BAĞKUR BORCUNU 6552 KAPSAMINDA YAPILANDIRAN 6645 SAYILI KANUN GEREĞİ SİLDİREMEYECEK Mİ

BAĞKUR BORÇ YAPILANDIRAN SİLDİREBİLİR Mİ

Bilindiği gibi 6645 Sayılı Torba Kanun 23.04.2015 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.Söz konusu torba yasanın 56. maddesi gereği 2015/nisan sonu itibariyle bağkur borcu 12 ay ya da daha fazla olan sigortalılar borçlarını sildirebilecek ve hizmetlerini donduracak.

Fakat burada tereddüt yaşanan bir konu var ki bu konu gerçekten problem teşkil edecek cinsten.Okuyucularımız Alo-170 hattını aradıklarını ve buradaki memur arkadaşların bağkur borcunu 6552 sayılı yasa kapsamında yapılandıranların 6645 sayılı kanun gereği borcunu sildiremeyeceği açıklamasında bulunduklarını belirtmekteler.

6645 Sayılı Kanun henüz TBMM’de tasarı halindeyken bağkur borcunu 6552 sayılı yasa kapsamında taksitlendiren çoğu bağkurlu bu tasarıyı duyunca 6552 sayılı yapılandırmayı iptal etmek için SGK’ya başvurmuş fakat SGK bu başvurular üzerine yapılandırmanın iptal edilmesine gerek bulunmadığına, tasarının mevcut hali ile yasalaşması halinde 6552 sayılı yasa kapsamında bağkur borcunu taksitlendirmiş olanların da faydalanabileceğini belirtmiştir.

Özellikle belirtmek isteriz ki tasarı SGK’nın açıklama yaptığı zamandaki haliyle yasalaştı ve üzerinde hiç bir değişiklik yapılmadı.SGK’Dan yapılan açıklama şu şekilde:”Son günlerde yazılı ve görsel bazı basın yayın organlarında, kamuoyunca Bağ-Kur sigortalısı olarak bilenen esnaf ve sanatkârlar ile çiftçilerden, 12 aydan fazla prim borcu bulunanlarınsigortalılıklarının durdurulmasına ve prim borçlarının silinmesine yönelik olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir yasa çalışması olduğu ancak, 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandırmaya müracaat eden sigortalıların yeni çıkacak bu uygulamadan faydalanamayacakları şeklinde yer alan haberlere yönelik aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür. Türkiye Büyük Millet Meclisinde halen görüşülmekte olan tasarıda; 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandırmaya müracaat eden ve 12 aydan fazla prim borcu bulunan sigortalıların da bu uygulamadan yararlanmalarına yönelik düzenleme yer almaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülmekte olan tasarının mevcut haliyle yasalaşması halinde, prim borçlarını 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandıran Bağ-Kur (4/b) sigortalısı esnaf ve sanatkarlar ile çiftçiler de talep etmeleri halinde bu uygulamadan faydalanabileceklerdir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Peki şimdi soruyoruz Alo-170 çalışanlarına.Madem 6552 Sayılı Yasa kapsamında borcunu yapılandıran faydalanmayacaktı SGK neden bu açıklamada bulundu.Şimdi borcunu yapılandıranları faydalandırmamak onları enayi konumuna koymak olmaz mı.Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olmaz mı?Tam da seçim öncesi kaos oluşturmaz mı?

Biz tasarının en başından beri borcunu 6552 sayılı yasa kapsamında yapılandıranların borçlarını sildirebileceği tezimizin arkasında durmuştuk.SGK’da resmi açıklama yapmış ve tezimiz resmi olarak tescillenmişti.Şimdi yine arkasındayız ve bu kişilerin de borcunu sildirebileceği görüşündeyiz.

Sosyal Güvenlik Kurumundan konu ile ilgili açıklama bekliyoruz.İnsanları mağdur etmenin ve telaşta bırakmanın bir anlamı yok.

Saygılarımızla

BAĞKUR BORÇLARI NASIL SİLİNECEK DETAYLI BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Hocam iyi günler saygılar ben ayın 7 sinde bağkur borcumu dondurmaya gittim evraklarımı verdim ama hala borc gözüküyor bende bağkura gittim ve bana sistem dağa acılmadı dediler bilginiz varmı saygılar

  1. Değerli Okurumuz;
   Bağkur borçlarının silinmesi ile ilgili sistem çoktan açıldı.Okucularımızın %90’nı borcunu sildirdi.
   Saygılarımızla

 2. Meraba hocam ven dün gittim bağkurumu dondurdum ama bakıyorum e devlet ditesinden borc gözüküyor hala nezaman gececek devreye saygılar

  1. Değerli Okurumuz;
   Bazen SGK’da borç görünmese bile E-devlet sisteminde bağkur borcu görünebiliyor.Teyit için size en yakın sosyal güvenlik merkezine gidin ve bir bağkur extresi alın.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

 3. bende aradım yapılandıranlar yararlanamıyacak diye bişey demiyolar çıkan kanunu okuyolar genelge çıkmadı o konu hakkında bi bilgimiz yok dediler ve ben sgk da çalışan akrabamı aradım genelge çıkmadı sgk da daha önce açıklama yaptığı için yapılandıranlar da faydalanır diye düşünüyoruz dedi pazartesi salı günlerde belli olur inş…

 4. Arkadaslar izmir de sgk Müdürlüğü konumunda bulunan bir yakınımız var.bu konuyu kendisine danistim.hiç merak etmeyin.içiniz rahat olsun.kesinlikle sizlerde yararlanacak siniz. Ayrıca kendisinin siyasi yönden bağlantı larda var.benim bu konuyla bir sorunum yok.ancak sizebu mujde yi vermek istedim.hayırlı günler.

 5. Merhaba
  Az önce Alo 170 aradım,bana yapılandırma yapanların BAĞ-KUR donduramayacagına dair birsey demediler.sadece kuruma başvurmamı söylediler.
  Ben burada çıkan bir yazı üzerine aradım,o yazıda Alo 170 bu yönde bilgi verdiği yazıyordu.
  Demek ki onlarda tam bilgi sahibi degil.

 6. Sayın Sgk hocası yapılan yorumlar neticesinde alo-170 hattını iki kez aradım ve farklı kişilerle muhattap oldum ve ikiside bu konuyla ilgili genelgenin çıkmadığını ve ne zaman çıkacağınıda bilmediklerini söylediler. Alo-170 de çalışan arkadaşların düştüğü hata kanunun yanlış yorumlanmasından kaynaklı,,bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ay başından itibaren üç ay içerisinde
  ödememeleri veya ilgili kanunları uyarınca yapılandırmamaları hâlinde,,ibaresine getirdikleri yorumdan kaynaklı hata yapılıyor ve Sosyal Güvenlik Kurumunun 17.02.2015 tarihli basın açıklamasından haberleri yok. Saygılar

 7. 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandırmadna faydalananlar olarak be şahsım adına eger bu çıkan yasadan faydalanmazska sorumlularını biliyorum ben ve ailem de gerekli cevabı yakınd a kurulacak sandıkta daha sonrada hukiki yollardan soracagım böyle gayriciddi iş olmaz hakkımız olan bagkur dondurma ve sildirmeden bizde faydalanmak istiyoruz yetkilleirn dikkatine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu