2019 Bağ-Kur Dondurma (Sildirme) Ne Zaman Çıkacak ?

18.06.2019
3.786
A+
A-
2019 Bağ-Kur Dondurma (Sildirme) Ne Zaman Çıkacak ?

Bağ-Kur ödemeleri dondurma çıkma tarihi 7143 Bağ-Kur sildirme düzenlemesi ile yeniden planlanmıştır. Buna göre 2019 senesinde Bağ-Kur affının çıkması ise vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. 2019 senesinde yeni bir Bağ-Kur yapılandırma yasasının çıkması durumunda ödeme vadesi geçmiş olan Bağ-kur prim borçlarının gecikme zamlarının ve cezalarının silinmesini sağlamaktadır. Silinme işleminden sonra ise borçlar 18 aya kadar yapılandırma kapsamında taksitle ya da toplu şekilde de ödenebilmektedir. Buna göre Bağ-Kur af kapsamına göre 2019 senesinde yapılandırma taksitleri 2 ayda bir ödenmektedir. Buna göre Bağ-Kur borçlarının dondurulabileceği ile ilgili yeni yasa düzenlemeleri yapılmaktadır. Sigorta ücretlerini ödemeyen kişiler, bu borçları dondurarak ya da silerek haklarından faydalanmaya devam edebilir.

Bağ-Kur Dondurma 2019

Bağ-Kur dondurma işlemleri 2019 senesinde yeniden düzenlenmiştir. Buna göre Bağ-Kur borçlarından kurtulmak için en kısa sürede Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmak ve işlemlerin silinmesi için işlem yaptırmak gerekmektedir. Bağ-Kur kurumuna başvuran kişiler, bu konuda bilgilendirilerek yeniden emekli olma şanslarını elde edebilmektedir. Buna göre:

 • 6552 sayılı olan kanun kapsamında yapılandırmaya başvuru yapan ya da 12 aydan daha fazla prim borcu olan kişiler de bu hizmetten faydalanabilmektedir. Bu durumda sigortalı olan kişilerin 6552 sayılı olan kanun kapsamında yapılandırma taleplerini de iptal etmesine gerek yoktur.
 • Borçlu olan Bağ-Kur’lu kişiler bu hizmetten faydalanabilmektedir.
 • 12 aydan uzun süre prim borcu olan esnaflar bu haktan faydalanabilmektedir.
 • Şirket ortağı ve çiftçi gibi Bağ-Kur’lu kişiler de bu hizmetten faydalanabilmektedir.
 • Borcun silinmesinden sonra borcun olduğu dönemdeki hizmet süresi de askıya alınmaktadır.

Bağ-Kur Prim Dondurma 2019

Bağ-Kur prim günü dondurma tarihi resmi gazetelerde açıklanacaktır. 2019 senesinde yeni bir Bağ-Kur yapılandırma yasasının çıkması durumunda ödeme vadesi geçmiş olan Bağ-Kur borçlarının gecikme zamları ve cezaları da silinmektedir. Buna göre silinme işlemi kapsamında borçlar 18 aya kadar yapılandırmaya göre taksitlerle ödenebilmektedir. 7143 Bağ-Kur borçlarına af yasası kapsamında bu hizmetten faydalanmak mümkündür. Haziran ayından sonra Bağ-Kur borçlarını ödeyememiş olan kişilerin Bağ-Kur borçlarının silinmesi mümkün olmaktadır.

Bağ-Kur Dondurma Dilekçesi

Bağ-Kur prim dondurma için dilekçe hazırlanması kesinlikle usulüne uygun olmalıdır. Hazırlanan dilekçe kapsamında istenen bilgi ve verilerin eksiksiz şekilde verilmesi gerekmektedir. Buna göre Ba-Kur prim borcu sebebiyle dondurulmuş olan hizmet süreleri, borçlanmak istenen ve dondurulan her ay için ihya hesaplanması talebinde bulunmak gerekmektedir. Buna göre 7143 Bağ-Kur borcunun 2019 senesinde affı ile düzenlenmesi için uygun dilekçenin mümkünde avukat eşliğinde düzenlenmiş olması gerekmektedir. Bağ-Kur ihya düzenlemesi kapsamında Bağ-Kur ihya borçları da yaklaşık olarak yüzde 60 ya da 70 oranında düşmektedir. Bağ-Kur prim affı, 2019 senesinde en önemli düzenlemelerden biri olmaktadır.

