BAĞKUR PRİM BORÇLARI NASIL SİLİNECEK? – 2

YAPILANDIRMA / TAKSİTLENDİRME YAPANLAR BORÇ SİLDİRMEDEN NASIL YARARLANACAK?

6552 sayılı kanun kapsamında Bağkur borçlarını yapılandırandıranlar  müracaat ederek borç sildirme işleminden yararlanacak. Yapılması gereken yazılı olarak kuruma başvurarak yapılandırmanın iptalini talep etmek. Borcunu yapılandırdıktan sonra taksitlerinin bir kısmunı ödeyenlerin yapılandırmanın bozulmasını talep etmeleri halinde 12 aydan fazla Bağkur borcu var ise ödedikleri kısım borcundan düşülerek  prim ödemelerine göre durdurulacaktır.

6183 sayılı kanunun 48. madesine göre taksitlendirme yapanlardan taksitlendirmesi bozulmamış olanlardan taksitlendirmenin iptali talepleri halinde 12 ay ve daha fazla borç olması şartıyla ödemelerine göre durdurulacaktır.

6552 sayılı kanun kapsamında  yapılandırma kapsamında borcunu yapılandıranlardan, yapılandırılan borcun tamamını ödeyerek yapılandırmadan faydalananlar borç sildirme işlemi yaptıramayacak.

DURDURULAN BAĞKUR SÜRELERİ İLERDE ALINABİLECEK Mİ?

30.04.2015 tarihi itibariyle 12 ay ve daha fazla borcu olanlar Bağkur durdurma (sildirme) yaptıklarında ilerde  sildirilen günlerin tamamını alarak borcunu ödemek şartıyla günleri geri alabilecekler.

DURDURULAN SÜRELER İÇİN GSS BORCU ÇIKMAYACAK

Bağkuru durdurulanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin 01.01.2012 tarihinden 30.04.2015 tarihine kadar durdurulan süreler için genel sağlık sigortası tescili yapılmayacak.

*-*-*-*-*

BAĞKUR BORÇLARI NASIL SİLİNECEK YAZI DİZİSİ-1  İÇİN TIKLAYINIZ..

*-*-*-*-*

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Hocam Mrh,
  Bagkur borc sildirme islemini gerceklestirdim.sirket ortakligindan da ciktim.simdi sagliktan yararlanmak icin esimin sigortasi uzerinden saglik yardimi alabilir miyim?
  Tesekkurler

 2. BENIM 10 AY ESKI TAVSIYE ETTIM SIRKETIMDEN 2 AYDA ISTEGE BAGLI SIGORTALIGIMDAN DOGAN TOPLAMDA 12 AYLIK BAGKUR PRIM BORCUM BULUNMAKTADIR BU KONUNDAN YARARLANABILIR MIYIM ?

  1. Değerli Okurumuz;
   Bağkur prim borcunuz anı sicil numarasında ve 30.04.2015 tarihi itibariyle 12 ay ya da daha fazla ise yararlanabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu