Bağkur Yapılandırma 2017 Başvuru Ne Zaman, Şartları Neler?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelen yeni torba kanun ile bağkur borçlarına yapılandırma geliyor. Bazı Alacakların Yapılandırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile tüm SGK ve Vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağı konusunda daha önce SGK ve Vergi Affı 2017 konulu yazımızda ayrıntılı olarak yer vermiştik. Bu yazımızda ise bağkur borçlarının yeni kanun gereği nasıl yapılandırılacağı konusuna değineceğiz. 

Hangi Döneme Kadar Olan Bağkur Borçları Yapılandırılacak?

Yeni kanun ile getirilecek düzenleme ile 2017/Mart ayı öncesinde ödenmemiş bağkur borcu olanlar borçlarını peşin ya da 6,9,12 ve 18 taksit seçenekleri ile yeniden yapılandırabilecek.

Bağkur borçlarının ne kadarı silinecek, 12 aydan fazla borcum var bunu sildirebilir miyim?

Düzenleme ile 2017/Mart ayı öncesi son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz varsa bu borçların gecikme zammı ve faizi silinecek. Anapara üzerinden enflasyon oranında yeniden hesaplama yapılacak. Yeniden hesaplanan bu borcu 36 aya kadar taksitle ödeyebileceksiniz.

Prim borcunuz 12 aydan fazla olsa da tamamen silinmesi ve bağkur borçlarının dondurulması gibi bir düzenleme bu torba kanunda yer almıyor.

Bağkur yapılandırma başvurusu ne zaman başlıyor, son tarih ne zaman?

Yapılandırma başvurularının 2017/Haziran ayı başı itibariyle başlamasını bekliyoruz. Söz konusu kanun gereği bağkur borçlarınızı yapılandırmak için 30 Haziran 2017 tarihine kadar bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekir.

Yeni kanunda bağkur ihya borçlarına af var mı, bu borçlara taksitlendirme gelecek mi?

Bildiğiniz gibi 2015/04 dönemi öncesi son ödeme vadesi geçmiş bağkur borcu 12 aydan fazla olan ve 2008/04 dönemi öncesi son ödeme vadesi geçmiş bağkur borcu 60 aydan fazla olanların bağkur borçları silinmiş ve hizmetleri dondurulmuştu. Bu bağkur borçlarının ihyası diğer ismi ile canlandırılması af kapsamına girmiyor. Bunların hesaplaması ödemek için talepte bulunduğunuz tarihteki aylık bağkur priminin dondurulan toplam bağkur ayı ile çarpılması sonucu bulunuyor. Bunların taksitle ödenmesi, kısmi ödenmesi ya da yapılandırma kapsamında ödenmesi mümkün değil. Yeni kanunda bu düzenleme maalesef yer almıyor.

Bağkur borcumu 6736/6552 sayılı yasalar ile daha önce yapılandırdım, bu kanundan yararlanabilir miyim?

Eğer bağkur prim borcunuzu ilgili kanunlar ile yapılandırdıysanız ve taksitlendirme yükümlülüklerini yerine getirmeye devam ediyorsanız bu kapsamda olan borçlarınız için yeniden yapılandırma yapılmayacak. Ancak 2017/Mart ayı öncesinde olup daha önce yapılandırma kapsamına alınmayan bağkur prim borcunuzu yeniden yapılandırabileceksiniz.

2008 öncesi oda ve vergi kaydı olanlara geriye dönük bağkur affı var mı?

Bildiğiniz gibi 2008 öncesi oda ve vergi kayıtları için bağkurda geriye dönük tescil yapılamıyor. Bu konuda binlerce mağdur olmasına rağmen maalesef bu kanunda da bu yönde bir düzenleme yok.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

80 Yorum

 1. Merhabalar geçmiş döneöde oda kaydımız olmayıp bağkur numaramız var. Geçmişe dönük ödeme yapıp gün almamız mümkünmüdür

  1. Merhaba;bağkur numaranız var ise zaten tesciliniz yapılmıştır ama eski kayıtlarda oda kaydı isteniyor.Dosyanızın incelenmesi gerekiyor.

 2. 01 03 1999 bir aylık giriş çifci bağkurum var.köle gibi çalıştık bâğkurumuzu yatıramadık.1962 doğumluyum .emekli olabilirmiyim.tşk.

 3. bagkur borcuu yapılandırma yaptptırdım ödemelerde sorun yaşamya başladım bi sorun yaşarmıyım yoksa yapılandırdığım borç bozulur tekrardan bagkur prim borçlarımın üzerine mi eklenir

  1. Merhaba;yapılandırmanız bozulur,ödediğiniz kadar yapılandırmadan faydalanabilirsiniz.Ödemediğiniz tutarlar borçlarınıza eklenir.

 4. Annem çiftçi bağkuruna kayıtlı 21.12.2012 tarihinde kaydı başladı.Tarım dosyası cıktı hiç para yatırmadı anneme şimdi belge geldi 11.000.000 yatıracak durumumuz yok yardımcı olurmusunuz?

 5. mehaba anneme 11.000.000 bağkur pirim borcu geldi.1 ay içinde ödemek gerekiyormuş yapılandırma olmaz mı?

 6. 4 yıllık bağ-kur prim borcum var yapılandırmaya girmedi ana para 19.750 faizi 20.000 toplam 37.500tl bu borç yapılandırmaya grermi

 7. Merhaba.Annemin 1997 girişli isteğe bağlı bağkur sigortası var.Sadece 3 ay prim yatırılmış.Sonrada tamamen silinmiş.Canlandırma mümkün mü?Toplu para yatırılabilir mi?Teşekkürler.

 8. Merhaba geriye dönük bağkur borcumu yapılandırırsam günlerim tamam oluyo emekli olmaya..Ancak böyle bi yapılandırması kaçırdım mı bilmiyorum ..bilgi verirmisiniz lütfen

 9. Hayırlı günler,
  1988 yılından bağkur kaydım var ama hiç prim ödemedim.Sadece vergi kaydım var.
  2011 yılından da 1 yıl 9 ay bağkur kaydım var.SSK 16.03.2016 giriş tarihinden itibaren 2078 gün prim ödemem var.En erken nasıl emekli olabilirim?

 10. merhaba kolay gelsin 5 aylık esnaf bagkur borcum var yapıandırma yapabilirmiyim yaparsam ne kadar ödeme olur. ve sigortadan yararlanabilirmiyim eşim hamile önemli bir konu bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba. 2017/Mart öncesini yapılandırıp taksitlendirebilirsiniz. 2017 Mart sonrasını peşin ödemeniz ve yapılandırma ilk taksidini de ödemeniz halinde sağlık güvenceniz başlayacaktır.

 11. 21 04 1988 bagkur girisim3790 gün yatırdım sonra ödeyemediği 2003 SSK girişim toplam 640 gün emekliliği ne zaman olabilirim 1969 dogum

 12. Merhaba,
  Babamın bugüne kadar 4035 günlük yani 70bin tl bağkur ihya borcu var. 2000 gün de ssk çalışmışlığı var. Bağkur borcu için yapılandırmadan yararlanabilir mi? Yapılandırırsa ve borcunu öderse ssk dan mı bağkurdan mı emekli olur?
  Saygılarımla,

 13. Babam ciftci bagkurundan odeme yapiyor 2011 yilindan beri fakat son 18 aydir odeme yapamiyor bagkura yani bagkur primleri yukselince odeyemez hale geldi anliycaniz sormak istedigim bu torba yasada odemedigim gunlerin borcu silincekmi ve dondurulacakmi sonrada sagliktan faydalanmasi icin genel saglik sigortasi yaptirmak istiyoz mümķunmu

 14. Avrupa’daki vatandaşlar internet üzerinden yapılandırma yapilabilir mi bildigendirirseniz sevinirim saygılarımla

  1. Merhaba. Bağkur borçları için internet üzerinden yapılandırma başvurusu yapılamıyor maalesef. Başvuru formunu indirip posta ile gönderin başvurunuzu. Taahhütlü olarak gönderin.

 15. 1995 -1996 yillari arasinda vergi mukellefiydim 20 ay iş yeri calistirdim yanimda sigortali işçiler çalıştı ben bagkur borcumu ödemedim yeni cikan torba yasasinda yapilandirmadan bu bagkur peimi borcumu ödeyebiliyor muyum

 16. 1995 ile 1996 yillari arasinda vergi mükellefiydim 20 aylik bi is yeri çalıştırma geçmişim oldugu icin ancak bağkur borcumu ödemedim şimdi yeni gelen yapilandirma beni kapsar mi

 17. 1998 yılına ait 1 yıl isteğe bağlı bağkur u yapilandirabilirmiyim 360 güne ihtiyacım var yıl ve yas şartını tamamlamak için sgk girişim isteğe bağlı bağkur şimdi ssk ödüyorum 1 yıl borçlanma ihtiyacım var

 18. meclisten geçti resmi gazetede yayınlandı yasalaştı 15gün oldu bir haber yok başlasın artık.

 19. haziranın 5i oldu yapılandırmadan ses yok 30 haziran son diyorlar daha başlamadı ne zaman başlar yapılandırma

 20. Merhabalar 6 ay bağkur borcum var bağkuru durdurdum şirket kapandığı için yapılandırma yapcam ama eşim bağkur emeklisi eşimden bağkurundanfaydalanmak istiyorum hemen olabiliyor mu

 21. Eski silinen bağkur borclarina af varmi ödesem emekli olacagim ama cok yuksek rakam anca af cikarsa ödeyebileceğim.

 22. Selamün aleyküm ,Babam 76 yaşında yaklaşık 8yil koy muhtarliginda prim ödemiş sonra odeyememis şimdi,yaşlılığı dolayısıyla calisamaz durumda.Emekli olmsi mümkün müdür?

  Teşekkürler kolay gelsin.

   1. Kusura bakmayın Ahmet bey internetimde sorun vardı.sorunuzu şimdi gördüm.
    Başlangıç tarihi 1977.

 23. 1995ŞİRLET ORTAĞIYIM GERİYE DÖNÜK TESCİL OLACAKMIŞ BU KONUYLA İLGİLİ YAPABİLCEMİZ Bİ ŞEY VARMIŞ SAYGILAR

 24. Merhaba Ahmet bey %43 engelli raporun var ise giriş tarihini 01.01 1998 SSK dan 2000 gün pirim var Bağkur ise 2880 gün var bagkurumu dondurmuştum yapılandırma çıktığında açtırıp yapılandırırsam.emekli olabilir miyim . saygılar.

 25. 1989 yılında bağkur girişim var 1997 yılında vergi dönemi bağkur borcumu hesaplatıp borcumu ödedim.Geriye kalan bağkur borcumu sildirdim. Sildirmiş olduğum bağkur borçlarımı geri satın alabilir miyim teşekkürler.

 26. Ahmet bey rahatsız ediyorum ama yapılandırmadan kasıt nedir burda bizim 2.910,00 tl borcumuz şu an yani 200,00 TL civarı işlemiş olan faiz biz sadece bu faizimi ödemekten muafız yoksa ana parayı mı taksitlendirebiliyoruz?

  1. Merhaba;prim borçlarınızdan kaynaklanan gecikme zammı ve gecikme cezası gibi fer’i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecektir.Yİ-ÜFE aylık değişim oranları baz alınarak prim borçlarınız yeniden hesaplanacaktır.Sağlıklı ve güvenli günler dileriz.

 27. merhaba okudum ama pek bişey anlayamadım bağkur borcuna taksit yapılabilecek mi şimdi bu yazıda anlatılana göre 2016 yılı kasım ayından 2017 mart ayına kadar ödenmemiş olan 4 ay 16 günlük bir borcumuz var ve ödeme durumumuz yok bir anda sizce taksit kapsamına girebilir mi?iyi günler

 28. merhaba okudum ama pek bişey anlayamadım bağkur borcuna taksit yapılabilecek mi şimdi bu yazıda anlatılana göre 2016 yılı kasım ayından 2017 mart ayına kadar ödenmemiş olan 4 ay 16 günlük bir borcumuz var ve ödeme durumumuz yok bir anda sizce taksit kapsamına girebilir mi?iyi günler

 29. Marhaba babam 1989 mart da ciftci bagkur kaydi var fakat hic odeme yapmamis muhtemelen birikmis borç odense hemen emekli olabilecek
  Sizce babam bu yapilandirmadan faydalanabilirmi ne yapmamiz nasil bir yol izlememiz gerekiyor tesekurler.
  Babam 1948 dogumlu.

   1. Merhabalar 1973 doğumluyum özürlü kadrosundan şu anda bir iş yerinde sigortalı olarak
    çalışmaktayım 2005 ten beri fakat 1991 yılından 3 yıl esnaflık yaptım bağkur kaydımı yaptırdım fakat hiç ödeme yapmadım özürlü olarak 3600 günden emekli olabilmem için 1991 deki bağkur girişimi kanun çıkarsa yapılandıra biliyormuyum teşekkürler

 30. Merhaba,tarihini tam olarak hatırlamıyorum.
  Geriye dönük çıkarılan torba yasada vergi ve bağkur borçlarına ilişkin;vergi ve bağkur borçlarının yapılandırılması için bir tarih verilmişti ve denmişti ki,gelin bağkur borcunuzu yapılandıralım yada bağkur sicil kaydınızı silelim.Bende,bağkur şahsi borcum fakat vergi Devlete olan borcum düşüncesiyle vergiyi yapılandırip bağkur borcunu yapılandırmadığım için kaydımin silinmesini istemeyerek kabul etmiş oldum.
  Özetle;21.01.1999 tarihinde başlayan vergi mükellefiyetim 20.09.1998 de son buldu.
  Sizden öğrenmek istediğim verilmiş hakların geriye alınamayacağı kanunla sabit.
  Esnaflar odası kaydım,vergi levham ve diğer oda kayıtlarım mevcut.
  Bağkur kaydım yapılandırmadığım için silindi.yukarıdaki tarihleri yeni yasa kapsamında tekrar kazanabilirmiyim?
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba;eğer belirttiğiniz dönemlerde bağkur tesciliniz yapıldıysa o süreleri yeniden satın alabilirsiniz.Ancak hiç tesciliniz yapılmadıysa o süreleri satın almanız mümkün değil.Geriye dönük bağkur kaydı şu an için yapılmıyor.

 31. BU Yasada Bağkur İHYA ödemeleri affı neden düşünülmüyor acaba birçok yerde dile getiriliyor ama bu konuda mağdur vatandaşlar neden göz ardı ediliyor acaba.

 32. Merhaba yaklaşık 10 aylık bagkur borcu birikti ve kapattık dükkanı 2016 temmuzdan 2017 Nisan 30 kadar olan bir süreç sizce silinme söz konusu olabilirmi hayırlı günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu