BAĞ-KURLU İKEN İŞYERİNİ KAPATMADAN SSK’LI OLUNUR MU?

05.03.2015
1.411
A+
A-
BAĞ-KURLU İKEN İŞYERİNİ KAPATMADAN SSK’LI OLUNUR MU?

BAĞ-KURLU İKEN İŞYERİNİZİ KAPATMADAN SSK’LI ÇALIŞABİLECEKSİNİZ…

              Kendi işinizi yaparken yani  Bağkur lu iken  SSK’lı (4/a) lı olabilir misiniz? Vergi mükellefi veya şirket ortağı iseniz  Bağkurlu olmak zorundasınız.  Vergi mükellefi veya şirket ortakları tarafından en çok sorulan ve merak edilen soruların başında şu sorular geliyor.  İşyerimi kapatmadan veya şirket ortaklığımı sona erdirmeden SSK’lı olarak çalışabilir miyim? yada işyerimi kapatmadan yani vergi kaydımı kapatmadan SSK’lı olarak çalışırsam Bağkurum ne olur? SSK mı geçerli olur yoksa Bağkur mu geçerli olur?

               Vergi mükellefi veya şirket ortağı olanların SSK‘lı olarak çalışabilmeleri için işyerini kapatmalarına yada şirket ortaklığından çıkmalarına gerek yoktur. 28.02.2011 de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6111 sayılı torba yasa ile  5510 sayılı Kanun’un 53’üncü maddesi gereğince kendi işinizi yaparken Bağkurlu iken başkasına ait işyerinde SSK’lı olarak çalışırsanız Bağkurunuzu durdurabilirsiniz. Fakat isterseniz hem SSK’lı  olursunuz hemde Bağkur  primlerinizi ödeyebilirsiniz.

SORU 1- Vergi mükellefiyim kendi adıma işyerim var SSK’lı olmam için vergi kaydımı kapatmama gerek var mı?

CEVAP 1- 28.02.2011 de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6111 sayılı torba yasa ile  5510 sayılı Kanun’un 53’üncü maddesi gereğince kendi işinizi yaparken yani Bağkurlu iken işyerinizi kapatmadan vergi kaydınızı sonlandırmadan SSK’lı olabilirsiniz. Bunun tek şart SSK’lı çalıştığınız işyeri kendinize ait olmayacak, başkasına ait işyerinde sigortalı olmanız gerekmektedir.

SORU 2-  Vergi mükellefi veya şirket ortağı iken başkasına ait işyerinde SSK’lı olarak çalıştığım zaman Bağkurumu durdurmak için ne yapmalıyım?

CEVAP 2- Bağkurunuzu durdurmak için kaydınızın bulunduğu Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüğü’ne başvurarak dilekçe ile Bağkurnuzu durdurabilirsiniz.

SORU 3-  Bağkurlu iken SSK’lı  çalıştığım zaman  aynı anda Bağkur primlerimi de ödeyebilirmiyim?

CEVAP 3- Bağkurlu iken  başkasına ait işyerinde SSK’lı olursanız aynı anda Bağkur primlerinizi de ödeyebilirsiniz.

SORU 4- Bağkurlu iken SSK’lı olursam ve aynı anda hem Bağkur hemde SSK primleri yatarsa avantajım olur mu?

CEVAP 4- Bağkurlu iken  başkasına ait işyerinde SSK’lı olursanız ve hem Bağkur hemde SSK primlerinizin ödenmesi durumunda emekli maaşınız yükselir.

SORU 5- SSK’lı  işten ayrıdıktan sonra vergi kaydım devam ederse Bağkurumu tekrar açtırabilir miyim?

CEVAP 5- Bağkurlu iken SSK’lı işe başladınız ve Bağkurunuzu durdurdunuz ve daha sonra SSK’lı işten ayrıldınız vergi kaydınız veya şirket ortaklığınız devam ettiği takdirde SSK’lı işten ayrılışınızdan itibaren Bağkurunuzu devam ettirebilirsiniz.

……

BAĞKURDAN NE ZAMAN EMEKLİ OLACAKSINIZ? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

…….

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 190 YORUM
 1. İslami Düğün Organizasyonu dedi ki:

  Web sitenizi beğenerek ziyaret ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Saygılarımla.

 2. enes Alpaslan dedi ki:

  hocam merhaba bir sorum olacak diyorsunuzki sskli ve bağkurlu ayni anda çalışilabilir şimdi benim sorum su bende işletmeciyim yani üzerindemde bagkurlu bir işyerim var eğer olurda sigortali bir işe girersem sigortam bagkurumun yerinemi gecer bağkurumu kapattirirsam herhangi bir cezasi varmidir Teşekkürler. .

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kendi işyeriniz haricinde başka bir işyerinde 5510 Sayılı kanunun 4/a kapsamında yani SSK’lı olarak çalışabilirsiniz.SSK bağkuru keser.SSK’lı işe başladığınızın bir gün öncesinden bağkur durdurulur.Vergi kaydınız ve işyeriniz de aynı anda aktif olabilir.Herhangi bir cezası da yoktur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 3. enes Alpaslan dedi ki:

  peki hocam isyerinin yani vergi kaydimin baska kisi üzerine devir alinmasi masraflimi olur bu ayki vergileri ödemeden başka kişi üzerindee devir almak mümkün müdür 👿

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Vergi mevzuatı konusunda bilgim yok maalesef.

 4. enes Alpaslan dedi ki:

  hocam bagkurum oldugu halde sskli ise girersem o işyeri kendisinin adina degilde başkasınin adinami olmak zorunda

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   5510 Sayılı Kanuna göre bir kişi kendi işyerinde Kanunun 4/a kapsamında yani SSK’lı olarak çalışamıyor.Ama başka bir işyerinde SSK kapsamında çalışabilir.Kendi işyeri de faaliyetine devam edebilir bunda bir sakınca yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. minnet turan dedi ki:

  Gayrı faal şirket ortagı idim. Şirket kurululundan oncede şirket suresincede ssk olarak çalıştım başka işyerinde. Ancak bağkura dikekçe yazdım şu şu tarihler arası ssk lıydım dokumle birlikte duzelmek istedim. Cevabı olumsuz geldi. 2 ay boşlugum vardı ancak bunlar 5 yıl borç çıkarttılar. Konu hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. Saygılarımla

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Konuyla ilgili dosya durumunuzu bilemediğimizden sorunuzu yanıtlayabilmek güç.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 6. minnet turan dedi ki:

  Hocam konu şöyle. 19031999 şirket kuruluyor. Kısa faalyetimiz vardı anlaşamadık gayri resmi ayrıldık resende 26012009 tarihinde kapanmıştı.99 yılı ile 2009 arası çeşitli yerlerde ssk çalıştım. Bildiğiniz üzere 01102008 de geçmiş borçlar silindi. Şrkette resen kapanış 26012009. Buna mukabil 2008 den 3 aylık 2009 dan bir aylık bağkurlulugum gorunmesi lazım. Bu aylardada 65 gun ssk çalışmışlıgım var. Bana çıkartılan borç 4 yıl 4 ay. Yardımlarınızı bekliyorum tşk ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bağkurunuzun 01.10.2008 tarihi itibariyle yeniden açılmış olması ve terk tarihi olan 26.01.2009 tarihinde de kapatılması gerekiyor.Sizin belirtttiğiniz durumlara göre bir yanlışlık var.yani en fazla 3 aylık borcunuz olması gerekir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 7. ahmt ahm dedi ki:

  Mrb 2012 yılının 12. Ayında adi bir ortaklık kurdum 8 ay ortak kaldım bu surede bagkurlu olmam gerekirken SSK li olarak primlerin yatmış yasal olmadığını yeni öğrendim bu 8 ay 4a li gorunmusum toplam prim günüm eksilmeden bu yanlışlığı nasıl duzeltirim bu adı ortaklık öncesinde ve su an SSK liyim SSK prim günüm azalsin istemiyorum ne yapmalıyım teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Eğer ssk başka bir işyerindense yani kendi işyerinizden değilse herhangi bir sıkıntı olmaz yani ssk günleriniz iptal edilmez.Ama ssk çalışması kendi işyerinizde ise bu durumda bağkurlu olmanız gerekir.Yapacak bir şey yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 8. Ahmet dedi ki:

  Merhaba super aydinlatici bir yazi olmus ancak bir nokta eksik kalmis. Soru cok net.

  Tek kisilik bir sahis firmasiyim isyerimi kapatmadan baska yerde sskli olarak calisacagim ve bagkur sona erecek yerine ssk gelecek. Buraya kadar super.
  Ancak kendi sahis firmamda baska bir sskli calistirma zorunlulugum var mi?
  Sonucta “sen baska yerde calisirken senin sahis firmanda da isleri biri yurutmeli tabi ki” derler mi? Bence gerek yok sonucta home ofis part time yaptigim bir is benimkisi. sskli isimden arda kalan zamanda da yapabilirim. Ne dersiniz?

  1. ayse dedi ki:

   bu soru benim için de önemli ancak yanıtsız kalan tek soru bu olmuş 🙁

 9. Süzan DUMAN dedi ki:

  Merhabalar 25.12.1989 tarihinde ilk sigorta girişim oldu ve 6 günlük bir sigortalılığım var sonrasında 1991 ve 1992 yıllarında 1 yıl 8 aylık bağkurum oldu ve kapattırdık.01.04.2000 tarihinden 30.10.2004 kadar ve 11.06.2006 tarihinden 21.02.2014 tarihine kadar devamlı sigortalılığım oldu. bu dönemden sonra 7.5 aylık sigortalılığım var.arada 10.03.2015 tarihinde vergi kaydım yapıldı ancak arada yine sigortalılığım oldu ve şu anda ayda 15 gün olarak sigortalı olarak çalışıyorum.Arada bağkur girişleri emekliliğimi etkilermi 15.10.1969 doğumluyum ve sigorta kayıtlara göre 15.10.2015 te emeklilik dilekçemi vermem gerekiyordu.

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   24.11.1989 – 23.05.1991 arası ssk girişi olan erke sigortalıların 52 yaşını ve 5525 günü doldurmaları gerekmektedir.

 10. Sara Lonater dedi ki:

  Merhaba değerli hocam,
  1995 aralık ayından itibaren kesintisiz olarak eşimle birlikte (iki ortak olarak) kendi ltd şirketimizde müdür olarak gözükmekte ve 4a sigortalı olarak bildirilmekteyiz … 3/3/2012 -5/6/2012 tarihleri arasında iş yerimizde ekonomik durumumuzdan ötürü çalışan kalmayıp sadece ben ve eşim (2 kişi ) 4a sigortalı bildirildik sonrasında çalışan istihdam etmeye devam ettik.
  2013-11 Sgk genelgesi (düzetlme Geenelge 2014-5 te verilen örnek7 de ki duruma göre tek başına sigortalı kalma hali bizim için de geçerli olup bu tarihten sonra 4b li olma durumumuz söz konusu mudur yoksa 4a bildirlmeye devam mı edilmelidir? Emekliliğimize 6 yıl kalmış olup şu halde nasıl bir pozisyon almalıyız?Saygılarımızla,

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bilindiği üzere 5510 Sayılı Kanunun 53.maddesine istinaden bir kişinin kendi işyerinde ya da şirketinde 4/a yani SSK kapsamında çalışması mümkün değildir.Ancak bu durumun istisnası 5510 Sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 01.10.2008 tarihinden önce kendi şirketinde ve ya işyerinde 4/a kapsamında çalışanlar.
   1995 yılından beri 4/a hizmetiniz kendi şirketinizde kesintisiz olarak geliyorsa (Bir gün bile boşluk olmaması gerekir) 4/b yani Bağ-Kur kapsamınıza alınmanız gerekmez.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. Sara Lonater dedi ki:

    Kıymetli hocam ,
    Verdiğiniz bilgilere teşekkür ederim..
    Bir bayan olarak gelecek kaygısı ve emeklilik başvurusunda yaşayabileceğim eksik gün, 4a sigortalılık iptali, 4b den çıkacak borç ve emekliliğimizin gec bir tarihe ertelenmesi endişeleri uykularımı kaçırmakta idi.
    Bu yorumlarınız doğrultusunda şirketimiz mali müşaviri arkadaşımızın 2013-11 Sgk genelgesi (düzeltme Genelge 2014-5 te ) verilen örnek7 de ki durumu baz alarak bizi 4b li yapma isteğini kabül etmeyecek ve sadece eşimde bende ltd şirketimiz bünyesinde ortak olarak kalsak bile emekli olacağımız tarihe kadar 4a sigortalılığımızı kesintisiz olarak sürdüreceğiz..
    Bunun dışında herhangi bir şey yapmamız gerekir mi?
    Saygı ve şükranlarımla..
    Sara Lonater

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Değerli Okurumuz;
     Bunun haricinde herhangi bir şey yapmanıza gerek yok.
     Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 11. Murat dedi ki:

  Saygıdeğer hocam oncelikle verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim. 2010 yilindan bu yana bagkurluyum kendi is yerim var 9 ay once baskasina ait bir is yerinde ssk liyim bana her ikiside devam eder dedikleri icin bagkuru durdurmadim ancak sizin yazinizdan durdurabilecegim yaziyor ve bu 9 aylik surecte bankada bagkur primin cikmadigi icin odemedim ancak simdi 9 aylik borc cikiyor burda bnm ihmalim soz konusu ancak bu borcu sildirme gibi bir durum soz konusu olur mu yoksa odeyip ondan sonrami durdurma dilekcesi vermeliyim simdiden teşekkür ederim.

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ssk kapsamında çalışmanız durumunda bağkurunuzun devam ettiği günlerin borcunu ödemeden ssk başlangıç tarihine göre bağkurunuzu durdurabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz…

 12. Varol dedi ki:

  Sevgili Hocam,bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.
  Ben 17 yıl SSK’lı çalıştıktan sonra ayrıldım,kendi adıma şahıs firması kurdum ve 2010 yılından itibaren Bağkur primi ödüyorum.
  SSK şartlarına göre 5 yıl sonra emekli olabileceğim.
  İşyerimi kapatmadan ve vergi kaydımı sonlandırmadan SSK’lı olarak çalıştığımda ve primlerim ödendiğinde SSK şartlarına göre emekli olmam mümkün olabilir mi?
  Bir de SSK’dan emekli olursam Bağkur’u dondurduğum süreler için geriye dönük Bağkur prim borcu çıkar mı?
  Saygılarımla.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SSK’dan emekli olabilmeniz için emeklilik tarihinizden önceki son 3,5 yıl içerisinde kesinlikle SSK’lı çalışmanız gerekir.Bu durumda SSK’dan emekli olabilirsiniz.SSK’lı dönemlerde Bağ-Kur çalışmaz ve daha sonrasında size borç da çıkmaz merak etmeyin.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 13. Seçkin dedi ki:

  Merhabalar.
  Hocam ben basit usulde vergiye tabi bir esnafım. 1999 dan bu yana bağkur pirimlerimi düzenli olarak yatirmaktayim. Buradaki bilgilendirmelerden anladigim kadarıyla iş yerimi kapatmadan bağkur dan sskya geçerek ordan emekli olma şansına sahibim. Peki işyerim adima kayitliyken başka bir is yerinde ssk li olarak calisirsam ayni zamanda bana ait olan iş yerinde bir ssk li çalışan göstermek zorunlulugum var mi? Bilginlenirme için teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Başka işyerinde SSK kapsamında çalışıyorken işyerinizde sigortalı çalıştırma zorunluluğunuz yok. Kimse size neden başka yerde SSK’lı çalıştığın halde işyerinde sigortalı işçi çalıştırıyorsun demez merak etmeyin.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 14. irfan özkez dedi ki:

  Değerli hocam şimdiden vereceğiniz bilgiler için sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Benim sorunum 19.05.1970 doğumluyum 1986 ssk girişim gözüküyor ama 1987 şubat ayı pirim ödenmeye başlamış 650 ssk pirimim gözüküyor. 1992 den bu yanada işyerim dolayısıyla bağkurluyum fakat 3000 gün kadar ödenmiş bağkurum var.Size sorum eğer bir başka yerde 4a lı olarak 10 veya 15 günlük sigortalı çalışsam ve emeklilik günümü tamamlasam kalan günleri bağkur ödemem gerekirmi? Selamlar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Eğer başka işyerinde kısmi süreli iş sözleşmesine tabi çalışırsanız ayın geri kalan günlerini bağkurdan 30 güne tamamlamaniz gerekir. Ancak puantaja tabi sigortalı olarak çalışırsanız bu durumda bağkuru 30 güne tamamlamaniz gerekmez. İşveren eksik gün bildirimi yapar. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

 15. serhat dedi ki:

  Sayın hocam,
  2008 yılından beri işim nedeniyle bağ-kur sigortalısıyım. Bağkura tabi işim halen devam etmekte.
  Aynı zamanda 2015 yılı kasım ayından beri bir kursta kısmi zamanlı öğreticilik yapıyorum. Bu kurs tarafından puantaj kayıtlarına dayanarak 7 kodu ile ayda 6 gün sigorta bildirilmekte.
  Kasım, aralık ve ocak bağ-kur primlerimi ödemiştim. Ancak şubat ayı itibariyle dondurulduğunu öğrendim ve bağ-kur primi yatıramadım.
  Bildirilen SSK günü az olduğu için gün ve sağlık konusunda sıkıntı yaşamak istemiyorum.
  Bu nedenle bağ-kur primlerini yatırmaya devam etmek istiyorum. Ne yapmam gerekir ?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Aslında puantaj kodu yerine 6 kodu ile kısmi süreli çalışan kodu ile bildirim yapılsa 30 günden eksik kalan süreleri Bağkurdan tamamlayabilirsiniz. Ama o olmuyorsa hem bağkur hem de ssk olabilme imkanı var. Bunun için bağkur dosyanız hangi sosyal güvenlik merkezinde ise oraya bir dilekçe verin . 5510 sayılı kanunun 53. Maddesine istinaden hem bağkur hem ssk ödemek istediğinizi belirtin. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra hem ssk hem bağkur ödeyebilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 16. Abdullah dedi ki:

  Merhabalar,

  15.02.2016 tarihinde yeni bir anonim şirket kurduk. Kurucu iki ortağız ve aynı zamanda yönetim kurulunda olacağız. Nisan ayı itibari ile 4/a kapsamında sigortalı olduğumuz iş yerinden ayrılacak ve yeni kurduğumuz şirkette yolumuza devam edeceğiz. Bu durumda, yazınızdan anladığım kadarı ile yönetim kurulunda olduğumuz için sadece bağkurlu olma şansımız var, doğru mudur? Yoksa şirkette aynı zamanda çalışan da olduğumuz için ssk’ımızı devam ettirme şansımız olur mu?

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   5510 Sayılı Kanuna göre kendi işyerinizde SSK kapsamında çalışmanız mümkün değil. Bağ-Kur’lu olmanız gerekiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 17. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar;
  İnşaat Mühendisiyim. Bir şahıs firması kurdum. Gündüzleri başka birine ait firmada sgk lı olarak çalışıyorum. Yasaya göre Sgk kapsamında değerlendiriliyorum. Ancak işverenim geçen ay beni eksik gün göstermiş..Bu durumda benim durumun nedir? Bağkur’a eksik gün sayısı kadar mı borçlanırım.? Bir sorum daha olacak. Sgk lı olduğum işten çıkarsam ya da sonradan tekrar SGK ‘lı olursam her seferinde Bağkur’a müracaat etmek zorundamıyım? yoksa sistemden otomatik olarak görüyorlar mı ? Teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Eğer işveren eksik günü “07-Puantaj Kodu” ile bildirmişse ayın 30 günden eksik kalan kısmına Bağ-Kur ödemek zorunda değilsiniz. Ancak işveren “06-Kısmi Süreli Çalışanlar” olarak eksik gün bildiriminde bulunduysa bu durumda 30 günden eksik kalan süreler için Bağ-Kur ödemeniz gerekiyor.
   SSK kapsamında işten ayrıldığınızda her seferinde dilekçe vermeniz gerekir. Sistem görmüyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 18. Aysenur dedi ki:

  Merhabalar ben ingilice öğretmeniyim ancak kendi adıma şahıs firması bulunmakta ve bu yüzden herhangi bir kurumda ücretli öğretmenlik yapamıyacağım söyleniyor. Atamam yapılamıyormuş şirketi ben işletmiyorum sadece benim üstüme. Öğretmenlik yapmam için devir yapmam gerekiyor mu?
  İyi Akşamlar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   657 sayılı Devlet Memurları kanununa göre şirket ortağı olduğunuz için memur olma şansınız yok. Ancak özel şirketlerde öğretmenlik yapabilir ya da Meb de ücretli öğretmenlik yapabilirsiniz. Şirket ortağı olmanız buna engel teşkil etmez.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 19. turgay dedi ki:

  hocam öncelikle verdidiginiz cvplar dogrultusunda bizleri aydınlattıgınız için tesekkur ederim.
  benim sorum su 2000 yılında bi işyeri actım ve 2012 yılında bagkurumu durdurup yaklasık 4 yıldır ssk li olarak bi işyerinde calısıyorum ve bu ay işi bırakacagım benim merak ettigim ssk durudulunca hemen bagkur devreye girermi yoksa sadece gss mi öderim işyerim hala aktıif ama ben mali sıkıntılardan dolayı ssk veya bagur ödemek durumunda degilim nasıl bi yol izlemem lazım ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Eğer İşyeriniz aktif ise ve vergi kaydı da devam ediyorsa ssk kapsamında işten ayrıldığınız günden Hemen sonra bağkur açılması gerekir. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 20. Ozcan dedi ki:

  Merhaba Hocam,
  Kendi Limited Firmamın hali hazırda yürütmekte olduğu inşaat yapım dosyasında (müteahhitlik) mühendis olduğumdan şantiye şefliği yapmaktayım. Bağkur’umu dondurup kendi firmamda sigortalı olarak şantiye şefliği yapabilir miyim? Bildiğiniz üzere inşaat dosyasında zorunlu ödenmesi gereken çalışan sigorta bedelleri var. Sigortamı da teknik yetkinliğim olduğundan (aynı zamanda dosyada zorunlu şantiye şefliği olması gerektiğinden) çıkan bu sigorta ödemesi kapsamına almak istiyorum.
  Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
  Saygılarımla

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Kendi işyerinizde 4/a yani ssk kapsamında kanunen çalışabilmeniz mümkün değil maalesef.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 21. Ali İrfan Yolalmış dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 22. Mehmet BOZDAĞ dedi ki:

  Merhaba, Şahıs firmam var, yazılım işleriyle uğraşıyorum. faturamı kesip vergimi ödüyorum. her ay bağkur yatırıyorum. Şimdi başka bir yerde sigortalı işe gireceğim ama iş yerimi de kapatmak istemiyorum.Boş zamanlarımda kendi iş yerimde çalışmaya devam edeceğim. Bağkuru ödememek için ne yapmalıyım. İş yerim açık kaldığı sürece bağkuru ödemek zorundamıyım.
  Homeoffice çalışıp vergi mükellefi olanlar için işleyiş nasıl??

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Vergi kaydınız devam ettiği sürece bağkur devam etmesi gerekir. Ancak 4/a yani SSK kapsamında bir işyerinde çalışmaya başlarsanız bağkur durdurulur. SSK’lı çalışırken bağkur ödemezsiniz.

 23. KADİR G. dedi ki:

  Merhaba.04.04.1978 doğumluyum.ssk işe giriş tarihim:05.08.1993
  ssk ilk hizmet tarihim : 07.03.1995
  31.12.2010 tarihine kadar ssk hizmetim : 5034 gün
  11.01.2011 tarihinden bu yana da vergi mükellefi ve bağkurluyum,
  borç sildirmeden yararlandım ve bağkur hizmetim 981 gün.
  benim sorum bu durumumla ilgili en kısa sürede nasıl emekli olabilirim? (gerekirse ssk lı olarak da çalışmayı düşünebilirim.)

  Saygılarımla, iyi çalışmalar dilerim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sizin için en erken emeklilik SSK’da. SSK kapsamında 07.03.1995 girişine göre 55 yaş ve 5750 günü tamamladığınızda emekli olursunuz.
   Saygılarımızla.

 24. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar benim 1996 sigorta girişim var toplam prim günüm 6334 gün olmuş basit usulden vergi mükellefiyim şimdi ben prim ödemeyi kesebilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Vergi kaydınız devam ettiği sürece prim ödemeye devam etmek zorundasınız.
   Saygılar.

 25. Erbil dedi ki:

  Merhabalar,
  07.01.2008 tarihinden beri çalışmakta olduğum şirkette sgklıydım. Aynı zamanda 2012 yılında limited şirket ortağı olarak bir işyeri açtık. Başka biryerde sgklı olduğum için bugüne kadar bağkur primi ödemedim. Çalıştığım işyerinden işten çıkarıldım. İşsizlik maaşı alabilirmiyim. Ltd şirket ve ortaklığım devam ediyor.
  Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Şirket ortaklığınız devam ettiği için zorunlu olarak bağkura geçmeniz gerekir. Bu durumda işsizlik maaşı alamazsınız.
   Saygılarımızla

 26. samet dedi ki:

  Hocam merhabalar öncelikler verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

  Hocam sigotalı olarak çalışmaktayım ve , yeni şahıs firmamı kurdum vergi levham da çıktı sektör ise optik işyerimde hem iş yeri sahibi hemde optisyenlik diplomamla mesul müeüdr olarak çalışacagım yani mesul müdür o işletmede diploması ile çalısıyor demek tir , eczacılık da kı gibi hem iş yeri sahibi hem diploma sahibi olarak o işletmede sgk lı olabilirmiyim …

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kendi işyerinizde kesinlikle 4/a yani SSK kapsamında çalışamazsınız.
   Saygılarımızla.

 27. Ayşe dedi ki:

  Hocam iyi günler. Bağ-Kur’lu ilken SSK’lı olarak işe başladım be Bağkur primlerimi dondurdum. Bu süreçte gamile olduğumu öğrendim. SSK’lı olarak doğum hak ve ödemelerinden faydalanabilir miyim ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Maalesef ssk kapsamında değil bağkur kapsamında faydalanırsınız.
   Saygılarımızla

 28. Korhan dedi ki:

  merhaba

  Benim 2004 yılından beri çeşitli firmalarda ssklılığım devam etmekte.Mayıs 2016 da şahıs şirketi kurdum.bu şirket danışmanlık şirketi ve mesleğimle ilgili.Makine mühendisi olduğum için işim gereği serbest meslek erbabı oldum.bağkura da tabiyim ancak 30 gün ssk yattığı için bağkur primi ödemiyorum.

  aynı zamanda iş güvenliği uzmanıyım ve bir osgb sahibi değilim,yani bu hizmeti işyerlerine kurum üzerinden değil bireysel olarak veriyorum,6-7 yerde 1 er gün,1 yerde 15 gün sigortam yatıyor.Sonuç olarak bu işletmelerden ayrıca gelir elde ediyorum.Merak ettiğim şey şu;ilerleyen dönemlerde bu elde ettiğim gelirlerden dolayı herhangi bir gelir vergisi çıkar mı?Ayrıca gelir elde ettiğim bu işletmelere sigortam yattığı halde serbest meslek faturası kesmeme gerek var mı?

  Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bu konuda net bir bilgim yok maalesef. Uzmanlık alanımda değil. Lütfen bunu bağlı bulunduğunuz vergi dairesi ile görüşün.
   Saygılarımızla.

 29. ahmet dedi ki:

  merhaba 2006 yılı isteğe bağlı bağkur daha sonra tarım bağkur ve şu an esnaf bağkur derken 10 yıllık bağkurluyum prim ödememi 15 yıla tamamlayarak kısmi emeklilk şartıyla emekli olmak istiyorum. 56 yaşında 15 yılım doluyor fakat yaş haddine takılıyorum 60 yaşını beklemem gerekiyor ssk lı olursam yaş haddimin düşeceğini söylüyorlar bu doğrumu ayrıca başka bir iş yerinde ssk lı olarak 2 veya 3 ay çalışır gözüküp kendim düzenli olarak ssk primimi ödeyerek kendi işyerimde işime devam edebilirmiyim bu son 5 yılımı ssk lı olarak ödersem ssk dan emeklilik olmam daha avantajlı olurmu.cevaplarsanız için şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin iyiki varsınız.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Bağkur kapsamında 5400 günden emeklilik için 62 yaşı tamamlamanız lazım. Eğer sskya geçerseniz bu sskda da 25 yıllık sigortalılık süresi var. Saygılarımızla

 30. salim güner dedi ki:

  sayın hocam doğum tarıhım 10/11/1970 iş başlangıcım 01/05/1986 dan 01/02/2011 tarihine kadar ssk lı olarak çalıştım
  01/02/2011 tarihinden itibaren basit usulde vergi mükellefi oldum 4 ay bakur pirimi yatırdıktan sora dilekçeyle iş bırakma vererek ssk lı olarak bir firmada iş başlangıcı yaptım bu arada iş yerimi kapatmadım aynı anda vergi mukellefi olarak işyerim açıktı 30/06/2015 tarihine kadar ssk yattı şu an ne bakur ödüyorum nede ssklıyım su an 1 senedir bağkura borçlandığımı düşünüyorum size sorum şu benim ssk lı olarak 6521 gunum var 4 ayda bağkur yatmışım var 2019 emeklılığim gözüküyor 2015 den 2019 a kadar işyerim açık iken yatırmadığım bağkur primleri borç olarak karşıma çıkarmı emeklılığime engel olurmu borç cıkarsa emeklı olabilirmiyim ?yoksa emekli olabilmek için bağkur borçlarını ödemek zorundamı kalırım son olarak ssklı mı bağkurdan mı emeklı olacam. teşekkür ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SSK kapsamında işten ayrıldığınız için ayrılış tarihinden bir gün sonrasına bağkur açılması gerekir. Eğer bağkur kapsamında 3,5 yıldan fazla durursanız SSK’daki emeklilik haklarınız bağkura geçer ve emekli olamazsınız. Ayrıca SSK kapsamında emekli olabilmeniz için bağkur prim borcunuzun olmaması gerekir.

 31. tuncay dedi ki:

  09-01988 ssk başlangıcım var.01-12-1998 bağkur a geçtim.ama işlerimin kötü olmasımdan dolayı bağkur primi yatıramadım.bağkurluyken 2001 ve 2003 yılları arası 514 gün ssklı olarak başka işyerinde çalıştım.5 yıllık bağkur borcum donduruldu.emekli olmak için bağkur borcunu ihya etmek istedim.5 yıllık bağkur borcumu yatırmam gerektiğini söylendi.bu 514 günluk ssk primini düşüptemi öedmem gerekiyor

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Sgk bunu hesaplarken ssk çalışması olan günleri düşmeli zaten.

 32. Esmer çurku dedi ki:

  Hocam merhaba değerli bilgileriniz için teşekkürler bir soum olacak. 1956 doğumlu ev hanımıyım 8 ay önce kosgeb girişimcilik desteği ile bir işletme açtım daha önce eşim üzerine ssk liydim işyeri acinca bag-kur yaptirmak zorunda kaldim. Şimdi ise iş sıkıntılarından dolayı bag-kur ödemekte zorlanıyor ve aldığım kosgeb desteğinden dolayi işletmeyi 3 yil süre kapatamiyorum. Bag-kur u iptal edip eşim üzerine ssk li olabilir miyim bana ne gibi bir sıkıntı oluşturur? Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bağkuru iptal edebilmeniz için işyerini kapatmanız ya da devretmeniz gerekir. Bağkur aktif olduğu sürece de eşinizin sağlık güvencesinden faydalanamazsınız.

 33. Firat dedi ki:

  Hocam iyi günler eşimin üstüne ticari kamyon var.bagkur ödemesi yapılıyor. Ben kamyonu kendi üstüme almak istiyorum.fakat çalıştığım yerde ssk liyim.ssk devam etmesini istiyorum.imkan varmıdır efendim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet SSK kapsamında çalışırken arabayı da devralabilirsiniz. Ama arabada çalıştıracağınız kişinin sigortasını yapmak zorunda olduğunuzu bilin.

 34. mustafa erkan dedi ki:

  Mustafa ERKAN 10 yıllık bağkurluyum kısmi emeklilik şartlarını tamamlayınca emekli olmayı düşünüyorum. ssk lı bir işe gireceğim son 5 yılımı bağkur mu yoksa ssk lımı olarak devam ettireyim kısmi emekli olmamda hangisi avantajlı olur benim için her ikisindende yaş ve emeklilik yılı olarak ne zaman emelkli olacağımı açıklarmısız.doğum tarihim 15.10.1965 Bağkura başlangıç tarihim 01.06.2006 cevabınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SSK’ya geçmeyin. 2006 giriş tarihine göre SSK’Da kısmi emeklilik için 25 yıllık sigortalılık süresi şartı var. Bağkurdan devam edin.

 35. kemal dedi ki:

  selam hocam benim 2000 de sgk girısım var 250 gun ve 9 yıldır basıt usulde esnafım cogu işim muhendıslerde inşaat işi sgk.ya koydola bilirmiyim cezassı varmi tesekkurler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eğer fiili olarak çalışmıyorsanız inşaatta sıkıntı olur. Yarın bir gün şikayet edilirse iptal edilir hizmetler.

 36. Erkan dedi ki:

  Hocam merhaba, 2013 yılından beri iki ortaklı ltd de bağkurluyum. Başka bir şirkette ssk girişimi yaptırıp, bağkurumu düşüreceğim. Sormak istediğim ortağı olduğum firma ve ssklı olduğum firmada aynı anda çalışabilir miyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ortağa olduğunuz firmada SSK kapsamında çalışamazsınız. Başka bir işyerinde çalışabilirsiniz.

 37. özgür nail dedi ki:

  slm alykm hocam ben basit üsülde bayan kuaförüyüm 7000 gün pirimim var iş yeri kendimizin ben vergiyi kapatıp iş yerini eşimin üzerine yapsam benide ssk lı olarak kendi işyerimde çalışıp pirim yatırsam ama eşime bağkur pirimi yatırmasam veya dondura bilirmiyim (en önemlisi )eşim benim üzerimden sağlık hizmeti alabilirmi ? hem ssk hem bağkur pirimini yatıracak gücüm olmadığı için soruyorum her hangi bir sıkıntı olurmu +emekliliğimi öne çekermi normalde 56 yaşında emekli olacam 19 02 1972 doğumluyum 02 06 1997 bağkur giriş askerden önce ssk olmadığı için 2 günlük borçlanmayla 1yıl erkene alabildim teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Sadece prim günü olarak ödemeniz gereken gün sayısı değişir. Yaş olarak size bir ekstrası olmaz. Eşinize devrederseniz eşiniz zorunlu bağkurlu olur. Siz aynı işyerinde SSK kapsamında çalışmaya devam edebilirsiniz.

 38. Gülay Akaçin dedi ki:

  Selamlar Ilk işe girişim 1991 . 2012 de bir işyeri actım.Tek başıma çalışmaktayım.Erken emekli olabilmek için son 3.5 yılımda ssk ya geçmem gerekiyor Kendi işyerimde çalışıp bağkurumu durdurup başka bir yerde ssk lı görünebilirmiyim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İşyeriniz aktifken başka bir işyerinde SSK kapsamında çalışabilirsiniz.

 39. sinan dedi ki:

  Selam hocam 1974 doğumluyum benim ilk işe giriş tarihim 1989 değişik iş yerlerinde çalıştım.toplam 8 yıl zannediyorum henüz hesaplatmadım ! 2002 den beri bağkur a tabiyim.işlerden dolayı düzenli ödeyemedim.24 bin lira borcum var.geçen hafta yapılandırdım.soruma gelince hesabıma göre 22 yıl gözüküyor ama bunun 4 yılı borç ! Hocam bu 4 yılı sildirsem böyle bir hakkım varmı ? Sorasında sigorta olarak dışardan yatırsam olurmu.kendi iş yerimde bağkuru sigortaya çevirebilirmiyim ? Lütfen bana bir yol gösterin.1300 yapılandırma +550 rutin ödeme 1850 yakında iflas edicem yoksa :))) şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   🙂
   SSK’ya geçmeniz sizin için en mantıklısı olacaktır. İşe giriş tarihinizi ay gün ve yıl olarak ayrıntılı yazarsanız ne zaman emekli olabileceğinizi hesap edebilirim. 2015/04 öncesi bağkur prim borcunuz 12 aydan fazla ise sildirebilirsiniz. Değilse yapılandırmayı ödemeye devam edin.

 40. sinan dedi ki:

  Peki hocam dükkan benim üstüme.bağkurdan ssk ya geçince tıpkı bağkur da olduğu gibi dükkan üstüme olabilirmi.yoksa çok zor olacak belkide en önemli kısmı bu.üzerine yapacağım kimse yok..ayrıca ilginize teşekkür ederim !!

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Dükkan üstünüzde kalabilir. Onda sıkıntı yok. Ancak SSK kapsamında çalıştığınız için eğer basit usülde vergi mükellefi iseniz gerçek usülde vergiye geçmeniz gerekebilir.

 41. Hatice Demir dedi ki:

  Merhaba Sayın Üstadım.

  Ben Mali Müşavir olarak özel bir şirkette çalışıyorum. 1976 doğumluyum ve 1 Kasım 1996 tarihinde Sgk başlangıcım var. 1 Kasım 2016 tarihinde 20 yılım ve 7200 prim günüm mevcut.

  Şirketten ayrılıp mali müşavirlik büromu kurmak istiyorum. Dolayısı ile Bağ-Kur zorunluluğu var. Fakat ben SGK dan emekli olma şartlarımı yitirmek istemiyorum. Aynı şekilde başka bir firmada SGK devam etse bir problem oluşur mu? 53 yaşımda normalde SGK ya göre emekli olabilirim. Bu etkilenecek mi? SGK dan emekli olabilmek için prosedürüm ne olmalı?

  Saygılarımla,

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Aslında başka bir işyerinde 5510 Sayılı kanuna göre 4/a kapsamında çalışma hakkınız var. Ancak bildiğim kadarıyla (Bir mali müşavir arkadaştan aldım bu bilgiyi) mali müşavirlerin kendi özel kanununa SSK kapsamında çalışması yasak. İyi araştırıp öyle girin bu işe.

 42. ahmet çelik dedi ki:

  16-03-1968 doğumluyum işe 27-02-1987 giriş ssk dan 350 gün ve bağkur ise 03-11-2008 de asnaflık dan dolayı girişim ve 2935 günüm var askerliği 18 ay yaptım.bu şartlarda ne zaman ememkli olurum.şimdiden teşekür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bağkurdan 9000 gün 60 yaşı tamamlamanız halinde , SSK’dan ise 50 yaş 5375 günü tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz.

 43. t.akyol dedi ki:

  hocam esnafım bağkur oduyom ssk baz alınırsa gunum doldu ama yinede kurumdan bilgi alacam bağkur dondurup 3.5 yıl ssk ödeyip ssk dan emekli olabilirmiyim ….

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eğer ssk kapsamınad emekliliği hak edecekseniz 3,5 yıl ssk kapsamında çalışmanız gerekir.

 44. selim aksoy dedi ki:

  merhaba

  21.07.1972 doğumlu Eşim 13.01.1993 yılında bağkurdan prim ödemeye başlamış 30.06.2013 tarihinde ssk ya geçmiştir.bu tarihten itibaren 31.12.2016 tarihine kadar (1260 gün ) prim yatırdığında ne zaman emekli olup maaş almaya başlar şimdiden billeriniz için teşekkür ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   49 yaş ve 5600 günü tamamlaması halinde SSK kapsamında emekli olabilir. SSK’da en az 1260 gün prim ödemesi ve toplamda da 5600 günü tamamlaması halinde 21.07.2021 tarihinde emekli olabilir.

 45. metin dedi ki:

  17/04/1978 doğumluyum 18.06.1997 isteğe bağlı bağkur girişim var toplamda 16 yıl 3 ay 7 gün hizmet sürem oldu bağkurda prim günüm dolmuş hatta geçmiş dediler ssk dan 1261 gün daha yatırıp emekliliği beklemem tavsiye edildi ssk dan emekli olabilmek için öncelikle bu doğrumu. ayrıca kendime ait işyerim var bağkuru dilekçeyle durdurup kalan ssk günlerini başka bir işyerinde ssklı gözükerek doldurabilirmiyim tşk ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Başka bir işyerinde SSK kapsamında çalışabilirsiniz. SSK kapsamında en az 1260 günü tamamlamanız koşuluyla 57 yaş ve 5900 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Ancak vergi kaydınız devam ederse prim gününü tamamlamış olsanız bile SSK’Dan ayrıldığınızda yeniden bağkura geçmeniz gerekebilir.

 46. Birsen dedi ki:

  1967 doğumluyum.Bayan.Evli. 2006 kasım ayında SSK açılışım ve 2006 aralıkta çıkış yapıldı.Toplam 45 gün çalışmam oldu. Sağlık için eşimin sigortadından yararlanmaya başladım. 2016 ödenmemiş 10 yıl borcumu kapatmak istedim, fakat SSK da böyle bir uygulama mümlün olmadığıını ve böyle bir seçenek sadece Bağkur için geçerli olduğunu söylendi. 1 eylül 2016 tarihinde 4b Bağkur ev hanımı olarak açılışım yapıldı. Fakat çalışmadığım için prim ödemelerinde zorlanıyoruz, ödemeyince de sağlıktan yararlanamıyorum. Ö yüzden 4b bağkurumu kapatıp tekrar eşimin sigortasından yaralanmak zorundayız. Acaba yıllar sonra imkanımız olursa bu yılları kapatabilrmiyim? Mesela 15 yıl sonra bu 15 yılı ödeyip emekli olma hakkım varmı acaba? Çok teşekkür ediyorum. Saygılar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Boşta geçen sürelerin toplu borçlanılması maalesef söz konusu değil. Kapattığınız tarihten sonraki kısmını ödeyemezsiniz.

 47. Serkan dedi ki:

  merhaba. 1.4.1991 sigorta başlangıcım var. ve 6700 gün ssk ödenmişliğim var. ancak 2 sene önce çalıştığım yer kapandı. kendi işimi kurdum ve bağkurlu oldum. şimdi ben bu 6700 günüm olmasına rağmen bağkurdan mı emekli olacağım ? son 3,5 sene bağlı olduğun yerden emekli olursun diyor muhasebeci. e peki 6700 günüm yanacak mı o zaman ? ayrıca 6700 gün tavandan öndendi, bağkuru ise tabandan ödeyebiliyorum. nasıl olacak ? nerden ve hangi maaş üzerinden emekli olacağım ? muhasebecim net konuşamıyor başka muhasebeci bulacağım.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Bağkur kapsamında 3.5 yılı tamamlarsanız emeklilik şartlarınız hesap edilir. Size tavsiyem işyerinizi bir an önce devretmeniz ve daha fazla prim ödememeniz. Bağkur kapsamında prim ödediğiniz her gün alacağınız emekli maaşının düşmesine neden olur.

 48. İsmail dedi ki:

  Merhaba hocam, esim bayan kuaforu ve kendine dukkan acmak istiyor, daha onceden 1 ay civari ssk li olarak bir baska kuafor yaninda calismisligi var. Kendine acacak oldugu kuafor dukkaninda ssk li olarak calisabilir mi? Bu konuda hic bilgimiz yok

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Kendi işyerinde bağkurlu olabilir. SSK’lı olamaz.

 49. Sednrby dedi ki:

  SSK lı bir şirkette çalışırken iş yeri açabiliyor muyuz ve açtık diyelim Bağ-Kuru ödemezsek ilerde borç olarak bize yansır mı ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Ssk kapsamında çalışırken şirket açabilirsiniz. Ssklı iken ayrıca bağkur başlatılmaz

 50. halil dedi ki:

  hocam selamlar
  yorumlarınız çok faydalı,eşimizi kendi işyerimde sigortalı yaptığımızda muhasebeci aracılığı ile sgk ya bildirmemiz yeterlimi .ileride sgk tarafından muhasebe kayıtlarında herhangi bir belge istenirmi i prosüdür nedir.

  1. Merhaba. Belge istenebilir. Maaş bordrosu , personel dosyası v.s. Muhasebeciniz bunların kaydını tutuyordur zaten.

 51. muhammet dedi ki:

  iyi günler bağkurlu iken sğk lı işe girdim fakat bağkur borcum devam etmiş bunu nasıl sildirebilirim
  teşekkürler

  1. Merhaba. Bağkur ile SGK’nın aynı anda yattığı dönemler varsa bunları SGK’ya dilekçe vererek sildirebilirsiniz.

 52. Yavuz dedi ki:

  Hocam merhabalar.Kendim bu yil kosgeb destekli bir muhendislik burosu actim.Yasadigim yerde kardan dolayi iş yok.Baska sirketlerde calismak icinde sgk li olmak gerekiyor.Hem bağkur hemde sgk li olmak istedigimi ilgili kuruma bildirdim ama olmaz dediler.Kosgeb te bagkurumun durmasi halinde hibeyi faiziyle geri alacagini soylediler.Ne yapabilirim?

  1. Merhaba. Bu durumda yapılacak bir şey yok. SSK’lı çalışmayacaksınız.

 53. Yavuz dedi ki:

  Hocam bu sizin vermis oldugunuz bilgiye ters düşmüyor mu.Ayrica ALO170 hatti,siz ve Van SGK birimi olur diyor.Sadece yasadigim il ve ilce kurumu olmaz diyor

  1. 5510 Sayılı Kanuna göre Bağkur’lu iken SSK kapsamında çalışmanızda bir sakınca yok. Çalışabilirsiniz. Ama bildiğim kadarıyla KOSGEB desteği için bağkurunuzun aktif olması gerekir. Bu durumda tek çözüm şu olabilir. 5510 Sayılı Kanuna göre yine aynı anda ssk ve bağkur ödeme hakkınız var. Eğer KOSGEB için aktif bağkur şartı varsa bu şekilde bir çözüm üretebilirsiniz.

   1. selin dedi ki:

    Mehmet bey merhaba,

    benim de durumum beyefendinin durumuna benziyor. Home ofis olarak çalışan LTD şirket sahibiyim. İhracat yapıyorum. ticari firmayım. şirkette benden başka ortak ve çalışan yok. Bir iş teklifi aldım onu değerlendiriyorum. Şimdi sorum şu: LTD şirketim hala devam ederken,şirketimde benden başka ortak veya çalışan da yokken SSKlı olarak çalışabilir miyim? İşe girişim yapıldıktan sonra Bagkurum dondurulacak sanırım. Bagkurumun dondurulması ihracata devam edecek LTD şirketim açısından sorun oluşturur mu? Ben çalıştığım işyerinde de telefon ile kendi LTD şirketimin işlerini yapmaya devam edebileceğim için şirketimi fes etmeyeceğim. Şirketimde başka çalışana ihtiyacım yok, iş yüküm yok, telefon ile kendi işlerimi halledebiliyorum. SSKlı olarak çalışıp Bagkurumu dondurabiir miyim?

    1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

     Merhaba. Şirkette sizden başka ortak yokken de SSK kapsamında çalışabilirsiniz. İşe girişiniz yapılınca bağkur durdurulur. İhracat boyutunda eğer sizden aktif bağkurlu olma şartı aranıyorsa 5510 sayılı kanuna göre hem bağkur hem ssk ödeme hakkınız olduğu için talepte bulunarak her iki sigorta kapsamında aktif prim ödeyebilirsiniz. Aktif bağkurlu olma şartı aranmıyorsa buna gerek yok. Özetle çalışmanızda kanunen bir sakınca yok.

 54. erdem dedi ki:

  iyi günler 31/05/2016 tarihinde ssk lı olarak işe giriş yaptım aynı anda bağkur kaydım vardı fakat bagkur prim borcu devam etmiş şuandada borç gözükmekte ssk primlerim yatmış bunu nasıl sildirebiliriz

  1. Merhaba. Bağkur dosyanızın bulunduğu SGK’ya dilekçe vermeniz gerekir.

 55. Ahmet şirin dedi ki:

  Merhaba ben basit usulde vergi mükellefiyim şimdi ssklı bir işe gireceğim bu bir sıkıntı yaratırmı ?işyerimi kapatmaya gerek varmı ?bir de ssklı işe başlayınca bağkur otomatikmen durdurulurmu yoksa bildirmem gereken yer neresidir ?

  1. Merhaba. SSK kapsamında işe girebilirsiniz. Ama gerçek usule geçmeniz gerekir. Bağkur otomatik duruyor ama eğer durmazsa SGK’ya dilekçe verip durdurabilirsiniz.

 56. yucel dedi ki:

  mehmet bey prim gun sayımın dolmasına 1248 gun var bagkurlu esnafım ssk lı bir ıse ısyerımi kapatmadan baslıycam şimdi sorum su:son 7 yılın içindeki en fazla prim nereye yatmıssa ordan emekli oluncagı için 360*7=2520 yarısı 1260 benim 1248 gunum kaldı ama prim yılım su anda 20 yıl dolmasına ise 5 yılım var prim gun sayımı 5825 in ustunde yatırsam mesela(5900 gun yapsam)sskdan mı emekli olurum bag kur danmı saygılarımla..

  1. Merhaba. SSK kapsamında emekli olabilmeniz için son 7 yıla ait hizmetinizin en az 3,5 yılının ssk olması gerekir.

 57. yücel dedi ki:

  hocam 1977 dogumluyum 10/10/1996 ssk girişim var toplam 66 gun 20/04/2001 den itibaren bagkurluyum 4511 gun bagkur lulugum var toplam:4577 gün oluyo esnaflıga devam ediyorum 25 yılımın dolmasına takribi 5 yılım var gun olarak 1248 günüm var sormak istedigim şu:başka biyerden kendimi ssk lı yapmak istiyorum bu konuda bi sıkıntı olmadıgını önceki yazılarınızdan ögrendim fakat benim kalan 1248 gun 7yıl*360=2520 yarısı 1260 gun yapıyo ben 1248 gunden sonra 1260 gunu gecirmek için 1 kaç ay daha fazla ssk lı olsam daha yılım oldugu için ssk dan emeklilik hakkı alabilirmiyim yoksa gecmi kaldım saygılarımla..

 58. Murat dedi ki:

  Merhaba.
  Kendime ait bir işyerim var. Tek başına çalışıyorum. 1998 girişliyim. 2760 gün Sigortadan 2800 gün de bağkurdan var. Gün sayım emeklilik için yeterli mi? sigortadan emekli olabilmem için dükkanımı kapatmadan başka bir yerde sigortalı olarak 3,5 yıl çalışabilir miyim?. Dükkanımda sigortalı birinin gözükmesi şart mı? teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Dükkanda sigortalı çalıştırma şartı yok. Başka bir işyerinde 4a ssk kapsamında çalışabilirsiniz.

 59. Hatice dedi ki:

  Merhaba ben halk eğitim de sigortalı usta öğretici olarak çalışıyorum kosgep desteğiyle işyeri açacağım yanlız kosgep desteği ni alabilmem için hiç bir yerde sigortalı olarak calismamami söyledi kendi bagkurumu yatırıp sigortasız halk eğitim de usta öğretici lige devam edebilirmiyim sözleşmeli olarak yardımcı olursanız sevinirim

 60. Ahmet dedi ki:

  Hocam meraba 10 sene bagkurluydum.sonra kanun dan faydalanip 3.5 sene sskli sureyi doldurdum gunum yasim yilim herseyim tamam emeklilik dilekcesini verdim ve bu zaman icerisinde vergi mukellefiyetim devam ediyor emekliligim kabul olurmu

 61. Ali Rıza dedi ki:

  Hocam, bir işyerinde sgk lı olarak çalışırken vergi mükellefi olup kendi adıma şirket açtım ve açtığım şirkette sigortalı çalışanım var. sgk lı olarak çalıştığım yerden 9 ocakta işten çıkartıldım (tazminatımı alarak). bu durumdayken de halen devam eden vergi mükellefi olduğum için bağkura geçmem şartmı. yine bu durumda işsizlik maaşı alabiliyormuyum

 62. Safiye dedi ki:

  Kendi işyerimde ssk li calisanim varken ben başka bir iş yerinde ssk olabilirmiyim

 63. Cemal dedi ki:

  Merhaba mehmet bey bende Kosgeb desteği ile iş yeri açtım yaklaşık 2 yıldır çalışıyorum Yanımda 2kardeşim çalışıyor onların sigortalarını başlattım fakat işler iyi gitmediğinden ben sigortalı bir işe başladım işyeri açık faal bu durumda herhangi bir problem yaşarmıyım bilgi verirseniz sevinirim

 64. Demet dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 1977 doğumluyum.01.12.1999 ssk girişliyim, 26.09.2006 da kardeşimle ortak işyeri açtık, ikimizde bağkurluyuz, şimdi ben buradaki ortaklığımı bitirmeden başka şirkette Sgk lı olarak çalışmaya başlasam sgkdan emekli olabiliyormuyum, daha sonra Bağkur bana borç falan çıkartmazmı primleri ödemediğim için …

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Başka bir işyerinde 4a ssk kapsamında çalılabilirsiniz. 4a ssk kapsamında çalıştığınız dönemler için 4b bağkur borcu çıkmaz.

 65. Burcu donmez dedi ki:

  Hocam Merhaba eşim sigortali bir iş yerinde başlıca sirket Ltd tek ortaklı kendine ait bu durumda sigortali geçtikten sonra kendi isinde devam edebilir mi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,kendi işinde Kendi işyerinden SSK li olamaz

 66. Mustafa ay dedi ki:

  Hocam ben 1992 yılından 2002 yılına kadar sigortada çalıştım toplam sigorta gün sayım 1729 gün.2003 ten beride bagkurluyum yani 13 sene 7 ay 12 gün bakurluyum ne zaman sigortaya geçiş yapmam lazım.ve de ne zaman emekli olurum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 3.5 yılınızı SSK’da geçirerek 53 yaşında 5600 günden emekli olabilirsiniz.

 67. Bülent dedi ki:

  Merhaba, Bağkurlu iken son 3.5 yılı SSK lı olarak geçirmiş olma durumunda SSK lı olarak emekli olunabiliyor. Sormak istediğim; son 3.5 yıl prim gün sayısını dolmasına kalan son 3.5 yıl mıdır? Yoksa emeklilik yaşını tamamlamayıncaya kadar yatırılan prim ödemelerinin son 3.5 yılı mı? Yani, şimdiki yasa ile prim gün sayımın tamamını Bağkurlu olarak doldurup daha sonra emekliliği hak etme yaşına kadar prim ödemye devam edersem ve son 3.5 sene kala SSK lı olarak başka bir iş yerinde çalışmaya başlarsam SSK dan emekli olabilir miyim? Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; sigortalılık sürelerinizin son 7 yılına bakılır Son 7 yılda hangi kapsamda çalışmalarınız fazla ise o kapsamdan emekli olursunuz.

 68. ilhan dedi ki:

  Selamin aleykum hocam Vergi mükellefiyim. bağkur a herhangi bildiride bulunmadım. Sigortam bazen kesintiye uğradı bagkurla ilgili ne yapmam gerekiyor. Sigorta boşluğunda bağkur borcu çıktı. Ne yapmam gerekiyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,vergi kaydiniz devam ediyorsa SSK boşluğunda araya Bağ-Kur girer buna yapacak bir şey yok

 69. ilker gunes dedi ki:

  iyi günler. Ben emekli sandığından 26 yılı geçirip maaşsız olarak ayrıldım. 2020 yılına kadar maaşsız olarak bekleyeceğim. Kendime bir şirket kurmak ve ticaret yapmak istiyorum fakat bağkura kaydım olursa emekli sandığı maaşımda kesinti yapıyor ve son prim ödediğim kurum bağkur olduğu için bağkurdan düşük maaşla emekli oluyorum. Bu yüzdende hem şahıs şirketi açmak hemde bağkurlu olmamak istiyorum.Aslında şirketide açtım fakat bağkur durumlarını öğrenince geri kapattım bağkur kaydım yok henüz. Maaşlı emekliliği beklerken sağlık güvencemizde olmuyor malumunuz. Eşimin ssk prim gününün dolmasına 4 yıl var yaklaşık. herhangi bir yerde de çalışmıyor.
  Bu çok bilinmeyenli denkleme göre benim nasıl bir yol izlemem avantajıma olur.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şirket ortağı olduğunuz sürece zorunlu bağkurlu olursunuz.Sağlıktan yararlanmanız için gelir testi yaptırabilir genel sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz.

 70. dursun dedi ki:

  merhaba benım sorum servıs aracım varbağkurluyum ve ssk lı olarak çalışıyorum benım arabama ssk lı gostermem gerekıyormu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;siz başka bir yerde SSK’lı çalışıyorsanız sizin aracınızda biri çalışıyor demektir. Çalışan kişinin SSK’lı gösterilmesi zorunludur.

 71. hakan arık dedi ki:

  mrb hocam ben 1mayıs 2015 te ssk dan emekli oldum 1 eylül 2015te işyeri açtım.12 nisan 2016 da tekrar bir işe girip 18 gün çalışırken askerligimi borçlandım ve ödedim.. 29 nisanda tekrar emeklilik için başvurdum ve emekli oldum.22 şubat 2017 de eski ssk gunlerimden 9 aylık bölüm sildiler..emekliligim düştü ama ben 1 mayısta verdigim dilekçede askerligimi ödedigim için fazla günüm var..şimdi bana derlerki mart 2017 dahil bagkurunu ödeyim tekrar tahsis talebinde bulun ve eski ödedigimiz maasları iyade edeceksin..benim sorum şu benim 2016 1 mayısta verdigim tahsise göre eksik günüm yok hatta fazlam var tamam 1 eylül 2015 iş yeri açtıgım tarih ile 2016 1 mayıs tarihi arasını ödemeye razıyım hakları ama ben bu işten nasıl kurtulurum..bana tüm bagkurunu öde seni 2017 mart 30 itibaren emekli edeelim diyorlar baska bir yolda gene bagkuru öde ve mahkemeye ver ve bagkurunu iptal ettir diyorlar bana lütfen çıkar yol gösterin bunalımdayım tskrler..mailime tel yazarsanız ordanda derdimi anlatırım.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; emekliliğiniz iptal olduysa; aldığınız maaşları geri ödemek zorundasınız; ayrıca bağ kur borcunuzu ödemeden yeniden emekli olabilmeniz mümkün değil.

 72. AHMET YILDIRIM dedi ki:

  Merhaba hocam Ben esnaf bağkurlu yum yanımda ssk lı işci caliştiriyorum.kendi bağkur pirimi mi yatıramıyorum malesef Abimin sirketinde ssk görunebilirmiyim? isyerimi kapatmadan.. yanımda calisan ssk lıma problem olurmu?4 yıllık pirim borcum var sağliktan faydalanmam gerek Teşekürler hocam

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;başka bir işyerinde SSK’lı olarak çalışabilirsiniz.Bir zararı olmaz.

 73. BETÜL AYDIN dedi ki:

  Merhabalar,

  Benimde şöyle bir sorum olacaktı, Y.Mimar olarak bir firmada eski eser uzmanı pozisyonunda proje yöneticisi olarak sgk’ lı çalışmaktayım, iş bitirmemi alıp ihalelere girebilmek için taahhüt veriyorum iş bitirme belgemi beklerken, ortaklı bir mimarlık firması kurabilir miyim. Bu durumda iş bitirme belgem olmadığından eski eser ihalelerine teklif veremem lakin bir yandan da sgk’ lı çalışan olarak iş bitirme belgemi beklesem taahhüt kısmında sorun yaşar mıyım? Teşekkürler

  İyi Çalışmalar..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;konu hakkında detaylı bilgiyi;bağlı bulunduğunuz meslek odasından alabilirsiniz.

 74. Ilknur dedi ki:

  Merhaba. Eşim mng kargoda çalışmaya basladı.işkurdan alındığı için sigorta yapılmak istendiğinde bağkurlu olduğu için işlem yapmamışlar. Buraya girmeden önce kendi şirketi vardı.yalnız şirketin kapanışını vermediği için bağkurlu görünüyomuş. Gerekli olan işlemleri yapıp şirketi kapattı, bağkurdan düşmek için dilekçesinide verdi fakat sigortasının başlaması için bağkurdan düşmüş olması gerekiyormuş.bu işlem kaç gün sürer. Bir iki gün içinde hallolmazsa işten çıkartılabilirmiş.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,önce SSK girişi olacak sonra Bağ-Kur duracak yanlış bilgi verilmiş size

 75. Hakan Özkan dedi ki:

  Selamlar,Bağkurluyum aynı zamanda 2015 den itibaren SSK lı olarak çalışmaktayım;sorum şu çalıştığım iş yerinden ayrıldığımda istemediğim halde Bağkur um devreye girermi SSK dan emekli olabilmem için aralıksız pirimlerimi ödememmi gerekmektedir.cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 3.5 yılınızı SSK da geçirirseniz ssk dan emekli olabilirsiniz;ssknız biterse vergi kaydınız devam ediyorsa istemeseniz bile bağkurlu olursunuz.

  2. Melek dedi ki:

   15 yıldır sgklı çalışanım prim günüm doldu kendime ait taksi plakam var sgk kesildiği andan itibaren bağkura otomatik geçiş olur mu ? 10 gün sgklı çalışmaya devam edicem kalan 20 gün bağkurdan otomatik borç mu çıkar

 76. Uzeyir dedi ki:

  Merhaba 1996sigorta girişliyim 2003 yılına kadar ssk 2003den 2017ye kadar halan devam ediyor bagkurdayım askerlik ödedim borcum yok yaşım 38 ne zaman kaç yaşında emekli olabilirim ve son olarak ssk ya son 3.5yıl geçmek lazım demişşiniz başka bir yorumda 7yıl a göre emekli olunuyor demişiniz bu durumda ssk kaya geçsem bile bagkur emeklisimi olacagım ve düşük maaş Alacagım? Yoksa son 7 yılımı başkasına ait yerde ssk lımı geçireyim? Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 7 yılda hangi Kurumda hizmetiniz fazla ise o kurumdan emekli olursunuz örneğin;sürekli bağkur hizmeti olan biri son 3.5 yılı ssk da geçirerek ssk dan emekli olur o yüzden son 3.5 yıl terimini kullanıyoruz.

 77. mehmet aydoğan dedi ki:

  şirket müdürü ve ortağı iken başka şirkette ssk lı oldum,3.5 sene şimdi emekli oldum,2 kere sskdan çıkış yapıp tekrar giriş yaptım..arada 2 ay ve 3 ay boşluk oldu..bağkura tekrar girmedim..sorun olurmu..emekli oldum..maaaş bağlandı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;aralarda bağkura girmeniz gerekirdi.Prim borcu çıkarsa ödersiniz;emekliliğiniz iptal olmaz.

 78. Serkan dedi ki:

  Aktif sigortalı iken ziraat odasına kaydolmamak dolayı aynı anda tarım bagkurum başlamış. ogrendigime gorr sigortam durursa bağkur devreye girecekmiş. Benim sorum sigortalı isimi bu durumda iken kaybedersem işsizlik maaşı alabilirmiyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bağkurlu iken işsizlik maaşı alamazsınız.

 79. Ali şahin dedi ki:

  Merhaba hocam. Benim kendime ait işyerim var ve vergisini ödemeye devam ediyorum.haftanın bir günü işyerime gidiyorum C.tesi günleri. birinin yanında ssk lı olarak işe girdim.işyerim açık devam ediyor fakat ssk lı çalıştırdığım işçi yok benimde priminin dolmasına 3.5 yıl var.işyerim sıkıntı olur mu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;mevzuat açısından herhangi bir sıkıntı yok.

 80. oğuz dedi ki:

  1999 yılı 5 . ayından ssk girişim var 3100 pirim günüm vardı 2015 6 ayı itibari esnaf oldum ve bağkurum başladı ssk ya giriş tarihime göre 58 yas 5970 gün ve 25 yılş a tabiyim şu anda yaşım 40 ben 50 yaşına kadar bağkurlu yaşımın dolmasına son 8 sene kala ssk lı olsam nereden emekli olurum. ssk dan emekli olabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 3,5 yıl SSK’da geçerse SSK’dan emekli olabilirsiniz.5975 gün ile 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 81. oa aka dedi ki:

  2015 yılıda bağkurlu oldum ve 10 sene bagkurda kalsam bağkurada 8 yıllık borcum olsa borcum kadar günü sildirip gün hakkımdan da feragat edip bağkura kapanış yapabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ileride çıkacak olan kanunları bilemediğimiz için sorunuza cevap vermem mümkün değildir.

