2019 Bağ-Kur Dondurma (Sildirme) Ne Zaman Çıkacak ?

18.06.2019
3.837
A+
A-
2019 Bağ-Kur Dondurma (Sildirme) Ne Zaman Çıkacak ?

Bağ-Kur ödemeleri dondurma çıkma tarihi 7143 Bağ-Kur sildirme düzenlemesi ile yeniden planlanmıştır. Buna göre 2019 senesinde Bağ-Kur affının çıkması ise vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. 2019 senesinde yeni bir Bağ-Kur yapılandırma yasasının çıkması durumunda ödeme vadesi geçmiş olan Bağ-kur prim borçlarının gecikme zamlarının ve cezalarının silinmesini sağlamaktadır. Silinme işleminden sonra ise borçlar 18 aya kadar yapılandırma kapsamında taksitle ya da toplu şekilde de ödenebilmektedir. Buna göre Bağ-Kur af kapsamına göre 2019 senesinde yapılandırma taksitleri 2 ayda bir ödenmektedir. Buna göre Bağ-Kur borçlarının dondurulabileceği ile ilgili yeni yasa düzenlemeleri yapılmaktadır. Sigorta ücretlerini ödemeyen kişiler, bu borçları dondurarak ya da silerek haklarından faydalanmaya devam edebilir.

Bağ-Kur Dondurma 2019

Bağ-Kur dondurma işlemleri 2019 senesinde yeniden düzenlenmiştir. Buna göre Bağ-Kur borçlarından kurtulmak için en kısa sürede Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmak ve işlemlerin silinmesi için işlem yaptırmak gerekmektedir. Bağ-Kur kurumuna başvuran kişiler, bu konuda bilgilendirilerek yeniden emekli olma şanslarını elde edebilmektedir. Buna göre:

 • 6552 sayılı olan kanun kapsamında yapılandırmaya başvuru yapan ya da 12 aydan daha fazla prim borcu olan kişiler de bu hizmetten faydalanabilmektedir. Bu durumda sigortalı olan kişilerin 6552 sayılı olan kanun kapsamında yapılandırma taleplerini de iptal etmesine gerek yoktur.
 • Borçlu olan Bağ-Kur’lu kişiler bu hizmetten faydalanabilmektedir.
 • 12 aydan uzun süre prim borcu olan esnaflar bu haktan faydalanabilmektedir.
 • Şirket ortağı ve çiftçi gibi Bağ-Kur’lu kişiler de bu hizmetten faydalanabilmektedir.
 • Borcun silinmesinden sonra borcun olduğu dönemdeki hizmet süresi de askıya alınmaktadır.

Bağ-Kur Prim Dondurma 2019

Bağ-Kur prim günü dondurma tarihi resmi gazetelerde açıklanacaktır. 2019 senesinde yeni bir Bağ-Kur yapılandırma yasasının çıkması durumunda ödeme vadesi geçmiş olan Bağ-Kur borçlarının gecikme zamları ve cezaları da silinmektedir. Buna göre silinme işlemi kapsamında borçlar 18 aya kadar yapılandırmaya göre taksitlerle ödenebilmektedir. 7143 Bağ-Kur borçlarına af yasası kapsamında bu hizmetten faydalanmak mümkündür. Haziran ayından sonra Bağ-Kur borçlarını ödeyememiş olan kişilerin Bağ-Kur borçlarının silinmesi mümkün olmaktadır.

Bağ-Kur Dondurma Dilekçesi

Bağ-Kur prim dondurma için dilekçe hazırlanması kesinlikle usulüne uygun olmalıdır. Hazırlanan dilekçe kapsamında istenen bilgi ve verilerin eksiksiz şekilde verilmesi gerekmektedir. Buna göre Ba-Kur prim borcu sebebiyle dondurulmuş olan hizmet süreleri, borçlanmak istenen ve dondurulan her ay için ihya hesaplanması talebinde bulunmak gerekmektedir. Buna göre 7143 Bağ-Kur borcunun 2019 senesinde affı ile düzenlenmesi için uygun dilekçenin mümkünde avukat eşliğinde düzenlenmiş olması gerekmektedir. Bağ-Kur ihya düzenlemesi kapsamında Bağ-Kur ihya borçları da yaklaşık olarak yüzde 60 ya da 70 oranında düşmektedir. Bağ-Kur prim affı, 2019 senesinde en önemli düzenlemelerden biri olmaktadır.

Bağ-Kur Borç Sildirme 2019

Bağ-Kur borçlarının silinmesi için bazı adımları takip etmek gerekmektedir. Buna göre 2019 senesinde Bağ-Kur borçlarının silinmesi için:

 • Başvuru yaptıktan sonra SSK, Bağ-Kur yapılandırma kapsamında borcun peşin ödenmesi halinde gecikme zammı ve faizin hepsinin silinmesi mümkündür. Buna göre Bağ-Kur yapılandırma son ödeme tarihine kadar prim borcunun peşin ödenmesi çok daha avantajlı olmaktadır.
 • Bağ-Kur borçları taksitli şekilde de ödenebilmektedir. Bağ-Kur yapılandırmaları 18 eşit taksit ile ödenebilmektedir.
 • Bağ-Kur yapılandırma ödemeleri taksitli olarak yapılacaksa 2 ayda bir ödemeler yapılmaktadır.
 • Bağ-Kur kapsamında dondurulmuş olan borçlar yeniden yapılandırılmaktadır.

2019 Bağ-Kur Yapılandırma Ne Zaman Çıkacak?

Bağ-Kur borç yapılandırma 2019 senesinde Haziran ayından sonra çıkması beklenen bir hizmettir. Ancak kesin tarihler henüz resmi gazetede yayınlanmamıştır. Buna göre açıklama yapıldıktan sonra direkt olarak Bağ-Kur’a başvurmak gerekmektedir. Buna göre yapılacak olan değişiklik kapsamında belirlenmiş olan tarihlere kadar Bağ-Kur primlerinin borçlarının silinmesi beklenmektedir. Bu noktada borçlar silinirken borçlu olunan süreçteki hizmetlerin de dondurulması söz konusu olmaktadır. Belirlenmiş olan tarihlerden daha önce eğer Bağ-Kur prim ödemeleri yapılmış ise tescil prim ödemelerinin tamamlandığı ayın sonundan itibaren ancak hiç ödeme yapılmamış ise tescil tarihinden itibaren durdurulması söz konusudur. Bu noktada Bağ-Kur borçları ise tamamen silinecektir. Yapılandırmanın resmiyet kazanması halinde, Bağ-Kur 4B prim borçları Sosyal Güvenlik Merkezleri kapsamında gerçekleştirilecektir. Borçların silinmesi için yapılan başvuruda yapılandırma formu ve kimlik çıktısı yeterli olacaktır. Talep edilmesi durumunda 4B yapılandırma başvurusu posta aracılığıyla da yapılabilmektedir. Öte yandan son ödeme vadeleri dolmuş olan Bağ-Kur prim borçları için de Bağ-Kur taksitlendirme başvuruları da herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi tarafından yapılabilmektedir. Ancak dondurulmuş olan hizmet süreleri için direkt olarak dosyaların bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmak gerekmektedir.

Bağ-Kur Borçları Silinecek mi 2019

Bağ-Kur borçlarının silinmesi resmi tarihin açıklaması ile mümkün olmaktadır. Yapılandırmanın resmiyet kazanması halinde, herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi üzerinden borçların silinmesi mümkün olmaktadır. Talep olması durumunda posta yoluyla da borçların silinmesi için başvuru yapılabilir. Yapılandırma için gerekli belgeler ise:

 • Yapılandırmanın gerçekleşmesi için başvuru formunun doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • Sadece dondurulmamış ve ödeme süreci geçmiş olan prim borçları için yapılandırma talep ediliyorsa, yapılandırma formu ve kimlik çıktısı yeterli olmaktadır.
 • Borç sildirme ya da ihya yapılandırmaları için 2926 sigortalılık belgesi, esnaf ya da şirket ortakları için ise 1479 sigortalılık belgesi eklenmelidir.
 • Bu hizmetten faydalanmak için onay almış kişilerin ödeme planı da düzenlenmektedir.
 • Ödeme planının kişiye teslim edilmesinden sonra, ödeme işlemleri bankalar üzerinden kolayca yapılabilmektedir.
 • Banka dışında PTT ya da mobil bankacılık hizmetleri ile de ödeme yapılabilmektedir. Bunun dışında ATM’ler üzerinden de ödemeler tamamlanabilmektedir.

Bağ-Kur İhya Affı 2019

Bağ-Kur ihya affı tarihi resmi olmamakla beraber Haziran ayından sonra çıkması ve Ekim ayına kadar sürmesi tahmin edilmektedir. Bağ-Kur’da prim borcu sebebiyle dondurulmuş olan hizmet sürelerinin hesaplanması ise Bağ-Kur primleri dikkate alınarak yapılmaktadır. Buna göre 7143 Bağ-Kur borcu affının 2019 senesinde düzenlenmesi ile Bağ-Kur ihya affı düzenlemesinden faydalanmak mümkündür. Buna göre Bağ-Kur ihya düzenlemesi sayesinde borçlar yaklaşık olarak yüzde 70 oranında azalmıştır. Bağ-Kur prim affı sayesinde binlerce vatandaş emekli olma hakkını yeniden elde etmektedir. 2019 senesinde bu düzenlemelerin yakın zamanda yapılacağı tahmin edilmektedir. Borçların silinme işlemlerinden sonra 18 aya kadar taksit imkanları ile borçların ödenmesi de söz konusu olmaktadır.

Geri Dönük Bağ-Kur Affı

Geçmişe dönük Bağ-Kur affı 2019 senesinde Haziran ayından sonra çıkacaktır. Buna göre 4B Bağ-Kur geçmiş dönem prim borçları devamlı olarak taksitlendirilebilmektedir. Taksitlendirme için Bağ-Kur borç affından faydalanmak için direkt olarak Bağ-Kur’a başvuru yapmak gerekmektedir. Bağ-Kur 48. Madde taksitlendirilmesi sayesinde borcun tutarına göre ve seçilen taksit sayısına göre ödemeler yapılmasına olanak tanımaktadır. Gerekli peşinatın ödenmesinden sonra borçlar 36 aya kadar taksitlendirilebilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, taksitlendirmeden sonra borçları düzenli olarak ödemek olacaktır. Borca göre en uygun ödeme planının yapılması da borcun daha kolay kapanması için önem teşkil eden detayların başında gelmektedir.

ATM’den Bağkur Primleri ve Bağkur Yapılandırma Nasıl Ödenir?

Fiili Hizmet Süresi Zammı Nedir, Kimler Yararlanır ?

İş Göremezlik Parası, İş Göremezlik Onay

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1034 YORUM
 1. derya dedi ki:

  merhaba. akşam da size yazmıştım. cevabınız için teşekkür ederim. tekrar bir sorum olacak. borç silindikten sonra sağlıktan faydalanmak için tekrar pirim mi ödeyeceğiz. Babamın yaşı ve hizmet günü emekli olmasına yetiyor ama borçlanma dolayı olamıyor. Emekli olması için ne yapmamız gerekiyor.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bağkur borçları silindikten sonra babanızın bağkuru neden dolayı ise yani çiftçilik kaydı vergi kaydı vs devam ediyorsa bağkur 01.05.2015 tarihi itibariyle yeniden açılacak.Bu tarih itibariyle sağlıktan faydalanmaya başlayacaksınız.Prim borcunu bu tarihten sonra da düzenli ödemeniz gerekmekte ki sağlıktan faydalanabilesiniz.
   Babanızın hizmet bilgilerini işe giriş tarihini ve doğum tarihini ay gün ve yıl olarak bize SORU SOR kategorimizden sorarsanız emekli olmak için nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda size yardımcı oluruz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 2. ramazan dedi ki:

  1994 yılından bu yana ticari isletiyorum vergi mukellefiyim. oda kayıtlarım mevcuttur ama bagkur a hiç kayıt yaptırmadım. prim odemesi hiç yapmadım. geriye donuk yaptırmak istersem kac yıl yatırabilirim? yeni cıkan torba yasadan da yararlanabiliyor muyum?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Şimdi gidip bağkur açtırsanız bağkurunuz 01.10.2008 tarihi itibariyle tescil edilir.Bu tarihten önceki kayıtlar için bağkur açtıramaz ve geriye dönük borçlanma da yaptıramazsanız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 3. Sezai dedi ki:

  Merhaba
  Az önce Alo 170 aradım,bana yapılandırma yapanların BAĞ-KUR donduramayacagına dair birsey demediler.sadece kuruma başvurmamı söylediler.
  Ben burada çıkan bir yazı üzerine aradım,o yazıda Alo 170 bu yönde bilgi verdiği yazıyordu.
  Demek ki onlarda tam bilgi sahibi degil.

 4. mehmet dedi ki:

  Hocam 2007 den 2015 kadar bagkur umu hiç yaptırmadan bu borç silinecekmi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Evet hiç yatırmadıysanız hizmetiniz 2007 yılı itibariyle dondurulur ve tüm borcunuz silinir
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. soner dedi ki:

  Hocam bakur borcumuzu ne zaman sildirebiliriz ve sildirme işlemini internetten yababilirmiyiz tşk.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SGK konuyla ilgili genelgeyi yayımlandıktan sonra borçların sildirme işlemleri için başvuru şartı aranıp aranmayacağı, başvuruların ne zaman ve nereye yapılacağı konuları netleşecek.Şu an netleşmiş bir şey yok maalesef.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 6. yasin dedi ki:

  Benim tam 12 ay bagkur borcum vardi yapilandirma yaptim ve 2 taksit yatirdim simdi borcumu sildirmek istiyorum bun yeni yasadan faydalanabilirmiyim yardimci olabilirmisiniz

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bağkur borcu 201/nisan sonu itibariyle 12 ay ya da daha fazla olanlar sildirebilecek.Sizin 12 aydan az sanırım faydalanamazsınız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. Yusuf dedi ki:

    Meraba bugun iyibariyle 10 aylik prim borcum var yapilandirdigim 3.500 tl likde borcum var 28.01.2015 de yapilandirmisim hic odeme yapmadim ben yararlanabilirmiyim

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Değerli Okurumuz;
     Yapılandırma kapsamındaki borcunuz da dahil olmak üzere 2015/nisan itibariyle bağkur borcunuz 12 ay ya da daha fazla ise borcunuzu sildirebilirsiniz.
     Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

     1. Yusuf dedi ki:

      Sorguladigimda 2 adet borcum cikiyor bir yapilandirdigim ikincisi normal sorguladigimda 10 ay cikiyor ve yapilanfirdigim girmiyor yapilanfirdigimla berabermi dusuneyim bunkonu nezaman netlesecek nasil basvuru yapacagiz tesekkur ederim

     2. SGKuzmani dedi ki:

      Değerli Okurumuz;
      Evet yapılandırmadaki borç da silinecek borçlara dahil onu da dahil edeceksiniz.Konu en kısa zamanda netleşir tabi SGK’ya bağlı.

     3. Yusuf dedi ki:

      Kimsenin bilgisi yok yapilandirdigimda dahilse 14 ay falan oluyor ama ne sgk biliyor nede alp 170 bu ay netlesirmi acaba

     4. SGKuzmani dedi ki:

      Büyük bir ihtimalle netleşir.Biz konunun sıkı takipçisiyiz.En ufak bir gelişme olduğunda bilgi yayımlıyoruz.
      Saygılarımızla

 7. ismail dedi ki:

  yapilandirilmis toplam 11 ay bagkur prim borcumu sildirmem mumkunmu 2 taksit yatirdim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Borcunuzun 2015/nisan sonu itibariyle 12 ay ya da daha fazla olması gerekiyor.Maalesef siz faydalanamıyorsunuz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 8. yıldırım dedi ki:

  Hocam 12 aydan fazla borcum var alo 170 i aradım.temmuz 31 e kadar beklemem lazımmış bu kanundan yararlanmam için.şimdi 3 ay daha sağlıktan yararlanamıcakmıyım?yani bu üç ayın sonundamı olucak bütün işlemler.yada mesela yarın dilekçe verip sildiremicekmiyiz?tnx.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   6645 sayılı kanunun 56.maddesinde 3 ay içerisinde ödemeyen ya da yapılandırmayan maddesi var.SGK konu ile ilgili genelgeyi yayımladıktan sonra uygulama netleşecek.Alo-170’in öyle dediğine bakmayın.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 9. soner dedi ki:

  Hocam bağkur borcumuzu sildirmek için ne zaman baş varabiliriz ve sildirme işlemini internetten yababilirmiyiz tşk.

 10. soner dedi ki:

  Hocam öncelikle her soruyu cevapladığınız için tşk, Sorum benim 47 bin TL bağkur borçum var banka hesaplarına bloke konurmu.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SGK şu an bağkur borçları için icra ya da haciz takibi yapmıyor.Dolayısıyla banka hesaplarınıza da bloke konulması gibi bir durum söz konusu olmaz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 11. çetin dedi ki:

  selamün aleyküm hocam şimdiden cevabınız için teşekkür ederim ben 15 02 1965 dogumluyum 13.5 yıl yatırılmış bagkur ve son 5 yılımı ssk yatırıyorum günüm yetiyor emeklilige fakat 2004 ve 2008 yılları arası maliye kaydım var fakat bagkura kaydım yok emeklilik dilekçesi verdim borcum yok gözüküyordu maliye kaydımdan dolayı borç çıktı benim bu güne ihtiyacım yok fakat 2004 ve 2008 yılları silinirmi tşklr saygılar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Tabiki sildirebilirsiniz.Çünkü borcunuz 2015/nisan ayı sonu itibariyle 12 aydan fazla.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 12. nebi dedi ki:

  Merhaba Az Evel Sgk giddimde yapılandırma Başladımı Dedim yasa cıkdı die sordumda . cıkdı resmi gazetede yayınlandı fakat Daha Bize bir Bildiri gelmedi dedi ne zaman başlar Acaba. YardımlarınIZ için tskler şimiden .

 13. ÜMİT dedi ki:

  Merhaba,sgk da ne zaman dondurma,işlemi uyğulanmaya başlıyacaktır.

 14. cem dedi ki:

  Bugün Cağaloğlu Sgk Bağkur a gittik. Ancak genelgenin henüz gelmediğini hafta içinde bir gün gelebileceğini söylediler. Bilgilerinize

 15. Hikmet dedi ki:

  Hocam merhaba.bugün bağkuru aradım bağkuru devam edenler sağlıktan 31 temmuz itibariyle yararlanacak diyor borç sildirmenin son tarihi bu olduğu için. Söyledikleri doğru mu acaba? Saygılar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sosyal güvenlik Kurumu bağkur borçlarının silinmesi ile ilgili olarak 2015/13 sayılı genelgeyi yayımladı.Borçların nasıl silineceği konusunda ayrıntılı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ

 16. murat dedi ki:

  hocam genelge yayınlandı.hepimizin gözü aydın

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet hepimizin gözü aydın.Çok şükür ki söylediğimiz ve arkasında durduğumuz her şey gerçekleşti.
   Borçların silinmesi ile ilgili detaylı bilgi içim lütfen TIKLAYINIZ

 17. OLGUN EREN dedi ki:

  ŞİRKET ORTAĞI OLUPTA YAPILANDIRANLARDA FAYDALANABİLİYORMU TEŞŞK

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Evet şirket ortaklarından bağkur borçlarını 6552 sayılı yasa kapsamında yapılandıranlar da borçlarını sildirebilecek.
   konuyla ilgili detaylı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ
   SAYGILARIMIZLA SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ.

 18. nebi dedi ki:

  Merhaba Hocam Gidip Dilekceyi Verdik Sisteme Girilcek Denildi. Peki Ne Zaman Süre İcerisinde Girilir. Nasıl Haberimiz Olur Saglıkdan Yararlanılacakmı Saygılar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Normalda 1 dakika alacak bir işlem ama verdiğiniz SGM ne kadar sürede yapar bilemiyorum.İşlem yapılınca sağlıktan faydalanabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 19. erten dedi ki:

  slm bn ruzgarlı bagkura gittim genelge gelmdgini solediler bize

 20. erten dedi ki:

  bnm 2 1 2012 yılinda iş yeri ac bi kac ay katirdım bnmki kapslyomu hocam ve yapılandirma yaptırdım odemedgiim için bozulmus

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yaptığınız ödemeler hizmetinize sayılır.Eğer kalan borcunuz 30.04.2015 tarihi itibariyle 12 aydan fazla ise dilekçe vererek borcunuzu sildirebilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

 21. çetin dedi ki:

  slm hocam 1965 dogumluyum 13.5 yıl bagkur ve son 5.5 yılımı ssk dan emekliligi hak ediyorm ben ssk danmı bagkurdanmı emekli olurumtşkr edrm

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okuurmuz;
   Emeklilik hesabı yapılırken çalışmanın olduğu son 7 yıla bakılır ve bu 7 yıl içinde hangi kurumda ssk,bağkur, emekli sandığı v.s geçen hizmet 3,5 yıldan yani 1260 günden fazla ise emeklilik hesabı o kuruma göre yapılır.Sizin son 7 yıl içinde SSK hizmetiniz 3,5 yıldan fazla olduğuna göre emeklilik hesabınız sskdan yapılır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 22. yüksel dedi ki:

  arkadaşalr evet daha önce yapılandırmışdım ve ödeme yapmamışdım 18bn tl borcum vardı silindi

  1. Nevin dedi ki:

   Benim babam emekli dolayısıyla sağlıktan faydalanıyorum ben 50 yaşındayım bağkura prim ödemeye başladım daha önce hiçbir girişim yok 4çocuğum var dulum iki sene ödedim şimdi ödeyemiyorum 6 bin borcum var yeniden babamın sigortasından faydalanmak için ne yapmalıyım

 23. Sami dedi ki:

  Şirket ortaklığından dolayı bağkur borcumdan dolayı şu an da dava açtım. Davam yargıtayda ben de bu dondurma işleminden faydalanabilir miyim ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Davanızdan feragat ederek borcunuzu sildirebilirsiniz.Mahkeme ile uğraşmanıza gerek yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 24. Göksel Karataş dedi ki:

  Hocam,
  Emekliliğimi haketmiş olmama rağmen 1998-2000 yılları arasında bağkur borcum yüzünden aylığım bağlanmadı sanırım bende şimdi afftan faydalanıyorum.Ancak dün Pendik SGM mail atıp borcum yoktur yazısını istememe rağmen halen borcunuz gözükmektedir diyor ve buna mukabil bağlı buldunduğum SSK daireside Pendik SGM den borç yoktur yazısı gelmediğinden emeklilik işlemimi yapmıyor.! Sorum 1. Genelgeye göre 63.borcun hemen silinmesi dilekçesini vereyimmi?
  Sorum 2. Bağkur borcum affla birlikte sıfır olması sebebiyle bağlı bulunduğum ssk dairesi (Unkapanı) emekliliğimi başvurduğum Aralık itibarıyla mı öder yoksa bunu bahane edip tekrar yeni dosyamı açar?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Eğer emekliliği hak ediyorsanız 2015/13 sayılı genelgeye göre dilekçenizi hemen verin ve borcunuzu sildirin.Emeklilik için yeni talepte bulunmanız gerekecek çünkü daha önce bağkura borçlu olduğunuz için talebiniz reddedilmiş.
   Dolayısıyla bağkur borcunuzu sildirdikten sonra yeni talepte bulunursunuz.Bu ay içerisinde talepte bulunursanız aylığınız 01.06.2015 tarihi itibariyle bağlanır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 25. ömer dedi ki:

  Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim ben yeni dükkan açtım 20 ay falan oldu ancak Bağkur hiç ödeyemedim eşim ve kendim hastaneye gittiğimizde cebimizden para ödedik. borçlu gözüktüğüm için. şuan eşim hamile ve ben ne yapacağımı bilmiyorum. herkez yeni yasa cıktı artık sağlıktan yararlanabilirsin diyorlar sizden bu konuyla ilgili detaylı bilgi almak istiyorum sağlıktan yararlanabiliyor muyuz? ayrıca buradan herkez bir duyurum var! ne kadar saçma işsiz adam yararlanıyor vergisini ödeyen adam sağlıktan yararlanamıyor biz bu ülkenin vatandaşı değil miyiz çok ayıp bir konu hemen düzeltilmesi gerek iyi çalışmalar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bağkur borcunuzu sildirdikten sonra sigortalılık faaliyetiniz devam ediyorsa bağkurunuz 01.05.2015 tarihi itibariyle yeniden başlatılacak.2015/mayıs ayı primini ödemeniz halinde de 01.06.2015 tarihi itibariyle sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabileceksiniz.Yani 30 günlük süreyi doldurmanız gerekiyor.
   Konuyla ilgili detaylı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ
   SAYGILARIMIZLA SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ.

 26. yavuz dedi ki:

  Hocam,
  16.07.1966 doğumluyum. İşe giriş tarihim 05.09.1985 Sgk hizmet toplamım 6.375 gün,
  18.06.2013 tarihinden itibaren bir iş yerinde Sgk lı olarak çalışmaya başladım.
  Normalde 16.07.2015 tarihinde 5.300 gün ile emekli olabiliyorum.
  Ancak, 01.10.2008 tarihinden itibaren şirket ortaklığından dolayı bağ-kur borcum vardı ve bu yüzden bağ-kur günüm Sgk günümden fazla olduğundan son 3,5 yıl şartına takılıyordum.
  Bu yasa ile bağ-kur borçlarımı sildirirsem 16.07.2015 tarihinde emekli olabilir miyim?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bağkur borcu silindikten sonra hizmetleriniz de dondurulacağı için son 7 yıl ki çalışma hesabında bağkur hizmetleri dikkate alınmaz.Bağkur borcunuzu sildirdiğinizde ssk hizmetiniz son yedi yılda 3,5 yıldan fazla olacağı için sskdan emekli olabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 27. ergül dedi ki:

  1994 yılında bağkur kaydım ve numaram var ziraat odası kaydım var fakat esnaf odasına kaydım yok 3ay bağkuru yatırdıktan sonra kaydımı sildim ben bu yasadan faydalanabilir miyim lütfen bu konuda bana yardımcı olup bilgilendirebilir mi siniz teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ziraat odası kaydına istinaden geçmişe dönük bağkur açtırabilmeniz için o dönemlerde yani 01.01.1994 tarihinden itibaren adınıza satılmış müstahsil makbuzu ve bu makbuzlarda da tevkifat kesintisi yani tarımsal kesinti yapılmış olması gerekir.O yoksa geçmişe dönük tarım bağkuru kaydını yaptırmak için ziraat odası kaydı tek başına yetmez.
   Ayrıca vergi kaydı, şirket kaydı ya da oda kayıtlarına istinaden 01.10.2008 öncesi tescil yaptırıp prim ödemeyenlerin de geçmişe dönük bağkur açtırma şansı yok maalesef
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 28. ismail dedi ki:

  benim3 aylık bir bağkur borcum var kapattırdım 3 aydan sonra ama borcunu ödemedim 12 aydan fazla oldu ödemeyeli ben faydalanabilir miyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Borcunuzun 30.04.2015 tarihi itibariyle 12 ay ya da daha fazla olması gerekiyor.Sizin 3 aylık prim borcunuz olduğu için faydalanamayacaksınız maalesef.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 29. irfan dedi ki:

  Merhaba 6552 sayılı yasada borcumuzu yapılandırdık toplam 61 ay 25bin tl borç vardı ve bunun 2 taksidini ödedik toplam 8bin ve bagkur bizim işimize yaramıyor silinmeyecek dedikleri için yapılandırdık bu ödenen meblagı nasıl iade alabiliriz? Bir diger sorum son 7 yılın 4,5 yılı bagkur 2,5 yılı ssk olarak prim ödendi şuan ssk olarak devam ediyor sskdan emekli olabilmek için bagkur silinirse 3,5 yılı beklemek zorundamıyız prim günü ve yaş doldu.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   6552 sayılı yasa kapsamında ödemiş olduğunuz primlerin iadesi söz konusu değil maalesef.ÖDediğiniz prim kadar hizmet eklenir.
   Bağkur borcu silindikten sonra ve hizmetler dondurulduktan sonra çalışmanın olduğu son 7 yıl içerisinde ssk hizmeti 3,5 yıldan fazla ise ve sskdan emeklilik için gerekli şartları sağlıyorsanız emekli olabilirsiniz
   saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. irfan dedi ki:

    2012 temmuz ayında sgk lı işe girdim ara vermeden ssk ödeniyor bagkur işi bırakma diye kapandı ama iflas ettigimden işletmeyi fesh edemedim aktif olarak devam ediyor.Bu yasa kapsamında 2007 – 2012 arası bagkur borcum silinirse hemen emekli olabilir miyim? Normalde son 3,5 yıla bakılması nedeniyle 1 yıl daha beklemem gerekiyor fakat silinirse bu engel olmayacak gibi.Emeklilik şartlarını sağlıyorum.Ve bu ödenen taksitler askerlik borçlanması kapsamında mı düşerler?Teşekkürler

 30. FATİH dedi ki:

  hocam bağkur 12 aydan olan borcumu daha önce yapılandırmıştım.iki taksidinide ödemiştim,bugün dondurmak için müracatımı yaptıp fakat ssk 1,5 ay sonra belli olur sonuç dediler.okadar sürermi lütfen bu konuyu aydınlatırmısınız.kesin silinirmi tşk.ederim..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İşlem o kadar süren bir işlem değil.5 dakikasını bile almaz memurun ama neden öyle bir şey söylediler anlamadım.Bekleyeceksiniz artık yapacak bir şey yok.Sonuçta işlemi yapacak olanlar onlar.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 31. FATİH dedi ki:

  hocam 2010 da işyerini kapadım.daha önce bağkur borcunu yapılandırırken ana para 8390tl yapılandırınca faiziyle 18 milyar çıktı.yapılandırmada 15 milyara düştü.ana paraya göre benim borcum 12 aydan fazlamıdır.tam hatırlayamıyorum.ssk dan söylemediler.tşk.ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Eğer bağkur primlerinizi asgari primden yani en düşük primden yatırmışsanız bağkur borcunuz söylediğiniz tutara göre 12 aydan fazladır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 32. soner dedi ki:

  Hocam benim 87 ay bağkur borcum var borcumuzu 3 ay sonra otomatik siliniyormu.başvurmak gerekiyormu tşk.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   31.07.2015 tarihine kadar başvurursanız borcunuz direk silinir.Eğer başvuru yapmazsanız 31.07.2015 tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından borcunuz otomatik olarak silinir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

 33. ergün dedi ki:

  bağkur borcumu yapılandırdım dondurmak istiyorum nasıl dondura bilirim ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bağkur prim borcunuz 30.04.2015 tarihi itibariyle 12 ay ya da daha fazla ise bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak borcunuzu sildirebilirsiniz.Detaylı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 34. ayhan dedi ki:

  İyi günler
  Kuruma bağkur dondurma dilekçesi verdim.20-30 gün sürer dediler.
  Silme olduğu zaman ssk’ya göre emeklilik şartlarım mevcut.
  Acaba bu süreyi beklemeden ssk’ya emeklilik müraacatı yapabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   20-30 sürecek olan neymiş.Yapacakları 10 dakikalık iş.Bu ay içerisinde emeklilik talebinizi verin.Verin ki bir ay daha maaş kaybınız olmasın.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 35. ayhan dedi ki:

  20-30 gün .Dosya memuruna çıkması gerekir diyorlar.
  Benim demem o ki o işlem sürerken ben emeklililk talebinde
  bulunabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Emeklilik talebinde bulunabilirsiniz.Ama dilekçeniz emeklilik servisine gittiğinde hala bağkur servisi tarafından borç silme işlemi yapılmadıysa emeklilik servisi dilekçenizi işleme almaz ve talebinizi reddeder.Dolayısıyla emeklilik talebinde bulunduğunuzda bağkur borçlarının da silinmiş olması gerekiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 36. gülin dedi ki:

  Günaydın hocam ben de verdim dilekçemi 10-15 gün sonra gel takip et dediler. Gerçi ben SGK EVRAK TAKİP ten bakıyorum .Benim sorum ltd. ortağıyken geçen yıl devrettim bağkur a dilekçemi verdim konuyla ilgili. Yalnız çakışmadan 1,10,2008 itibayla bana işçi payını verdiklerini işveren payını ödemediklerini söylediler. Şimdi ben şu işlemler bittikten sonra dilekçe ile ödemiş olduğumuz İŞV. payını alabilir miyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   5510 sayılı Kanunun (4/a) kapsamındaki sigortalı hizmetlerinin iptali ve ödenen
   primlerin (4/b) kapsamındaki prim borçlarına aktarılması sırasında;
   i) Sadece sigortalı hissesine isabet eden uzun vadeli sigorta kolları, genel sağlık sigortası
   primi ile işsizlik sigortası priminin aktarımı yapılır.
   ii) Sigortalı hissesi (4/b) kapsamındaki çakışan dönemdeki prim borcunu karşılamasa
   dahi işveren hissesinden aktarım yapılmaz
   iii) Çakışan dönemde (4/a) kapsamında ödenen primlerin sigortalı hissesinin aynı
   döneme karşılık (4/b) kapsamındaki prim borcundan fazla olması halinde yeteri kadar sigortalı
   hissesi ilgili dönem borcuna aktarılır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 37. murat dedi ki:

  HOCAM BEN 2009 DAN BERİ BAĞKURUMU ÖDÜYEMİYORUM BAĞKURUMU SİLDİRİP VEYA DONDURUP BAŞKA Bİ İŞYERİNDEN SİGORTALI OLABİLİRMİYİM NEYAPMAM GEREKİR BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER,BU ARADA KENDİME AİT İŞ YERİM HALEN DEVAM EDİYOR SAYGILAR

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bağkur borcunuzu yeni yasa gereği sildirebilirsiniz.İşyeriniz faaliyete devame ediyorken yani vergi kaydınızı sonlandırmadan başka bir işyerinde ssk kapsamında çalışabilirsiniz.Bu durumda bağkura prim ödemenize gerek kalmaz.Yanlız 01.05.2015 tarihi itibariyle bağkur yeniden açılacağı için 01.05.2015 tarihinden ssklı işe başlayacağınız tarihe kadar ki kısmını ödemek zorundasınız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 38. Göksel Karataş dedi ki:

  İyi günler Hocam,
  Emekliliğimi haketmiş olmama rağmen 1998-2000 yılları arasında bağkur borcum yüzünden aylığım bağlanmadı 2015/13 genelgesiyle geçen hafta borç silinmesi için dilekçemi verdim ve bana 10 gün içerisinde işleme alınacağı söylendi.Diğer taraftan dün Aralık ayında Emeklilik başvurusu yaptığım ssk dairesi (Unkapanı) emeklilik dosyamın red edilmediğini Bağkur dan gelecek yazının beklendiğini söyledi.Bu durumda ben Bağkur dan borç yoktur yazısı geldiğinde SSK bana Aralıktan bu yana olan maaşımı öder mi? zira dosya bekliyor! yoksa son anda iptal edip yeni başvurumu ister? ben bunun hakkım olduğunu düşünüyorum çünkü prim esasında değişiklik yok ve nihayetinde geçte olsa borç yoktur yazısı geliyor.Bu konu ile ilgili dava açsam kazanma şansım olurmu? Çok teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Normalde borçlu olduğunuz için borcun ödendiği ya da silinmesi için talepte bulunduğun tarih itibariyle aylığınızın bağlanması gerekiyor.Yani büyük bir ihtimalle aylığınız aralık ayından itibaren değil borcunuzun silindiği tarih itibariyle bağlanır ama yine de aralık ayından itibaren bağlanması gibi küçük de olsa bir ihtimal var.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 39. vedat dedi ki:

  iyi günler hocam

  benim şöylebir sorum olacak benim 2009 yılındaki kendi şirketim şubeleri arasında geçiş yaptığım için 2013 yılında bağkur beni mecburi bağkurlu yaptı 18 ay boyunca bana prim borcu çıkarttı benim bu tarihte aynı anda ssk da yattı bu yaptıkları işlemi geriye dönüşük olarak yaptılar ben bu kanun kapsamında bağkur borcumu sildirsem ssk daki hakkımda kaybolurmu
  yoksa ssk daki ödediklerimi bağkur dan mı düşürtmeliyim ki ozaman da zararım oluyor
  birde bu yaptıkları işlemi kararname ile yapıyorlar bu kanuna aykırı değilmi ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   sosyal güvenlik kurumu bağkur borçlarının silinmesi ile ilgili 2015/13 sayılı genelgeyi yayımladı.Genelgeye göre bağkur borcu silinen dönemlere ait ssk ile hizmet çakışması varsa ssk hizmetleri geçerli sayılacak.Dolayısıyla bağkur borcunuzu sildirdiğinizde sskda bir kaybınız söz konusu olmayacak.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 40. neslihan dedi ki:

  KOLAY GELSİN BEN YORUMU YAZAMADIM HERHAL.BABAM 1982 YILINDAN BU YANA ESNAF 2000 YILINDA ÇIKAN BİR YASA İLE BORCUNU SİLDİRİYOR.2011 YILINDA YAPTIĞIMIZ BAŞVURUDA 2000 YILINDAN BU YANA BAĞKURLU GÖZÜKÜYOR.BU YIL YAPILANDIRMA İÇİN GİTTİĞİMİZDA BABAMIN 2000 YILINDAN BU YANA OLAN BORCUDA SİLİNMİŞ.2011 YILINDA EMEKLİ OLABİLİRİM DİYE ESNAF SİCİL KAYDINI SİLDİRDİ.BİZ GERİYE DÖNÜK OLARAK BABAMIN PRİMLERİNİ ÖDEYEBİLİRMİYİZ.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sanırım babanız 2008 yılında 60 aydan fazla bağkura prim borcu olanların borçlarının dondurulması hakkından faydalanmış.eğer 2001 yılında tescilli bağkuru varsa ve 2011 yılına kadar bağkurlu olmasını gerektiren kayıtlar da mevcutsa 2001-2011 yılları arasını borçlanarak ödeyebilirsiniz.
   emeklilik için gerekli şartları taşıması halinde de emekli olur.
   saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

 41. FATİH dedi ki:

  DİLEKÇEMİ VERDİM. BORCUMU YAPILANDIRIP 1. TAKSİTİ NİDE ÖDEMİŞTİM. YAPILANDIRMA MI BOZDULAR VE BORCUMU 2 DAKİKA İÇİNDE SİLDİLER. HERKESE HAYIRLI GÜNLER DİLERİM.

 42. Can dedi ki:

  merhabalar yakşaşık 3 ay önce borcum olan 11’000liralık borcu hepsini birden ödedim. Bu yeni yasa ile birlikte bu vermiş Olduğum borcu geri alma ve var olan borcu silme imkanı olabilirmi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Maalesef ödediğiniz parayı iade alabilme gibi bir hakkınız yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 43. ertan dedi ki:

  HOCAM GEÇEN HAFTA Bağkur dilekçemi verdim ama hala silinmemiş, tahmini olarak ne zaman sürede silinir sizce, sonuçta bilgisayardan silmiyorlarmı yoksa dilekçelerimiz bir merkezemi gidiyor?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yapılan ve ya yapılacak işlem çok basit.Sistemden giriş yapıyorlar sadece.Memurun en fazla 5 dakikasını alır ama demekki dilekçeyi verdiğiniz sosyal güvenlik merkezinin iş yoğunluğu fazla.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 44. cemal dedi ki:

  HOCAM,

  YAPILANDIRMA BOZULMADAN SİLME İŞLEMİ GERÇEKLEŞMİYORMUŞ.

  AMA SİLDİĞİNDE 12 AYDAN FAZLA MI KALACAK AZ MI KALACAK
  YAPILANDIRMAYI BOZMADAN SOYLEMIYORLAR.

  BENIM DURUM SINIRDA NASIL NET HESAPLAMA YAPIP BOZUP BOZMAYACAGIMI OGRENEBILIRIM. CUNKU BOZARSAM VE 12 AYDAN AZ KALIRSA BEN TAMAMINI ODEMEK ZORUNDA KALICAM.

  BORÇ 1 YIL 1 AY 23 GÜN
  BORÇ. 287,28 x 18 = 5.171,04TL
  2 TAKSIT ÖDEDİM BANA YARDIMCI OLUN LUTFEN

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Gerçekten ne söylesek yalan olur çünkü sistemden bakmak gerekiyor.Hesaplayabilmek çok zor.Borcunuz 12 ay ya da daha fazla deriz ondan sonra az çıkar bizim yüzümüzden mağdur olmanızı istemeyiz.Artık risk alacaksınız yapacak birşey yok.Dilekçenizi verin bence çok düşünmekten iyidir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 45. ferdi dedi ki:

  Selam benim 14 ay 1 gun bagkur borCum var ben bunu 2014 aralık ayında yapılandırma yaptırdım şu ana kadar 2 taksit yatırdim geri kalan borcumu sildirebiliyormuyum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Geri kalan prim borcunuz 30.04.2015 tarihi itibariyle 12 ay ya da daha fazla ise sildirebilirsiniz.Bunu öğrenmek için de en yakın sosyal Güvenlik Merkezi ile görüşün.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 46. Emre dedi ki:

  Hayırlı Günler.
  Ben 1975 doğumluyum. 1999-2004 yılları arasında çiftçilikten dolayı 6 yıllık Bağkur kesintim var.
  2010 yılında memur olarak işe başladım ve devam ediyorum.
  2005-2010 yılları arasını Bağkur borcu olarak ödeyebilir miyim?
  Ödeyebilirsem bana faydası olur mu?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   1999-2004 yılları arası bağkur kesintilerinize istinaden bağkura kaydınızı yaptırabilirsiniz.Ziraat odasındaki çiftçilik kaydınızın devam ettiği tarihe kadar bağkur borçlanması yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 47. MURAT BAYRAKTAR dedi ki:

  GERİYE DÖNÜK BAĞKUR GÜNÜMÜ GERİ KAZANABİLİYORMUYUM

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Neye istinaden geriye dönük bağkur, onu yazarsanız net cevap verebiliriz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 48. hacer dedi ki:

  hocam benim annemin 37 aylık bağkur prim borcu görünmekte ve aslında emeklilik yaşı geldi fakat borç yüzünden olamıyordu bu borcu sildirme kapsamında emekli olabilirmi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Unutmayın ki borçlarla birlikte hizmeti de siliniyor.Sİlinen hizmetlere rağmen anneniz emekliliği hak ederse sildirip emekli olabilir.Yani annenizin hizmete ihtiyacı olmaması gerekiyor kısacası.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 49. SGKuzmani dedi ki:

  Değerli Okurumuz;
  Evet bağkur sigortalılığınızın devam ettirilmesi gereken kayıtlar devam ediyorsa bağkur borçları 30.04.2015 tarihi itibariyle silinecek ve 01.05.2015 tarihi itibariyle yeniden başlatılacak.
  Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 50. özcan dedi ki:

  hocam bugün itibarı ile bagkur durdurma dilekçesi verdim halen işyerim esnaflıgım devam etmekte 1966 dogumluyum erkek 1.4.1984 ssk girişim var 2002 yılına kadar ssk 5450 günüm var yaş şartlarımda tamam bana memurun dedigi aktif oldugumdan mayıs bagkuru ödemem yönünde peki bunu ödersem son yedi yıl veya başka bir şekilde emeklilik şartlarımda bir degişim söz konusumudur açıklama bekliyorum 2002 yılından sonra hiç bir ödemem yok tur günlerimi bozmamak için mayıs ayına ait bir ayda olsa bagkur ödemem benim emeklilik kurallarımı degiştiriirmi. teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Hiç bir şekilde değiştirmez.SSK’dan emeklilik için gerekli şartları sağlıyorsanız bu ay içinde hemen emeklilik talep dilekçenizi verin.Çalışmanın olduğu son 7 yıl içinde bağkur hizmetiniz olmadığı için bağkura 1260 gün kesintisiz prim ödemediğiniz sürece emeklilik hesabınız sskdan yapılır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 51. özcan dedi ki:

  az önceki soruma ilavedir ssk günlerim dolulugu 2002 yılına kadrdır 2006dükkan actım 2008. 1 ekim itibarı ile 68 ay borç vardı sildirmeye başvurdum bagkur tescilim var ödeme yapmadım bugün itibarı ile borç silmeye başvurdum 30 nisana kadar silinir ise mayıs ayına bir aylık borç çıkıyor güncel olarak bu bir ay dolayısıyla emeklilik şartlarımda bir degişim söz konusumudur aydınlatır iseniz çok memnun olacagım tş.

 52. CeeGaT dedi ki:

  Hocam ben Ağustos 1997 işe başlangıç tarihim ama bağkura baş vurmadım halukarda hiç ödeme yapmadım 08 10 2000 tarihinden önceki günümü o zaman çıkan yasa dan dolayı sildiler. Şuan 08 10 2000 yılından 30 12 2012 kadar ödedim hiç borcum yok %61 raporum var 4277 günüm var . Sorum şu ne zaman emekli olabilirim olduğumda ne kadar maaş alabilirim ve silinen pirimlerimi geri almama gerek varmı varsa nasıl alabilirim burdan verdiğiniz hizmetlerden dolayı çok tşk ederim kolay gelsin

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Lütfen emeklilik ile ilgili sorularınızı anasayfanızda yer alan “SİZİN SORU VE CEVAPLARINI”kategorisini kullanarak sorunuz.
   Soru sormak için lütfen TIKLAYINIZ
   SAygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 53. ibrahim dedi ki:

  Hocam Tam olarak belirli bi tarih var mi yasanin cikmasi icin

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yasa çıktı zaten.Bağkur borç silinmesi ile ilgili düzenleme 23.04.2015 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 6645 sayılı yasanın içerisinde.
   Borçların nasıl silineceği konusunda detaylı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ
   SAygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 54. tayfun dedi ki:

  hocam benim bağkura 9bin tl borcum vardı ben bunu yapılandırdım 2 taksit ödedim o ödediğim taksitlerin iadesi olacak mı? birde ayrıyetten yapılandırmadan sonra 5bin tl daha birikti borcum oda bu borçlarımın tamamı silinecek mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   6552 sayılı yasa kapsamında ödemiş olduğunuz primlerin iadesi olmaz.Ödemiş olduğunuz primler hizmetinize sayılır ve geri kalan kısımlar dondurulur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 55. ibrahim dedi ki:

  Yani hocam demek istedigim benim yaklasik 4 senelik borcum var su an hemen bu gun gidip eski borcu dondurup yeniden yatirmaya baslayabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet.Dilekçe vererek borcunuzu hemen sildirebilir ve 01.05.2015 tarihi itibariyle yeniden prim yatırarak sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilirsiniz.

 56. ibrahim dedi ki:

  Tmm hocam cok saolun

 57. senol dedi ki:

  merhaba sskuzmanı sorum soyle 01.01.1977 dogumluyum 01.01.1997 den ssk acılısım var 15 gun yatırılmıs 2004 senesınden ıtıbarende bagkurluyum toplamda 3500 gunum var hazıran ayından ıtıbaren bagkur prımımı yatıramıycam ıslerden dolayı benım nası bır yol ızlemem gereklı bırde emeklı sartları nası olacak askerlık 18 ay yaptım ılerde yaıtsam avantajı olurmu bılgılendırırsenız sevınırım sımdıden tsk

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Lütfen emeklilik ile ilgili sorularınızı anasayfamızda yer alan “SİZİN SORU VE CEVAPLARINIZ”kategorisini kullanarak sorunuz.
   Soru sormak için lütfen TIKLAYINIZ
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 58. melek dedi ki:

  SGKuzmani merhaba ben bağkur borcumu geriye dönük öder isem ne kadar zamanım var yeni yasa kapsamından sigortalılığımınh yeniden başlatılmasını önleyebilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Melek Hanım;
   Sorunuzu tam anlayamadım.Daha net yazarsanız cevaplamaya çalışayım.

   1. melek dedi ki:

    SGKuzmani geçmiş borcumu ödersem veya taksitlendirme için zamanım ne kadar var diye sormuştum
    diğer sayfanızda buldum teşekkürler

    2015/NİSAN sonu itibariyle bağkura 12 ay ya da daha fazla prim borcu bulunanlardan 01.05.2015-31.07.2015 tarihleri arasında bu borçlarını ödemeyen ve ya yapılandırmayanların prim borçları 31.07.2015 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından resen silinecek ve sigortalılıkları durdurulacak.

 59. yunus dedi ki:

  hocam babamın üzerinde 10 dönüm tarla var 5 dönümü hisseli tapu çiftçi bağkuru ödüyor ama kazancı düşük olduğu ve rahatsız olduğu için pirim borcunu ödemekte zorlanıyor emekli olmasına 3 yıl var. babam bağkurunu durdurup bu araziler üzerinde iken babam ve annem bizim ssk mızdan yararlanabilirler mi kardeşim ve ben de evliyiz hocam

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bağkurun durdurulabilmesi için ziraat odası kaydının da kapanması gerekir.Ziraat odası kaydını sildirerek bağkuru durdurabilirsiniz.Ondan sonra anne ve babanız sizin sağlık güvencenizden istifade edebilir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 60. devrim dedi ki:

  17 ay bağkur borcum var. Bunu yasanın çıktığı tarihi takip eden ay başından itibaren 3 ay süre içinde ödemezsem, borcum yasanın çıktığı tarihe kadar mı silinecek? Yoksa ödeme süresi olan 3 ayın borcu da silinecek mi ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Şimdi önünüzde borcunuzun silinmesi için iki seçenek var.Birincisi 31.07.2015 tarihini beklemeden borçlarınızı sildirmek için dilekçe vermek ikincisi ise hiç başvuru yapmamak ve sosyal güvenlik kurumu sisteminin 31.07.2015 tarihinde bu işlemi otomatik olarak yapmasını beklemek.
   Her iki durumda da 30.04.2015 tarihine kadar olan borçlar siliniyor
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 61. devrim dedi ki:

  Ortağım firmamızda 2 yıl bağkur luydu, son iki yıldır da başka firmada ssk’ lı. (halen firma ortağı) Bu hafta ssk çıkışını yaptırıp tekrar bağkurlu olsa, iki yıllık bağkur borcu da silinir mi ? Bildiğim kadarıyla tekrar bağkurlu olduğu anda, ssk lı olduğu süre bağkur borcu olarak karşısına çıkacak.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   01.03.2011 tarihi sonrası ssk ve bağkur çakışmalarında ssk hizmetleri esas alınır ve o dönemler için zaten borcu çıkmaz.
   SSK’lı işten ayrıldığı tarihten bir gün sonrasında bağkuru açılır.Geçmişe dönük borç çıkmaz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 62. naci şen dedi ki:

  benim 13 ay 15 gün bağkur prim borcum vardı yapılandırdım 2 taksit ödedim. hizmet sürelerini ve borcu sildirmek istiyorum ödediğim taksitler primden düşürse 12 ayın altına iner mi hizmet sürem neye göre hesaplanır hizmet süresi. böyle bir durumda bu haktan yararlanamazmıyım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sizin borcunuz 30.04.2015 tarihi itibariyle 12 aydan fazla olur mu bilemiyorum riskli görünüyor.Çünkü yapılandırma kapsamında ödemiş olduğunuz primler borcunuzdan düşüyor ve zorunlu borç ayı da aşağı düşüyor doğal olarak.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 63. hasan görür dedi ki:

  hayırlı günler hocam,
  benim nisan/2015 tarihli 8 aylık bağkur borcum bulunmakta sildirme işleminden yararlanamıyorum bu borcumu taksitle ödeme imkanım var mı? eşimi doktora götürmem lazım tek seferde ödeme gücüm bulunmamakta saygılar hocam.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bağkur borcunuzu 6183 sayılı kanunun 48.maddesine göre taksitlendirebilirsiniz.Belli bir oranda peşinat yatırarak sağlık hizmetlerinden hemen faydalanırsınız.Borcun tamamını yatırmanıza gerek yok.
   Geçmiş olsun saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 64. Sadık dedi ki:

  otuz aylık prim borcum vr ekim 2005 itibarıyla kaydımı dondurdum toplam da 18 yıl 25 gün prim ödedim otuz aylık prim borcumu sildirirsem ne zaman emekli olurum bağku başlngıç tarihi 17 10 1985
  şu an itibarıyla 700 gün sigortam vr

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Lütfen emeklilik ile ilgili sorularınızı anasayfamızda yer alan “SİZİN SORU VE CEVAPLARINIZ”kategorisini kullanarak sorunuz.
   Soru sormak için lütfen TIKLAYINIZ
   SAYGILARIMIZLA SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ.

 65. orhan dedi ki:

  sayın hocam bugün borç sildirme dilekçesini verdim sgk ticaret sicilinden şirket ortaklığından çıktığıma dair evrak istedi ticaret siciline gittiğimde şirket ortaklığımın hala devam ettiğini öğrendim. ancak 18/10/2011 tarihinde devir yaptım bu durumda şirket ortaklığı durumumun durumu ne olur.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   18.10.2011 tarihinde şirketteki tüm hisselerinizi devrettiyseniz bu durumdan dolayı o tarihten sonra bağkur açılmasına da gerek kalmaz.
   saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 66. özcan dedi ki:

  hocam 8 yıllık bagkur borcumu silme işlemini dilekçe ile yaptım tescil tarihi itibarı ile hiç ödeme yapmadım emeklilik için ssk gün ve ylı sartlarım tamam bagkur günlerine hiç ihtiyacım yok ama görevli aktif sigortam devam ettigi için mayıs ayına ait tahakkuk eden pirimi ödemem konusun da görevli uyardı ödeyip emeklilik işlemine bşlayabilirmiyim sadece bir ay ödenecek olan bagkur pirimi işlemlerimi uzatırmı yani hizmet birleştirmesi gibi 5450 gün ssk var 2002 yılı itibarı ile buna ilave olacak olanda sadece bir aylık bir pirim eklenecek 2015 mayıs ayı ilave olacak o kadar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   2015/mayıs ayına ait priminizi ödedikten sonra emeklilik için dilekçenizi verin.SSKdan emeklilik için gerekli şartları sağladığınızdan dolayı ve bağkur borçları da silineceğinden dolayı önünüzde bir engel görünmüyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 67. Ramiz dedi ki:

  Hocam hizmet Günlerimizi e Devlet şifresi olmaz ise ögrenemez miyim internetten. Birde Bu şifreyi nasıl öğrenebilirim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Normalde sosyal güvenlik kurumu e-sgm sitesi üzerinden görülebilmekte ama şu an sistemde çalışma olduğu için sadece edevlet şifresi ile görüntüleyebilirsiniz.Edevlet şifresini size en yakın ptt şubesinden alabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 68. FATİH dedi ki:

  hocam 2010 dan önce dükkanı kapadım.2010 dan önceki bağkur borcumu sildirmek müracatımı 10 gün önce yaptım.Alo 170 i aradım borcunuz gözükmüyor dedi bankaya sordum borcunuz gözüküyor dendi acaba benim borcum silinmişmidir

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Önemli olan bankanın gördüğü değil Alo-170 in söylediği ama siz yine de en yakın sosyal güvenlik merkezine giderek kontrol ettirin.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 69. levent dedi ki:

  sayın hocam 22.05.2015 tarihnde bağkur dondurdum ve aynı gün 301 tl ücret yatırdım. sağlık hizmeti ne zaman aktive olacaktır… şimdiden teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeniz için 30 gün beklemeniz gerekiyor.Yani 01.06.2015 tarihinden itibaren sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 70. can dedi ki:

  hocam bir konuda merak ettigim bugün itibarı ile sgk bursa il müdürlügüne gittim 11 gün önce bagkur silme dilekçesini vermiştim emekli olmak için ama haziranın 5 gibi gelin diyorlar henüz bizlere silme emri gelmedi diyor memur dilekçeleri alıyorlar ama silme işlemini neden yapmıyorlar haliyle haziran ayını işleme koyamıyoruz bu nedenden dolayı emeklilik bu yüzden temmuza sarkacak nedir bu aymazlık sizin böyle saçma birşeyden haberiniz varmı mayıs 1 den borç sıfır başlatıyon başlaması içinde silinmesi gerekmezmi dalgamı geciyor bunlar millettle yazık günahtır saglık alamıyoruz valla karınca yuvası gibi çalışan var ama sandalyeler dolu dursun diye öfkem tavan yaptı kanun çıkalı ay oldu icraat sıfır

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   KEsinlikle öyle birşey yok.Sosyal Güvenlik Kurumu sistemleri açıldı ve borçlar silinmeye başladı.5 haziran da gelin de neymiş.siz hem bağkur borç silinmesi için dilekçenizi verin hem de emeklilik talebi için.Haziranda verirseniz bir aylık maaş kaybınız olur.Eğer bağkur borcunuz var diye dilekçeyi almazlarsa emeklilik talep dilekçesini posta ile gönderin ve altınada bağkur borçlarının silinmesi için dilekçe verdiğinizi belirtin.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

 71. gülin dedi ki:

  Selam hocam siz ne dediyseniz uyguladım uyguluyorum tekrar teşekkürler bilgileriniz yardımlarınız için ,,bağkur borcunu sildirdim 15 gün sonra gittim silinmiş emeklilik dilekçemi verdim şimdi takipteyim 1 ay sürer dediler ….Hayırlısı inşallah hepimizin hakkında …..Şimdi sorum şu,,, çakışmadan dolayı işçi primlerini sildiler işv.primleri duruyor dilekçe ile geri alabilir miyiz ödenen bütün primler yandı mı kısaca şimdi hangi yolu izleyeyim.? Teşekkürler,,, genelgeyi okudum çakışma ile ilgili olanı ama pek bişey anlayamadım.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Çakışmadan dolayı işçi primlerini sildiler işveren primleri kaldı cümlenizden birşey anlayamadım:)
   Daha net yazarsanız cevaplayabilirim.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 72. mehmet dedi ki:

  merhaba hocam babam 1957 dogumlu 2015 mart sonunda yasi doldu fakat yapilandirma bitti.31000 tl borc cikti .saglik hizmetinden yararlanmak icin ne yapmamiz gerekiyor .birde tekrar yapilandirma ne zamn olabilir

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Babanızın bağkur borcunu sildirin.bağkura aktif devam ediyorsa 01.05.2015 tarihi itibariyle bağkuru yeniden açılır.2015 mayıs ayına ait primi yatırdığınızda 01.06.2015 tarihinden itibaren sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. mehmet dedi ki:

    tekrar bagkura baslarsa askeri ucretin yuzde 34 unu tek sefermi yatiracak her ay mi yatiracagiz sagliktan yararlanabilmeleri icin .bir de borca faiz uygulamasi olacak mi .ilerde borcu kapatip emekli olma sansi yok olmuyor dimi hocam .simdiden yanitiniz icin tesekkur ederim

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Değerli Okurumuz;
     Bağkur borçlarınız silinip bağkur 01.05.2015 tarihinden itibaren tescil edildikten sonra her ay primlerinizi düzenli olarak yatırmanız gerekir.Primlerinizi geciktirdiğinizde gecikme zammı ve faizi uygulanır.iki aydan fazla prim borcunuz olursa sağlık hizmetlerinden faydalanamazsınız.
     Dondurduğunuz süreleri emekli olacağınızda talep etmeniz halinde borçlanabilecek ve emekliliğinize saydırabileceksiniz.
     Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

     1. mehmet dedi ki:

      pki hocam yatacak meblag cok mudur aylik kac tl mesela

     2. SGKuzmani dedi ki:

      Babanız tarım bağkurlu ise aylık 303,00 tl, esnaf bağkurlu ise aylık 414,00 tl prim yatıracak.

 73. özge dedi ki:

  babamın bagkur borcu vsrdı yspılandırma yaptık 18 ay odemelı olarak fakat suanda ödeme güçleri yok dondurmak daha sonra ödemek istıyoruz bole bi şansımız varmı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Tabiki var.Önemli olan borcunuzun 2015 nisan itibariyle 12 ay ya da daha fazla olması.Dilekçe vererek dondurabilir emekli olacağınızda ihtiyacınız olursa alabilirsiniz.
   saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 74. huriye dedi ki:

  babam bağkurda 17 yıl yattırdı ve şuan yaşı bekliyor hizmet süresi 15 yılı geçtiğinde yatırmaya gerek yokmuş televizyonda söylendi. sağlık güvencesinden yararlanacak ama babam şu an hastanede ve biz yararlanamıyoruz para çıkıyo yardımcı olabilirmisiniz. normalde bu yıl emekli olucaktı ama yaş değiştiği için 2 yıl daha beklemesi gerek.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bağkur yaş haddinden emeklilik için en az 5400 prim günü gerekiyor.08.09.1999 tarihi öncesinde girişi bulunan erkekler 58 yaşında bu tarihten sonra girişi bulunanlar da 62 yaşında emekli olabiliyor.
   Babanız on beş yılı doldurduysa bağkuru terk ederek genel sağlık sigortasına geçebilir.Babanız genel sağlık sigortası kapsamına geçerse hem kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 75. sanco dedi ki:

  Hocam selamlar,
  2004 yilindan baslayip 2013 mayisina kadar 9 kusur yillik bir bagkur borcum var.Bu borc ilk kurdugum sirkette muhasebecinin hatasi yuzunden ackk kalmis borc birikmis ikinci sirketimi kurup kapattigimda 2013 yili mayis ayi itibariyle bagkurum kapandi.Bu tarihten sonra gss islemeye basladi.Sorum su toplam bagkur borcum faiziyle 48.000 ve bagkur kaydim 2013 mayis itibariyle kapali gorunuyor ve 2 yildir gss oduyorum saglik hizmetlerinden de yararlaniyorum simdi bu bagkur borcum otomatikman silinecek mi yani hic borc gorunmeyecek mi sorgulamada, ikincisi durumum biraz karisik oldugu icin dilekce ile basvurmam gerekir mi?

  Saygilar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   30.04.2015 tarihine kadar olan tüm bağkur borcunuz silinir ve hizmetleriniz dondurulur.Sistemde borç görünmez terk 63 ya da terk 64 kodu ile görünür.Dilekçe verirseniz işleminiz hemen yapılır vermezseniz 31.07.2015 tarihi itibariyle sistem tarafından silinir.Ama dilekçe vermekte fayda var.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

  2. fatma dedi ki:

   öncelikle size çok tşkkr ederiz böyle bir sayfa kurduğunuz için size şöyle bir sorum olacak ben bağkurlu olmadan önce ssklıydım bir ara sskdan çıkış yaptım bu arada beni bağkurlu yapmışlar hiç haberim olmadan taki tekrar ssk girişi yapana kadar giriş yaptıktan sonra bana borç kağıdı geldi bağkura iki senelik borç birikmiş ve ben buna itiraz etmeme rağmen düşüremedim yapılandırdım iki üç taksitde ödedim şimdi hepten sildire bilirmiyim varmı böyle bir şansım bilgi verirseniz sevinirim tşkkrler

   1. SGK Editör dedi ki:

    Değerli Okurumuz:
    30.04.2015 tarihi itibariyle 12 ay ve daha fazla borcunuz varsa ödedikleriniz saklı kalmak şartıyla bağkurunuzu durdurabilirsiniz. Fakat Bağkurlu olmanıza sebep olan durum (Vergi mükellefiyeti, Ziraat Odası kaydı, Şirket ortaklığı) devam ediyorsa 01.05.2015 tarihi itibariyle Bağkurunuz tekrar açılır. tabi ki SSK lı çalışmlarınız devam etmezse açılır SSK ya devam ederseniz bağkurunuz açılmaz.

    Sağlıklı Günler Dileriz…

 76. MAHMUT UZUN dedi ki:

  HOCAM MERHABA
  BENİM BAĞKURLU OLARAK 11 AY 20 GÜN KAYDIM GÖZÜKÜYOR VE BEN HİÇ ÖDEME YAPMAMIŞTIM. YASA ÇIKMADAN ÖNCE TAKSİTLENDİRME YAPTIM AMA ONUDA ÖDEYEMEDİM.
  BUGÜN SGK ÜMRANİYE ŞUBESİNE GİTTİM SON DURUMUM NEDİR ACABA BU YASADAN FAYDALANABİLİRMİYİM DİYE.
  GİŞEDEKİ ARKADAŞ BELKİ MEBLAĞ(FAİZLERLE BERABER ARTTIĞI İÇİN) BELKİDE 12. AYDAN GÜN ALDIĞIN İÇİN MUHTEMELEN SİLİNİR. TEMMUZ SONUNDA YİNE Bİ E DEVLET TEN BAKIN DEDİ.
  BUNA NE KADAR GÜVENMELİYİM. ŞU HALDE E DEVLETTEN BAKTIĞIMDA BORÇ GÖZÜKMÜYOR.

  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Memur arkadaş size neden öyle bir şey söyledi bilemiyorum.Zira 30.04.2015 tarihi itibariyle bağkur borcunuzun 12 aydan fazla olması halinde borcunuzu sildirebiliyorsunuz.Bu 2015 temmuz sonu itibariyle de değişmez.Sistem 30.04.2015 tarihi itibariyle sorgulama yapar.Eğer dediğiniz gibi borcunuz 11 ay 20 gün ise bu yasadan faydalanamazsınız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 77. alattin dedi ki:

  Merhabalar Benim 36 ay bağkur borcum var hiç ödeme yapmadım. Bu çıkan yasadan yararlanıp borcumu sildirmeyi düşünüyorum. Borcumu sildirdiğim takdirde günlerimde silinir mi? yada Bağkur borcumu dondurabiliyor muyum? Yardımınız için teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Borcunuz silindiğinde borçlu olduğunuz dönemlere ait hizmetler de dondurulur.Emekli olacağınızda isterseniz borçlanma yaparak ödeyebiliyorsunuz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 78. gamze dedi ki:

  hocam merhaba
  benim babam 2014 aralıkta bağkur borcunu ödeyerek sgkdan emekli oldu.fakat emekli olmak için bağkur primine ihtiyacı yoktu.daha önceki yıllarda ssk ve bagkur çakıştıgı için bağkur borcu birikmiş.bağkur affı gelecek diye bekledi fakat gelmediği için 2014 aralıkta ödeme yaparak borcu kapattı.ama şimdi bağkur prim günüde borçta siliniyomuş.biz bu yasadan yararlanamadık.biz dilekçe versek geri olumlu dönüş olurmu?ödediğimiz parayı geri alabilrmiyiz?ilginiz için teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   6645 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 23.04.2015 tarih ve 29335 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na Geçici 63. Madde eklenmiştir.

   Bu maddeyle Bağkur borçlarını yapılandıranlarında da bağkur dondurmadan yararlanacaklarını daha önce belirtmiştik. Fakat 6552 sayılı Kanun kapsamında borçlarını yapılandırıp yapılandırmanın tamamını ödeyerek yapılandırmadan faydalananlar borç sildirme işlemi yaptıramayacaklar. Konu ile ilgili yazımıza ulaşmak için tıklayınız…

 79. okan dedi ki:

  ıyı gunler hocam bn esnafım ve asnaflıgım devam edıyor 12 bn tl borcum var onu sıldırıp 30 07 2015 tarıhınden sonra bagkur odemeye baslamak ıstıyorum . dıleccenın hangı sıkkını ısaretlemk gerekır.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   30.07.2015 tarihinden sonra prim ödemeniz mümkün değil.Bağkurunuz 01.05.2015 tarihi itibariyle açılır.Başvuru yapmanız ya da yapmamanız bu tarihi değiştirmiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

   1. okan dedi ki:

    DİLEKCEDE HANGI KUTUCUGU İŞARETLEMM LAZIM .

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Birinci kutucuğu her halukarda işaretleyeceksiniz.Eğer bağkur borcunuzu 6552 sayılı yasa kapsamında yapılandırdıysanız ya da 6183 sayılı yasa kapsamında taksitlendirdiyseniz ikinci ya da üçüncü kutucuğu da işaretlemeniz gerekebilir.

 80. sinem dedi ki:

  Hocam annem 15 eylül 1990’dan işletme sahibiydi.Vefat eden babamdan dolayı bu zamana kadar bağkur yapmaya ihtiyacı olmadı zaten sağlık yardımını alabiliyor.Dükkanı kapattıkttan sonra meğer 1 ekim 2008’den beri bağkur açılmış ve borç işlemiş.1/10/2008-30/06/2014 arası 69 ay borç var.Dükkanı işlettiğimiz süre içinde ise oda kaydını ise 2012 yılında yaptırdık.Kapatırken odadan ve sicilden ib formumuzu aldık ayrıca vergi kapanış tutanığımız da mevcut tabiki zaten bu yüzden bağkur kendiliğinden kapanmış 69 ay olarak sabit duruyor.Üç sorum var hocam tek tek yanıtlar mısınız:
  1-borcumuz faiziyle beraber 28.000 tl hepsi silinir mi?
  2-oda kaydımız bağkur tescilinden sonra olduğu için sorun olur mu?
  3-annem hem babamdan ssk hem vefat eden babasından bağkur emekli aylığı alıyor,bu maaşlara zarar gelir mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Borcunuzun tamamı faiziyle beraber silinir.
   Oda kaydınızın bağkur tescilinden sonra olması borç sildirmek için bir problem teşkil etmez.
   Bağkur hizmetlerinin dondurulmasının maaşlara herhangi bir engeli olmaz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 81. ogretmen dedi ki:

  Merhaba.benim eşim yapılandırdı borcu.ben de es özrü nden dolayı doğu görevini bitirmeden merkezi yere geldim.simdi borcu sildirirsek bana bi zararı olurmu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Borç silindiğinde hizmetler de donduruluyor.Hizmete ihtiyacınız yoksa sizin için herhangi bir problem teşkil etmez.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

 82. Kerim dedi ki:

  Sayın hocam annem 1984 ve 1991 yılları arasında 7,5 yıl Bağ-kur ödemiş. Parayı geri almayı düşünüyoruz. Kaç TL olarak alırız?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bu konuda size yardımcı olamayacağım.Kazanç ve prime esas kazanç bilgileri gerekir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 83. Murat dedi ki:

  Hocam dondurma işlemini yaptım.yaklaşık 2 senelik bir süreyi dondurdum.Şuan E-Devletten baktığımda 311 tl fazla ödemeniz var yazmakta.Acaba bu fazla ödemeyi alabilme imkanımız varmıdır?Yoksa sistemde mi duracak bu şekilde?Çalışmalarınızda başarılar diler,şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bağkur kaydınız aktif devam ediyorsa bağkur borcunuzdan düşer.Devam etmiyorsa bir dilekçe ile fazla ödeme tutarının iadesini alabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 84. kadir dedi ki:

  Hocam mart 2013 te işveren oldum. Ancak ağustos 2013 te işe girdim ve ssklı oldum. ekim 2013 te işyerini kapattım hiç bağkur primi ödemedim ve şubat 2015 te yapılandırdım mecburen. Bu bağkur borcunu ödersem boşyere ssklı olduğum günler için bile bağkur ödemiş olacağım nasıl sildirebilirim? yada mümkün mü

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bağkur borcunuz 30.04.2015 tarihi itibariyle 12 aydan fazla ise dilekçe vererek borcunuzu sildirebilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 85. Ali dedi ki:

  İyi günler hocam. Anneme 1984-1993 yılları arasında 90 ay Bağ-kur ödenmiş. Şu an 56 yaşında, ödediğimiz parayı geri almak istiyoruz. Kaç TL alabiliriz.

 86. ogretmen dedi ki:

  Peki bi sorum daha olacak hocam. Ben simdi es durumuyla geldim.yarim dönem oldu.esimin bağkur ü bu iki ay nisan mayıs ödememiş. Bu sekilde bana bi sorun teşkil edermi.wonucta meb her sene es durumunun devam ettiğini belgelerle bildir diyor. Şu An eşim in bağkur var esnaf issahibi.aktif görünüyor. Ama iki ay yatmamis

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz
   Meb her sene istiyorsa bu durumda düzenli ödemeniz gerekir.Ödemediğiniz zaman problem olur.Borcunuzun olmaması sizin faydanıza olur.
   Saygılar.

 87. yasin dedi ki:

  oda,sicil kaydım hiç olmadı 80 ay borcum var,dükkanı kapattım.(vergi başlangıcım:10 eylül 1990) borcumu buna rağmen sildirebilir miyim? (bağkur ise 2008 yılında açılmış)

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Borcunuzu sildirebilirsiniz.Herhangi bir sıkıntı olmaz merak etmeyin.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 88. işçi dedi ki:

  Hocam bağkur dondurma sildirme son başvuru tarihi ne zaman

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   son başvuru tarihi diye bir şey yok.31.07.2015 tarihine kadar başvurursanız başvurunuz üzerine silinecek.Bu tarihi kadar başvurmazsanız sistem tarafından silinecek.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 89. çetin dedi ki:

  merhaba sayın hocam,,,birkaçgün önce bağkur borcumu dilekçe vererek ve peşin ödemek üzre 7 yıllık bağkur yılımı aktif hale getirceğim…1. sorum borç çıkan tutar 34 bin tl bunun 24 bini anatutar 9 bini faiz,,bu toplam tutardan peşin ödediğimde faizden indirim yapılacakmıdır…2. sorum dondırduğum borcu peşin ödemem için bir süre varmı………ve bu borc u kısa zamanda ödemem benim için yararlımıdır yoksa ileriye dönük faiz işlemesse tabi bir yasa çıkmasını mı bekleyeyim şimdiden çok teşekkür ederim…iyiçalışmalar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Birinci sorunuza cevap:Peşin ödeme halinde herhangi bir indirim olmaz.
   İkinci soru:Size ödemeniz için bir aylık süre verilir
   Eğer emeklilik için aceleniz yoksa bekleyin.3-4 yılda bir yapılandırma çıkıyor.Yapılandırma kapsamında ödersiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

 90. Mehmet dedi ki:

  Bababin yapilandirdiktan sonra 47000 tl bağkur borcu vardı 2 taksiti odedik taksit leri 2630 tl babam vefat etti borcu 10 sene 11 ay bize 1800 gun prim lazım ama bu parayı bana bağkur da kimse hesaplayamadi acaba kacparasini yatırıp geri kalanını sildirir sem annem emekli olabilir babamin 181 gunu var yardimci olursanız sevinirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Öncelikle yapılandırmanın iptali için bir dilekçe verin.Yapılandırma iptal edildikten sonra bağkur hizmet ekstresinde toplam borç ve zorunlu borç ayı kısımları görünür.Toplam borcu toplam güne böldükten sonra 60 ay (1800) günle çarpın.Çıkan tutarın biraz fazlasını yatırdığınızda aşağı yukarı 1800 güne tekabül eder.
   Saygılarımızla.

 91. nesrin dedi ki:

  hocam ben il dışında olduğum için dilekçeyle sildiremicem borcumu ancak şöyle bir endişem var seçimden sonra olası bir değişiklikte bu kanun iptal olur mu,31 temmuz 2015 te sistem otomatik silicek ama dediğim gibi sonra kanun iptal olup,olur da dilekçe verenlerin borcu silinip de bizim gibi sitemi bekleyenlerin mağdur olmayacağının garantisi var mı? sırf bu korkudan dolayı dönmeye bile düşünmüyor değilim.lütfen açıklayıcı bir cevap verirseniz sevinirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Düşündüğünüz şey hayal gibi bir şey.Merak etmeyin öyle birşey olmaz.
   31.07.2015 tarihinde borcunuz silinir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 92. Öykü Şenel dedi ki:

  bugün bağlı bulunduğum sgk ‘na gittim yapılandırdığım borcumu dondurmak için bana 1479 sayılı kanuna göre bağ-kur siğortalılık belgesi isimli bir form verdiler ato ve ticaret sicilden devir alış ve resen terk gazetesi getirmemi istediler vericeğim dilekçeyle işlemimi yapmaları gerekmiyormu bu gazeteleri neden istiyorlar. başka bir arkadaşımdan bu gazeteleri istemeden işlemini yapmışlar. ne yapmam gerekiyor?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bazı sosyal güvenlik merkezleri ib formu ya da sigortalılık belgesi dediğimiz form ile işlem yaparlarken bazıları ise bu formu istemeden işlem yapıyor.Aktif kayıtlarınızın devam edip etmediğini öğrenmek amaçlı istenen bir belge.İstenen belgeleri tamamlayarak başvurunuzu yapın.yapacak başka bir şey yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 93. umut dedi ki:

  Hocam hayırlı günler. e devletten sorgulama yaptıgımda 80 ay borc görünüyordu sonra ileride lazım olacak diye gittim dilekce verdim dondurmak için şimdi tekrar sorguluyorum 6 ay borç görünüyor 1 ekim 2008 de işe başlama 13.03.2009 terk tarihi yazıyor bu nasıl oluyor dilekce vermesem devlet benden 80 ay parasımı alacaktı şimdi ssk lı olarak çalışıyorum 6 ay borçlu göründügümden doktora çıkamazmıyım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Vergi kaydı terk tarihiniz muhtemelen 13.03.2009 olduğu için bağkur o tarih itibariyle kapatılmış.Bağkur borcu sskdan provizyon almaya engel değil.Hastaneden ve sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.Ama tekrar bağkurlu olursanız o borcu ödemeden sağlıktan faydalanamazsınız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. turgut dedi ki:

    hocam yukarıdaki soru dikkatimi çekti 80 ay borcum var demiş,dilekçe verdikten sonra hala 6 ay gözüküyor demiş.Şimdi benim de 1 ekim 2008-30 haziran 2014 arası 69 ay borcum var emeklilikle ilgili de hiçbir beklentim yok gittiğim zaman bu 69 ayın hepsini silerler di mi?

