Bağkurlulara Yüzde 5 Prim İndirimi Şartları

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali YILDIRIM ekonomi teşvik paketini açıklarken 4/b kapsamında yani Bağkur kapsamında olan sigortalılara da müjdeli bir haber vermişti. Yapılan açıklamaya göre tıpkı 5510/4/1-a bendi eski adıyla SSK kapsamında sigortalı işçi çalıştıran işverenlere verilen Yüzde 5 prim indirimi gibi Bağkur kapsamında olanlara da yüzde 5 prim indirimi uygulanacak. 

Kayıt dışı oranlarının azalmasında ve prim tahsilatlarının artmasında hiç şüphe yok ki sigorta prim teşviklerinin önemi çok fazla. 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 Sayılı Kanunla kanunda belirtilen şartları yerine getiren işverenlere yüzde 5 tutarında prim indirimi verilmesi uygulaması başlatıldı. Daha sonra teşvikler arttırıldı ve işverenlerin yeni istihdam sağlaması koşuluyla bir çok prim indirimi uygulaması gerçekleştirildi. 4447/10. madde, 4857 sayılı teşvik vs. vs.

Şimdi sıra aynı indirimi Bağkurlulara vermeye geldi. Hangi Bağkurlular yüzde 5 oranındaki indirimden faydalanacak? Şartları neler? İndirim tutarı ne kadar? İşte detaylar:

Bağkur Yüzde 5 Prim İndirimi İçin Gerekli Şartlar

Bağkur kapsamındaki sigortalıların yüzde 5 oranındaki prim indiriminden faydalanabilmesi için:

-Ödeme vadesi geçmiş prim borçlarının olmaması,

-Yapılandırılmış ya da taksitlendirilmiş prim borçlarının olması halinde son ödeme vadesi geçmiş taksidinin bulunmaması ve taksitlerin düzenli ödenmesi,

-Cari aylara ait primlerin düzenli ödenmesi gerekmektedir.

İndirim Tutarı Ne Kadar Olacak?

2016 yılında bağkurluların ödediği prim tutarları 2015 yılına göre yaklaşık %30 oranında arttı. Örneğin 2015 yılında 439,00 T.L. olan esnaf ve şirket ortaklarının bağkur primleri 2016 yılında 568,00 T.L. ye yükseldi. Mevcut uygulamada asgari olarak asgari ücretin brüt tutarının %34,5 i oranında prim ödeyen esnaf ve şirket ortakları yukarıdaki şartları sağlamaları halinde %29,5 oranında ödeme yapacaklar. Prim indiriminin yasalaşması halinde bu kapsamdaki sigortalılar 485,86 T.L. ödeyecekler. Böylece yaklaşık 82,00 T.L. indirim almış olacaklar.

Yüzde 5 lik Prim İndiriminden Hangi Bağkurlular Yararlanacak?

-Vergi mükellefiyeti ya da şirket ortaklığından dolayı bağkurlu olanlar,

-Tarım bağkurlular,

-Muhtarlar prim indiriminden faydalanacak.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

39 Yorum

 1. Merhaba. İndirim olayından yeni haberim oldu. 1 aylık eksik yatırmışım farkında olmadan, haziran 2016’da. O yüzden çok küçük bi gecikme faizi görünüyor. Borcun tamamını ödedikten sonra bu saatten sonra yine yararlanabilir miyim?

 2. iyi günler hocam bağkur primlerimi düzenli ödeyen biriyim. ancak 01/01/2017 yei yıl prim 606 tl görünüyor bu yılda yüzde 5 lik indirim uygulacak mı teşekkür edeim

 3. İYİ AKŞAMLAR KASIM AYI PRİMİNİ 2 ARALIKTA YATIRABİLDİM İNDİRİMİN İPTAL EDİLDİĞİNİ GÖRDÜM BU DEVAMLIMI OLACAK YOKSA İNDİRİMDEN YİNE YARARLANABİLİRMİYİM TEŞEKKÜRLER…

 4. hocam bağkura 1 ay prim borcum var bu borcu ödedikten sonra indirimden faydalanabilirmiyim. Saygılar

 5. 1986 SSK girişim var 4035 günüm ödendi.1988 89 90 senelerinde işyeri açtım vergimi ödedim ve kapattım .askerliğimi ödemedim (Doğum tarihim)06 05 1962)erken emeklilik yasasından fayda görebilecekmiyim teşekkür ederim saygılar

  1. Prim borçlarınızı zamanında ve eksiksiz olarak yatırmanız halinde indirimden faydalanabilirsiniz. Yatırdığınız ay eksik olduğunun bir önemi yok. Ama bir sonraki aya kadar eksik tutarı ödemezseniz bir sonraki aydan itibaren indirimden faydalanamazsınız.

 6. aydınlatıcı cevabları bizleri anında bilgi verdiğiniz için sizleri çok teşekkür ederim iyi hafta sonları dilerim

 7. 1986 ssk girişliyim 1995 kadar ara ara ödedim kapadım ödeyemediğim için sigortamı şimdi bağkurluyum 01-06-1965 doğumluyum yaşım 51 askerlik borçlanmamı ödedim 9000 işgünü tamamlamam için 33 ay görünüyor önceden ssklı olduğumda kapatım açtığım aradaki kapalı yılları sigortalı gösterip gün satın alıp emekli olma ihtimalim varmı yeni yasadan teşekkürler?

    1. Değerli okurumuz,
     Henüz sgk konu ile ilgili genelge çıkamadı. Torba kanundaki tasarıda yok ama yine de beklemek lazım. Saygılarımızla

     1. 1 Ekim itibariyle uygulama başlıyor ama EK-5 Tarım yararlanabilecek mi acaba bilginiz var mı?

 8. SgK Uzmanım Güne Takılıp Emekli Olamayanlara Borçlanma hakkı verilecekmi.Bilgi rica ediyorum.

 9. hocam bu bagkurlulara yüzde 5 indirimden nezaman yaralanmaya başlarız.nereye başvurmamız gerekiyor.teşekkürler

 10. 27/6/2006 tarihinde eski prim borçlarımın ihyası işlemini yaptırdım emekli hakkım var fakat bu ihya işleminde 58,500 tl lik borcu daha ödemedim.acaba bu yeni indirimden bende faydalanabilirmiyim.saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu