Geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali YILDIRIM ekonomi teşvik paketini açıklarken 4/b kapsamında yani Bağkur kapsamında olan sigortalılara da müjdeli bir haber vermişti. Yapılan açıklamaya göre tıpkı 5510/4/1-a bendi eski adıyla SSK kapsamında sigortalı işçi çalıştıran işverenlere verilen Yüzde 5 prim indirimi gibi Bağkur kapsamında olanlara da yüzde 5 prim indirimi uygulanacak. 

Kayıt dışı oranlarının azalmasında ve prim tahsilatlarının artmasında hiç şüphe yok ki sigorta prim teşviklerinin önemi çok fazla. 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 Sayılı Kanunla kanunda belirtilen şartları yerine getiren işverenlere yüzde 5 tutarında prim indirimi verilmesi uygulaması başlatıldı. Daha sonra teşvikler arttırıldı ve işverenlerin yeni istihdam sağlaması koşuluyla bir çok prim indirimi uygulaması gerçekleştirildi. 4447/10. madde, 4857 sayılı teşvik vs. vs.

Şimdi sıra aynı indirimi Bağkurlulara vermeye geldi. Hangi Bağkurlular yüzde 5 oranındaki indirimden faydalanacak? Şartları neler? İndirim tutarı ne kadar? İşte detaylar:

Bağkur Yüzde 5 Prim İndirimi İçin Gerekli Şartlar

Bağkur kapsamındaki sigortalıların yüzde 5 oranındaki prim indiriminden faydalanabilmesi için: -Ödeme vadesi geçmiş prim borçlarının olmaması, -Yapılandırılmış ya da taksitlendirilmiş prim borçlarının olması halinde son ödeme vadesi geçmiş taksidinin bulunmaması ve taksitlerin düzenli ödenmesi, -Cari aylara ait primlerin düzenli ödenmesi gerekmektedir. İndirim Tutarı Ne Kadar Olacak?

2016 yılında bağkurluların ödediği prim tutarları 2015 yılına göre yaklaşık %30 oranında arttı. Örneğin 2015 yılında 439,00 T.L. olan esnaf ve şirket ortaklarının bağkur primleri 2016 yılında 568,00 T.L. ye yükseldi. Mevcut uygulamada asgari olarak asgari ücretin brüt tutarının %34,5 i oranında prim ödeyen esnaf ve şirket ortakları yukarıdaki şartları sağlamaları halinde %29,5 oranında ödeme yapacaklar. Prim indiriminin yasalaşması halinde bu kapsamdaki sigortalılar 485,86 T.L. ödeyecekler. Böylece yaklaşık 82,00 T.L. indirim almış olacaklar.

Yüzde 5 lik Prim İndiriminden Hangi Bağkurlular Yararlanacak?

-Vergi mükellefiyeti ya da şirket ortaklığından dolayı bağkurlu olanlar,

-Tarım bağkurlular,

-Muhtarlar prim indiriminden faydalanacak.

Editör: TE Bilisim