Son zamanlarda okuyucularımız tarafından en çok sorulan soruların başında geçmiş vergi kaydı, oda kaydı ve şirket ortaklığına istinaden vergi kaydı ile ilgili düzenlemelerin torba kanun ile yapılıp yapılmayacağı. Binlerce kişinin beklediği geçmiş kayıtlara istinaden Bağ-Kur tescili yapılması ile ilgili bir düzenlemenin torba kanunlarla yapılması hakkında bir düzenleme görünmüyor.

Bilindiği üzere 2008 yılından önce şirket ortaklığı, vergi kaydı ya da oda kayıtları olan fakat 01.10.2008 tarihine kadar bu kayıtlarına istinaden Bağ-Kur tescili yaptırmayan kişilerin bu kayıtlara istinaden 5510 Sayılı Kanuna göre tescil yaptırabilme hakları yok. Peki dava ile geçmiş dönem vergi, oda ve şirket ortaklıklarına istinaden Bağ-Kur tescili yapılabilir mi? Bununla ilgili kazanılan davalar var mı? Dava açılırsa sonucu ne olur? İşte tüm bu soruların cevapları:

Bağ-Kur Emsal Dava

Geçmiş oda, vergi ve şirket ortaklığına kayıtlarına istinaden Bağ-Kur tescili yapılabilmesi ile ilgili Yargıtayın Emsal Teşkil edebilecek çok önemli bir kararı var. EMSAL DAVAYA ULAŞMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ Söz konusu davada davacı 05.12.1989-04.10.2000 tarihleri arasındaki vergi kaydına istinaden Bağ-Kur tescilinin açılabilmesi için dava açmıştır. Söz konusu davada Yargıtay davacı lehine karar vermiş ve 05.12.1989-04.10.2000 tarihleri arası için Bağ-Kur tescilinin yapılabileceği hükmüne varmıştır.

Davayı okuduğunuzda sonucun olumlu olabileceği ve lehinize emsal göstererek kullanabileceğinizi görebilirsiniz. Unutmayın dava açmayınca kaybedeceğiniz şeyler dava açınca kaybedeceğiniz şeylerden daha fazladır. Kaybedilecek bir şey yok. Dava açabilir ve hakkınızı sonuna kadar arayabilirsiniz.

BAĞ-KUR GEÇMİŞ KAYITLAR İÇİN DAVA DİLEKÇESİ İNDİR

Editör: TE Bilisim