Bağ-Kur Borç Sildirme 2019

Bağ-Kur borçlarının silinmesi için bazı adımları takip etmek gerekmektedir. Buna göre 2019 senesinde Bağ-Kur borçlarının silinmesi için:

 • Başvuru yaptıktan sonra SSK, Bağ-Kur yapılandırma kapsamında borcun peşin ödenmesi halinde gecikme zammı ve faizin hepsinin silinmesi mümkündür. Buna göre Bağ-Kur yapılandırma son ödeme tarihine kadar prim borcunun peşin ödenmesi çok daha avantajlı olmaktadır.
 • Bağ-Kur borçları taksitli şekilde de ödenebilmektedir. Bağ-Kur yapılandırmaları 18 eşit taksit ile ödenebilmektedir.
 • Bağ-Kur yapılandırma ödemeleri taksitli olarak yapılacaksa 2 ayda bir ödemeler yapılmaktadır.
 • Bağ-Kur kapsamında dondurulmuş olan borçlar yeniden yapılandırılmaktadır.

2019 Bağ-Kur Yapılandırma Ne Zaman Çıkacak?

Bağ-Kur borç yapılandırma 2019 senesinde Haziran ayından sonra çıkması beklenen bir hizmettir. Ancak kesin tarihler henüz resmi gazetede yayınlanmamıştır. Buna göre açıklama yapıldıktan sonra direkt olarak Bağ-Kur’a başvurmak gerekmektedir. Buna göre yapılacak olan değişiklik kapsamında belirlenmiş olan tarihlere kadar Bağ-Kur primlerinin borçlarının silinmesi beklenmektedir. Bu noktada borçlar silinirken borçlu olunan süreçteki hizmetlerin de dondurulması söz konusu olmaktadır. Belirlenmiş olan tarihlerden daha önce eğer Bağ-Kur prim ödemeleri yapılmış ise tescil prim ödemelerinin tamamlandığı ayın sonundan itibaren ancak hiç ödeme yapılmamış ise tescil tarihinden itibaren durdurulması söz konusudur. Bu noktada Bağ-Kur borçları ise tamamen silinecektir. Yapılandırmanın resmiyet kazanması halinde, Bağ-Kur 4B prim borçları Sosyal Güvenlik Merkezleri kapsamında gerçekleştirilecektir. Borçların silinmesi için yapılan başvuruda yapılandırma formu ve kimlik çıktısı yeterli olacaktır. Talep edilmesi durumunda 4B yapılandırma başvurusu posta aracılığıyla da yapılabilmektedir. Öte yandan son ödeme vadeleri dolmuş olan Bağ-Kur prim borçları için de Bağ-Kur taksitlendirme başvuruları da herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi tarafından yapılabilmektedir. Ancak dondurulmuş olan hizmet süreleri için direkt olarak dosyaların bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmak gerekmektedir.

Bağ-Kur Borçları Silinecek mi 2019

Bağ-Kur borçlarının silinmesi resmi tarihin açıklaması ile mümkün olmaktadır. Yapılandırmanın resmiyet kazanması halinde, herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi üzerinden borçların silinmesi mümkün olmaktadır. Talep olması durumunda posta yoluyla da borçların silinmesi için başvuru yapılabilir. Yapılandırma için gerekli belgeler ise:

 • Yapılandırmanın gerçekleşmesi için başvuru formunun doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • Sadece dondurulmamış ve ödeme süreci geçmiş olan prim borçları için yapılandırma talep ediliyorsa, yapılandırma formu ve kimlik çıktısı yeterli olmaktadır.
 • Borç sildirme ya da ihya yapılandırmaları için 2926 sigortalılık belgesi, esnaf ya da şirket ortakları için ise 1479 sigortalılık belgesi eklenmelidir.
 • Bu hizmetten faydalanmak için onay almış kişilerin ödeme planı da düzenlenmektedir.
 • Ödeme planının kişiye teslim edilmesinden sonra, ödeme işlemleri bankalar üzerinden kolayca yapılabilmektedir.
 • Banka dışında PTT ya da mobil bankacılık hizmetleri ile de ödeme yapılabilmektedir. Bunun dışında ATM’ler üzerinden de ödemeler tamamlanabilmektedir.

Bağ-Kur İhya Affı 2019

Bağ-Kur ihya affı tarihi resmi olmamakla beraber Haziran ayından sonra çıkması ve Ekim ayına kadar sürmesi tahmin edilmektedir. Bağ-Kur’da prim borcu sebebiyle dondurulmuş olan hizmet sürelerinin hesaplanması ise Bağ-Kur primleri dikkate alınarak yapılmaktadır. Buna göre 7143 Bağ-Kur borcu affının 2019 senesinde düzenlenmesi ile Bağ-Kur ihya affı düzenlemesinden faydalanmak mümkündür. Buna göre Bağ-Kur ihya düzenlemesi sayesinde borçlar yaklaşık olarak yüzde 70 oranında azalmıştır. Bağ-Kur prim affı sayesinde binlerce vatandaş emekli olma hakkını yeniden elde etmektedir. 2019 senesinde bu düzenlemelerin yakın zamanda yapılacağı tahmin edilmektedir. Borçların silinme işlemlerinden sonra 18 aya kadar taksit imkanları ile borçların ödenmesi de söz konusu olmaktadır.

Geri Dönük Bağ-Kur Affı

Geçmişe dönük Bağ-Kur affı 2019 senesinde Haziran ayından sonra çıkacaktır. Buna göre 4B Bağ-Kur geçmiş dönem prim borçları devamlı olarak taksitlendirilebilmektedir. Taksitlendirme için Bağ-Kur borç affından faydalanmak için direkt olarak Bağ-Kur’a başvuru yapmak gerekmektedir. Bağ-Kur 48. Madde taksitlendirilmesi sayesinde borcun tutarına göre ve seçilen taksit sayısına göre ödemeler yapılmasına olanak tanımaktadır. Gerekli peşinatın ödenmesinden sonra borçlar 36 aya kadar taksitlendirilebilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, taksitlendirmeden sonra borçları düzenli olarak ödemek olacaktır. Borca göre en uygun ödeme planının yapılması da borcun daha kolay kapanması için önem teşkil eden detayların başında gelmektedir.

ATM’den Bağkur Primleri ve Bağkur Yapılandırma Nasıl Ödenir?

Fiili Hizmet Süresi Zammı Nedir, Kimler Yararlanır ?

İş Göremezlik Parası, İş Göremezlik Onay

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1034 YORUM
 1. GÖZDE dedi ki:

  MERHABA 2009 YILINA AİT 9 AYLIK BAĞKUR GİRİŞİM VAR 31/12/2009 İTİBARİYLE TERK YAZIYOR .ŞUAN 4000 TL BORCUM VAR YAPILANDIRMA YAPAK İSTEMİYORUM BAĞKUR HİZMETİMİ SİLDİREBİLİRMİYİM

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Hizmet silinmez.

 2. DİDEM dedi ki:

  İYİ GÜNLER BABAMIN 2015 YILI ÖNCESİNDE 5000 GÜNÜ ASKIYA ALINMIŞ.ŞİMDİ HASTA OLDUĞUNDAN MALULEN EMEKLİLİK İÇİN 1800 GÜNE İHTİYACI VAR AKTİF OLARAK 560 GÜN GÖRÜNÜYOR ASKIYA ALINAN 5000 GÜNDEN 1240 GÜN SATIN ALABİLİRMİYİZ YADA BU KONUDA NE YAPILABİLİR.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bağkurda dondurulan sizin ifadenizle askıya alınan sürelerin kısmi borçlanılması mümkün değil. Tamamını ödemeniz gerekir.

 3. Lale dedi ki:

  Kisa bir sureligine dukkan acmistim.ve sora kapattim.vergi dairem kapali.fakat bugun ogrendimki 7 aylik bagkurluymusum.ben bagkurdan yararlanmak istemiyorum ve bu borcu odemesem olurmu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ödemezseniz gecikme zammı ve faizi işler.

 4. Mustafa T. dedi ki:

  02 Aralık 2014 tarihinden itibaren isteğe bağlı sigorta primleri yatırmaya başladım, son 4 aydır maddi sıkıntım oldugu için yatıramıyorum ve 2108 tl borcluyum. Maddi sıkıntım devam ediyor, gidip dondurmalı mıyım yoksa borclanmaya devam mı etmeliyim? Dondurmam için borcların önce silinmesi mi gerekir? Teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İSteğe bağlı bağkur mu ek/5 tarım ssk mı?

   1. Mustafa T. dedi ki:

    İsteğe Bağlı Bağkur, serbest çalışan.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Borcunuz 12 aydan fazla olduğu için dondurulması gerekiyor zaten. SGK ile görüşün lütfen.

 5. gökhan dedi ki:

  5 aylık bağkur borcum var. 5 yıl ödenmezse siliniyormuş.. Birdaha da bağkur başlangıcı yaptırmayacağım. Ssk lıyım ve aylık düzenli işliyor. Bağkur u ödemezsem 5 yıl sonra silinir mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bunun için kanun çıkartılması gerekiyor. Yani 5 yıl ödenmezse borç silinir diye bir şey yok.

 6. qwerty7179 dedi ki:

  merhabalar kolay gelsin.benim şuanada bağkura 11 bin tl bırcum var yapılandırmadımda.2014 şubat başlangıçyaşımdaha ge. 1995 sgorta başlangıcım var sskdan.2014 yılında esnaf oldum.2015-2016 sildirebiliyormuyuz.teşeküler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   2015/04 öncesi borçlar 12 aydan fazla ise onlar silinir. 2015 ve ve sonrası silinmez.

 7. Faruk dedi ki:

  Merhabalar benim sorum babamla ilgili.Babam ve annem sosyal güvenceleri olmadığı için kardeşim üzerinden sağlık hizmeti alıyordu.En son çıkan kanun ile babam emekli olmak için 1997 yılından bulduğu bir bugday faturası ile bagkurdan emeklilik için basvurdu.Fakat emeklilik için kendisine 80000 tl gibi bir ödeme çıkınca babam bu parayı odeyemeyecegini iptal ettirmek istediğini söyleyince 9000 lira 20 ay geriye dönük borç çıkarıldı.Babam basvuru esnasında emekli olamazsambana borç cikarmi diye defalarca sormasina rağmen kendisine soylenmemis.Simdide diyorlarki 9000 tl borç çıktı.Babamın bu parayı odeme imkanı hiç yok.Hiçbir sosyal güvencesi ve geliri yok.Kendisine kaymakamliktan kömür yardımı yapılıyor.Ayrıca 2gün önce yaşlılık maaşı için basvuru yapti.Yani babam burda mağdu edildi.Emekli olmak isteyip olamayınca hiç imkanı olmayan cocuklarinin yardımıyla geçinen 65 yaşında yasli muhtaç bir insanı devlet magdur durumsda bırakıyor ve borcu silmiyor.Babamın bu durumdan kurtulmasi için ne yapması lazımdır.65 yasinda yaşlılık maaşı alan bir muhtacin bagkura borcu silinirmi.Bize bir yol gosterirseniz çok iyi olur.Ben bu konuyla ilgili bimer ve cumhurbaskanliginada en kisa zamanda yazi yazip çözüm isteyeceğim. Fakat öncelikli olarak bu durumu nasıl çözeriz sizden bilgi almak istedik.Lütfen açıklayıcı bilgiler sunarsaniz bize cok yardimci olursunuz.iyi çalışmalar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle SGK nın insanlara net bilgi vermemesi ve insanları bu kadar mağdur etmesi gibi bir hakkı yok. Maalesef kalifiye olmayan memurla dolu SGK. Şimdi Babanızın iki alternatifi var. Birincisi çiftçilik kaydını sildirecek ve bağkuru durdururacak. Bu durumda silinme tarihinden itibaren durdurulur ve borç kalır. Gecikme zammı ve faizi işlemeye devam eder. İkinci alternatif ise 65 yaşını tamamladığı tarihten itibaren durdurabilir. Bunun için SGK ya 65 yaşımı tamamladığım tarih itibariyle bağkurun durdurulmasını istiyorum şeklinde bir dilekçe vereceksiniz. Bu durumda 65 yaşı tamamladığı tarihten sonra borç çıkmaz

 8. büşra dedi ki:

  merhaba ailemin işyeri vardı ve 7 ay süre iş yerini üzerime yapıtılar adıma bağkur açılmış ve daha sonra iflas verilip durduruldu 7 aylık bir borç gözüküyor 4 bin kadar. ben bağkurdan yararlanmak ve borcunu ödemek istemiyorum. yapabileceğim bir şey varmı. yararlanmayacağım bir şeyi ödemek istemiyorum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Maalesef böyle bir seçeneğiniz yok. Bu borcu ödemeniz gerekir. Yani ödemek istemiyorum borç silinsin tescil de kapatılsın diye bir seçenek yok.

 9. büşra dedi ki:

  şuan benim 7 aylık terk edilmiş sigortalı diye bagkurum var ve ben bu bağkurdan yararlanmak istemiyorum. daha sonra silinme yasası gelebilme ihtimali ile bunu tekrar aktif edip 12 aya tamamlayıp tekrar dondurabiliyor muyuz ? 2013 e ait bir bağkur.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eğer daha sonra bununla ilgili bir düzenleme çıkarsa olabilir. Dediğiniz mantıklı.

 10. Gizem dedi ki:

  Merhabalar babamın 1982 de sigortası başladı 2014 yılında borcunu başlattı 45 milyar para çıktı şuanda yasal terk olarak görünüyor sistemde 2015 ve öncesi borçlar siliniyor muş babamın borcunu aktif hale getirebilir miyiz getirirsek 2015 ve öncesi borç silinir mi yardımcı olur musunuz babamın emekli olma imkanı var mı

  1. Merhaba. 2015/04 dönemi ve öncesi borçları ihya ederek ödeyebilirsiniz.

 11. Sefersezer dedi ki:

  Ben 15 ekimde bana gelen bagkur borcumu ve bagkurumu iptal ettirdim ama borcum ekrandan dusmemis borcum ekrandan ne zaman duser

  1. Merhaba. Bu konuda bilgiyi başvuru yaptığınız SGK’dan alın lütfen.

 12. Yeliz dedi ki:

  Ben memurum ama 2015 yılında tarım sigortasından bağkur borcu çıkmış bu nasıl oluyor ve şu an borç görünüyor ama ben o dönemde memurdum ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba. SGK’ya dilekçe ile başvurarak bağkuru iptal ettirin lütfen.

 13. Mevlut dedi ki:

  Merhabalar 2 sene esnaflık yaptım fakat bagkur umu yatiramadim ve yapılandırma kanunu çıktı 11 ayın 26 si 2014 de bu yapılandırmaya başvurdum o zaman için borcumu 193 TL likit 18 ay taksite böldüler bir aysistem ay aşırı yatırılıyor yani 1 ayda yatiriyorum 2 ayda yatirmiyorum 3 cu ayda yatiriyorum bu sekilde 9 taksitini odedim geriye 9 taksit kaldi falat yatiracak gucum yok bu borcu soldirebilirmiyim ve ya bu borctan nasil kurtulabilirim bu borc silinirmi silinirse bile geriye yatirdigim 9 aylik para ne olur onun karsiliginda gun yatarmi bilgilendirmeniz icin simdiden tesekkur ederim

  1. Merhaba. Maalesef bu borcun silinmesi mümkün değil.

 14. uzeyir dedi ki:

  merhaba benim ciftci bagkurum. vardi ve durdurmustum sikortali bi ise girmistim simdik tekrar bagkur numarasiyla devam edebiliyormuyuz ciftci bagkuruna

  1. Merhaba. Ziraat odası kaydınızın devam ettiğine dair belge ile SGK’ya başvurup başlatabilirsiniz bağkuru.

 15. Emin özoğul dedi ki:

  Dondurulmuş bagkurdan kısmı gün satın alabiliyor muyuz yoksa tamamını mı almak zorundayız.

  1. Merhaba. Kısmi satın alma yok.tamamını ödemek zorundasınız.

 16. Şehriban ak dedi ki:

  2005 TE bı İşyeri açtım.2010 da kapadım. Bu arada Bağ-Kur ödeme dim. kapattım.2012 de tekrardan açtım.bu arada benden 2008 ten 2010 kadar olan Bağ-Kur borcu çıkartılarak ödedim.su anda sigortalı olarak çalışıyorum.benim sorum 2005 ten 2008 e kadarki sildirdigim Bağ-Kur umu yeniden canlandırabiliyommu. Teşekkürler.

 17. FERHAT AKYAZI dedi ki:

  merhaba benim babamın 1990 lardan bağkuru var ama hiç ödeme yapmadı. daha sonra ssk dan emekli olabilmek için bağkuru iptal ettirdi. fakat ssk dan da emekli olamadı. babam 2012 yılında vefat etti. ben de babamın ssk sından annemi emekli ettirmeye çalıştım ama en az 900 günlük bir ssk istediler. babamın ise askerliği ile beraber 750 günlük bir ssk sı çıktığı için bu iş olmadı. benim burada sormak istediğim şey şudur: iptal edilen bağkur baba hayatta olmasa bile aktif edilebilir mi?acaba bağkurdan annemin emekli olma şansı var mı? varsa ne kadarlık bir ödeme yapılır (tahmini de olabilir) ? yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 18. FERHAT AKYAZI dedi ki:

  ayrıca bu bagkur borcu silinme olayından biz de faydalanabilir miyiz?

 19. Derya dedi ki:

  Selamün Aleyküm. Benim 2009 yılında bir şirkete ortaklığım oldu ama o tarihte ben başka bir şirkette ssk lı 4a olarak çalışıyordum ve ssk lılığım 2012 yılında sona erdi. Ortağı olduğum şirkette 31.12.2009 da vergi dairesince terk mükellef olarak kayıtlı ama ticaret sicilden 2015 tarihinde terkin ilan edilip silinmiş. Bana bağkurdan 4a ssk sigortalılığım sona erdiği 2012 yılından sonra sırf ortağı olduğum şirket ticaret sicilden 2015 te silinmiş diye 2012-2015 arası bağkur borcu çıkartılırmı? Daha önce hiç bağkur kaydım yok, şirket vergi dairesince 31.12.2009 da terk mükellef görünüyor.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şirket ortaklığınız var ise bağkurdan tesciliniz yapılır;hangi tarihte sicilden kaydınız silindiyse o tarihe kadar bağkurlusunuz.

 20. derya dedi ki:

  Zaten Ticaret sicil de 11.9.2014 de çıkan kanunla 5 senedir faaliyet göstermeyen, vegi dairesince terk edilmiş, ihtarlara cevap alınmamış şirketler için resen terkin edlip sicilden silinmesi kararı ile o şirketi 2015 yılında resen terkin etmiş. Buradanda anlaşılıyor öyle bir şirketin ortada olmadığı. çalışmayan ortada olmayan bir şirket için bana bağkur borcu mu çıkartılacak yani? ben bağkur sigortası istemiyorumki benim 4a ssk sigortam var zaten emekli olmam içinde yeterli. benim hiç böyle bir ihtimal aklıma gelmemişti, ben mağdur oldum o şirketle ilgili zaten zamanında bir de bağkur borcumu çıkartıp beni mağdur edeceksiniz? bağkur vatandaşı mağdur etmek içinmi kurulmuş? keşke bana önceden bildirseydiniz veya e devlette falan bağkur kaydım çıksaydı 2015 2016 yılllarında gelip sildirirdim, daha önce niye bağkur kaydı oluşturmadınız madem? ben emekli olurkenmi kötü sürpriz olarak çıkartacaksınız?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu yürütüyor,lütfen SGK ile görüşün

 21. derya dedi ki:

