BAĞKUR BORCUNU DONDURAN SAĞLIKTAN FAYDALANABİLECEK Mİ

Milyonlarca bağkurlunun merakla beklediği bağkur dondurma 04.04.2015 tarihinde TBMM Genel Kurul’unda kabul edilerek yasalaşmıştı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayından sonra Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girecek olan bağkur dondurma tasarısına göre Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarla tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıt ve tescilleri yapıldığı hâlde, bu maddenin resmi gazetede yayımlandığı ayın sonu itibarıyla 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunanlar faydalanabilecek.

Okuyucularımızın sorduğu sorulardan bir tanesi de borçlar dondurulduğunda sağlıktan faydalanılıp faydalanılmayacağıdır.Bizler de bu konuya açıklık getirmek için bu yazıyı yazma gereği duyduk.

BAĞKUR BORÇLARI NASIL DONDURULACAK.ÖĞRENMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

BAĞKUR BORÇLARINI SİLDİREN HASTANEDEN FAYDALANABİLECEK Mİ?

BAĞKUR DONDURAN SAĞLIK HİZMETİNDEN FAYDALANIR MI

Bilindiği üzere 5510 Sayılı Kanunun 4/b kapsamında sigortalı olanların yani Bağ-Kur’luların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için sağlık hizmeti sunucularına başvurduğu tarihte 60 günden fazla prim ve prime ilişkin her türlü borcunun bulunmaması gerekmektedir.

Bağ-Kur dondurma tasarısına göre kanunun yayımlandığı ay sonu itibariyle Bağ-Kur’a 12 aydan fazla prim borcu olanların talepleri halinde tescilleri durdurulacak ve takip eden ay başından itibaren yeniden başlatılacak.Böylelikle bağkurlu borçtan kurtulmul olacak ve sıfırdan Bağ-Kur tescili açtırmış olacaktır.Dolayısıyla borç olmadığından hem sigortalının kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayacaklardır.

DURDURULAN BAĞKUR SÜRELERİ İÇİN GSS BORCU ÇIKACAK MI?

sigortalılıkları durdurulanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler hakkında 1/1/2012 tarihinden bu maddenin yürürlük tarihine kadar durdurulan süreler için genel sağlık sigortası hükümleri uygulanmayacak.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Hocam ben 2005 bağkur luyum 2016 Eylül dahil ödedim ekim 20016 bağkurm kapanmıştır hizmet günüm 3.9 yıl çıkıyor açıklanmasının

  2. değerli hocam daha önce bağkurla çakışan siğortam silindi şimdi bagkurumu sildirdiğimde bu silinen siğortalı günlerimi tekrar ilave edeceklermi birde ilk taksidi yatırdım o paramı iade edeceklermi şu anda memur olarak çalışıyorum

    1. Değerli Okurumuz;
      Çakışan dönemlerin tekrar SSKya dönmesi gibi bir durum söz konusu olmaz.İlk taksidi yatırdıysanız iadesini alamazsınız.Yatırdığınız prim kadar hizmet satın almış olursunuz.
      Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu