BAĞ-KURLU İKEN İŞYERİNİ KAPATMADAN SSK’LI OLUNUR MU?

BAĞ-KURLU İKEN İŞYERİNİZİ KAPATMADAN SSK’LI ÇALIŞABİLECEKSİNİZ…

              Kendi işinizi yaparken yani  Bağkur lu iken  SSK’lı (4/a) lı olabilir misiniz? Vergi mükellefi veya şirket ortağı iseniz  Bağkurlu olmak zorundasınız.  Vergi mükellefi veya şirket ortakları tarafından en çok sorulan ve merak edilen soruların başında şu sorular geliyor.  İşyerimi kapatmadan veya şirket ortaklığımı sona erdirmeden SSK’lı olarak çalışabilir miyim? yada işyerimi kapatmadan yani vergi kaydımı kapatmadan SSK’lı olarak çalışırsam Bağkurum ne olur? SSK mı geçerli olur yoksa Bağkur mu geçerli olur?

               Vergi mükellefi veya şirket ortağı olanların SSK‘lı olarak çalışabilmeleri için işyerini kapatmalarına yada şirket ortaklığından çıkmalarına gerek yoktur. 28.02.2011 de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6111 sayılı torba yasa ile  5510 sayılı Kanun’un 53’üncü maddesi gereğince kendi işinizi yaparken Bağkurlu iken başkasına ait işyerinde SSK’lı olarak çalışırsanız Bağkurunuzu durdurabilirsiniz. Fakat isterseniz hem SSK’lı  olursunuz hemde Bağkur  primlerinizi ödeyebilirsiniz.

SORU 1- Vergi mükellefiyim kendi adıma işyerim var SSK’lı olmam için vergi kaydımı kapatmama gerek var mı?

CEVAP 1- 28.02.2011 de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6111 sayılı torba yasa ile  5510 sayılı Kanun’un 53’üncü maddesi gereğince kendi işinizi yaparken yani Bağkurlu iken işyerinizi kapatmadan vergi kaydınızı sonlandırmadan SSK’lı olabilirsiniz. Bunun tek şart SSK’lı çalıştığınız işyeri kendinize ait olmayacak, başkasına ait işyerinde sigortalı olmanız gerekmektedir.

SORU 2-  Vergi mükellefi veya şirket ortağı iken başkasına ait işyerinde SSK’lı olarak çalıştığım zaman Bağkurumu durdurmak için ne yapmalıyım?

CEVAP 2- Bağkurunuzu durdurmak için kaydınızın bulunduğu Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüğü’ne başvurarak dilekçe ile Bağkurnuzu durdurabilirsiniz.

SORU 3-  Bağkurlu iken SSK’lı  çalıştığım zaman  aynı anda Bağkur primlerimi de ödeyebilirmiyim?

CEVAP 3- Bağkurlu iken  başkasına ait işyerinde SSK’lı olursanız aynı anda Bağkur primlerinizi de ödeyebilirsiniz.

SORU 4- Bağkurlu iken SSK’lı olursam ve aynı anda hem Bağkur hemde SSK primleri yatarsa avantajım olur mu?

CEVAP 4- Bağkurlu iken  başkasına ait işyerinde SSK’lı olursanız ve hem Bağkur hemde SSK primlerinizin ödenmesi durumunda emekli maaşınız yükselir.

SORU 5- SSK’lı  işten ayrıdıktan sonra vergi kaydım devam ederse Bağkurumu tekrar açtırabilir miyim?

CEVAP 5- Bağkurlu iken SSK’lı işe başladınız ve Bağkurunuzu durdurdunuz ve daha sonra SSK’lı işten ayrıldınız vergi kaydınız veya şirket ortaklığınız devam ettiği takdirde SSK’lı işten ayrılışınızdan itibaren Bağkurunuzu devam ettirebilirsiniz.

……

BAĞKURDAN NE ZAMAN EMEKLİ OLACAKSINIZ? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

…….

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

204 Yorum

 1. Merhaba. Kendi işyerim mevcut, aynı zamanda SSK’lı olarak bir başka kuruma da hizmet vermekteyim. Yaştan emeklilik için yaklaşık beş haftalık sürem kaldı. Ağırlıklı çalışmam SSK’lı olduğu için başvurumu o şekilde yapacağım. Sorum şu, başvurudan ne kadar önce SSK’lı olduğum işyerine istifa vermeliyim ? Daha sonra işe devam etmek istediğimde aradaki süre emeklilik işlemleri bitinceye kadar beklenen süre midir yoksa 1 gün arayla işten çıkış ve tekrar giriş yapmak mümkün müdür? Ayrıca bu süre içinde çıkabilir olan Bağ Kur prim borcu için nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler şimdiden.

 2. merhaba
  ben işyeri sahibiyim yani bağkur yatırıyom aynı zamanda münübüs şöförlüğü yapıyom (şehir içi)araç üzerine kayıtlı olduğumdan ssk ‘lıda olmam gerekiyor mecburen ssk yatırmayıp bağkura devam etsem bana herhangi bir ceza gelirmi

 3. Merhaba. Tarım bağkurluyum 4 bin gün ödemem var. Sigortalı bir işte çalışmayı düşünüyorum.emeklilikte gün pirim sayısında değişiklik olurmu.

  1. Merhaba
   Sigortanın istemiş olduğu şartlara göre emeklilik gerçekleşecektir.

 4. merhaba 1972 doğumluyum.1994 yılında ssk lı olarak çalışmaya başladım.1350 gün ssklı çalışmam var.Askerlik borçlanmam yok.2005 yılında bağkurlu olarak çalışmaya başladım.halen bağkurlu olarak devam ediyorum.Emekli olmak için son 7 yılın 3,5 yılını ssk lı olmam daha avantajlı olacakmış.iş yerimi kapatmadan başka bir işletmede ssk lı olarak çalışabilirmiyim.3,5 yılı ara vermeden mi çalışmam gerekir? Yasalarda herhangi bir değişiklik var mı?
  iyi çalışmalar

  1. Merhaba
   Yasal knaun gereği son 3,5 yılınız hangi sigorta kolunda olursa, emekliliğe bu koldan başlarsınız.

 5. Merhaba,
  Benim bir sorum olacak. 1968 doğumluyum SSK (4a) ‘lı olarak 19.11.1986 tarihinde işe başldaım. Sigortam 6 gün sürdü. 04.10.2000 tarihinde ise bir şirkete ortak olduğum için Bağkur (4b) başladı ve halen devam etmekte. Yazıda Okuduğum kadarıyla şirket hisselerimi devretmeden başka bir iş yerinde 4a lı olarak çalışabiliyorum. Hisselerimi devredip 4b yi bırakıp 4a ya geçsem benim için daha avantajlı (emekli maaşı ile daha kısa sürede emeklilik) olur mu ? Bir de eşimin vefatından dolayı 4a dan maaş almaktayım. Eğer ben de 4a ya geçersem bu maaş kesilir mi?
  Sağlıkla kalın.

  1. Merhaba
   SGK emekli maaşları Bağ-Kur’a göre daha yüksek olmaktadır. Ayrıca son 3,5 yıl hangi kurumda bulunursanız o kurumdan emekliliğe hak kazanırsınız. Aldığınız dul maaşı ancak evlenmeniz durumunda kesintiye uğrar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu