Bağkur borcunu sildiren (donduran) kişilerin kendi işyerindeki SSK’sı geçerli olur mu?

Bilindiği üzere 30.04.2015 tarihi itibariyle bağkur borcu 12 ay ya da daha fazla olan kişilerin borçları silinmekte ve hizmetleri dondurulmaktadır.Peki bağkur borçları silindiğinde ssk hizmetleri geçerli sayılacak mı, kendi işyerinde ya da ortak olduğu şirkette 4/a kapsamında eski adıyla ssk kapsamında çalıştığı için iptal edilen hizmetler bağkur dondurulduğunda geçerli sayılacak mı?

Bağkur borçları nasıl siliniyor.Detaylı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ

Bağkur borçları silinince bağkurla çakışan ssk geçerli sayılacak

5510 sayılı Kanun uyarınca 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı iken 4/a (SSK) kapsamında sigortalı olarak çalışmaya başlayan kişilerin 1/3/2011 tarihinden itibaren SSK kapsamındaki sigortalılıkları geçerli sayılmıştır.

Bu tarihten önceki ssk ve bağkur çakışmalarında ise sigortalının durumuna göre bağkur ile ssk hizmetlerinin çakışmasından dolayı ssk hizmetleri iptal edilerek bağkura aktarılmıştır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bağkur borçlarının silinmesi ile ilgili yayımlamış olduğu 2015/13 sayılı genelgesinde “Geçici 63 üncü maddeye istinaden durdurulan sigortalılık süreleri içerisinde, çakışma nedeniyle daha önceden geçersiz kabul edilen diğer mülga sosyal güvenlik kanunları kapsamında sigortalılık süreleri geçerli sayılacaktır” hükmü yer almaktadır.

Yukarıdaki hükümden anlaşılacağı üzere Bağkur çakışmadan dolayı iptal edilen ssk hizmetleri bağkur borçları silinince geçerli sayılacaktır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba ,
  Ben de 2010-2014 yılları arası kendi şirketimde 4a ödediğim için bağ kur borcum çıkıyor ve 4a dan şartları doldurduğum halde emekli olamıyorum.6645 e istinaden 4 a lar iptal olursa en az 2,5 yıl daha 4a lı olarak çalışmam gerekecek.
  Bu konuda bana 4 yıl boyunca Bağ kur dan primlerini ödemiyorsun tarzında herhangi bir uyarı yazısı gelmedi.Ne zamanki emekli olmak için muracat ettik o zaman öğrendim.Mahkeme ye gitsem sonuç alabilir miyim.Birde bu tarz mahkemeler ortalama kaç ay/yıl sürer .
  Teşekkür ederim.

  1. Değerli Okurumuz;
   5510 Sayılı Kanuna göre hüküm açık ve nettir.Bir kişi kendi işyerinde 4/a kapsamında çalışamaz.Çalışırsa bu çalışmaları iptal edilir ve 4/b tescili yapılır.Mahkemeye gitseniz bile kazanma ihtimaliniz çok düşük ve mahkeme çok uzar.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu