BAĞKUR BORCUNU SİLDİREN SAĞLIKTAN HEMEN FAYDALANIR MI

Bilindiği üzere 6645 sayılı Kanun gereği Sosyal Güvenlik Kurumu 30.04.2015 tarihi itibariyle 12 ay ya da daha fazla prim borcu olan bağkurluların bağkur borçlarının silinmesi ve sigortalılık sürelerinin durdurulması ile ilgili 2015/13 sayılı genelgeyi yayımladı.

Bağkur borçlarını sildiren ve sigortalılık niteliği devam ettiği için 01.05.2015 tarihinden itibaren bağkuru yeniden açılan sigortalılar sağlık hizmetlerinden ne zaman faydalanacak, hastaneye ne zaman gidebilecek.?İşte bu soruların cevapları.

Bağkur borçlarını sildiren hizmetini donduran ne zaman sağlık provizyon alır

Bilindiği üzere 5510 Sayılı Kanuna göre sigortalı ya da hak sahiplerinin sağlık hizmet sunucularına başvurdukları tarihte sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için başvuru tarihinden geriye dönük adlarına son bir yıl içerisinde en az 30 gün prim yatmış olması gerekmektedir.30 günlük prim süresini doldurmayan sigortalı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanma durumu maalesef bulunmuyor.

Bağkur borçları 2015-13 sayılı genelge gereği 30.04.2015 tarihi itibariyle silinen sigortalıların sigortalılık süresi de durdurulduğu için son bir yıl içerisinde 30 gün prim yatırmadıklarından sağlık hizmetlerinden hemen faydalanamayacaklar.

Borcu silinen bağkurlunun sağlık hizmetlerinden faydalanması için 01.06.2015 tarihini beklemesi gerek

BAĞKUR BORCU SİLİNEN HASTANE SAĞLIKTAN NASIL FAYDALANIR

Sosyal Güvenlik Kurumunun 2015/13 sayılı genelgesi gereği bağkur borcunu sildiren bağkurlunun sağlık hizmetlerinden kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin faydalanabilmesi için 01.06.2015 tarihini beklemeleri gerekiyor.

01.06.2015 tarihinden sonra da ; kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar yani Bağ-Kur’lular ile e bakmakla yükümlü olduğu kişilerin 30 gün prim ödeme şartıyla birlikte, sağlık hizmeti sunucusuna başvurduğu tarihte, tecil ve taksitlendirmeleri devam edenler hariç, 60 günden fazla prim ve prime ilişkin her türlü borcunun bulunmaması şarttır.

01.06.2015 tarihinden itibaren sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteyenlerin 2015/mayıs ayına ait primlerini yatırmaları gerekmektedir.

 Kimler genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi sayılmaktadır?

Genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişiler 5510 sayılı Kanunda belirtilmiştir. Buna göre sigortalı sayılmayan veya isteğe bağlı sigortalı olmayan, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olan;

a) Eşi,

b)18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde veya 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görmesi hâlinde 20 yaşını, Yüksek Öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirdiği kurum sağlık kurulu tarafından tespit edilen evli olmayan çocukları,

c) Her türlü kazanç ve irattan elde ettiği gelirler toplamı yürürlükte bulunan asgari ücretin net tutarından daha az olan ve diğer çocuklarından sağlık yardımı almayan ana ve babası, genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak kabul edilir.

 

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. Slm tarım bagkuruna kayıt oldum 4 aylık borcum var saglıktan yararlanmak için 1 ayı yada son ayı yatırsam saglıktan faysalanırmıyım Teşekkürler

 2. Hocam bir sorumda benim olucak annem ile alakalı benim kardeşim annemin üzerine şirket yapmış ve 2009 yılından bu yana hiç bir şekilde ödeme yapmamış muhasebecisinin dediğine göre şirketi kapatıp yada devrettikten sonra babamın emekliliğinden bir dilekçe ile faydalanabilir annemin acil ameliyat olması gerekiyor biz bu prim borçlarınımı ödeyelim yoksa şirketteki hisselerindenmi kurtulalım hangi yolu izlersek hem kesin hemde çabuk hedefe varırız şimdiden teşekkürler.

  1. Değerli okurumuz;
   Şirket hisselerini devrederseniz de hemen faydalanır diğer durumda da hemen faydalanır. Hangisi kolayınıza geliyorsa onu yapın.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. biz hisse devrine gittik devrolduktan sonra sgk ile alakalı herhangi bir işlem yapmamız gereklimidir hocam

    1. Ticaret odasından şirket ortaklığının sona erdiğine dair bir yazı ile sgkya başvurun. Bağkur terk girilecek ve kişi eşinin sağlık güvencesinden faydalanacak

 3. Hocam 31 aralığı kadar bağkur borcu olanlar sağlıktan faydalanabiliyordu bu süre uzatıldı mı

  1. Değerli Okurumuz;
   Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında vadesi geçmiş prim borcu olup sağlık hizmetlerinden faydalanamayan sigorta ve hak sahipleri 30.06.2016 tarihine kadar devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde ücretsiz sağlık hizmeti alabilecekler.
   DETAYLI BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 4. Hocam merhaba,
  Bağkur prim borum var. Tamamını yatırdığım takdirde, ertesi gün sağlıktan yararlanmaya başlayabilir miyim. Yoksa belli bir sürenin geçmesi gerekli midir.

  1. Değerli Okurumuz,
   Bağ-Kur borcunuzu yatırdıktan 3-4 saat sonra sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. HOCAM BABA BAĞKUR BORCUNU OCAK VE ŞUBAT AYLARINDA YAPILANDIRARAK TOPLU YATIRDI.28 AĞUSTOS 2015 TARİHİNDE SÜRESİ DOLDU.1 EYLÜL 2015 TE EMEKLİ İŞLEMLERİ İÇİN FOTOĞRAF VE DİLEKÇESİNİ VERDİ.BABAM NE ZAMAN SAĞLIK HİZMETLERİNDEN FAYDALANIR.EYLÜL DE BABAM AMELİYAT OLDU HASTANE BİZDEN 11000 TL PARA TALEP EDİYOR.NE YAPABİLİRİZ.

  1. Değerli Okurumuz;
   Babanız 01.09.2015 tarihinde emekliliği hakettiyse bu tarihten itibaren aylığı bağlanır.Emeklilik talebinde bulunduğunuz sosyal güvenlik merkezi ile görüşün.Sisteme girişini yapabilirlerse 01.09.2015 tarihi itibariyle provizyon alabilir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 6. Sayın Hocam; Son yapılandırma ile geriye dönük bütün borçlarımı imkanım olduğundan peşin olarak ödeyebildim. Ancak Ocak 2015 ve daha sonraki ayların Haziran 2015(dahil) geriye dönük aylık prim borçlarımı ödeyemedim. Sağlık hizmetlerinden tekrar faydalanabilmem için en az 60 günlük prim borcumun olmasımı gerekiyor yoksa başka bir seçeneğim daha varmıdır. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Değerli Okurumuz;
   Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışan sigortalılar yani bağkurluların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için 60 gün ve daha fazla prim ve prime ilişkin her türlü borcun ödenme veya 60 günden fazla borçlarının tecil ve taksitlendirilmiş olması şartı aranır.
   Sağlıklı Günler Dileriz…

 7. Merhaba şu an herhangibir işte çalışmıyorum.daha önce bağkurluydum ortaklığımı sonlandırarak bağkuru kapattım.borcun silinmesi için de mayıs ayında dilekçe vermiştim.evli olmadığımdan babamın sağlık güvencesinden faydalanabileceğimi söylemişlerdi sgk dan ancak bugün hastanede aldığım yanıt borçtan dolayı muayene olamayacağım şeklindeydi.ne yapmam gerekiyor

  1. Değerli Okurumuz;
   Bağkur borç silme dilekçesini verdiğiniz halde işleminiz yapılmadıysa sistemde borçlu görünürsünüz.Ayrıca babanızın sağlık güvencesinden faydalanmak için de dilekçe vermeniz gerekiyor.En yakın sosyal güvenlik merkezi ile görüşmenizi tavsiye ederiz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 8. Merhaba benim bağkur borcun var 5 seneden beri hastaneye gittiğimde para ödüyodum artık ücretsizmi?borcum olduğum halde ücretsiz faydalanan ile çek miyim?

  1. Değerli Okurumuz;
   Bağkur borcunuzu sildirdikten sonra eğer bağkurunuz aktif olarak devam ediyorsa 2015 mayıs ayına ait priminizi yatırmanız halinde 01.06.2015 tarihinden itibaren sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.Bundan sonraki süreçte de primlerinizi düzenli ödemeniz halinde sağlık hizmetlerinden istifade edebilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 9. hocam bağkur borcu sildirenlere gss borcu çıkartılmıycak gibi bir şey okumuştum yanlış hatırlamıyorsam biz bir daha ödemiycez bağkuru ssk emeklilik dilekcesi verdik geriye dönük borcu eşim yinede ödemelimi

  1. Değerli Okurumuz;
   Bağkurlu olunan dönemlerde genel sağlık sigortası borcu çıkmaz.Yani borç silinse bile durdurulan süreler içerisinde genel sağlık sigortası primi çıkmaz.Ama boşta geçen bir süre varsa yani bağkur ssk ya da başka bir kapsamda çalışma yoksa o durumda genel sağlık sigortası borcu çıkar ve emekli olabilmek için bu borcu ödemek zorundasınız.
   saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 10. hocam biz bağkur borcunu sildirip emeklilik için dilekçemizi verdik aklıma takılan gss borcumuzda silindimi bunun için ayrıca başvuru yapmamız lazımmı

  1. Değerli Okurumuz;
   Genel sağlık sigortası borçları için borç silinmesi durumu söz konusu değil.Onu size en yakın sosyal güvenlik merkezine giderek kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 11. Merhabalar…
  BAĞ-KUR borcumun silinmesi için dilekçemi verdim…Sağlıktan faydalanmak için 01.06.2015 mi beklemem gerekiyor?
  Mayıs primini yatırırsam hemen sağlıktan hemen faydalanabiliyor muyum? Yoksa, yatırsam bile 01 Haziran’ı mı beklemem gerek?
  Teşekkür ederim…

  1. Değerli Okurumuz;
   Sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeniz için sigorta başlangıcından geriye dönük bir yıl içinde 30 gün olması gerekiyor.Dolayısıyla 2015/mayıs primini yatırdıktan sonra 30 gün geçmesi gerekir.01.06.2015 tarihini bekleyeceksiniz erken yatırsanız bile.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 12. MERHABA HOCAM ESIM SGKLI BENIMBAGKUR BORCUM VARDI SAGLIK HIZMETLERINDEN FAYDALANAMIYORDUM ESIM UZERINDEN SAGLIKTAN FAYDALANIYORDUM MALULEN EMEKLILIGI HAK ETTIM ISYERIMI KAPATTIKTAN SONRA HALA ESIMDEN FAYDALANIYORDUM SU AN BORCLARIMI SILDIRDIM EMEKLILIK DILEKCEMI HENUZ VERMEDIM COK ONEMLI SAGLIK KONTROLUM VAR BIR SEY OLMAZ DEGILMI HALA ESIM UZERINDEN MI FAYDALANICAM DILEKCE VERMEMDE SAKINCA OLUR MU NE YAPMAM LAZIM SU AN VERMEYEYIM MI EMEKLILIK TALEBIMI ONLAR KENDI UZERIME NE ZAMAN AKTARIR YADA BENIMMI BIR SEY YAPMAM LAZIM

  1. Değerli Okurumuz;
   Eşinizin sağlık güvencesinden faydalandığınız için hiç bir sıkıntı olmaz.Zaten malulen emeklilik aylığınız bağlansa bile bağlandığı gün itibariyle kendi sağlık güvencenizden istifade edersiniz.Hiç bir sıkıntı olmaz.Talebinizi verin
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 13. Merhaba hocam ben bagkur prım sıldırdım su anda esım sgklı onun uzerınden provızyon alıyordum emeklılıgı hak ettım ama amaklılık talep dılekcesı vermedım daha su anda saglık kontrollerım ıcın provızyona ıhtıyacım var bır hafta surer dılekcemı verdıgım andamı provızyonu kendı adıma gecırtmelıyım yada otomatık gecermı sorun cıkmaz degılmı basvurumu yapsam tesekkur ederım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu