BAĞKUR BORÇLARINI SİLDİRMEK İÇİN İNTERNETTEN BAŞVURU YAPILABİLİR Mİ

Bilindiği üzere 23.04.2015 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6645 sayılı torba yasa bağkur borçlarının silinmesi ile ilgili düzenlemeyi de içeriyor.6645 sayılı kanunun 56.maddesiyle bağkura 30.04.2015 tarihi itibariyle 12 ay ya da daha fazla prim borcu olan kişilerin borçları silinecek.Peki intennetten bağkur borç sildirmek için başvuru yapılabilecek mi?

BORÇ SİLDİRMEK İÇİN İNTERNETTEN BAŞVURU YAPILIR MI?

30.04.2015 tarihi itibariyle bağkura 12 ay ya da daha fazla prim borcu olanların borçlarını sildirebilmesi için internetten başvuru yapma imkanı bulunmuyor.

Bağkur borcunu sildirmek bağkur dosyasının bulunduğu sosyal güvenlik merkezine mi başvurmak gerekiyor?

Sosyal güvenlik kurumunun konu ile ilgili yayımladığı 2015/13 sayılı genelgesi gereği bağkur borçlarını sildirmek için bağkur dosyalarının bulunduğu Sosyal güvenlik merkezine/sosyal güvenlik il müdürlüğüne başvuru yapmak gerekiyor.

BAĞKUR BORÇLARINI SİLDİRMEK İÇİN GEREKLİ BELGELER İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

Bağkur borçlarının silinip silinmediğini internetten kontrol edebilir miyim?

Bağkur borçlarını sildirmek için başvuru yapan kişilerin internetten işlemin yapılıp yapılmadığını kontrol edebilmesi için www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet şifresiyle giriş yapmaları gerekiyor.

Burada E-hizmetler modülünden girildikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu/4-B hizmetleri/4-b borç durumu menulerinden borcun silinip silinmediği görülebilir.

BAĞKUR BORÇLARI NASIL SİLİNECEK DETAYLI BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

BAĞKUR BORCUNU SİLDİREN SAĞLIKTAN NASIL FAYDALANIR ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Hocam benim 2011 yılından 45 günlük tarım bağkurum gözüküyor bunu nasıl sindirebilirim.yada yapilandirabilirmiyim.cezası bağkur anaparasi kadar bunu yapilandirirsam ceza silinirmi.Teşekkürler.

  1. Gecikme zammı ve cezası silinir. Enflasyon oranına göre yeniden hesaplanır. Peşin ödemede ne kadar ödeyeceğiniz hakkındaki bilgiyi en yakın SGK’dan alabilirsiniz.

 2. sayın,çok Değerli Hocam..!
  sizlerden Allahü teala razı olsun,herkesin sıkıntılarına cevap veriyorsunuz.
  inanın SGK da ki sıra numaram gelen kişi,(memur) bana aynen öyle söyledi.ben Bağkur burcumu sildirmek,sildirmek kurtulmak istiyordum.Memur bana yapılandırma yok,birdaha kanun çıkarsa o zaman sildirirsin,veya yapılandırma yaparsın.daha önce oldu zamanı geçti dedi.şok oldum.! inşallah yarın gene gideceğim bakalım ne diyecekler.müdürede çıkacağım,bakalım ne diyecekler.çok merak ediyorum..
  ilginize alakanıza çok ama çok teşekkür ediyorum efendim.sayğılarımı sunarım..

 3. sayın,Hocam..
  19 ay bağkur borcum var bugün sgk ya gittim bana.yeni kanun çıkmadı.daha önce çıkmıştı,şimdi böylebir kanun ve uyğulama yok dediler.geri dönüp geldim.sizlerde var diyorsunuz.nasıl olmalı doğrusu nasıl.bize bilgi verebilirmisiniz.moralim çok bozuldu.ağlamaklı oldum.lütfen bir cevap verirmisiniz efendim..!