 82. emine dedi ki:

  iyi günler amcam isteğe bağlı bağkur öderken bir işyerinde çalışmış işveren 1 günlük ssk yaptırmış bu yüzden amcamın bağkuru iptal olmuş ne yapabiliriz. yardımınız için şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yeniden açtırabilirsiniz.

   1. emine dedi ki:

    daha önce yatırdığı primler iptal olmuş

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;1 günlük SSK’dan tüm primler iptal olmaz,SGK ile görüşün lütfen.

 83. Murat dedi ki:

  Merhabalar esnafım ve bağkur borcum var ödeyemedim. sgk lı bir işe başlayacağım işe başladıktan sonra sağlıktan faydalanabilir miyim ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet faydalanabilirsiniz.

 84. erol dedi ki:

  Merhabalar, dükkanımiz var eşimin üzerine yaptik. Yani bagkurlu ama prim ödemedim. Eşim Borclumu şimdi. Ileridi ssk li işte calissa. Bu olay karşımıza çıkarmı.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bağkurlu ise her ay tarafına belli bir borç tahakkuk edecektir.Emekli olurken bu borçları ödemeniz gerekmektedir.

 85. murat yazıcı dedi ki:

  hocam merhaba

  yeni açacağım şahıs şirketini eşimin üzerine yapıp onu bağkur lu yapıp onun yanında 4 kişilik bir ekip kurup aktif olarak ssk lı olarak çalışabilirmiyim.
  2.bir husus ondan noterden vekalet alıp onun adına işleri takip edebilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet sigortalı olabilirsiniz.2. sorunuzla ilgili bilgim yok ama,sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

 86. Ahmet dedi ki:

  Kendime ait bir İşyerim var vergi mükellefiyim. İşyerimi bir başka yerde sigortalı çalışırken açtım. Temmuz ayının sonundan itibaren sigortalı isimden ayrıldım. Muhtemelen bagkur odemem başlayacak. 15 ağustos da başka bir yerde sigortalı işe başlayacağım. İşe başladıktan sonra Bagkur odememi durdurmak istiyorum. Bu mumkun müdür yoksa bagkur ödemesi devam eder mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SSK’lı çalışırken bağkurunuz otomatik olarak sonlandırılır.Bağkurunuz devam etmez.

 87. Vehbi dedi ki:

  Şahıs şirketim var,bazen bir ve iki kişi yanımda çalışıp sigortasını yatırıyorum işin durumuna göre,ve bende de bazen başka yerde sigortalı çalışıyorum,bunun yasal bi sıkıntısı varmı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kanunen bir engel yok Vehbi Bey.

 88. cemal dedi ki:

  eşim 1981 yılında çalıştığı dönemden 560 gün ssk görünüyor ben 2005 te emekli olduktan sonra ticari taksi aldım kendim çalışıyordum .bazı nedenlerden dolayı2013 te t.taksiyi eşimin üzerine devrettim bağkur pirimlerini ödedik.2016 yılında bağkuru durdurup ssk lı olarak çalışmaya başladı.t takside eşi olarak ben çalışıyorum.sorum;eşime zarar vermemek için takside ssk lı birini çalıştırmam gerekiyormu. eşler arasında sigorta zorunluluğu yok diyorlar doğrumu.teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işverenin işyerinde ücretsiz çalışan eşi sigortadan muaftır.

 89. mehmet dedi ki:

  selamlar calıstıgım sırket ise basladıgım 6 sonra ssk yaptı ve calıstıgım sırkettele alakalı olmyan 3 farklı yerde calısmıs gösterıyor bunlarda hep paravan son 1 senemı calıstıgım sırketten gostermısler ve bu yuzden ısten ayrılacam burda ne yapmam gerekoyor tazmınat alabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sigortasız işçi çalıştırmaktan dolayı işvereni SGK’ya şikayet edebilirsiniz.

 90. Şule dedi ki:

  Merhaba. .kendime ait şahıs şirketim var..4948 gün ssk,bagkur karışık ödemelerim var.54 yaş 5975 günde SSK için dediler. .bu ay sigortalı işe başlayacağım. .ssk dan mı emekli olurum birikmiş gün açısından?,yoksa bağkurdan mı?
  Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 3.5 yıldaki çalışmalarınız hangi sigorta kolunda ise o sigorta kolundan emekli olabilirsiniz.

 91. uğur dedi ki:

  kosgeb girişimcilik kursunu bitirdim işyerimi açtım veri tabanına kaydımı yaptım fakat iş planını hazırlatmadan ssklı olarak çalışmaya başladım halen vergi mükellefiyim kosgeb hakkım devam ediyormu iptalmı oldu acaba

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ.

 92. yasemin sürmeli dedi ki:

  Hocam merhaba,
  07.10.1997 tarihinde işe giriş yaptım. 1.1.1973 doğumluyum. prim gün sayım toplam 4860. 1115 kalan prim gün sayım.
  hocam sorum şu;
  şuan halen ssk lı olarak bir yerde çalışıyorum. bir şahıs şirketi açıyorum ancak emeklilik te olumsuz etkilenirim diye bağkurlu olmak istemiyorum. Buarada KOSGEB Yeni Grişimci Desteğinden faydalanmak istiyorum. Ancak, KOSGEB sayfasında destekten ancak “destek sürecinde; başka bir işletme/kurum/kuruluşta SGK hükümlerine tabi olarak çalışmaması gerekmektedir.” ibaresi vardır. Bu ne anlama geliyor.
  bir de ssk lı iken bağkurlu olmak benim emeklilik süremi ve alacağım parayı nasıl etkiliyor.
  Dolayısıyla olumsuz bir sonuç olacaksa benim için iç bu krediye başvuru yapmayayım diye düşünüyorum.
  Yardımlarınız için teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ssk dan 57 yaşında 5900 gün ile bağkurdan ise 9000 gün ile emekli olabilirsiniz.

 93. kahraman dedi ki:

  Hocam beğenerek takip ediyorum ben sgk dan günü doldurdum yaşı bekleyeceğim ki daha 15 sene var bu arada kendi işimi yapmaya başladım fakat bana sgk da kal dediler iyi de 15 sene benim başka bir yerde çalışmam danışmanlık yaparak sgk primimi ödetmem sürdürülebilir değil şimdi sgk prim haklarımında uzamasını istemiyorum sizce ne yapmalıyım ? bence bagkur a gecıp mecburen prim sayısını uzatsam da kendı primlerimi kendim odemem lutfen bana bu hususta yardımcı olun

  Kahraman

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;öncelikle teşekkür ederiz.İlk işe girişiniz 2000 den sonra ise bağkur ve ssk arasında bir fark kalmadı.

 94. fatih dedi ki:

  Merhaba, sayın hocam aklıma takılan bir şey hakkında bilgi almak istemiştim !
  41 yaşındayım ve 25 yıl 6000 iş günü ssk pirim gün sayım var şu anda bir ltd.şti kurmak istiyorum emekli olmadığım ama emeklilik şartlarının 3/2 sini yerine getirdiğim için yaşı bekliyorum bu sırada kuracağım ltd şti de bağkur başlayacak ve ssk pirimim artık yatmayacak devam eden emeklilik sürecinde ssk lı mı emekli olabilirim sonrasında bağkur mu bu iki pirim günüm toplamı nasıl toplanır

 95. Yusuf dedi ki:

  Benim bagkurum vardı .başka bi yerde skk şıp Şafak işe başladım ama bagkurun var diye sigortamı yapmadı şikayet edebilirmisiz

 96. elif can dedi ki:

  merhaba sayın hocam ssk lıolarak bir iş yerinde calışmaktayım aynı zamanda kendi adıma bir şahıs firmam var aynı meslek kolunda kendi adıma şahıs firmam dışında sadece kendimin ortak olacağı 2. bir ltd şirketi kurabılırmıyım bu ltd şirketi ssk da calışıyor olamamı etkilermi tesekür ederim

 97. Yıldıray akyüzlü dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar 02 02 1965 doğumluyum 4a girişim 10 10 1995 80 gün 4b tarım bağkuru giriş tarihim 01 01 2005 samsun 19 Mayıs ilçesi 7 yıl 3 ay 2470 gün 4a tekrar giriş istanbul dan 05 05 2012 den 2015 şin 08 ayına kadar 1781 gün 2015 den 2019 zun 3nünçü ayın kadar ek 6 ödedim defalarca SSK ya tam günümü öğrenmek için bana söylenen 54 yaş 5675 gün 540 gün askerlik borçlanmamı yaptım hem yaşımı hemde günümü doldurdum mevzuatdan haberimiz olmadığı için ziraat odası kaydımızı sildirmedik emeklilik dilekçesini verdim belli süre sonra ret cevabı geldı e devletinde görünen ek 6 günlerim silinmiş tarım bağkuruna aktarılmış bu durumda emekli olamayacağını söylediler 1261 4a ödemem gerektiğini söylediler şimdi benim ne yapmam gerekiyor.ayrıca sağlık sorunum var kalbimde 4 adet stent var cevaplarsanız çok teşekkürler.