Bakanlıktan Emekli Promosyonu Açıklaması Geldi! SSK, Bağkur Emekli Promosyonu Nasıl Alınır?

24.03.2020
633
A+
A-
Bakanlıktan Emekli Promosyonu Açıklaması Geldi! SSK, Bağkur Emekli Promosyonu Nasıl Alınır?

Türkiye’de milyonlarca emekli vatandaşı yakından ilgilendiren promosyon ödemeleri ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşma yapan kamu ve özel bankaların başlattığı ve son tarihi 31 Mart 2020 olarak belirlenen emekli promosyon ödemeleri kampanyalarında yavaş yavaş sona gelinirken Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan konuyla ilgili çok önemli açıklamalar geldi. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, emekli promosyonlarında emekli vatandaşların bankaya verecekleri taahhüt şartının koronavirüs salgını kapsamında ele alınan tedbirler doğrultusunda geçici olarak kaldırıldığını açıkladı. SSK, SGK ve Bağkur emekli promosyonunu nasıl alacağını merak eden vatandaşlar için bilinmesi gerekenler haberimizde yer alıyor.

Son dönemde ülkemizdeki milyonlarca emekli vatandaşımızın merakla beklediği ve gündemini oluşturan emekli promosyon ödemeleri ile ilgili açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapıldı. Yaklaşık 12 milyon emekli vatandaşın yakından takip ettiği emekli promosyon ödemeleri ile ilgili olarak bankalara verilmesi gereken taahhüt şartının geçici olarak kaldırıldığı bilgisi paylaşıldı. Bununla birlikte 4A, 4B ve 4C’li sigortalıların promosyon ödemelerinin nasıl ve nereden alacaklarının detayları da kamuoyuna duyurulmuş oldu.

Emekli Aylıklarında Evde Ödeme Yöntemi Geldi

Emekli aylığını farklı bankalara taşımak isteyenlerin dijital ortamdan da aktarma yapabileceğini duyuran Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni corona virüsüne karşı açıkladığı tedbir paketi kapsamında da kamu bankalarımız, 76 yaş üzerindeki emeklilerimiz talepte bulunursa, aylık ödemelerini evlerinde yapacaklar.” açıklamasında bulundu. Bu açıklamayla birlikte yaşlıların talep etmesi durumunda emekli aylıklarını Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) veya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yetkilendirdiği görevliler tarafından hak sahibi emeklilere elden teslim edilmesi gündeme geldi.

Emekli Promosyon Ödemeleri Nasıl Alınır?

Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren promosyon ödemelerine ilişkin kamuoyu açıklamasında bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüse karşı alınan tedbirlere ilişkin yaptığı açıklamalarda, “Yeni tip corona virüsüne karşı aldığımız bu önlem sayesinde risk grubunda olan emeklilerimizin ve hak sahiplerinin promosyon taahhüdü için ayrıca bir işlem yapmasına ya da bankaya gitmesine gerek olmayacak.” sözleriyle müjdeli haberi paylaştı. Bununla birlikte bankalara da yazı gönderildiğini “2020-2023 dönemi için imzalanan protokol gereği, emeklilerimiz ve hak sahiplerinden taahhütname onayı almadan promosyon ödemesi yapılamıyordu. Taahhüt şartını kaldırmaları için tüm bankalara yazı gönderdik.” açıklamasıyla duyurdu.

Türkiye’deki 12 milyon emekliyi yakından ilgilendiren promosyon ödemeleri 1 Mart 2020 tarihi itibarıyla resmen başlatıldı. 2020 – 2023 yılları arasındaki 3 yıllık dönemi kapsayan emekli promosyon ödemeleri kapsamında yeni gelişmeler de yaşanmaya devam etti. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüs ile ilgili alınan tedbir kararlarını açıkladığı sırada emekli vatandaşlara ilişkin en düşük emekli maaşının bin 500 TL’ye çıkarıldığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, “Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Emekli maaşını Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) anlaşmalı bankadan alan emekliler daha sonra maaşını diledikleri özel veya kamu bankasına taşıyabilirler. Bu taşıma esnasında bankalar 2020 – 2023 yılları arasında 3 yıl boyunca emekli maaş müşterisi olma şartını kabul eden tüm emekli müşterilerine maaşları tutarına göre belirlenen oranlarda promosyon ödemesi yapılacak. Böylelikle emekliler ikinci ay maaşını bankadan aldıklarında promosyon ödemesinden de yararlanabilecek.

SGK Erken Emekli Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

Emeklilik Yaş Tablosu Kadın / Erkek Tüm Detayları

İsteğe Bağlı Sigorta ile Nasıl Emekli Olunur?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Sinan dedi ki:

  Emeklilerin banka kredileri ertelensin aç kaldık zor durumdayım yardım etsin emeklilere

 2. Kemal Yolcuer dedi ki:

  Bankaya Kredi kartı borcu olana promosyon ödemesi yapılmıyor SGK ile yapılan anlaşmanın 10. Maddesi ni öne sürerek benim promosyon ödemem yapılmıyor bilgilerinize.

 3. İsmail Kara dedi ki:

  Emekli maaşımı başka Bankaya taşımak istiyorum ama geçen 3 Yılda verdiğim taahhüt dolayısıyla maaşımın üstünde hâlâ Bankanın şerhi görünüyor. Bu kadar lafı uzatıp kelime tekrarı yapmak yerine bu karantina döneminde nasıl bu şerhi kaldırıp yeni Bankaya geçeceğimi izah etseydiniz.

 4. Serpil oruc dedi ki:

  2008 haziran ayında ptt geçtim ne zaman promosyon alabilirim