  1. Değerli Okurumuz;
   Bağkur borçlarının silinmesi ile ilgili kanundan bahsediyorsanız 23.04.2015 tarihinde 6645 sayılı kanun resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.Sosyal güvenlik kurumuz konu ile ilgili 2015/13 sayılı genelgesini yayımladı.Genelgeye göre 2015/nisan sonu itibariyle bağkura 12 ay ya da daha fazla prim borcu olanların borçları siliniyor.Eğer sormak istediğiniz bağkur borçlarının silinmesi ise ve size böyle bir kanun yok dedilerse oradaki arkadaşlar başka bir dünyada yaşıyor demekten başka bir yorum yapamayacağım.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 4. Vallahi hocam genelgeyi 100 defa okudum ben de sizin gibi anlıyorum,hatta konuyla ilgili daire başkanıyla görüştüm,onlarda belirsizlik olduğunu kabul ettiler ama borcunuzun gözüktüğü müdürlüğe dilekçe verin bizden görüş istesinler dediler ben de öyle yaptım ama bu dilekçenin dönüp dolaşıp gelmesi 1 ayı bulur diyorlarn yani hocam işin kısası kurum işkenceye devam diyor.

  1. Aslında genelgede açık ve net örnek verilmiş ve sizin durumla da bire bir örtüşüyor verilen örnek.Nerdeyse örnek olarak sizi vereceklermiş bir isminiz eksik:)
   İşin esprisi bir tarafa görüş istenilmek zorunda bu konuyla ilgili.Olur ya ssk hizmetinizi iptal ederlerse mahkeme yoluna başvurun.Hakkınızı sonuna kadar savunun.
   saygılarımızla.

 5. Hocam Bağkur borcunu sildirmek için bugün kuruma gittim tam bir hayal kırıklığı oldu.11.05.2004 de yeniden başlayan ve 28.02.2011 itibariyle sonlanan Bağkur kaydım ve 08.10.2004 de başlayan ve kesintisiz devam eden SSK kaydım var.Bu dönemde Bağkura ödemem ve mahsuplaşma dilekçem yok,bugün kuruma gittiğimde bana önce SSK ödemelerini Bağkura mahsup edeceklerini kalan Bağkur borcu 12 ay üzeri olursa onu sileceklerini bu arada 82 aylık SSK günleriminde silineceğini söylediler.Bu konuda sizin düşüncelerinizi öğrenebilirmiyim.

  1. Değerli Okurumuz;
   Sosyal Güvenlik Kurumunun bağkur borçlarının silinmesi ile ilgili 2015/13 sayılı genelgesinde sizin durumdakilerin durumuna açık olarak değinmiştir.
   Yani:
   “Geçici 63 üncü maddeye göre durdurulan sigortalılık süreleri içerisinde, çakışma nedeniyle daha önceden geçersiz kabul edilen diğer mülga sosyal güvenlik kanunları kapsamında sigortalılık süreleri geçerli sayılacaktır.
   Örnek 1: Vergi mükellefiyet kaydına istinaden 2/12/2004 -31/12/2008 tarihleri arasında 1479 sayılı Kanun kapsamında , 1/9/2005 ile 7/8/2008 tarihleri arasında ise 506 sayılı Kanun kapsamında çalışmaları bul unan (A)’ nın, daha önce başlayan sigortalılığı 1479 sayılı Kanun kapsamında olması nedeniyle, 506 sayılı Kanuna tabi hizmetleri geçerli sigortalılık süresi olarak kabul edilmemiştir.
   1479 sayılı Kanun kapsamında hiç prim ödemesi olmayan (A)’ nın sigortalı lığı, tescil tarihi itibariyle (63) terk koduyla durdurul muştur. Bu durumda, daha önceden geçersiz olan 1/9/2005
   -7/8/2008 tarihleri arasındaki 506 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılık sürelerinin tamamı geçerli sayılacaktır.
   Örnek tam da sizin durumunuzu vermiyor mu sizce?Bence 2015/13 sayılı genelgeyi bir okuyun ve memur arkadaşlara da anlatın.Bence ssk hizmetlerinizin iptal edilmesine gerek yok.
   Saygılarımızla

 6. HOCAM 4B MENÜSÜNDE BORCUMUZU YAPILANDIRDIĞIMIZ İÇİN EDEVLETTE ZATEN BORÇ GÖZÜKMÜYOR ..NASIL ANLAYACAĞIZ ACEBA..TEŞŞKLER

  1. Değerli Okurumuz;
   O zaman en sağlıklısı size en yakın sosyal güvenlik merkezine giderek bir bağkur ektsresi almak.Terk kodu (63) ile giriş yapılmışsa işleminiz yapılmış demektir.
   saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu