Bağkur Basamak Seçme, Basamak Yükseltme Nedir?

25.12.2015
3.307
A+
A-
Bağkur Basamak Seçme, Basamak Yükseltme Nedir?

Mülga 1479 ve 2926 sayılı Kanunlara göre sigortalı olanlar  Bağkur kapsamında sigortalı olurlar. Bağkur  Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altına girmeden   Esnaf Bağkuru ve Tarım Bağkuru olarak  1479 ve 2926 sayılı Kanunlara göre hizmet vermekteydi.

1479 ve 2926 Ne Demektir?

5510 sayılı Kanun ile Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altına giren Bağkur bu Kanundan önce 1479 ve 2926 sayılı Kanunlara göre hizmet vermekteydi. Peki 1479 sayılı Kanun ve 2926 sayılı Kanun ne demektir? Kimler bu kanunlara göre sigortalıdır?

1479 sayılı Kanuna göre sigortalılık halk arasında esnaf bağkuru olarak tanımlanan sigortalılık anlamındadır. Yani

 Vergi mükellefi olan esnaf ve

Şirket ortağı olanlar 1479 sayılı Kanuna göre Bağkur kapsamında sigortalı olurlar.

2926 sayılı Kanuna göre sigortalılık ise tarım bağkuru veya çiftçi bağkuru olarak tanımlanan kişiler için geçerlidir. Yani Tarım bağkurluları ve ya çiftçi bağkurluları 2926 sayılı Kanuna göre sigortalı olurlar.

Bağkur Basamağı Nedir?

Bağkur, 5510 sayılı Kanuna göre SGK ile birleşmeden önce bağkur sigortalıları basamak değerlerine göre prim ödemekteydi. Bir çok bağkurlunun merak ettiği kaçıncı basamaktayım?  Primlerimi kaçıncı basmaaktan ödüyorum? veya 12. basamak bağkur emekli maaşı ne kadar? gibi sorularla sık sık karşılaşmaktayız. Peki Bağkur basamakları nedir? Neyi ifade eder?

Bağkur Basamak: BağKur da 1479 ve 2926 sayılı Yasalara göre sigortalıların ödeyecekleri prim miktarını belirleyen  göstergelerdir. Yani bağkurluların derecelerine göre ne kadar prim ödeyeceğini belirleyen değerdir.

Bağkurda 1(Bir)’den  24 (Yirmi dört)’e kadar  yirmi dört basamak bulunmaktaydı.  Bağkura girişte birinci basamaktan on ikinci basamağa kadar  seçim yapmakta serbest idi. Fakat diğer kurumlardan sigortalılıkları varsa diğer sigortalılıklarının değerlendirilmesiyle buna karşılık gelen  basamaktan düşük olmamak kaydıyla seçebiliyorlardı.

Basamak Yükseltme: İlk girişten sonra seçilen basamağın bir üst basamağına yükselme işlemidir.

Bağkura kayıt olan kişi ilk üç ay içinde 1 ile 12  basamak arasında basamak seçebiliyor. Üç ay içinde başvuru yapmadığı takdirde Bağkuru birinci basamaktan başlatılıyordu. 1. basamaktan 12. basamağa kadar Kurum tarafından yılda bir yükseltilir. 13. basamak ile 24. basamak arası  basamak yükseltmek için iki yıl bekleme şartı ve prim borcunun olmaması şartı bulunmaktadır.

Bağkurda Basamak Kalktı mı? 

1479 ve 2926 sayılı Kanunlara göre  Bağkurlu olanlar basamak derecelerine göre bağkur primi ödemekteydi. 01.10.2008 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile bağkur basamakları kalktı. Bu tarihten sonra bağkur primleri prime esas kazanç üzerinden ödenmeye başlandı.

Bağkur Basamak Sorgulama

Birçok SGK sorgulaması gibi  Bağkur basamak sorgulama işlemlerini de  e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. E-devlet şifresi ile giriş yaparak 4/b Bağkur Basamak Sorgulama yapabilirsiniz.

Bağkur Basamak Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

*****

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.