuyan bir kızım var. Beş yïl öncesine kadar benim üzerindeydi sonra bir iş yeriaçıp yağmurlu oldu. İş yerine kapattı ve Bağ-Kur la ilişiği kesildi. Şimdi tekrar ben üzerime alabilir miyim? Bunun için ne yapmalıyım?

 40. Mehmet Yaşar dedi ki:

  Hocam merhaba Karadeniz bölgesinde küçük bir ilçede 2 yıldır öğretmenlik yapıyorum. Ölen babamdan dolayı Bağkurdan emekli maaşı alan 83 yaşında ve parkinson- alzeimer -göbek fıtığı hastalığına muzdarip yaşlı bir annem var. Annemle birlikte aynı evde yaşıyorum Bulunduğum ilçe il merkezine 100 km uzaklıkta ve içerisinde yalnızca dahiliye doktoru olan küçük bir Devlet Hastanesine sahip. Annem için bağlı olduğum ilde bulunan Tam teşekküllü Devlet hastanesinden rapor alıp bu rapora istinaden il merkezine çok yakın başka bir ilçeye tayin olmak istiyorum.Acil bir durumda onu hastaneye yetiştirememekten korkuyorum . Sorum şu: annemin görünür bir sakatlığı yok ama tek başına da kendini idare edemeyeceği aşikar. Bu yüzden nasıl bir rapor düzenlerler ? Hastane olan yerde veya yakınlarında yaşaması gerekli diye bir rapor alabilir miyim? Alırsam tayin isteyebilir miyim? Saygılar

 41. Hakan dedi ki:

  Merhaba,
  Annem ve babam yeşil kartlıydı. Babam 9 ay önce vefat etti. Annem 65 yaş aylığı alıyor ve yeşil kartlı. Annemin sağlık problemleri nedeniyle engel oranı %70’in üzerinde. Ben devlet memuruyum. Annemin sağlık hizmetlerinden daha kapsamlı yararlanması için anneme bakmakla yükümlü olmak istiyorum. Bunun için sırasıyla hangi kurumlara gidip hangi işlemleri yaptırmam gerekiyor? Annem benim sağlık sigortamdan yararlanmaya başladığı vakit kendi adına devletten herhangi bir maaş (65lik, engelli vs.) alabilir mi? Annem %70 üzeri engelli olduğu için ben bakıcı maaşı alabilir miyim veya bana bir katkısı (vergi indirimi vs.) olur mu ?

  Teşekkür ediyorum.

 42. idareci dedi ki:

  Merhabalar ben öğretmenim.Annem ve babamın %69 ağır engelli ve süresiz raporu var. Babam sigortalı,annem değil. Annemle babama doğal olarak bakmakla yükümlü oluyor muyum ? Yoksa bakmakla yükümlü olabilmek için herhangi bir işlem yaptırmalı mıyım? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

 43. Suleyman dedi ki:

  Hocam babam %85gorme engelli ama tarım SSK dan emekli babamın ozurlulugunden dolayı tayin isteyebilir miyim ayrıca annemde Vertigo hastasi

 44. seda dedi ki:

  Merhaba. ben adıyamanda 657 nin 4b li sağlık memuruyum.eşim ise kocaeli deniz hava kuvvetlerinde kadrolu astsubay. eşimin babasının %92 engelli raporu var ve tek erkek çocuk. kocaelinde ikamet ediyorlar. sağlık mazareti gösterirsem kocaeline eş durumu tayininde bir faydası olur mu?

 45. Selin Doğan dedi ki:

  Merhaba,

  Benim eşim Ankara’da çalışıyor, ben ise İzmir’de görevliyim. Eşimin anne ve babasının %95-96 ağır engelli raporu var, 2 kardeşinden ablasının %83 engelli raporu (Mide kanseri) var, diğer kardeşi de eşinden boşanmış ve ssk’lı olarak bir işte çalışıyor. Eşimin anne, babasına bakacak kimse olmadığını ve aile bütünlüğünü beyan ederek Ankara’ya tayin isteyebilir miyim? Böyle bir mazeretle dilekçe vermem olumlu sonuçlanabilir mi?

  Teşekkürler, iyi çalışmalar.

 46. harun dedi ki:

  ssk lı 32 yaşında bekar bay çalışanım. babam ssk emeklisi ve engelli. aynı evde yaşıyoruz. Evde bakım aylığı için benim aldığım maaş hesaplamaya dahil edilir mi?

 47. Mehmet DİZDAR dedi ki:

  Merhabalar; Sayın hocam 22 yaşında oğlum var meslek yüksek okulunu bitirdi.22 yıllık devlet memuruyum sağlık da benim üzerimden faydalanıyor, okul 2018 yılı mayıs ayında 1 ay sigortalı olarak çalıştı ve işten çıktı ve tekrar benim üzerimden sağlık dan yararlanmaya başladı.Okul çıkışını aldıktan sonra 25 yaşına kadar benden yararlanmaya devam edebilirmi.

  saygılarımla

 48. Selim dedi ki:

  Ben uzman çavuşum annem 1yildir sakat ayağından %36 engellilik var ayağı sayesinde bakmakla yükümlü olabiliyormuyum