Bakanlık Açıkladı! Salgın Döneminde Vatandaşa Ödenen Toplam Para Miktarı

Türkiye’de sosyal ve iş yaşamını olumsuz etkileyen yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele konusunda öne devletin resmi kurumlarından muhtaç durumda olan vatandaşlara çok sayıda ödeme ile maddi destek sağlandı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, resmi sosyal medya hesabından yeni bir paylaşım yaptı. Bakan Sekçuk’un kamuoyuna sunduğu verilere göre koronavirüs salgını döneminde sosyal destek programları kapsamında toplamda 5 milyon 440 bin haneye biner TL’lik nakdi yardım hak sahibi vatandaşlara ödendi. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından ödenen işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneği tutarları hakkında en güncel bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Türkiye’de milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren sosyal yardım ödemeleri ile çalışanlara yapılan ücret ödemeleri ile ilgili en güncel veriler paylaşıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 3. faz başvuru süreci devam eden 1000 TL’lik sosyal yardım ödemelerinin son durumuyla ilgili olarak, bu uygulama kapsamında bugüne kadar toplamda 5 milyon 440 bin haneye 1000’er TL’lik nakdi yardım yapıldığını duyurdu. Ayıca İŞKUR kapsamına alınan İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ise bu dönemde 3 milyon 50 bin kişiye ortalama 1591 TL kısa çalışma ödemesi, 878 bin kişiye ortalama 502 TL ücretsiz izin ödemesi ve 591 bin kişiye ortalama 1234 TL işsizlik maaşı ödemesi yapıldığı bildirildi. Vatandaşlara yapılan 11,5 milyar TL’lik ödemenin 6 milyar TL’sinin İşsizlik Fonu’ndan karşılandığı açıklandı.

Sosyal Koruma Kalkanı Ödemeleri

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye’yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını döneminde, bakanlığın öncülüğünde başlatılan “Sosyal Koruma Kalkanı” kapsamında vatandaşlara yapılan doğrudan ödemelere dair tablo paylaşımında bulundu. İnternet üzerinden yayınlanan resmi verilere göre 18 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla sosyal destek programları kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı toplamda 5 milyon 440 bin haneye biner TL’lik nakdi yardım yapıldı. Böylelikle toplamda vatandaşa verilen nakdi ödeme miktarı 11,5 milyar TL oldu. Kredi genişlemeleriyle birlikte finansal destekler içeren Ekonomik İstikrar Kalkanı’nın büyüklüğünün maddi tutarının 240 milyar TL olduğunu açıklamıştı.

Ödemelerin 6 Milyar TL’sini İşsizlik Fonu Karşıladı

Koronavirüs salgını dolayısıyla mücbir sebep kapsamında pek çok iş sektöründe faaliyetler durma noktasına geldi veya tamamen durduruldu. Bu sektörlerde çalışan vatandaşların ücretleri işsizlik fonundan karşılandı. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından hak sahibi olan vatandaşlara yönelik kısa çalışma ödeneği kapsamında 3 milyon 50 bin kişiye toplamda 4.8 milyar TL ödeme yapılırken, ortalama kısa çalışma ödemesi 1591 TL oldu.

Faaliyetleri durdurulan iş yerlerinde çalışanların büyük bir çoğunluğu da işverenleri tarafından ücretsiz izne ayrılmıştı. İŞKUR kapsamında ele alınan ücretsiz izin düzenlemesiyle de 878 bin kişiye toplamda 441 milyon TL’lik ödeme yapıldı. Bu kalemde de kişi başı ödeme ortalama 502 TL oldu. Ayrıca İŞKUR’dan 591 bin kişiye de ortalama 1234 TL’den toplamda 730 milyon TL’lik işsizlik maaşı ödemesi yapıldı.

Yapılan ödemelerin 6 milyar 26 milyon TL’lik kısmı İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılandı. Kalan 5,5 milyar TL’lik kısım ise Hazine’den Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na aktarılan bütçeyle yapıldı. İşsizlik Fonu, işçi ve işverenden kesilen primlerden oluşuyor. Kısa çalışma ödeneğinden yapılan ödemeler, daha sonra işçiye işsiz kaldığı dönemde yapılacak işsizlik maaşı ödemelerinden düşülüyor. Böylelikle bakanlığın bütçesine fazla yük olunmadan ve koronavirüs salgını kapsamında çalışanlar mağdur edilmeden ödemeleri gerçekleştirilmiş oldu.

İŞKUR Hak Sahiplerine Nisan Ayında Ortalama 1580 TL Ödeme Yaptı

Yasaklara Rağmen İşsizlik Maaşına 500 Binden Fazla Başvuru Yapıldı

Ücretsiz İzin Maaş Başvurusu Nasıl Yapılıyor? Kimler Başvuruda Bulunabilir?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu