Bağkur Aylık Primleri Neye Göre Belirlenir?

Aylık bağkur primleri neye göre hesaplanmaktadır? Bağkurlular neye göre bağkur primlerini öderler? Bağkur hangi kriterlere göre zamlanır? Hangi veriler dikkate alınarak bağkur primlerine zam yapılır? Bu yazımızda yukarıdaki soruların cevabını vermeye çalışacağız.

5510 sayılı Kanununa göre bağkurlular  kendi nam ve hesabına çalışanlar olarak tanımlanır. Bunların içinde esnaflar,şirket ortakları, çiftçiler,muhtarlar bulunmaktadır. Kendi üzerine vergi kaydı olup kendi işyerinde çalışan kişiler ve şirket ortakları  esnaf bağkuru kapsamında prim öderler. Çiftçilikle uğraşanlar yani  ziraat odasına kayıt olanlar tarım bağkuru kapsamında prim öderler. Peki esnafın , çiftçinin,şirket ortağının ödediği bağkur primleri neye göre belirleniyor?

Bağkur primleri 5510 sayılı Kanunun 80. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtildiği üzere belirlenmektedir.

“Aylık prime esas kazanç, 82 nci maddeye göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt sınırı ile üst sınırı arasında kalmak şartı ile kendileri tarafından beyan edilecek günlük kazancın otuz katıdır. Bu sigortalılar tarafından Kurumca belirlenen sürelerde aylık prime esas kazanç beyan edilir. Beyanda bulunmayan sigortalıların aylık prime esas kazancı, prime esas günlük kazanç alt sınırının otuz katı olarak belirlenir.”

Yani bağkur primleri asgari ücrte göre değişmektedir. Sosyal Güvenlik primlerinin bir çoğunda olduğu gibi bağkur prim ödemeleri de asgari ücretteki değişimine göre belirlenmektedir. Asgari ücrete gelen zam oranında bağkur primleri de zamlanmaktadır.

Bağkur tesciliniz yapıldıktan sonra SGK’ya ödeyeceğiniz primi belirlemek için prime esas kazanç bildirimi yapmadığınız takdirde en düşük primden ödemeye başlarsınız. Bağkurunuz açıldıktan sonra bağkurlu olduğunuza dair yazıda ödeyeceğiniz primi dilekçe vererek yükseltebilieceğiniz belirtilir. En düşük bağkur priminden ödemek istiyorsanız herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yok. Bağkur priminizi yükseltmek istiyorsanız bağkur dosyanızın bulun yerdeki sosyal güvenlik merkezine/il müdürlüğüne başvurarak ödeyeceğiniz primlerinizi yükseltebilirsiniz.

****

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu