BAĞKUR BORÇLARININ SİLİNMESİ İLE İLGİLİ GENELGE ÇIKTI MI

BAĞKUR BORÇLARI NE ZAMAN SİLİNECEK

12 AYDAN FAZLA BORÇ İLE İLGİLİ GENELGE

12 ay ve üzerinde prim borcu olan 1.3 milyon Bağ-Kur’lunun yüzü yeni yasal düzenlemeyle güldü

1- Borç silinecek, hizmet askıya alınacak

2- Bağ-Kur’lu ve ailesi sağlıktan yararlanacak

3- Borcu nedeniyle emekli olamayan muradına erecek

4- İleride ihtiyaç olursa, bu süre canlandırılacak

5- Genel Sağlık Sigortası borcu çıkmayacak.

Bağ-Kur’luların beklediği düzenleme hayata geçti. İş Güvenliği Yasası’nın geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girmesiyle, 12 ay ve üzerinde prim borcu olan Bağ-Kur’lu esnaf ve çiftçilerin yüzü güldü. Tarım da dahil olmak üzere kendi adına ve bağımsız çalışanlardan Nisan sonu itibariyle 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu olanlar, önemli imkanlara kavuştu. İşte ‘dondurma’ düzenlemesiyle 1.3 milyon kişiye sağlanan imkanlar: Bu kişilerin borcu, 1 Mayıs 2015′ten itibaren 3 ay içinde ödememeleri halinde silinecek, borçlu olunan süredeki hizmetler de dondurulacak.

HASTANE KAPISI AÇILIYOR

Bağ-Kur’luların, düzenlemeyle sadece borcu silinmiyor, hem kendileri hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlıktan yararlanmaya başlayacak. ? Borcunu sildiren Bağ-Kur’lular, ileride prim güne ihtiyaçları olması halinde, daha sonra başvurup dondurulan süreleri yeniden canlandırabilecek. Ancak dondurulan hizmetin bir kısmını canlandırma imkanı yok. Tamamı canlandırılabilecek. Bunun için prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanan borcun ödenmesi gerekecek.

Düzenleme ile prim borcu nedeniyle emekli olamayanlar da muradına erecek. Prim günü olarak emeklilik şartlarını sağlamasına rağmen borcundan dolayı emekli olamayanlar, borçlarını sildirerek emekli olabilecek.

Hizmetleri dondurulanlar ile ile bunların bakmakta yükümlü olduğu kişilere durdurulan süreler için Genel Sağlık Sigortası borcu çıkarılmayacak.

GENELGE BEKLENİYOR
Prim borcu olan Bağ-Kur’lular ile ilgili genelgenin önümüzdeki günlerde çıkması bekleniyor. Böylece detaylar belli olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu, 17 Şubat’ta yaptığı açıklamada, 6552 sayılı Kanun ile yapılandırmaya başvuran Bağ-Kur sigortalısı esnaf ve sanatkarlar ile çiftçilerin de talep etmeleri halinde uygulamadan faydalanabileceklerini duyurmuştu.

EMEKLİNİN GÖZÜ ENFLASYONDA
10.5 milyon emeklinin gözü enflasyonda. Temmuz zamları için enflasyon verileri büyük önem taşıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine, bu yılın ilk yarısında gerçekleşen enflasyon kadar zam verilecek. Memur emeklileri de yüzde 3 zamma ilave olarak ilk 6 aylık enflasyon yüzde 3′ü aşarsa bunun farkını alacak. Bu nedenle SSK ve Bağ- Kur emeklileri zam oranını, memur emeklileri ise enflasyon farkını öğrenmek için enflasyonu yakından takip ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu, bugün Nisan ayı enflasyonunu açıklayacak. İlk 3 aylık enflasyon yüzde 3.03 çıkmıştı. Nisan enflasyonunun açıklanmasıyla SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam, memur emeklilerinin fark hesabı şekillenecek. Bu arada emeklilerin Temmuz kazanımları, bu zamlarla sınırlı olmayacak. Maaşı bin 100 liranın altında olan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine seyyanen zam var. Ticari faaliyette bulunan emeklilerin destek primi kesintisi de azalacak

Kaynak:www.takvim.com.tr

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

29 Yorum

 1. Hocam Merhaba , bugün başka bir sgk kurumunu aradım sizin dediğiniz gibi bir kısmını ödeyin kalanını sildirebilirsiniz dediler. diğer kurum neden yanlış bilği verdi bilmiyorum. Teşekkürler.

 2. bende öyle yapacaktım banka alır ama biz kalanı silmeyiz dediler. müdür le görüştüm kanun çıkmadan 30/04/2015 den önce bir kısmını ödeseydin olurdu dediler. bekleyin belki bir karar çıkar dedi.

 3. hocam sgk ya gittim bugün bağkur borcunu ya hepsini öde yada hepsini sildir dediler. 20 aylık borcun 7 ayını ödeyip kalan 13 ayını sildiremiyorsun. her yönden kapatmışlar. yoksa gittiğim sgk bilmiyormu. sizin bu konuda bilginiz varmı?

  1. Değerli Okurumuz;
   Aslında bunun bir yolu var.Toplam borcunuzu toplam borçlu olduğunuz aya bölün.Çıkan tutarı da kaç aya ihtiyacınız varsa onunla çarpın ve bağkur geçmiş dönem primi diye bankaya yatırın.Yatırdıktan bir gün sonra bağkur borcunuzu sildirmek için talepte bulunun.Biliyorsunuz ödemesi olanların tescilleri ödemeye yeten hizmeti alındıktan sonra donduruluyor.Bu bu işin tek çözüm yolu.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 4. merhaba sayın hocam ben 3 ay önce işyerimden çıkışımı kendi isteğimle çıkmış gibi göstermişler.kıdem tazminatımı ve diğer haklarımı vermediler. şimdi dava açacağım. 3600 günle kıdem tazminatı alır yazısını hak ettiğim halde bağkur borcumdan dolayı çalıştığım dönem sgk dan alamamıştım.şimdi borcum silindi hizmet birleştirmesi yapıp o yazıyı alabiliyorum.noterden işverene çekeceğim ihtarnameye bu yazıyı eklemeyi düşünüyorum fakat bu yazıyı 3 ay sonra vermem mahkeme aşamasında sıkıntı yaratırmı. neden bugüne kadar vermedin gibi sorulursa diyorum. 3600 günle kıdem tazminatı alır yazısınıda eklemelimiyim sizce nasıl hareket etmem gerek yardımlarınızı bekliyorum.saygılarımla. .

  vote(0)against (0)
  Cevapla

  SGKuzmani
  7 Mayıs 2015 at 12:02
  Değerli Okurumuz;
  Lütfen anabaşlık haricinceki sorularınızı anasayfamızda yer alan “SİZDEN GELEN SORU VE CEVAPLAR”kategorisini kullanarak sorunuz.Anlayışınız için teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.
  Saygılarımızla.

  .
  .sayın hocam üyeliği aktifleştiremedim bi defaya mahsus burdan cevalaya bilirmisiniz. özür dilerim saygılarımla.

  1. Peki madem sizi kırmayalım..3600 günle kıdem tazminatı alır yazısını da ekleyin.Mahkemede bu durum sizin için bir sorun teşkil etmez merak etmeyin.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. merhaba sayın hocam ben 3 ay önce işyerimden çıkışımı kendi isteğimle çıkmış gibi göstermişler.kıdem tazminatımı ve diğer haklarımı vermediler. şimdi dava açacağım. 3600 günle kıdem tazminatı alır yazısını hak ettiğim halde bağkur borcumdan dolayı çalıştığım dönem sgk dan alamamıştım.şimdi borcum silindi hizmet birleştirmesi yapıp o yazıyı alabiliyorum.noterden işverene çekeceğim ihtarnameye bu yazıyı eklemeyi düşünüyorum fakat bu yazıyı 3 ay sonra vermem mahkeme aşamasında sıkıntı yaratırmı. neden bugüne kadar vermedin gibi sorulursa diyorum. 3600 günle kıdem tazminatı alır yazısınıda eklemelimiyim sizce nasıl hareket etmem gerek yardımlarınızı bekliyorum.saygılarımla. .

  1. Değerli Okurumuz;
   Lütfen anabaşlık haricinceki sorularınızı anasayfamızda yer alan “SİZDEN GELEN SORU VE CEVAPLAR”kategorisini kullanarak sorunuz.Anlayışınız için teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.
   Saygılarımızla.

 6. hocam bende dün gittim program ekrana gelmedi dediler haftaya gelir diye umuyorlarmış bizi başlarındanmı savıyorlar

  1. Değerli Okurumuz;
   Çoğu okuyucumuz başvurusunu yaptı ve borçlarını sildirdi.Sizin gittiğiniz SGM sizi başından savıyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 7. Sayın Hocam. yapılandırma yapan bağkurlullarında borç silmeden faydalanmasını ilk sizden duymuştuk. En sonda sizden duyduk. yazılarınızda hep haklı çıktınız. Ben bu gün sildirme işlemini yaptırdım. emekliliğe de müracat ettim. Size çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim. Saygılar.

 8. Hocam bugün tekrar gittim ama genelgenin bize gelmedigini söylediler ayın 15 inden sonra gelin dediler nasıl iş bu saygılar

  1. Değerli Okurumuz;
   Sizi başlarından atmışlar.Genelge yayımlandı ve uygulama başladı.Dilekçenizi verin siz.Bakmayın öyle dediklerine.
   Saygılarımızla

 9. Bugün sabah ssk ya gittim bagkur borcumu sildirmek için genelge gelmedi dediler işlem yapmadılar ssk ya genelge geldimi yarın tekrar gidebilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim saygılar

  1. Değerli Okurumuz;
   Sosyal güvenlik kurumu bağkur borçlarının silinmesi ile ilgili 2015/13 sayılı genelgeyi yayımladı.
   “BAĞKUR BORÇLARI NASIL SİLİNECEK,BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK TÜM DETAYLAR İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ
   SAYGILARIMIZLA SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ.

 10. Sayın Hocam;
  Bu gün itibariyle SGK genelgeyi yayımlamıştır. Ancak Genelgenin 2.maddesinde yapılandırması bozulanlardan bahsediliyor, biraz karmaşık gibi geldi bana, konuyu inceleyip bir açıklama yapabilirmisiniz. Teşekkürler.

   1. Açıklamalara göre her şey açık ve net, görüş ve öngörülerinizde tamamen haklı çıktınız, bugüne kadar yaptığınız herşey için sonsuz teşekkürler. Saygılarımla.

 11. BUGUN İTİBARİYLE GENELGE YAYINLANDI.. 16 AYLIK BAGKUR BORCUM VAR…BAGKUR TERK.. 3 AY ICINDE BASVURMAM MI GEREKIYOR..YOKSA 3 AY SONRA BASVURMALIYIM… HİÇ SGK YA UGRAMADAN OTOMATIK SILINECEKMI ??

  1. Değerli Okurumuz;
   Sosyal güvenlik Kurumu bağkur borçlarının silinmesi ile ilgili olarak 2015/13 sayılı genelgeyi yayımladı.Borçların nasıl silineceği konusunda ayrıntılı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ

  1. Değerli Okurumuz;
   Sosyal güvenlik Kurumu bağkur borçlarının silinmesi ile ilgili olarak 2015/13 sayılı genelgeyi yayımladı.Borçların nasıl silineceği konusunda ayrıntılı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ

 12. SAYIN HOCAM İYİ GÜNLER BEN ANLAMKTA SIKINTI YAŞIYORUM BAGKUR DONDURMA YASALAŞALI VE RESMİ GAZETEDE YAYINLANALI 1 AY OLDU VE YÜRÜRLÜGE GİRELİ 4 GÜN GEÇTİ AMA NEDEN HALA SGK GENELGE YAYINLAMADI ?
  SGK GÖREVİ DEGİLMİ BUNU YASA YÜRÜLÜGE GİRDİGİ ANDAN İTİBAREN UYGULAMAYA HAZIR HALA GELMEK ? BUNLAR NORMAL BİR UYGULAMA BU İŞİN YASLA PROSÜDÜRÜ NEDİR ? SAYGILARIMLA ŞİMDİDEN SAOLUN

  1. Değerli Okurumuz;
   Biz de anlamamıyoruz.Hoşlarına gidiyor herhalde bunu başka bir yorumu yok.İnsanları bekletmek, mağdur etmek sosyal devlet anlayışının bir parçası haline geldi sanırım.
   Saygılarımızla

 13. HOCAM OK EMİN CEVAPLAR VERİYORDUNUZ YAPILANDIRANLAR HAKKINDA ŞİMDİ İSE TEMENNİ EDİYOSUNUZ KEŞKE EMİN OLMADAN KARAR VERMESEYDİNİZDE BİZDE UMUTLANMASAYDIK..TEŞK…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu