Bakanlıktan Çocuğu Olan Sigortalılara Müjdeli Haber! 2 Yıl Boyunca Ödeme Alacaklar!

Sosyal devlet anlayışına sahip olan Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin resmi kurumları, ihtiyaç sahibi durumunda olan vatandaşlar için birbirinden farklı sosyal politikaları da uygulamaya koymaya devam ediyor. Bunlar arasında sigortalı kadınları yakından ilgilendiren uygulamalar da bulunmaktadır. Sigortalı olarak herhangi bir iş yerinde çalışan kadınların, doğum yapmalarının ardından yeniden iş hayatına kazandırılmaları ve kadın istihdamının artırılması için devlet birtakım sosyal yardımları devreye sokmaktadır. Ülkemizde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen projeler kapsamında sigortalı çalışan kadınların iş gücündeki payının artması ve kadın çalışan istihdamının artırılmasına yönelik önemli adımlar atılmıştır. Bu adımların başında da doğum yapan annelerin çalışma hayatına döndüklerinde annelik duyguları açısından kendilerini huzurlu hissetmeleri için kreş ve bakıcı desteği öne çıkmaktadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın başlatıp yürüttüğü uygulamalar arasında, sigortalı olarak çalışan ve yeni doğum yapan annelere, hem doğum öncesinde hem de sonrasındaki süreçte pek çok ekonomik ve manevi destek sunulmaktadır. Doğum sonrasında ilgili kişilere yapılan yardımlar arasında yer alan kreş ve bakıcı desteğinden yararlanmak için vatandaşların ilgili mevzuatlarda belirtilen hükümlere uygun olma şartı aranmaktadır. Kreş ve bakıcı desteğinde İzmir, Bursa ve Antalya olarak seçilen pilot illerde yürütülen projenin başarıyla sonuçlanmasının ardından bu uygulamanın kapsamı genişletilerek İstanbul ve Ankara başta olmak üzere pek çok illere de yayılmıştır. Kreş ve bakıcı yardımından kimlerin yararlanabileceği sigortalı çalışan anneler arasında en çok merak edilen konulardan biridir. Kreş ve bakıcı desteğinin başvuru şartlarını ve bu uygulama hakkında merak edilen tüm detayları haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

Kreş ve Bakıcı Yardımı Şartları Nelerdir?

Herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan annelerin iş hayatına geri dönmeleri durumunda hem kendilerinin hem de çocuklarının huzur içinde olması amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çocuk kreş ve bakıcı yardımı uygulaması başlatılmıştır. Çocuk sahibi olup eşi vefat eden, boşanan anneler dışında maddi durumu sıkıntılı olan babalara da kreş ve bakıcı desteği sağlanabilmektedir. Bu desteğe başvururken ailenin sosyal ve ekonomik durumu, aile bireylerinin kendi adlarına kayıtlı mal varlıkları, hane içine giren aylık net kazanç ve kişi başına düşen gelir miktarı gibi koşullar dikkate alındığından başvuruda bulunacak kişilerin belirtilen şu şartlara uygun olması gerekmektedir:

  • Anne veya babanın 0 ila 5 yaş arasında çocuk sahibi olması şarttır.
  • Çocukların anne ve babalarının yanında aynı ikamet adresinde yaşaması gerekir.
  • Kreş ve bakıcı yardımına başvurular mevcut durumda sadece; Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya illerinden birinde yaşıyor olmalıdır.
  • Başvuru sahibi annenin 4A (eski adıyla SSK) sigorta statüsüne mensup olarak tam zamanlı bir işte çalışıyor olması ve SGK’ya sigorta bildiriminin yapılmış olması şarttır.
  • Başvuru işlemlerinde SGK’ya bildirilen son bir yıllık kazanç dikkate alındığı için bu kazancın aylık olarak brüt asgari ücretin 2 katını aşmaması gerekir.
  • 0-5 yaş aralığındaki çocukların bu yardım kapsamında kreş, anaokulu ya da gündüz bakımevlerine çalışma saatleri içerisinde düzenli olarak gönderilmelidir. MEB ya da ASPB’ye bağlı kreş, anaokulu ya da gündüz bakımevlerinden birine çocukların düzenli olarak gönderilip gönderilmediği denetimle kontrol edilir.

Başvurular Nereden ve Nasıl Yapılır?

Kreş ve bakıcı yardımı başvurusu; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile kabul edilmektedir. Başvuru şartlarını taşıyan anne ve babalar, T.C. nüfus cüzdanları, başvuru formu, maaş bordrosu, ikamet belgesi, kira kontratı ve nüfus kayıt örneği gibi belgelerle başvuru yapabilirler. Kreş parası desteğinden tek bir çocuk için en fazla 24 ay boyunca yararlanılabilir.

Kadınların Süt İzni Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır ?

Doğum Yardımı Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Muhtaç Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimler Alabilir?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu