Bakanlıktan Beklenen Haber Geldi, Her Çalışana 1103 TL Ödeme Yapılacak. 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle şimdiye kadar başvuru yapanlar kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak isteyenler ve nakdi destek ücretine başvuru yapan işletmeler ve bu yerlere bağlı çalışanlar yardımları almaya hak kazandılar. Buna göre ödemeler 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecek.

Bakanlık Açıkladı

Pek çok işletme ve çalışan kısa çalışma ödeneğinin ne zaman biteceğini ya da yenilip yenilenmeyeceğini merak ediyor. Koronavirüs salgını yüzünden yüzbinlerce kişi kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyor. Ödemeler ise her ayın 5’inden itibaren hesaplara yatırılıyor. Çalışanların ve işletmelerin merak ettikleri ise bu sürenin ne zaman biteceği ve normal çalışmaya ne zaman dönecekleri üzerine oluyor. Son yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı kapsamında kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatıldı. Resmi Gazete’de Yeni Koronavirüs (Kovid-19) Nedeniyle Dışsal Etkilerden Kaynaklanan Dönemsel Durumlar Kapsamındaki Zorlayıcı Sebep Gerekçesiyle Kısa Çalışma Uygulanan İşyerleri İçin Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresinin Uzatılması adıyla yayınlanan karar kapsamında destek 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edebilecek. Kararda 31 Ekim 2020 tarihine kadar süre verilmiş olsa da desteğin yıl sonuna kadar devam etmesi ön görülüyor. Bunun için ise işletmelerin normal çalışma düzenine geçmeleri ve halinde nakdi ücret desteği yine devam edecek.

Başvurular E-SGK’dan Yapılıyor

Bu kapsamda kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak isteyenler, normalleşme desteği almak isteyenlerin başvuruları E-SGK üzerinden yapılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi uygulama sistemi olan yöntem sayesinde işverenler kendi işletmeleri için destekten yararlanabiliyorlar. Elektronik ortamdan ilk başvurunun yapılmasından sonra işlemin onay alması durumunda ise SGK il müdürlüklerine de herhangi bir başvuruda bulunmaya gerek kalmıyor. Ancak bu destekten yararlanmak için kurum tarafından müfettiş görevlendirilmesi yapılıyor ve işletmenin bu kurallara uygun olması gerekiyor. Aynı zamanda kısa çalışamaya tabi tutulacak çalışanın da kısa çalışmanın başlamış olduğu tarihte çalışma sürelerini ve prim ödeme şartlarını da sağlamış olması gerekiyor, buna göre son 3 yıl kapsamında 450 prim günü ödemesinin yapılması gerekiyor. Bu kapsamda ödemeler 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecek ve hem işletmeler hem de çalışanlar 1103 TL aylık destekten yararlanacaklar.

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

Editör: TE Bilisim