  SGK dan 1 aydır cevap alamadığım için buradan sormak istedim kusura bakmayın tedirgin bir bekleyiş içindeyim emekli olacakken borç çıkarmı diye o yüzden. Sadece şuna cevap verebilirseniz söyleyin lütfen. Bağkur ticaret sicilde ortaklığımı gördükten sonra geriye dönük bağkur kaydı ve pirim borcu oluştururken sadece ticaret sicilemi bakar? şirketin vergi kaydı olup olmadığına, o tarihte vergi ödeme mükellefi olup olmadığına, şirketin çalışır faaliyette olup olmadığına bakmazmı? şirketin terk görünür olmasının, vergiden silinmiş olmasının önemi yokmu bağkur prim borcu için? çalışmıyorsa kazanmıyorsa vergi ödemiyor bağkur pirim borcu niye ödesin diye düşünmezmi? ben bu soruma sizden cevap bulamazsam kime sorabilirim lütfen yardımcı olun ben emekli olucam böyle tedirgin korku içinde beklemek çok zor bağkur borç çıkarırsa ödeyecek durumumda yok, ödemezsem emekli de yapmıyorlarmış napıcam hiç bilmiyorum sgk da cevap vermiyor bakıyoruz incelenir ondan sonra diyorlar 1 aydır..:(

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,şirket ortaklığından dolayı Bağ-Kur borcu çıkar .

 22. Murat13 dedi ki:

  2016 yılında işyeri açtım beş ay 2 gün çalıştırdı m kapttim 4b hizmet borcu guzukuyor e devlette 9000 kusur bunu odemek zorundayım yoksa odemesem ölümü silinir mi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şu an silinme uygulaması yok;ileride kanun çıkarsa silinebilir.

 23. Murat dedi ki:

  Merhaba ben 2014 ciftci bakurluyum terkettim her gun faiz geliyor nasil sildirebilirim yada dondura balirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ziraat odası kaydını iptal ederseniz bağkur terk olur.Ancak kalan borcunuza faiz işlemeye devam eder.Şu an için silinme yok bağkurda.

 24. emine dedi ki:

  2011 maayıs ayında ciftci bağkuru yaptırdık 2 yıl yatırdık sonra odeyemedik bu sene mayıs ayında esnaf bağ kuruna gectık ama ciftci bagkurunuda dondurduk esnaf bağkurunu duzenlı odememize ragmen ciftci bagkuruna borcumuz oldugu icin saglıktan yararlanamıyoruz bı cıkar yolu yokmu acaba borcu odeme durumumuz yok.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,maalesef borcu ödemek zorundasınız yoksa sağlık yardımı alamazsınız

 25. Cengiz kaplan dedi ki:

  Merhaba, şu an itibari ile emekli olmam için dondurulmus haklarımı almam için 180 bin lira yatırmam gerekiyor. Sizden öğrenmek lstedigim 2019 da bağkur ihya yapılandırmasi cikacakmi
  Bu konuda beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ediyorum.

 26. ANIL dedi ki:

  BABAM BAĞKURLU PRİM GÜN SAYISINI DOLDURMASINA BİR AY KALDI ONDAN SONRA BAĞKURUNU DONDURUP YEŞİL KARTA GEÇME İHTİMALİ VAR MI(EYT Lİ OLDUĞU İÇİN)VEYA BAŞKA BİR SAĞLIK GÜVENCESİNE KAYIT OLABİLİR Mİ?

 27. Soner dedi ki:

  Merabalar babam 71 yasinda yanlis hatirlamiyorsam 1974 yilinda cifci bakuru olmus 2004 yilinda sifirlatti 2009 yilinda tekrar bakur actirdi bir taksit odedi ve dondurdu babamin emekli olma sansi varmi ?

 28. Mehti dedi ki:

  Slm zorunlu bağkur dondurabilirmiyiz

 29. Ahmet kaya dedi ki:

  2005 2009 tarihleri arası esnaflık yaptım ama 1 gün bile ödemem yok bağkur dan borcumun silinmesini de istemiyorum ama hiç ödeme yapmadığım için silineceğini söylüyorlar geriye dönük ödeme yapabilirmiyim

  1. Metin dedi ki:

   Merhabalar
   Benim ise giriş tarihin 1996 sigortalı olarak 2008 yılına kadar 2008 sonrası bagkur luyum şimdi bagkura 20 bin tl borcum var takditlendirdim fakat güne ihtiyacım yok ve ödeme güçlüğü çekiyorum dondurma durdurma aşkı ya alma durumu mevcut mu hem taksidi hem bagkur pirimi ağır geliyo teşekkür ederimmer

1 4 5 6