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Sizin borcunuzun tamamı silinir.Yukarıdaki örnekte kişinin vergi kaydı 6 ay sonra durdurulduğu için ve 12 aydan az borçlar da silinmediği için kişi bu yasadan faydalanamamış.Sizin borcun tamamı silinir.Merak etmeyin.
     Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

     1. turgut dedi ki:

      sağolun hocam,peki şimdi benim bağkurumu haberim olmadan mecburi başlatmışlar 1 ekim 2008 de,sildirmeye gittiğimde bana ”hayır sen mecburi bağkurlu yapıldın borcun silinmez” diye bir karşılık verirler mi? yani hiç prim ödemedim,bana emeklilikle ilgili zorla bu günleri ödetemezler değil mi çünkü dediğim gibi emeklilikle ilgili hiçbir beklentim yok ileride ben istemedikçe bu borcu bana çıkartmazlar di mi? (borçlar kalıcı olarak mı donuyor?)

     2. SGKuzmani dedi ki:

      Değerli Okurumuz;
      Bahsettiğiniz şeyler olmayacak merak etmeyin.30.04.2015 tarihine kadar olan tüm borçlarınız silinecek.Emekli olacağınızda ihtiyacınız olursa talep etmeniz halinde borçlanabileceksiniz.Kimse size zorla öde diye bir şey söylemez.
      Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 94. Sn.Hocam benim bağkur borcum vardı önce tanınan hakla yapılandırarak 2 taksidi ödedim.Af çıkacağını duydum daha ödemedim.Bugün sildirmek için sgk ya gittim baktılar ödediğim iki taksitten dolayı borcum 12 ay dan düştüğünden silemediler.ödemelerimden dolayı çok pişmanım sildirmek istiyorum benim için ne yapılabilir saygılarımla

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yapılacak birşey yok.Yapılandırma kapsamında ödemeye devam edin.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 95. serkan dedi ki:

  hocam benim bağkura 1 ekim 2008-30 ekim 2014 arası olmak üzere 73 ay borcum var aktif bağkurlu değilim dükkanı kapattım.Yapılandırma çıktığı zaman ödeyemeyeceğimi bildiğim için hiçbir taksitlendirmede yapmadım.Şimdi böyle yeni bir kanun çıkmış bugüne kadar hiçbir prim ödemediğim ve taksitlendirme yapmamama rağmen borcumu tescil tarihim olan 1 ekim 2008-30 ekim 2014 arası 73 ayımın tamamını(faiz cezası dahil) silcekler mi? Taksitlendirme yapmadığım için sadece 1. kutucuğu mu işaretlicem yeterli mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Taksitlendirme yapmadığınız için dilekçedeki birinci kutucuğu işaretlemeniz yeterli.30.04.2015 tarihine kadar olan tüm bağkur borçlarınız silinir
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 96. serpil dedi ki:

  bağkur borcumu sildirmeye gittiğim zaman bana 2008den önce de borç çıkarmalarından korkuyorum,çünkü 1990dan beri vergi kaydım var ama bugüne kadar hiçbir zaman bağkura gidip kayıt açmadım prim ödemedim.Sadece işçilerimin primini ödedim ve borcum yok.Dükkanı kapattım bi baktım 1 ekim 2008 de açmışlar 28 aralık 2014 te heralde vergi,oda,sicili kapadım diye kapatmışlar.Gittiğim zaman inceleme yaptıkları zaman bana 1990-2008 arası için sıkıntı çıkarırlar mı yoksa sadece 2008-2014 arası olan prim borç ay sayıma bakıp(75 ay) bu borcu silerler mi? güzel haberlerinizi bekliyorum hocam,neden bağkur yaptırmadın derseniz zaten vefat eden eşimden ssk emekli aylığı alıyorum o bakımdan hiç başvurmadım dolayısıyla bu 75 ay süreyi de sildirmek istiyorum?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   5510 Sayılı Kanuna göre 01.10.2008 öncesi oda ve vergi kayıtlarına istinaden 01.10.2008 tarihine kadar tescil yaptırmayanların bağkur sigortalılığı 01.10.2008 tarihinden itibaren başlatılmaktadır.İsteseniz de 2008 öncesinde size bağkur açılmaz ve borç çıkartılmaz merak etmeyin.Dilekçe ile 30.04.2015 tarihine kadar olan tüm bağkur prim borcunuzu ana para ve faizi ile birlikte sildirebilirsiniz.
   saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 97. yusuf dedi ki:

  vergi başlangıcım 1995 işletme hayatım boyunca bağkura tek kuruş prim ödemedim.2008’de mecburi bağkurlu yapılmışım 5510 sayılı kanun olsa gerek,dükkanı kapattım bana ib formu verildi odadan ve sicilden terk olduğuma dair.Ancak onun üstünde 1479 sayılı kanuna göre diyor,ayrıca oda kaydımı da 2012 yılında yaptırmıştım.(prim borcum 88 ay)Sorularımı tek tek cevaplarsanız sevinirim sayın hocam endişelerim var çünkü sorun çıkarırlar diye:
  1-5510 sayılı kanuna göre bağkurlu olmam,ib formundaki 1479 yazması bir çelişki yaratır mı?
  2-oda kaydımın 2012 yılında olması bir sorun olur mu yani bağkur tescilinden 4 yıl sonra oda kaydımı yaptırmam?
  3-bağkura hiç prim ödemedim haberim olmadığı için,dekontum falan da yok dolayısıyla sadece dilekçe vererek borcumu faiziyle beraber sildirebilcek miyim borç miktarı 32.000 olmuş?
  4-eğer olumlu cevaplar gelirse bugün sgkya gitmeyi düşünüyorum teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   1-5510 Sayılı Kanuna göre 01.10.2008 tarihine kadar oda ve vergi kayıtlarına istinaden bağkur tescilini yaptırmayanların bağkurları 5510 sayılı kanuna göre 01.10.2008 tarihinden itibaren başlatılıyor.Dolayısıyla 1479 sayılı kanuna göre yaptırmadınız diye herhangi bir çelişki olmaz.01.10.2008 sonrası oda ve vergi kayıtlarının başladığı tarih itibariyle de zorunlu olarak bağkur tescili yapılır.
   2-Oda kaydınızın sonradan olması bir sıkıntı teşkil etmez
   3-Bağkura hiç ödeme yapmadığınız için 30.04.2015 tarihine kadar olan tüm borçlarınız silinecek ve bağkur tescil tarihi itibariyle kapatılacak.
   Kısaca özetlemek gerekirse saydığınız şeylerin hiç biri bağkur borçlarınızın silinmesine engel değil.Dilekçe ile borcunuzu sildirebilirsiniz.Dilekçe vermezseniz zaten 31.07.2015 tarihinde sistem tarafından tüm borçlarınız silinir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 98. filiz dedi ki:

  20 senelik bir işletmem var geçen sene kapattım.Bağkur kaydı yaptırmamıştım ama zorunlu 2008 de başlatmışlar ve arada geçen sürede 72 ay borç çıkmış.Tescil yaptırmadım ama e devletten baktığımda açılış-kapanış tarihlerim yazıyor ve 72 ay sabit duruyor,sadece faiz cezası işliyor.Üç adet sorum var hocam:
  1-Bağkur tescilim sistem tarafından yapılmış mı oluyor bu durumda yani sgkya gittiğim zaman daha tescile gerek kalmadan sadece dilekçe vermem yeterli olcak mı?
  2-Vefat eden eşimden ssk emekli aylığı ve vefat eden babamdan 1/4 oranında bağkur emekli aylığı aldığım için bağkura kayıt yaptırmamıştım,kendimin emekli olmasına gerek yok yani.Şimdi sildirirsem bana GSS çıkartmazlar di mi ve maaşlarıma bir zarar gelmez di mi?
  3-Ben bu parayı sildirdikten sonra ileride karşıma çıkmaz di mi sonuçta zaten eşimden emekliyim ve kendi hizmet süreme ihtiyacım yok?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   1-Bağkur tesciliniz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmış.Çünkü vergi açan ve vergiyi kapatan işveren listesi SGK’ya düzenli olarak gönderilir ve SGK da buna istinaden bağkur açar ve ya kapatır.Dolayısıyla yeniden tescil yaptırmanıza gerek yok.
   2-Zaten aylık aldığınız için aylık üzerinden sağlık provizyon alıyorsunuz ayrıca genel sağlık sigortası borcu çıkmaz.
   3-Borcu sildirdikten sonra karşınıza çıkmaz.Sadece talep ederseniz ödersiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 99. hakkı dedi ki:

  dükkanımı kapattım hocam,vergi oda sicil kayıtlarımı da kapattım.Ancak ihmallik yapıp sgkya gidip bağkuru kapatmadım.E devlete baktığımda kendileri zaten kapatmış.Ancak şöyle bir endişem var şimdi sgkya gittiğimde bana derler mi ”sen vergiyi kapattıktan sonra neden 10 gün içinde gelip bize bildirmedin diye” 80 ay borcum var ve gitmeye korkuyorum nolur kesin bir cevap verin hocam ona göre gitcem?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   DEğerli Okurumuz;
   Sosyal Güvenlik Kurumu öyle bir şey söylemez merak etmeyin.Sizin durumda olan milyonlarca insan var ve öyle bir uygulama olsaydı hepsi ceza yerdi.Dilekçenizi verin ve borcunuzu sildirin.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 100. meltem dedi ki:

  işletmemi geçen sene kapattım,dükkanı işletirken arada 4b kaydıma bakardım herhangi bir siciliniz bulunmuyor diyordu ben de ne güzel bağkur borcum yok diye düşünürken dükkanı kapattıktan sonra da bir sorgulama yapıyım dedim 1 ekim 2008den beri mecburi sigorta yapmışlar.Arada 6 yıllık haberim olmadan borç birikmiş ve işletmeyi kapattığım için sabit olarak duruyor 76 ay olarak.
  1-Şimdi burda mecburi sigorta yazdığı için borcumu silmemezlik yaparlar mı?
  2-Tescil kendim yapmadım e devletten baktığımda 4b kısmında hem sicil no hem başlangıç-bitiş tarihleri yazıyor.Dolayısıyla benim daha tescile gerek olmadan sadece dilekçemi kabul etcekler mi?
  3-Hiç prim ödemediğim için 1 ekim 2008’den itibaren 63 terk koduyla mı dondurulacak?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   1-30.04.2015 tarihine kadar olan tüm bağkur borcunuz silinir.Kendiniz başvurmadığınız için silinmez diye bir şey yok.
   2-Sadece dilekçe vermeniz yeterli.
   3-Hiç prim ödemesi yapmadığınız için tesciliniz 01.10.2008 tarihi itibariyle terk 63 kodu ile durdurulur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.